به گزارش‌«نود اقتصادی»، هومن حاجی پور،‌ دبیر فدراسیون واردات اظهار داشت: به دلیل کسری بودجه و کاهش فروش نفت، دولت به دنبال افزایش درآمدهای مالیاتی است و به نظر می‌رسد افزایش نرخ دلار اظهارنامه‌های کالاهای وارداتی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ نیمایی نیز در راستای افزایش درآمدهای دولت از محل حقوق گمرکی رخ داده باشد.

وی با بیان اینکه: با این روش دولت فکر می‌کند که درآمدش افزایش داشته در حالیکه عمده درآمد دولت از محل واردات خودرو بوده که واردات آن نیز ممنوع شده، یا لوازم آرایشی و بهداشتی که به دلیل سختگیری‌هایی که در واردات آن صورت می ‌گیرد اکنون شاهد حجم بالایی از کالاهای دپو شده در گمرک هستیم. در واقع عمده درآمد دولت از واردات این دو گروه کالایی بوده است که اکنون دیگر وجود ندارد.

دبیر فدراسیون واردات افزود: دولت احتمالا با تفکر حمایت از تولید داخلی در مقابل کالای خارجی اقدام به افزایش پایه‌ها کند اما این اقدام سبب می‌شود قیمت مواد اولیه و واسطه‌ای نیز افزایش پیدا کند که در نتیجه بر قیمت تمام شده کالای نهایی اثرگذار است از سوی دیگر برخی کالاها در داخل به اندازه نیاز کشور تولید نمی‌شود و ناچار به واردات هستیم که آنها نیز افزایش قیمت خواهند داشت که در این صورت کالاهای تولید داخل نیز برای هماهنگ شدن با بازار قیمت خود را افزایش خواهند داد.