شنبه یازدهم آذر ۱۴۰۲ ساعت ۶:۴۹:۵۰ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

 آقای اردکانیان وزیر نیرو دولت قبل، پدر صنعت برق کشور را درآورد
فیلم/ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

آقای اردکانیان وزیر نیرو دولت قبل، پدر صنعت برق کشور را درآورد

پورابراهیمی گفت: آقای اردکانیان وزیر نیرو دولت قبل، پدر صنعت برق کشور را درآورد.

درآمد ۱۳/۶ میلیارد دلاری صادرات نفت ایران در بهار
«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + جدول

درآمد ۱۳/۶ میلیارد دلاری صادرات نفت ایران در بهار

براساس آمارهای بانک مرکزی ایران، درآمد صادرات نفت ایران در بهار ۱۴۰۲ حدود ۱۳ میلیارد و ۶۲۶ میلیون دلار بوده که نسبت به صادرات ۱۴ میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار مدت مشابه سال ۱۴۰۱ کاهش حدود ۷۲۶ میلیون دلاری داشته که دلیل آن، کاهش قیمت‌های جهانی نفت بوده است.


بیمه‌نامه جامع مجتمع‌های مسکونی نوین ارتقا یافت

شرکت بیمه نوین در راستای تأمین نیازهای مشتریان و به‌روز رسانی محصولات بیمه‌ای، بیمه‌نامه جامع مجتمع‌های مسکونی خود را ارتقا داد.

فیلم/ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
آقای اردکانیان وزیر نیرو دولت قبل، پدر صنعت برق کشور را درآورد

پورابراهیمی گفت: آقای اردکانیان وزیر نیرو دولت قبل، پدر صنعت برق کشور را درآورد.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + جدول
درآمد ۱۳/۶ میلیارد دلاری صادرات نفت ایران در بهار

براساس آمارهای بانک مرکزی ایران، درآمد صادرات نفت ایران در بهار ۱۴۰۲ حدود ۱۳ میلیارد و ۶۲۶ میلیون دلار بوده که نسبت به صادرات ۱۴ میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار مدت مشابه سال ۱۴۰۱ کاهش حدود ۷۲۶ میلیون دلاری داشته که دلیل آن، کاهش قیمت‌های جهانی نفت بوده است.

تطبیق کامل طرح انتقال آب دریا با سند آمایش سرزمینی

در نخستین نشست «گفتگوهای آبی» با رویکرد انتقال آب دریا کارشناسان بر رعایت ملاحظات زیست محیطی و توجیه اقتصادی طرح تأکید کردند. مشاوران طرح نیز اذعان کردند که طرح انتقال آب دریا کاملا منطبق بر سند آمایش سرزمینی است. ضمن اینکه صنایع با توجیه اقتصادی حاضر به تأمین بخشی از هزینه‌های طرح انتقال آب دریا شده‌اند.

فیلم/ معاون وزیر نیرو:
بخش عمده مصارف تابستانی برق مربوط به کولرهای آبی است

کمانی گفت: استفاده از الکتروموتورهای با راندمان بالای ۶۰ درصد مصرف برق را کاهش می‌دهد. پارسال سه گرید کولر پر مصرف از چرخه تولید حذف شد و امسال هم سه گرید دیگر حذف می‌شود.

تمهیدات وزارت نیرو برای ذخیره‌سازی حداکثری رواناب‌ها

سخنگوی صنعت آب گفت: فعالیت مناسب سامانه بارشی در هفته جاری و برنامه‌ریزی‌های انجام شده به منظور استفاده حداکثری از آب‌های بهنگام و رواناب‌ها، موجب بهبود نسبی در وضعیت مخازن سدهای کشور شد.

فیلم/ رئیس پژوهشگاه نیرو:
تنها راه مقابله با آلودگی هوا برقی‌سازی شهر است

مجید عمیدپور گفت: تا جایی که به ما مربوط می‌شود از خودروها و شارژرهای برقی حمایت می‌کنیم/ مصرف کننده اصلی آب و برق وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی هستند.

فیلم/ معاون وزیر نیرو:
وزارت نیرو وظیفه احداث ایستگاه شارژ برای خودروهای برقی را ندارد

حائری گفت: وزارت نیرو وظیفه احداث ایستگاه شارژ برای خودروهای برقی را ندارد و این موضوع نیاز به سرمایه گذاری دارد. از لحاظ تامین برق خودروهای برقی مشکلی نداریم و نمی‌گذاریم خودروی برقی در کشور بدون برق بماند

در دومین کمیته مشترک همکاری‌های آبی ایران و ترکیه مقرر شد؛
تشکیل «کارگروه فنی آب»؛ به منظور بررسی مسائل مشترک آبی ایران و ترکیه

در دومین کمیته نشست مشترک همکاری‌های آبی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه که امروز به میزبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران و با حضور محمد جوان‌بخت معاون وزیر در امور آب و آبفا و ابوبکر گیزلی گیدر معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه برگزار شد، دو طرف در خصوص تشکیل «کارگروه فنی آب» به منظور بررسی مشکلات و مسائل آبی مشترک دو کشور توافق کردند.

تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزیر نفت دائم مردم را به مصرف بالای بنزین تشویق می کند!

محمود زرین ماه گفت: پارسال در اوج سرما هر سه روز 2 میلیارد متر مکعب گاز مصرف می کردیم و هیچ تغییر قیمتی هم برای پر مصرف ها انجام ندادیم. هیچ کشوری در دنیا این مقدار مصرف انرژی ندارد و در سی سال گذشته دو هزار میلیارد دلار در این زمینه هدر رفت داشتیم.

فیلم/ رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران:
در نیروگاه‌های حرارتی به ازای تولید هر کیلووات ساعت برق یک لیتر آب مصرف می‌شود

مسلم موسوی گفت: نیروگاه حرارتی ری راندمان ۱۹ درصدی دارد که ۸۰ درصد سوخت را هدر می‌دهد. در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ۴۰ درصد عدم النفع داریم.

معاون تلفیق شرکت مدیریت منابع آب و سرپرست حوضه آبریز زاینده‌رود:
رهاسازی آب زاینده‌رود مایه اطمینان خاطر کشاورزان شد/ رونق کشت پاییزه اصفهان با دو نوبت بازگشایی سد

معاون تلفیق شرکت مدیریت منابع آب و سرپرست حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: ذخیره مناسب آب در مخزن سد زاینده‌رود بعد از سال‌ها امکان رهاسازی آب برای کشت اول پاییزه را فراهم کرد تا کشاورزان با اطمینان خاطر از آب زاینده‌رود استفاده کنند و از نظر معیشتی و تولید مشکل خاصی نداشته باشند.

فیلم/ معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر:
در یک سال اخیر تمام مطالبات برقمان را از عراق، پاکستان و افغانستان با درصد بالاتر گرفتیم

الله داد گفت: گشایش‌های خوبی در ماه‌های اخیر برای دریافت پولمان انجام شد. برخی از پول‌های ما صرف بدهی ایران به کشورهایی شد که از آن‌ها برق وارد می‌کنیم

فیلم/ معاون شرکت مادر تخصصی برق حرارتی:
امسال بالای 93 درصد سوخت نیروگاه‌ها تا امروز گاز بوده/ اولویت یک نیروگاه‌ها برای سوخت در زمستان استفاده از گاز است

اسکندری گفت: امسال برای نیروگاه‌های شمال کشور به اندازه کافی سوخت ذخیره سازی کرده‌ایم. تامین سوخت مایع توسط شرکت پالایش و پخش در زمستان هم تداوم خواهد داشت.

فیلم/ وزیر نیرو:
صنعت سیمان در تابستان اخیر ۱۱ درصد رشد تولید داشت

محرابیان گفت: رکورد موجودی انبار کیلنکر سیمان شکسته شد. در پایان شهریور در صنعت میلگرد کشور معادل ۵ ماه تولید کشور موجودی انبار داشتیم

فیلم/ مشاور وزیر کشور:
مصرف ۱۳۰ میلیون لیتر بنزین در روز عدد بالایی است

طهوری گفت: قیمت تمام شده تولید بنزین بنا به برخی اظهار نظرها حتی تا ۳۰ هزار تومان هم رسیده است.

سخنگوی صنعت آب کشور خبر داد:
رشد ۱۱ درصدی حجم ذخایر سدهای کشور نسبت به سال آبی گذشته

سخنگوی صنعت آب، حجم کل آب موجود در سدهای کشور در تاریخ ۲۰ آبان را معادل ۱۹.۸۰ میلیارد متر مکعب خواند و گفت: این میزان در سال گذشته ۱۷.۸۰ میلیارد متر مکعب بوده که نشان‌دهنده رشد ۱۱ درصدی حجم مخازن سدهای کشور است.

فیلم/ رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی:
طبق مصوبه دولت قرار بود برای تعویض بخاری‌های پر مصرف اقدام جدی انجام شود ولی هیچ کاری انجام نشده است

نجفی گفت: امسال عدم توجه مدیران شرکت گاز به بهینه سازی ما را وارد بحران جدی خواهد کرد. امسال بخشی از صنایع پتروشیمی کمبود خوراک گاز خواهند داشت و صنایع فولادی آسیب خواهند دید.

فیلم/ تحلیلگر ارشد بازارهای بین‌المللی صنایع معدنی:
جمعیت ایران و ترکیه دقیقا مشابه هم است، ولی ترکیه اصلا بحران گاز ندارد و کنترلش کرده است

طهرانی گفت: در چندسال گذشته سه تابستان را با بحران قطعی برق و سه زمستان را با بحران قطعی گاز پشت سر گذاشته‌ایم. بنگاه‌هایی که خودشان برق هم تولید کرده‌اند اجازه ندارند استفاده کنند و برقشان قطع می‌شود، تولیدکنندگان هیچ انگیزه‌ای برای تأسیس نیروگاه ندارند.

پاسخ شرکت پالایش و پخش به یک خبر

در راستای تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند متاسفانه اظهارات ذکر شده توسط جناب آقای قلی‌زاده، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در رسانه نود اقتصادی در تاریخ 08/08/1402 با موضوع "قیمت بنزین برای صادرات 27سنت است ولی برای فروش داخلی 67سنت است" صحیح نیست و نشانه عدم آشنایی ایشان با بازار نفت کشور و منطقه است.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + جدول
رشد ۱۳۹ درصدی صادرات گاز مایع ایران در ۷ ماهه

براساس آمارهای گمرک ایران، حجم صادرات گاز طبیعی مایع شده ایران در ۷ ماهه نخست امسال نزدیک به ۳/۸ میلیون به ارزش ۲/۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به صادرات مدت مشابه سال گذشته بلحاظ وزنی رشد ۱۳۹ درصدی و به لحاظ ارزش نیز رشد ۱۱۵ درصدی داشته است.

معاون وزیر نیرو در نشست خبری «نخستین جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق»
جشنواره و فن‌بازار زمینه تجاری‌سازی محصولات نوآورانه صنعت برق را فراهم می‌کند

معاون برق و انرژی وزیر نیرو برگزاری این جشنواره را نقطه اشتراک صنعت و دانشگاه عنوان کرد و افزود: بر این اساس در تلاشیم از ظرفیت و دانش شرکت‌ها و واحدهای دانش‌بنیان، مراکز علمی و دانشگاهی در ارتقای صنعت برق کشور بهره‌مند شویم.

فیلم/ رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی:
فرآیند سرمایه‌گذاری برای صرفه جویی در مصرف گاز علی‌رغم میل باطنی رئیس جمهور هیچ پیشرفتی نکرده است

نجفی گفت: ما از رئیس جمهور ممنونیم چون تا به حال رئیس جمهوری نداشتیم که هر ماه شورای عالی انرژی را برگزار کند. تا فصل گرم شروع می‌شود همه ناترازی گاز را فراموش می‌کنند. هر سال در زمستان ۱۰ میلیارد دلار سوخت مایع در نیروگاه‌ها می‌سوزانیم. با نصف این ۱۰ میلیارد دلار کل ناترازی گاز جبران می‌شود.

فیلم/ سخنگوی صنعت آب کشور:
۶۰ درصد ظرفیت مخازن سدها خالی است

قاسم زاده گفت: تلاش می‌کنیم محدودیتی برای آب بخش کشاورزی ایجاد نکنیم.

فیلم/ رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران:
بانک‌ها تمایلی به سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر نشان نمی‌دهند

موسوی گفت: بعد از برجام تقاضای ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در حوزه‌ انرژی‌های تجدید پذیر داشتیم. تعرفه‌های جذاب پای همه کشورهای اروپایی‌ها را به ایران باز کرده بود.

کارشناس دیپلماسی انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تعریف ارز مشترک برای کشورهای عضو بریکس به نوعی آمریکا زدایی از نظم نوین جهانی است

مستاجران گفت: یش از ۴۲ درصد جمعیت جهان در مجموعه کشورهای بریکس است که ۲۶ درصد از تولید ناخالص جهانی را تولید می‌کنند. کشورهای عضو بریکس ۴۳ درصد نفت خام دنیا را تولید و ۳۵ درصد نفت خام دنیا را مصرف کنند. می‌توانیم در چارچوب بریکس و بریکس پلاس مارتینگ فروش نفت خام داشته باشیم و امکان انزوای ایران را از بین ببریم.

فیلم/ سفیر سابق ایران در افغانستان و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:
رئیس‌جمهور افغانستان قبلا می‌گفت ایران برادر بزرگ ما و حق‌آبه متعلق به ایران است ولی امروز ببینید بر سر حق‌آبه چه رفتار زشتی با ما می‌کنند

مالکی گفت: رئیس‌جمهور افغانستان قبلا می‌گفت ایران برادر بزرگ ما و حق‌آبه متعلق به ایران است ولی امروز ببینید بر سر حق‌آبه چه رفتار زشتی با ما می‌کنند.

ثبت رکوردی تازه در تاریخ صنعت گاز ایران
اجرای همزمان 10 تاسیسات تقویت فشار گاز در گستره کشور

شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با احداث همزمان 10 تاسیسات تقویت فشار گاز، موفق به ثبت رکوردی تازه در تاریخ صنعت گاز ایران شد که این دستاورد، مرهون اتکا به توان طراحان و مهندسان مستعد کشور در داخلی‌سازی فرآیند ساخت، نصب و راه‌اندازی تجهیزات فوق‌پیشرفته است.

فیلم/ کارشناس انرژی:
یک میلیون از نفت تولیدی به چین صادر می‌شود و مازاد آن در پالایشگاه‌ها تبدیل به فرآورده می‌شود

ظفریان گفت: در بازمعماری تجارت انرژی ایران، یک میلیون از نفت تولیدی به چین صادر می‌شود و مازاد آن در پالایشگاه‌ها تبدیل به فرآورده می‌شود. در کنار آن با صادرات گاز به کشورهای منطقه تبدیل به هاب گاز منطقه می‌شویم. تجارت فرآورده‌های نفتی منطقه در مسیر شمال به جنوب بوده و این فرصت خوبی را برای ایران فراهم می‌کند.

سخنگوی صنعت آب عنوان کرد:
سهم دو برابری بخش صنعت و خدمات در نقشه راه آب کشور

سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه لازم است آب‌های فراتر از نیازهای پایه به سوی بخش‌های صنعت و خدمات که بیشترین سود و بیشترین شغل را ایجاد می‌کند سوق داده شود، گفت: سهم این بخش‌ها در نقشه راه آب کشور دو برابر شده تا ایرانی‌ها شغل داشته باشند.

فعال صنعت نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
برای توسعه میادین مشترک نیاز به ۱۵۰ دکل خشکی و ۵۰ دکل دریایی داریم

نادریان گفت: برخی از شرکت‌های دولتی و نیروگاه‌ها از صندوق توسعه ملی پول گرفتند و پس ندادند و در واقع سر این صندوق کلاه گذاشته‌اند.

فیلم/ اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی:
قیمت بنزین برای صادرات ۲۷ سنت است ولی برای فروش داخلی ۶۷ سنت است

قلی‌زاده گفت: مزیت کشور انرژی است ولی آن را به خارج قلاب کردیم و با کوچکترین اقدامی از طرف آن‌ها اقتصاد ما متلاطم می‌شود. پالایشگاه تهران محصولاتش مانند بنزین و گوگرد را با قیمت جهانی می‌فروشد.

فیلم/ رئیس امور آمایش سرزمین سازمان برنامه ‌و بودجه:
عرضه هر متر مکعب آب حدودا دو دلار برای دولت خرج دارد

حسینی گفت: هیچ جایی در ایران را نداریم که تنش آبی نداشته باشد. حتی شهرهای شمالی کشور هم تنش آبی دارند، اولویت یک ما در پروژه‌ها حل مسئله تنش آبی است.

نقشه‌ راه آب کشور تصویب شد

گزارش مهمترین اقدامات وزارت نیرو در رفع ناترازی آب کشور در دو سال گذشته در جلسه شورای‌عالی آب ارائه و «نقشه راه آب کشور» نیز که در دولت سیزدهم طراحی و تدوین شده در این جلسه رونمایی و به تصویب اعضا رسید.

آغاز فعالیت کارگروه راهبری طرح پایلوت توسعه «مدل مدیریت یکپارچه حوضه آبریز دریاچه ارومیه»

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور از آغاز فعالیت کارگروه راهبری طرح پایلوت توسعه «مدل مدیریت یکپارچه حوضه آبریز دریاچه ارومیه» در چارچوب رصدخانه ملی آب ایران خبر داد.

فیلم/ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مجلس دست شرکت گاز را برای توسعه و سرمایه‌گذاری بسته است

نوشادی گفت: ماه هفتم سال است ولی می‌خواهند بودجه‌ها را قطع کنند. دود این قطعی بودجه را چند سال بعد در خانه های مردم حس خواهید کرد.

برقراری خدمت هوشمند ارائه آمار پایه منابع آب در بستر دولت الکترونیک

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به برگزاری گردهمایی متولیان تولید آمار پایه منابع آب کشور با هدف بررسی آخرین مسائل و چالش‌های موجود در این بخش، از برقراری «خدمت هوشمند ارائه آمار و اطلاعات پایه منابع آب» در بستر دولت الکترونیک خبر داد.

تغییرات اقلیمی سالانه یک میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر کشور را کاهش می‌دهد

سخنگوی صنعت آب گفت: تغییرات اقلیمی به‌طور سالانه حدود یک میلیارد مترمکعب از آب تجدیدپذیر کشور را کاهش می‌دهد. این مسئله اجرای دقیق برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی را ضرورت می‌بخشد.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد
افزایش ۳۰ درصدی در تولید و ۵۰ درصدی در صادرات نفت/ روند کاهشی دلار ادامه دارد! + نمودار

دلار غیررسمی دلیل منطقی برای ماندن در کانال ۵۲ هزار تومان را پیدا نکرد و پایین آمد.

حجم آب موجود در سدهای کشور ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر است

سخنگوی صنعت آب ایران گفت: حجم آب موجود در سدهای کل کشور تا ۲۲ مهرماه ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر است.

عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ثبات بازار ارز تا پایان سال ادامه می‌یابد

افزایش اختیارات بانک مرکزی آرامش بازار ارز را تضمین می‌کند


فیلم/ مدیر عامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی بزرگ شیراز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
زیر ساخت شهرک‌های صنعتی مستهلک شده و هیچ برنامه‌ای برای بازسازی آن وجود ندارد
«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛
سقوط ۷۴ درصدی معاملات مسکن تهران نسبت به روزهای اوج خود + جدول

پربیننده