شنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰:۲۷:۳۵ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

 کارت سوخت حذف نمی‌شد، نیازی نبود قیمت بنزین را ۳ برابر کنند
فیلم/ حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:

کارت سوخت حذف نمی‌شد، نیازی نبود قیمت بنزین را ۳ برابر کنند

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» بیان کرد: دولت اگر کارت سوخت را حذف نمی‌کرد، نیازی نبود امروز قیمت بنزین را ۳ برابر کند. کسانی که کارت سوخت را حذف کردند باید مجازات شوند

زنگنه در دو دوره وزارتش خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد کرد
یادداشت اختصاصی غلامحسین حسنتاش برای «نود اقتصادی»:

زنگنه در دو دوره وزارتش خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد کرد

چند روز قبل از گران شدن بنزین بیژن نامدار زنگنه در مصاحبه ای بعداز جلسه هیئت دولت در پاسخ یک خبرنگار در مورد راه های کنترل مصرف سوخت اظهار داشت که: "راه دیگری غیر از سهمیه بندی یا گران کردن نداریم"


بررسی "عملکرد ۶ سال مدیریت بیژن زنگنه در وزارت نفت" هم‌اکنون در «نود اقتصادی»

نشست خبری مهندس جلیل سالاری، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با موضوع "عملکرد ۶ سال مدیریت بیژن زنگنه در وزارت نفت" هم‌اکنون در «نود اقتصادی» در حال برگزاری است

نماینده ایران در اوپک:
از تصمیم اکثریت برای کاهش تولید نفت حمایت می‌کنیم

در آستانه برگزاری یکصدوهفتادوهفتمین اجلاس کشورهای صادرکننده نفت، نماینده جمهوری اسلامی ایران در هیات عامل سازمان اوپک به خبرنگاران گفت که ایران از تصمیم اکثریت درباره توافق کاهش تولید نفت حمایت می‌کند.

مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی شبکه آب و فاضلاب سوریه

وزیر نیرو از امضای یادداشت تفاهمی در روز آینده مبنی بر حضور شرکت‌های ایرانی برای ساخت سد، نیروگاه‌های برقابی و تصفیه‌خانه‌ آب و فاضلاب در سوریه خبر داد.

دلیل نخریدن خودروهای برقی چیست؟

این گزارشی به مرور و بررسی دلایلی که مشتریان برای نخریدن خودروهای برقی عنوان می‌کنند، خواهد پرداخت.

زنگنه برای شرکت در نشست اوپک وارد وین شد

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران صبح روز پنجشنبه برای شرکت در یکصد و هفتاد و هفتمین اجلاس کشورهای صادر کننده نفت، صبح پنجشنبه وارد وین پایتخت اتریش شد.

مجید شاکری، تحلیلگر مسائل اقتصادی:
بعد از گرانی بنزین مصرف کم شد، اما دولت زیرساخت صادرات بنزین را آماده نکرده است!

دولت با افزایش قیمت بنزین، وضعیت معیشت حاشیه شهرنشین‌ها را بسیار بدتر کرد. این نشان میدهد که این سیاست‌گذاری اشکالات جدی داشت. نه در حمایت از جامعه چیزی به دست آوردیم و نه کسری بودجه دولت حل شد.

مرتضی بانک ، دبیر شورایعالی مناطق آزاد:
اگر مناطق آزاد نباشند مردم به افغانستان سفر می‌کنند

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد اظهارنظرها درباره وجود قاچاق در این مناطق را نشأت‌گرفته از بی‌اطلاعی منتقدان اعلام کرد و گفت: اگر مناطق آزاد نباشند مردم به افغانستان سفر می‌کنند.

هفته آینده جزئیات طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی اعلام می شود

معاون وزیر نفت با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد درباره پرداخت ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای دوگانه سوز کردن خودرو‌ها گفت: هفته آینده، جزئیات و نحوه نام نویسی مالکان خودرو‌های بنزین سوز عمومی از طریق اعلامیه‌های شرکت ملی پالایش و پخش اعلام خواهد شد.

درمان بیماری خام فروشی با اصلاح روابط مالی صنعت نفت

واقعیت این است که تحریم پذیری بالای اقتصاد ایران نتیجه وابستگی فراوان آن به خام فروشی نفت است و البته خام فروشی بیماری لاعلاجی نیست و در صورت سیاستگذاری هوشمندانه می‌توان هم خام فروشی را درمان کرد و هم سد تحریم ها را شکست.

زنگنه هیچ نقشی در تکمیل پالایشگاه خلیج فارس نداشت

در طول چهار دوره ریاست زنگنه در وزارت نفت هیچ پروژه پالایشی کلید نخورده است. در نتیجه با اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا، وزارت نفت حتی در خام‌فروشی نفت نیز دچار مشکل شده و دولت را با کسری بودجه 150 هزار میلیارد تومانی مواجه کرده است.

تمام خودروهای عمومی کشور برای دوگانه سوز شدن کمک بلاعوض می‌گیرند

شورای اقتصاد در جلسه فوق العاده خود با پرداخت ۶۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت برای دوگانه سوز کردن بیش از یک میلیون و چهارصد هزار وانت، تاکسی، ون و دیگر مسافربر های شخصی موافقت کرد.

فیلم/ حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کارت سوخت حذف نمی‌شد، نیازی نبود قیمت بنزین را ۳ برابر کنند

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» بیان کرد: دولت اگر کارت سوخت را حذف نمی‌کرد، نیازی نبود امروز قیمت بنزین را ۳ برابر کند. کسانی که کارت سوخت را حذف کردند باید مجازات شوند

رئیس‌هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت:
نمایندگان شرکت‌های خارجی و بازرگانان به طور شبکه‌ای علیه تولیدات داخلی صنعت نفت فعالیت می‌کنند

کانتینر کانتینر کالاها و تجهیزاتی در حال ورود به ایران است که به دلیل وجود توانمندی و ظرفیت تولید آنها در داخل کشور، واردات آن حرام است.

فیلم/ قبل از اتمام عملیات سوخت‌گیری، کارت سوخت را خارج نکنید

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: نباید در حین عملیات سوختگیری کارت سوخت را از دستگاه خارج کرد. در نتیجه کاربران باید صبر کنند تا عملیات سوختگیری به طور کامل تمام شود؛ آنگاه کارت خود را بردارند.

توییت نوشت؛
مهمترین دلیل آلودگی هوا از چه بود؟!

مگر در سال‌های ۹۱-۹۰ مشکل آلودگی هوا بنزین پتروشیمی‌ها نبود؟ بنزین پتروشیمی متوقف شد، الان چرا هوا آلوده است؟!

حمید قاسمی، مجری طرح سی‌ان‌جی؛
درخواست استفاده از سی‌ان‌جی ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است

پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، درخواست استفاده از سی‌ان‌جی در کشور ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. سعی ما این است که در ۶ ماه آتی ۷۰۰ هزار وانت‌بار دوگانه‌‎سوز شوند.

مرکز پژوهش‌های مجلس:
عملکرد شرکت توتال در پارس جنوبی با توجه به منافع قطر و به زیان ایران بود

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی اعلام کرد این فرضیه را نمی‌توان رد کرد که عملکرد شرکت توتال در طراحی فازبندی پارس جنوبی، با توجه کامل و بیش از حد متعارف به منافع قطر بوده که در موارد متعددی احتمالا منافع کشور ما را به خطر انداخته است.

60 برنامه اجرایی ایرانول 1400 تدوین شد

مدیرعامل شرکت نفت ایرانول از تدوین 60 برنامه اجرایی ایرانول 1400 در راستای استراتژی هشت ساله ایرانول (1404) خبر داد.

وزیر نیرو:
افزایش ۲.۵ برابری خدمات‌رسانی شرکت‌های آبفا با مصوبه یک‌پارچه‌سازی

مصوبه اخیر هیئت وزیران که در پی مصوبه مهرماه شورای عالی اداری صادر شده به هیچ وجه ناظر بر ادغام نیست، بلکه یکپارچه شدن وظایف شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری است.

درخواست دریافت کارت سوخت ۱۰ برابر شد

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به افزایش درخواست‌ها سه هفته تا دو ماه از زمان درخواست کارت سوخت طول می‌کشد تا کارت سوخت به دست مالکان خودرو برسد.

ایران؛ تنها تولیدکننده نفت کوره نیم درصد گوگرد در خاورمیانه

یک مقام مسوول در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: نفت کوره مورد نیاز ناوگان دریایی کشور طبق استاندارد IMO۲۰۲۰ با حداکثر گوگرد نیم درصد، در داخل کشور تولید می شود.

چگونه به جمع دارندگان خودروی دوگانه سوز بپیوندیم؟

در جدیدترین موشن‌گرافی تهیه شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، به این سوال پاسخ داده شده که چگونه به جمع دارندگان خودروی دوگانه سوز بپیوندیم؟

فیلم/ رئیس جمهور در آذربایجان شرقی:
بنده خودم مثل مردم صبح جمعه فهمیدم بنزین گران شده است

به گزارش «نود اقتصادی»، رئیس جمهور اظهار داشت: از تاریخ سهمیه بندی بنزین خودم هم خبر نداشتم بنده خودم مثل مردم صبح جمعه فهمیدم بنزین گران شده است

معادل یک پالایشگاه ۷۵۰ هزار بشکه ای، کاهش مصرف بنزین داشتیم

یک مقام مسوول گفت: کاهش تقریبی ۲۰ میلیون لیتری روزانه در مصرف بنزین طی هفته گذشته معادل ساخت یک پالایشگاه نفت خام با ظرفیت ۷۵۰ هزار بشکه در روز است.

واریز ۱۰۰ لیتر بنزین برای وانت بارها تا ۴۸ ساعت آینده

ستاد تنظیم بازار در جلسه صبح امروز خود با هدف جلوگیری از ایجاد اختلال در حمل کالاهای اساسی و مصرفی به شهرهای بزرگ، سهمیه بنزین وانت بارها را ۱۰۰ لیتر افزایش داد.

اظهار تعجب قائم‌مقام سازمان اورژانس کشور از اقدام عجیب دولت؛
سهمیه ۳ هزار تومانی بنزین برای آمبولانس‌ها!/ اگر قرار بود بنزین ۳ هزار تومانی بدهید، چرا دیگر سهمیه در نظر گرفتید!

قائم‌مقام سازمان اورژانس با بیان اینکه برای ما سهمیه ۵۰۰ لیتری در ماه با قیمت 3 هزار تومان در نظر گرفته‌اند گفت: اگر قرار بود قیمت هر لیتر بنزین، ۳ هزار تومان باشد چرا دیگر سهمیه در نظر گرفته شده است؟

یادداشت اختصاصی غلامحسین حسنتاش برای «نود اقتصادی»:
زنگنه در دو دوره وزارتش خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد کرد

چند روز قبل از گران شدن بنزین بیژن نامدار زنگنه در مصاحبه ای بعداز جلسه هیئت دولت در پاسخ یک خبرنگار در مورد راه های کنترل مصرف سوخت اظهار داشت که: "راه دیگری غیر از سهمیه بندی یا گران کردن نداریم"

عضو فراکسیون دریایی مجلس؛
دولت به سهمیه سوخت قایق‌های صیادی توجه نکرده است

عضو فراکسیون دریایی مجلس با بیان اینکه به رئیس جمهور نیز در خصوص مشکل سهمیه سوخت قایق های صیادی پس از افزایش قیمت بنزین تذکر داده ایم گفت: در دولت به میزان سوخت قایق‌های صیادی توجه نشده است.

افزایش سهمیه بنزین برای پیک‌های موتوری

براساس مصوبه جدید ستادتنظیم بازار سهمیه پیک‌های موتوی از ۱۰ لیتر به ۲۵ لیتر افزایش یافته است و ما پیگیر افزایش این سهمیه هستیم

واریز سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی از دیشب

مدیر سامانه سوخت، از واریز سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی از شب گذشته خبر داد و گفت اطلاعات استخراج و داده‌ها اعتبارسنجی شده و بر این اساس، واریز مابه التفاوت ریالی از شب گذشته آغاز شده است.

سرنوشت وام ۲.۵ میلیون تومانی دوگانه‌سوز کردن خودرو

اردیبهشت ماه بود که مسوولان از تخصیص وام ۲.۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها خبر دادند که ظاهرا چندان مورد استقبال قرار نگرفت؛

اصلاح قیمت حامل‌های انرژی رفاه خانوارها را ۱۶/۵درصد کاهش می‌دهد

به گزارش «نودِ اقتصادی» یک پژوهش دانشگاهی که به بررسی اثرات افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر روی هزینه‌های رفاهی مصرف‌کنندگان در ایران طی سال‌های ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۷ پرداخته، نشان می‌دهد افزایش قیمت حامل‌های انرژی منجر به کاهش ۱۶/۵ درصدی رفاه مصرف‌کنندگان در جامعه می‌شود.

یک مقام مسئول اعلام کرد؛
حذف ۳۰ درصد قبوض آب تهرانی‌ها تا پایان امسال

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران از حذف ۳۰ درصد قبوض آب تهرانی‌ها تا پایان امسال خبر داد.

"کد ۲۵" کارت سوخت به چه معناست؟

هنگام استفاده از کارت سوخت شخصی ممکن است با پیام‌هایی همچون "کد ۲۵" یا "کارت ابطال‌شده" مواجه شوید که این مسئله به دلیل استفاده نادرست از کارت و مخدوش شدن فیزیک کارت است.

اصلاح قیمت بنزین اقتصاد کشور را به سمت اهداف تعیین شده نمی‌برد

اصلاح قیمت بنزین در این شرایط یک گام رو به جلو محسوب می‌شود ولی اصلاحی نیست که اقتصاد را به سوی اهداف تعیین شده هدایت کند

تلاش برای ایجاد ظرفیت صدور روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت

پیش از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، به‌طور میانگین روزانه ۵ هزار درخواست برای کارت سوخت المثنی داشتیم، اما این رقم هم‌اکنون به ۸۵ تا ۹۰ هزار درخواست رسیده و این در حالی است که ظرفیت صدور کارت سوخت کشور روزانه ۳۰ هزار کارت است.

یک مقام مسئول اعلام کرد؛
اعتبار تاکسی‌های اینترنتی تا فردا واریز می‌شود

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ضمن تشریح تازه‌ترین جزئیات طرح مدیریت مصرف سوخت، از واریز اعتبار سوخت مالکان تاکسی‌های اینترنتی ظرف یک تا دو روز آینده خبر داد.

پیشنهاد کاهش قیمت سی‌ان‌جی

با توجه به اینکه ایران در صنعت گاز هیچ وابستگی به خارج ندارد، دولت با تشویق مالکان خودرو برای دوگانه‌سوز کردن خودروها می‌تواند وضعیت فعلی را سروسامان دهد.

حجم بارندگی‌های کشور به ۴۲ میلی‌متر رسید
تنها نیمی از مخزن سدهای کشور خالی است

میزان خروجی آب از سدهای کشور طی دو ماه اخیر با افزایش ۱۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته از مرز هفت میلیارد مترمکعب گذشته و ظرفیت مناسبی از مخزن سدهای کشور به کنترل و تسکین سیلاب‌های احتمالی اختصاص یافته است.

توصیه عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران به دولت در ۱.۵ سال پایانی دولت؛
فریب اعتراضات مردم را نخورید و اصلاحات اقتصادی را انجام دهید!

روزانه ۹۶۰ میلیون مترمکعب مصرف می‌کنیم که بخش مهمی از آن مصارف خانگی است و قسمت مهمی از این مصرف، هدرسوزی گاز است.

فیلم/ دکتر ایمان زنگنه، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح می‌دهد
چرا در دوره ترامپ رونق تولید اتفاق افتاد؟


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
افزایش قیمت بنزین قیمت کالاها و خدمات را بین ۱۵ تا ۲۵ درصد گران می‌کند
فیلم/ حسین یزدجردی رئیس انجمن کانون‌های آرد و نان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گرانی بنزین بر روی صنعت آرد و نان و صنعت مواد غذایی ما اثر چندانی ندارد

پربیننده