چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱:۳۵:۵۱ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

اجلاس جهانی مبارزه با بیابان‌زایی ۲۰۲۲ با حضور ۲۰۰ کشور و در غیاب کارشناسان ایرانی برگزار شد!
فیلم/استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه در گفتگو با «نود اقتصادی»:

اجلاس جهانی مبارزه با بیابان‌زایی ۲۰۲۲ با حضور ۲۰۰ کشور و در غیاب کارشناسان ایرانی برگزار شد!

دکتر احسان موحدیان بیان کرد: با بیان اینکه با انفعال ما، عراقی‌ها نیز در برابر سدسازی ترکیه تماشاچی شده‌اند! گفت: ترکیه در ۴۰ جلسه کارشناسی اجلاس شرکت کرده و تاثیر سیاست سدسازی‌اش بر ایجاد بحران‌های زیست محیطی منطقه را رد و دعاوی ایران را واهی خوانده است.

عامل ریزگردهای تهران و ۱۷ استان کشورمان سدسازی های ترکیه با مشارکت پیمانکاران اسرائیلی است
فیلم/پژوهشگر دیپلماسی آب و هیدروپولتیک در گفتگو با «نود اقتصادی»:

عامل ریزگردهای تهران و ۱۷ استان کشورمان سدسازی های ترکیه با مشارکت پیمانکاران اسرائیلی است

دکتر مراد دلالت گفت: دیپلماسی محیط زیستی ما به قدری ضعیف بوده که همواره ترکیه ما را در سطح جهانی مغلوب کرده است! چرا رئیس سازمان محیط زیست ایران به اجلاس بیابان زدایی ۲۰۲۲ نرفت؟


در نشست خبری سومین کنفرانس اقتصاد آب مطرح شد
مولفه‌های اقتصادی ابزار موثری برای مدیریت ابرچالش آب است

در نشست خبری سومین کنفرانس ملی دوسالانه اقتصاد آب، ضمن تاکید بر اهمیت مدیریت مصرف و تقاضای آب، اقتصاد به عنوان ابزاری برای مدیریت ابرچالش آب در ایران مطرح شد.

فیلم/ معاون وزیر جهاد کشاورزی:
چرا وزارت نیرو حجم آبی که به بخش کشاورزی می‌دهد را کنتوری نمی‌کند؟

صفدر نیازی با بیان اینکه ۷۱ میلیارد مترمکعب طبق روش های علمی برای مصرف آب بخش کشاورزی اعلام شده، گفت: مانند کنتورهای خانگی به چاه‌های کشاورزی هم کنتور بدهند.

فیلم/معاون وزیر اسبق نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
جریانی بیرون از وزارت نفت همه امور وزارتخانه را تعیین می‌کند!

اصغر ابراهیمی اصل بیان کرد: وزیر نفت هیچ کاره است؛ او اختیاری ندارد! جریانی بیرون از وزارت نفت همه امور وزارتخانه را تعیین می‌کند!

فیلم/وزیر اسبق نیرو:
استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی پشت بامی هزینه تولید برق در ایران را به یک پنجم شرایط فعلی کاهش می‌دهد

حمید چیت چیان بیان کرد: هزینه تامین برق یک خانواده متوسط ایرانی در سال ۵۸۵ دلار است که با استفاده از نیروگاه های خورشیدی پشت بامی می‌توانیم آن را به فقط ۱۱۱ دلار برسانیم.

فیلم/رئیس پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف:
قیمت گاز نسبت به ۲۰ سال پیش تقریبا نصف شده و این مصرف را تهییج می‌کند

سید رضا میرنظامی بیان کرد: تا سال ۸۸ قیمت گاز متناسب با تورم اضافه می‌شد. بعد از هدفمندی یارانه‌ها قیمت گاز افزایش پیدا کرد ولی بلافاصله با افزایش تورم قیمت گاز تعدیل نشد. تولید گاز در کشور به دلیل عدم سرمایه گذاری پایستگی لازم را ندارد.

فیلم/معاون وزیر صمت:
قطعا با صرفه جویی نمی‌توان جلوی مشکل ناترازی گاز را گرفت

رضا محتشمی‌پور بیان کرد: با وجود شرکت گاز که ماموریتش توسعه شبکه گاز است و هر سال درصد زیادی به مصرف گاز در کشور اضافه می‌کند، قطعا با صرفه جویی نمی‌توان جلوی مشکل ناترازی گاز را گرفت.

 تصمیم عجیب دولت سیزدهم به نفع پرمصرف‌های گاز!

آیا وزارت نفت می‌داند قبوض میلیونی فقط برای ۱.۶ درصد مشترکان گاز صادر شده بود که در سردترین ایام سال مصارف نجومی داشتند؟ پس چرا به آنها چنین تخفیف بزرگی دادید؟ 

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اعلام کردِِ؛
مصرف ۶۶۱ میلیون مترمکعبی گاز خانگی در ۲۴ساعت اخیر

عباس اعظمی بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده باز هم افزایش یافت و به رقم کم‌سابقه ۶۶۱ میلیون مترمکعب رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران:
نرخ آب‌بها تقریبا به سمت رایگان بودن میل می‌کند

محسن اردکانی بیان کرد: پایین‌بودن نرخ آب‌بها که تقریبا به سوی رایگان‌بودن میل می‌کند باعث شده است عامل بازدارنده برای کاهش مصرف وجود نداشته باشد.

فیلم/رئیس هیات مدیره انجمن انرژی های تجدید پذیر:
پایتان را از گلوی صنعت برق تجدید پذیر بردارید/ می‌توان برق خانگی را مجانی کرد

 داود مددی با بیان اینکه اگر اصلاح قیمت نکنید صنعت برق هم مثل نساجی نابود می‌شود، گفت: برق خانگی فقط ۴۰-۳۰ درصد سهم مصرف دارد که می‌تواند همه را مجانی کرد ولی برق صنایع پر مصرف را اصلاح قیمت کنید.

احداث بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی کشور در اصفهان

مراسم کلنگ زنی احداث 600 مگاوات نیروگاه خورشیدی شرکت فولاد مبارکه با حضور معاون وزیر نیرو در اصفهان برگزار شد.

فیلم/کارشناس انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
 اینکه گاز صنایع را قطع می‌کنیم تا گاز خانه ها قطع نشود خسارت محض است ولی برای این اقدام غلط از وزارت نفت تقدیر هم میشود!

دکتر جواد نوفرستی با بیان اینکه از ۲ تا ۳ سال پیش این موضوع به طور جدی مطرح بود که ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری گاز در ایام پیک مصرف داریم،‌ گفت: اگر به دنبال تولید هستیم چه معنایی دارد تعرفه گاز خانگی از تعرفه صنایع پایین تر باشد؟

فیلم/یک کارشناس ارشد انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزیر نفت روحانی در توسعه میادین گازی منفعل عمل کرد و وزیر نفت رئیسی با کندی اینکار را آغاز کرد؛ به همین ما شاهد ناترازی گاز در کشور هستیم

مهدی بحرینی بیان کرد: وزارت نفت دولت روحانی فکر می‌کرد توتال با تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی مشکل ناترازی گاز کشور را حل می‌کند و نیازی به توسعه میادین گازی مستقل داخلی نیست.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دیگر مثل قبل نیست که با اظهارات آمریکا فروش نفت ایران تغییر کند؛ دولت سیزدهم راه‌های منحصر به فرد خودش را برای فروش نفت دارد

آرش نجفی بیان کرد: رفتارهای آمریکا در ماه‌های گذشته هیچ تغییری در قبال ایران نداشته که بخواهد باعث افزایش فروش نفت شود و اصولا چراغ سبزی که برخی مدعی نشان دادن آن از سوی دولت بایدن به ایران هستند واقعیت ندارد.

«نود اقتصادی»‌بررسی کرد+نمودار
نمونه‌ای از ارزان‌فروشی شدید آب و انرژی در ایران

هزینه آب، برق و گاز شرکت فرابورس طی ۶ ماهه نخست امسال درحالی ۳۶۵ میلیون تومان بوده که هزینه پذیرایی و آبدارخانه این شرکت ۲ میلیارد و ۹۷۳ میلیون تومان بوده است.

فیلم/اقتصاددان و مدیرعامل موسسه مطالعات انرژی سبحان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزارت نفت در بخش مدیریت تقاضا همچنان بلاتکلیف و بدون برنامه عمل می‌کند

دکتر علی طاهری فرد بیان کرد: هر چه قدر هم برای افزایش تولید میدان گازی پارس جنوبی هزینه کنیم نهایتا بعد از ۵ تا ۷ سال تولید افت می‌کند اما اگر بخاری‌ها را نوسازی کنیم ۱۵ سال برای کشور منفعت دارد، اما متاسفانه وزیر نفت این مسائل را رها کرده است.

فیلم/کارشناس اقتصاد بین الملل انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کارنامه وزارت نفت در هر دو دولت فعلی و گذشته در زمینه ذخیره سازی گاز ضعیف بوده است

دکتر سعید میرترابی با بیان اینکه ذخیره سازی گاز برای مصرف در ایام سرد سال روشی امتحان پس داده و موفق در جهان است گفت: ایران نیاز دارد به مقدار ۲ ماه پیک مصرفی سالانه گاز در فصل سرما، روزانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره گاز داشته باشد تا شبکه کشور دچار قطعی و مشکل نشود.

فیلم/عضو هیات علمی دانشگاه علامه:
قرار بود تا سال ۱۴۰۱ ، هشت تا ۱۰ درصد صادرات گاز به دنیا داشته باشیم

 دکتر علی امامی میبدی بیان کرد: ۱۸ سال پیش سهم صادرات گاز ایران و قطر به دنیا یک درصد بود، الان قطر به سهم ۱۰ درصد رسیده و سهم ما تغییری نکرده است!

فیلم/کارشناس ارشد انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا گازی که ۳۰ سنت در متر مکعب ارزش صادراتی دارد را ۱۴۰ تومان به ثروتمندان می‌دهیم تا آنها هم ویلا و استخرشان را گرم کنند؟

محمدصادق مهرجو بیان کرد: عدالت یعنی کسی که پنت هاوس ۲۰۰۰ متری دارد باید پول بیشتری برای گاز مصرفی در مقایسه با مالک آپارتمان ۵۰ متری بپردازد.

فیلم/تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بسیاری از خانه‌های خالی برای این که مسکونی جلوه داده شوند، گاز بی‌خود مصرف می‌کنند

دکتر محمود زرین ماه بیان کرد: نرخ گاز در ایران بین متری ۴۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان است. مصرف‌کنندگان نمی دانند در کدام پله قرار دارند، آنقدر مبلغ پرداخت کنندگان نازل است که اکثر خانواده‌ها نسبت به وعده‌های تخفیف بی اعتنا هستند.

فیلم/یک کارشناس انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
 توقف ذخیره سازی و کنار گذاشتن قرارداد واردات گاز از ترکمنستان در دولت گذشته، دو عامل اصلی ناترازی گازی این روزهاست

دکتر حبیب الله ظفریان با بیان اینکه بعد از قطعی گاز سال ۸۶ پروژه های ذخیره سازی خوبی آغاز شده بود که دولت روحانی همه را متوقف کرد، گفت: می‌توانستیم گاز ترکمنستان را در تابستان بخریم و با ذخیره سازی مشکل ناترازی گاز کشور در ایام پیک را برطرف کنیم اما دولت گذشته این فرآیند را متوقف کرد!

فیلم/یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نمایندگان مجلس آگاهی کافی نسبت به عرضه خودرو در بورس کالا ندارند/ آن‌ها تحت تاثیر برخی اعضای هیات مدیره خودروسازان و سفته بازان هستند

فردین آقابزرگی بیان کرد: نمایندگان مجلس آگاهی کافی نسبت به عرضه خودرو در بورس کالا ندارند و تحت تاثیر برخی اعضای هیات مدیره شرکت‌های خودروساز و سفته بازان هستند.

فیلم/مدیر گروه انرژی اندیشکده ماهد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزیر نفت روحانی ۲ شرکت اصلی ذخیره سازی گاز کشور را به بهانه اقتصادی نبودن در سال ۹۶ منحل کرد

مهدی هاشم زاده بیان کرد: سطح ذخیره سازی گاز در کشورهای جهان بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است اما در ایران ۱.۷ درصد بوده که ظرفیت همین مقدار اندک هم پیش از دولت روحانی ایجاد شده است!

در تهران ۲۰ مطرح شد؛
مصرف گاز ایرانی‌ها ۵ برابر استاندارد جهانی است/ شناسایی ۴۶۰۰ مشترک بدمصرف تهرانی/ ۸۰ درصد گاز مصرفی در ایران خانگی است

سرمای طولانی و کم‌سابقه کشور باعث ایجاد محدودیت‌هایی در حوزه مصرف گاز در مراکز تجاری شده و در این شرایط که بیشتر نقاط کشور دمای منفی را تجربه می‌کنند، صرفه‌جویی در مصرف گاز می‌تواند تا حد زیادی از قطعی گاز در استان‌های سردتر جلوگیری کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران:
مصرف روزانه گاز ۱۵۰ میلیون مترمکعب بیش از پارسال‌/ یک درجه کاهش دمای خانه‌ها ‌معادل تولید یک فاز پارس جنوبی

مجید چگنی بیان کرد: هم‌اکنون مصرف روزانه گاز خانگی ۱۵۰ میلیون متر مکعب معادل ۶ فاز میدان گازی پارس جنوبی افزایش یافته است.

فیلم/عضو کمیسیون انرژی مجلس:
تا دولت سیزدهم درآمد ما از محل افزایش صادرات فرآورده افزایش یافت

مالک شریعتی نیاسر بیان کرد: وزیر نفت روحانی می‌گفت اصلا امکان افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه را نداریم؛ اما تا دولت سیزدهم درآمد ما از محل افزایش صادرات فرآورده افزایش یافت.

فیلم/پژوهشگر دیپلماسی آب و هیدروپولتیک در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد؛
گزارش مشکوک اتاق بازرگانی درباره دیپلماسی آبی

دکتر مراد دلالت با بیان اینکه چرا اتاق بازرگانی به جای پیگیری دیپلماسی تجاری با همسایگان، درباره دیپلماسی آبی گزارش مینویسد؟ گفت:اتاق بازرگانی تاکنون نتوانسته میان ایران و کشورهای حوزه  ارس هیچ رابطه تجاری و کشاورزی مبتنی بر بهره مندی مشترک از آب این رودخانه ایجاد کند.

نشست علمی تخصصی ایران و بحران بی آبی، برگزار می شود

یکصد‌‌ و هفتمین نشست علمی-تخصّصی مرکز با عنوان"ایران و بحران بیآبی؛ چالشها و توصیههای سیاستی" برگزار می شود.

فیلم/رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:
همه صنایع در مورد قطعی مصرف گاز و کمبود اوره و متانول غر می‌زنند

آرش نجفی با بیان اینکه اگر مشکلات مصرفمان را حل نکنیم، ۵ سال دیگر رفاهمان در حد عراق و افغانستان خواهد شد، گفت: مشکل نبود راندمان و کارآمدی است نه بالا بودن مصرف.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛
کاهش شدید تولید روغن‌موتور

باوجود اینکه قیمت فروش محصولات ۴ شرکت بزرگ تولیدکننده روغن‌موتور طی ۹ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۰ تا ۶۰ درصدی داشته اما در ۴ شرکت اصلی تولیدکننده روغن‌موتور، تولید برخی از محصولات بین ۵ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است.

فیلم/ معاون فنی و پژوهشهای شرکت توسعه منابع آب و نیرو در گفتگو با «نود اقتصادی»:
 اگر پیمانکار چینی امکان فشار به وزارت نیرو برای تسریع آبگیری سد چمشیر را داشت اجازه تاخیر ۲ ساله در عملیات آبگیری را نمی‌داد

علیرضا سعیدی بیان کرد: اینکه می‌گویند وزارت نیرو بخاطر پیمانکار چینی می‌خواهد سد چمشیر را زودتر آبگیری کند، دروغ محض است.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
رکوردشکنی LPG ایران با صادرات ۶/۸ میلیارد دلاری و رشد ۸۶ درصدی

در سال جاری تا ۱۰ دیماه ارزش صادرات گاز LPG کشور به ۶ میلیارد و ۷۸۳ میلیون دلار رسیده که این میزان در مقایسه با صادرات ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰ رشد ۸۶ درصدی داشته است. 

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی:
 مصرف به همین شکل ادامه یابد، سال بعد واردکننده بنزین می شویم

سعید مداح مروج بیان کرد: اگر با این روند مصرف بنزین را ادامه بدهیم نیمه دوم سال آینده به یک وارد کننده بنزین تبدیل می‌شویم.

فیلم/معاون نفت و گاز امور انرژی سازمان برنامه و بودجه:
فولادی‌ها، سیمانی‌ها و پتروشیمی‌ها حاضرند گاز را با نرخ ۴۰ سنت صادراتی بگیرند ولی گازشان قطع نشود

احمد زراعتکار بیان کرد: بسیاری از افراد نیروگاه ساختند اما نتوانستیم پولشان را بدهیم. باید بتوانیم برق را در بازار باز مبادله کنیم.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
رشد ۶۵ درصدی صادرات نفت‌وگاز ایران در سال ۱۴۰۱

در بهار سال ۱۴۰۱ رقم درآمدهای کشورمان از صادرات نفت‌وگاز به ۱۴ میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار رسیده است.

 با امضای محرابیان؛
نظام‌نامه مدیریت سیل در وزارت نیرو ابلاغ شد

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو، نظام‌نامه مدیریت سیل را به منظور شفاف‌سازی اقدامات و تکالیف مربوط به این مقوله، برای اجرا به شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو ابلاغ کرد.

فیلم/عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت ایران:
شرکت گاز، گاز تمام نیروگاه‌های کوچک را قطع کرد

 محمدعلی علایی با بیان اینکه شرکت گاز، گاز تمام نیروگاه‌های کوچک را قطع کرد، گفت: سازمان برنامه و بودجه سه ماه است نامه ما را جواب نداده است.

فیلم/دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزیر نفت روحانی برخلاف تمام دنیا معتقد بود دوران پتروپالایشگاه‌ها تمام شده، در حالیکه اگر به موقع ۴ تا پتروپالایشگاه‌ می‌ساختیم، تحریم ایران غیرممکن بود

احمد مهدوی با بیان اینکه تولیدات پتروپالایشگاه همواره مشتری خودش را در جهان دارد و مانند نفت خام قابل ردیابی و تحریم نیست، گفت: اگر ۱۰ یا ۱۵ سال زودتر ۴ واحد پتروپالایشگاهی ساخته بودیم در برابر تحریم‌ها غصه نداشتیم.

سیاست‌های حمایتی دولت از نیروگاه‌های تجدیدپذیر بازنگری شود

رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران می‌گوید: انگیزه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از ورود به حوزه تجدیدپذیرها کاهش یافته چون سیاست‌های حمایتی دولت منطقی نیست و با این ریل‌‌گذاری نمی‌‎توان به تحقق اهداف تعریف شده، امیدوار بود.

فیلم/ رئیس سابق هیات مدیره سندیکای صنعت برق در گفتگو با «نود اقتصادی»:
در حالیکه می‌توانیم ۳۰ درصد بازار برق خاورمیانه و آفریقا را داشته باشیم، اما الان سهم یک درصدی از این بازار داریم!

علی بخشی بیان کرد: سهم ایران از بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری صنعت برق خاورمیانه و آفریقا تنها یک درصد است در حالی که ظرفیت تصاحب حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد این بازار بزرگ را داریم.

پربیننده