دوشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲:۲۸ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

مثل بابک زنجانی ‌در این دولت به وجود نیامد
اسحاق جهانگیری:

مثل بابک زنجانی ‌در این دولت به وجود نیامد

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: با قاطعیت می‌گویم که تا آنجا که من مطلع هستم یک دلار از پول نفت در این میان تلف نشد و نه تنها فردی مثل بابک زنجانی که افرادی بسیار کوچکتر از او نیز به وجود نیامدند.

با اجرای طرح برق امید تعداد مشترکین پر مصرف برق به ۲۸.۵ درصد کاهش یافت
وزیر نیرو:

با اجرای طرح برق امید تعداد مشترکین پر مصرف برق به ۲۸.۵ درصد کاهش یافت

رضا اردکانیان بیان کرد: با اجرای طرح برق امید وقتی با دورۀ مشابه سال قبل مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که پرمصرف‌های ما قبلاً ۳۵ درصد بودند که حالا به ۲۸.۵ درصد رسیدند و سود این کار برای ما است و نفع برق امید این‌جا است.


نوروز ۱۴۰۰ سهمیه بنزین دارد؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: درباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ تصمیمی ازسوی هیات دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.

اسحاق جهانگیری:
مثل بابک زنجانی ‌در این دولت به وجود نیامد

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: با قاطعیت می‌گویم که تا آنجا که من مطلع هستم یک دلار از پول نفت در این میان تلف نشد و نه تنها فردی مثل بابک زنجانی که افرادی بسیار کوچکتر از او نیز به وجود نیامدند.

وزیر نیرو:
با اجرای طرح برق امید تعداد مشترکین پر مصرف برق به ۲۸.۵ درصد کاهش یافت

رضا اردکانیان بیان کرد: با اجرای طرح برق امید وقتی با دورۀ مشابه سال قبل مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که پرمصرف‌های ما قبلاً ۳۵ درصد بودند که حالا به ۲۸.۵ درصد رسیدند و سود این کار برای ما است و نفع برق امید این‌جا است.

تحولات فروش، کیفیت و سود آوری در نفت ایرانول  

در راستای بهینه کردن سبد فروش محصولات و افزایش سود آوری شرکت نفت ایرانول، تولید و فروش روغن هایی با سطح کیفی بالا در سال جاری افزایش یافت بطوریکه فروش روغن های بنزینی با سطح کیفیت بالا در ده ماهه ۹۹ نسبت به دوره مشابه ۹۸ رشد ۱۲ درصدی داشت. به عنوان مثال Racing ، Ronia و ۱۶۰۰۰ در ده ماهه ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب ۲۲۵، ۱۵ و ۱۴ درصد رشد فروش داشته است.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح کرد؛
۱۸ میلیارد لیتر صرفه جویی در سوخت با جلوگیری از قاچاق

علی مؤیدی خرم آبادی بیان کرد: در کمتر از ۲ سال، ۱۸ میلیارد لیتر در حوزه سوخت صرفه جویی کردیم که اگر این صرفه جویی صورت نمی‌گرفت، بخش اعظم آن تبدیل به قاچاق می‌شد.

قائم مقام اسبق شرکت ملی پالایش و پخش:
پالایشگاه ستاره خلیج فارس باید سال ۹۴ به بهره برداری می‌رسید

جلیل سالاری بیان کرد: با توجه به اینکه تمامی تجهیزات و مسیر منابع مالی این پروژه قبلاً تأمین شده بود، ستاره خلیج‌فارس باید سال ۹۴ به بهره برداری می‌رسید، ولی آزمون و خطای آقایان باعث شد پروژه به سال ۹۷ کشیده شود.

سخنگوی صنعت برق:
تداوم هوای سرد در کشور/ کاهش ۱۰ درصدی مصرف گاز و برق را جدی بگیریم

رجبی مشهدی از همه افراد خواست به منظور کمک به تامین انرژی مورد نیاز همه بخش‌ها، از مصارف بی‌رویه پرهیز کنند.

معاون وزیر نفت:
ممکن است بعد از کرونا دوباره بنزین وارد کنیم

صادق آبادی بیان کرد: مصرف بنزین در سال ۱۴۰۰ بعد از برداشته شدن قرنطینه افزایش پیدا خواهد کرد و در ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ این امکان وجود ندارد که وارد کننده بنزین شویم.

 وزیر نفت:
بدتر از طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس در عمرم ندیده‌ام

بیژن زنگنه بیان کرد:‌ بنده بدتر از طرح ستاره خلیج‌فارس در عمرم ندیدم، زیرا این طرح تا حدی مغشوش بود که فقط به درد تدریس در دانشگاه‌ها می‌خورد که مبادا این کار دوباره تکرار شود.

با حضور وزیر کار صورت گرفت
رونمایی از ۱۰ محصول جدید شرکت نفت ایرانول

همزمان با چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از 10 محصول جدید شرکت نفت ایرانول رونمایی شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز:
میزان انتقال گاز به عراق افزایش یافته است

حسن منتظرتربتی بیان کرد: با توجه به توافق‌هایی که بانک مرکزی در نشست‌هایی با طرف عراقی انجام داده، ما هم مقدار انتقال گاز به این کشور را کمی افزایش دادیم

وزیر نفت:
دوران مدرک گرایی در صنعت نفت گذشته است

بیزن زنگنه بیان کرد: دوران مدرک گرایی در صنعت نفت تمام شده است و امروز با افراد زیادی مواجه هستیم که مدرک لیسانس و دکترای آن‌ها فرقی با هم ندارد.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
سقوط سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در صنعت نفت و گاز در دوره مدیریت زنگنه

بر اساس آمار شرکت ملی نفت ایران و اداره آمار و تعهدات ارزی بانک مرکزی، رکورد جذب بالاترین رقم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به صنعت نفت کشور مربوط به سال ۱۳۹۱ است و بدترین عملکرد هم در سال ۱۳۹۸ رقم خورده است.

اردکانیان: کاندید ریاست جمهوری نمی‌شوم

وزیر نیرو در خصوص احتمال نامزد شدنش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: من تصمیمی ندارم که نامزد ۱۴۰۰ شوم.

وزیر نفت:
قیمت‌ها دست خداست!

بیژن زنگنه، وزیر نفت در پاسخ به انتقادات مبنی بر قیمت‌گذاری صنایع پایین دستی گفته است: قیمت‌ها دست خداست. وی افزود: هیچ دولتی نمی‌تواند در قیمت‌گذاری‌ها دخالت کرده و انتظار نتایج مطلوبی را داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس:
قطعی برق صرفا به دلیل کمبود گاز نیست/ دو عامل اصلی قطعی برق

حسین حسین زاده بیان کرد: به یقین قطعی برق در کشور صرفا به دلیل کمبود گاز نیست چراکه بازدهی و راندمان نیروگاه‌ها نیز در کشور به دلیل فرسودگی دستگاه‌ها و عدم فیلترینگ پایین است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+نمودار
رشد تولید برق در دولت روحانی نصف شد

در هشت سال دولت‌های نهم و دهم میزان تولید برق کشور ۵۶ درصد افزایش یافت اما در دولت روحانی تا پایان سال ۱۳۹۸ رشد تولید برق فقط ۲۸ درصد بوده است.

فیلم/رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دیگر قطعی برق نخواهیم داشت

رضا پدیدار بیان کرد: افزایش مصرف برق در زمستان برنامه‌ها برای صادرات، مصرف داخل و بازسازی نیروگاه‌ها را بهم زد. تلاطم کوچکی با ضریب کمتر از ۱۰ درصد در صنعت برق کشور ایجاد شد و نباید آن را بزرگنمایی کرد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس:
با حذف مازوت از نیروگاهها، برق ۲۵ درصد از مناطق کشور قطع می شود

فریدون عباسی بیان کرد: اگر نیروگاه‌ها مازوت نسوزانند در فصل سرما با ۲۵ درصد خاموشی مواجه خواهیم بود لذا استفاده از مازوت در شرایط فعلی ضروری است.

صوت/مدیر عامل شرکت تولید برق دماوند در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خاموشی‌های اعلامی اخیر از ناحیه شبکه توزیع است نه تولید کنندگان

جمال آریایی بیان کرد: دلیل اصلی این خاموشی‌ها کمبود تولید و انجام تعمیرات نیروگاهی و تعمیرات فصلی شبکه توزیع است. توانیر باید پاسخ اصلی این خاموشی ها را بدهد.

وزیر نفت:
چرا صادرات نفت را بد و خام‌فروشی می‌دانید؟

بیژن زنگنه بیان کرد: صادرات گاز برای ایران اهمیت استراتژیک و راهبردی زیادی دارد اما سوالی که هیچکس به آن جواب نمی‌دهد این است که آیا صادرات گاز خام‌فروشی است یا خیر؟ حال چطور صادرات‌ نفت بد بوده و خام‌فروشی است؟

مدیرعامل شرکت گاز:
مشکل خاموشی‌ها مربوط به عملکرد ما نیست/ بیشتر از پارسال به نیروگاه‌ها سوخت تحویل دادیم

حسن منتظرتربتی بیان کرد: ما افزایش مصرف گاز بخش خانگی را به نیروگاه ها تحمیل نکردیم بلکه سوخت گاز تحویلی به نیروگاه ها بیش از سال گذشته بوده است.

بررسی «نود اقتصادی» نشان میدهد+نمودار
شرکت نفت بهران طی ۱۰ ماه قیمت محصولاتش را ۱۳۰ تا ۱۶۰ درصد گران کرد

رشد ۱۳۲، ۱۶۴ و ۶۴ درصدی سه محصول شرکت نفت بهران درحالی صورت می‌گیرد که نرخ تورم سالانه منتهی به دیماه امسال حدود ۳۲ درصد بوده و مشخص نیست مدیران این شرکت آیا این قیمت‌ها را با نرخ تورم ایران افزایش داده‌اند یا نرخ تورم کشور ونزوئلا؟

احتمال خاموشی در برخی مناطق کشور

 به دنبال افزایش شدید مصرف گاز و برق در کشور، شرکت توانیر در اطلاعیه‌ای از احتمال بروز خاموشی در نیمه شمالی کشور خبر داد.

پیگیری توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی

وزیر نفت گفت: موضوع نفتکش ایرانی که در آبهای اندونزی توقیف شده در حال پیگیری است.

فیلم/وزیر سابق نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تحریم‌های فعلی خیلی شُل‌تر و آسانتر از سال‌های ۹۱-۹۰ شده

رستم قاسمی گفت: در زمانی که پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با ۷۰ درصد پیشرفت به دولت روحانی دادیم، هم تحریم آمریکا بودیم، هم تحریم اتحادیه اروپا و هم تحریم سازمان ملل؛ الان فقط تحریم آمریکا هستیم.

حضور مدیرعامل تاپیکو در غرفه ایرانول همزمان با سومین روز برگزاری نمایشگاه نفت

همزمان با سومین روز از برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز ، پالایش و پتروشیمی، مهندس ابویی مدیرعامل هلدینگ نفت ، گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) و برخی از مدیران آن مجموعه از غرغه شرکت نفت ایرانول بازدید کردند.

گفتگو با مهندس رستم قاسمی وزیر اسبق نفت

مهندس رستم قاسمی با حضور در دفتر «نود اقتصادی» به سوالات خبرنگاران ما پاسخ داد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران:
طلب گازی ایران از عراق ۶ میلیارد دلار است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: مطالبات گازی ایران از عراق ۶ میلیارد دلار است.

معاون وزیر نفت:
ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است 

علیرضا صادق آبادی بیان کرد: هم‌ اکنون شرکت ملی پالایش و پخش بزرگترین تولید کننده و بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است که به کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، ارمنستان، اذربایجان، کردستان عراق به طور مستقیم بنزین صادر می کند.

 وزیر نفت:
در دوران تحریم بالاترین رکورد صادرات فرآورده نفتی را داشتیم

بیژن زنگنه افزود: در صادرات فرآورده های نفتی، در همین سال ها (تحریم) رکورد زدیم.

فیلم/رئیس هیات مدیره نیروگاه الماس انرژی نگین یزد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
سیاست‌های وزارت نیرو صنعت نیروگاهی را ورشکست کرده است

 حمیدرضا صالحی بیان کرد: اکثر سرمایه گذاران احداث کننده نیروگاه‌های خورشیدی ورشکست شدند. ۷ ماه است که پول سرمایه گذاران صنعت برق خورشیدی داده نشده، وزارت نیرو برق تولیدی آنها را به یک چهارم قیمت می‌خرد.

قیمت نفت به ۵۵ دلار رسید

خوش‌بینی به تاثیر بسته کمک مالی کرونایی آمریکا بر اقتصاد جهان، قیمت نفت را به ۵۵٫۵۱ دلار در هر بشکه افزایش داد.

فیلم/مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا درگفت‌وگو با «نود اقتصادی»
بانک مرکزی تولیدکنندگان صنعت برق کشور را قبول ندارد و به آنها کمکی نمی‌کند!

محسن امیری اظهار داشت:‌ نیروگاه برق چابهار با ۷۰ درصد پیشرفت که گشایش ال سی آن هم مربوط به سال ۹۶ بوده و تعهد هیات دولت را پشت سرش دارد از ابتدای امسال یک تومان به آن پرداخت نشده است!

 قطع گاز ویلاهای پرمصرف مناطق خوش آب و هوا

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با اشاره به مصرف بی رویه گاز در برخی مناطق خوش آب و هوای استان تهران از قطع گاز واحدهای ویلایی پرمصرف غیرضرور خبر داد.

ماینرها باید از چه برقی استفاده کنند؟

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: رمزارزها به لحاظ ارزآوری برای کشور مثمرثمر هستند اما به شرطی که قیمت واقعی برق را بپردازند، نباید انرژی را با نرخ سوبسیدی مصرف کنند.

بنزین تشویقی ایام کرونایی صحت ندارد

کاهی گفت: شایعات اخیر درباره اختصاص ۵۰ لیتر بنزین تشویقی به رانندگانی که قانون منع آمد و شد در ایام کرونا را رعایت کرده اند، صحت ندارد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰:
 آب، برق و گاز ۱۳۱ شهرستان محروم رایگان می شود

رحیم زارع بیان کرد: حدود ۱۳۱ شهرستان محروم در کشور داریم و برای این‌که مجلس بتواند از این اقشار حمایت کند آب، برق و گاز آنها را تا میزان الگوی مصرف رایگان در نظر گرفته است.

فیلم/میراث برقی دولت حسن روحانی برای دولت بعدی!

خاموشی های احتمالی در سال‌های آینده، میراثی است که دولت حسن روحانی برای دولت بعدی به ارث گذاشته است.

قطعی های برق در روزهای اخیر، ثبت سفارش خرید ژنراتور و موتور برق بنزینی کوچک و خانگی را افزایش داد

قطعی‌های مکرر برق، تماس‌ها برای ثبت سفارش و خرید ژنراتور و موتوربرق بنزینی کوچک و خانگی را افزایش داد.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
سهم همتی در تحمیل تورم به مردم چقدر است؟

عملکرد عبدالناصر همتی نشان می‌دهد در ۲.۵ سال ریاستش بر بانک مرکزی بیشترین سهم را در ایجاد پایه پولی و نقدینگی و تحمیل تورم به ملت داشته است


«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+جدول
سود ۲۵۰ درصدی واسطه‌ها از فروش زیتون
فیلم/معاون وزیر اسبق جهاد کشاورزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با وجود واردات ۸۰ درصد غذای مرغ از خارج نمی‌توانیم بگوییم در تولید مرغ خودکفاییم
فیلم/مناظره دستمزد ۱۴۰۰:
دستمزد نقدی سال آینده نباید از ۴.۵ میلیون کمتر باشد(۳)

پربیننده