جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۰:۱۶ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس کشاورزی

تخریب پایتخت "موز" ایران در سیل سیستان و بلوچستان

تخریب پایتخت "موز" ایران در سیل سیستان و بلوچستان

جنوب بلوچستان، بیشترین آسیب را در سیل دیده است؛ به گونه‌ای که در منطقه زرآباد بلوچستان که بخش اعظم موز کشور در آنجا تولید می‌شود و پایتخت موز ایران است ۱۰۰درصد تخریب شده است.

تعدیل ساختاری به امنیت غذایی رسید
دو طرح خطرناک سرپرست جهادکشاورزی؛

تعدیل ساختاری به امنیت غذایی رسید

براساس نتایج گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) ۵۱ کشور مورد مطالعه این سازمان طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ در مجموع ۶۲۰ میلیارد دلار صرف حمایت از بخش کشاورزی در کشورهای خود کرده‌اند.


حذف میوه از سبد معیشتی خانوارهای کم برخوردار و میوه‌های لاکچری در سفره پولدارها

حذف میوه از سبد معیشتی خانوار یکی از اتفاقاتی است که در دو سال اخیر، پس از کاهش قدرت خرید مردم رخ داده است.

دولت گندم را از کشاورز ایرانی ۲۲۰۰ تومان ولی از کشاورز خارجی ۳۰۰۰ تومان می‌خرد

دولت حاضر است برای هر کیلو گندم وارداتی سه هزار تومان بپردازد اما در نرخ خرید تضمینی ۲۲۰۰ تومان گندم داخلی تجدیدنظر نکند.

ذخیره سازی ۵۰ میلیون متر مکعب آب در سیستان و بلوچستان

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری: طرح‌های آبخیزداری انجام شده در سیستان و بلوچستان، سطح وسیعی حدود ۵۰ میلیون متر مکعب آب را در خود ذخیره کرده است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:
مردم با خیال راحت شیر و لبنیات استفاده کنند

اطمینان می‌دهم هیچ تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی ما خارج از استاندارد تعیین شده نیست و مردم با خیال راحت شیر و لبنیات استفاده کنند.

ارزیابی وضعیت کشور در کشاورزی تولید محور، مطلوب است

وضعیت کشور در کشاورزی تولید محور، مطلوب ارزیابی می شود. اما رویکرد صحیح در این حوزه، کشاورزی ارزش محور است. یعنی زمانی کشاورزی ارزش دارد که بتوان محصولات آن را فروخت و صادر کرد.

فیلم صدا وسیما در مورد شیر ایرانی در کشورهای همسایه دست به دست می‌شود/ بازگشت ۳ تا ۵ هزار تن شیر به کارخانه‌های لبنی در یک روز

سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران از آغاز تخریب برندهای لبنی ایران در بازار جهانی توسط رقبا به بهانه برنامه صدا و سیمای کشور خبر داد و گفت: رقبای برندهای ایرانی تلاش می‌کنند تا با انتشار فیلم اظهارات غیرکارشناسانه اخیر در صدا و سیما، برندهای ایرانی را در بازارهای منطقه‌ای تخریب کنند.

تخریب پایتخت "موز" ایران در سیل سیستان و بلوچستان

جنوب بلوچستان، بیشترین آسیب را در سیل دیده است؛ به گونه‌ای که در منطقه زرآباد بلوچستان که بخش اعظم موز کشور در آنجا تولید می‌شود و پایتخت موز ایران است ۱۰۰درصد تخریب شده است.

وجود سم آفلاتوکسین بیش از حد مجاز در شیر، بی‌اساس است

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: تضمین می‌دهیم که همه شیرهای تولیدی در کشور از کیفیت، سلامت و بهداشت کامل برخوردارند و مردم می‌توانند با ضمانت این سازمان، از این محصول با خیال راحت استفاده کنند.

واکنش وزارت جهاد به وجود سم در شیر/به شدت تکذیب می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به هیچ وجه سم آفلاتوکسین بیش از حد مجاز در شیر وجود ندارد و این موضوع به شدت تکذیب می‌شود.

برآورد خسارت ۷۴۰ میلیارد تومانی سیلاب به کشاورزی سیستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون میزان خسارات وارده به زیربخش‌های کشاورزی این استان، ۷۴۰میلیارد تومان برآورد شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی:
۶۱۰۰ راس دام در سیل سیستان و بلوچستان تلف شدند

براساس آمارهای منتشر شده تاکنون ۶۱۰۰ راس دام روستایی و عشایری در سیستان و بلوچستان بر اثر سیل از بین رفته‌اند و براساس مشاهدات عینی در منطقه دشتیاری ۲۵ دام تلف شدند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:
امنیت غذایی شوخی‌بردار نیست/ نباید به محصول نهایی دلار 4200 تومانی بدهیم

امنیت غذایی، خط قرمز در کشور ما هم هست و کسی نباید به آن کم‌توجهی کند و اسمش هم امنیت است و تأمین غذا نیست

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + سند
۱۹ درصد از اراضی قابل‌کشت ایران، کشت نمی‌شود

به گزارش «نود اقتصادی» آمارهای ارائه شده از سوی سازمان امور اراضی کشور نشان می‌دهد از مساحت بیش از ۱/۶ میلیون کیلومتری ایران، ۲۳ میلیون هکتار آن (معادل ۱۵ درصدی مساحت کشور) قابل‌کشت است که درحال حاضر ۱۸/۷ میلیون هکتار آن معادل ۸۱ درصدی از زمین‌های قابل‌کشت، در چرخه تولید محصولات کشاورزی قرار دارد. به عبارتی دیگر درحال حاضر ۴/۳ میلیون هکتار یا معادل ۱۹ درصد از اراضی قابل‌کشت زیر کشت نیست.

عضو شورای ملی زعفران:
حداکثر قیمت هر کیلو طلای سرخ ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است

حسینی گفت: طبق روال همه ساله با آغاز سال نو میلادی خرید زعفران در بازارهای جهانی کاهش یافت که امیدواریم در ماه‌های آتی رونق مجدد به بازار بازگردد.

تشکیل ۲۶ اکیپ دامپزشکی در منطقه سیستان

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تشکیل ۲۶ اکیپ دامپزشکی در سیستان گفت: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در مناطق سیل زده، واکسیناسیون مجدد دام ها در دستور کار قرار دارد.

سیل ۹۳۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی در سه استان خسارت زد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: براساس برآوردها سیل اخیر حدود ۹۳۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی در ۳ استان خسارت زده است.

پارسال نیم میلیارد دلار محصولات شیلات صادر کردیم

رئیس سازمان شیلات ایران ضمن بیان اینکه سال گذشته برای صادرات زمان بسیار خوبی بود و بیش از ۵۲۷ میلیون دلار صادرات داشتیم، گفت: در ۶ماهه ابتدایی سال، گزارشات مرکز آمار بر این بود که رشد بخش کشاورزی نزدیک به ۶ درصد است.

تدوین طرح تعیین میزان مصرف آب کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تدوین طرحی تحت عنوان تعیین مصرف آب کشاورزی خبر داد و گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ درصد است.

تولید اندک روغن و کنجاله یک ننگ در حوزه کشاورزی ما به شمار می‌رود

عباس کشاورز با بیان اینکه عظم جدی برای حل مشکل روغن داشته باشیم، گفت: ظرف پنج سال آینده خوداکتفایی ما باید به ۵۰ درصد برسد. عدد پایین روغن و کنجاله ننگ ما در حوزه کشاورزی است.

همه دنیا تلاش می‌کنند تا ۸۵ درصد نیاز غذایی‌شان را خودشان در داخل تولید کنند

در تمام دنیا تلاش بر این است که 80 تا 85 درصد نیازشان را از تولید داخل تأمین کنند و برای بسیاری از کشورها با وجود آب کافی رسیدن به این رقم یک آمال و آرزو است و هیچ کشوری نیست که بتواند که صددرصد و حتی 90 درصد غذای مورد نیازش را از داخل تأمین کند.

«نود اقتصادی» بررسی کرد + جدول
میزان تولیدات مجتمع کشت و صنعت وابسته به بنیاد مستضعفان کم شد

به گزارش «نود اقتصادی»، ۴۵ درصد سهام مجتمع کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرمدره متعلق به بنیاد مستضعفان است. تولیدات سیب، گردوی خشک،آلو، شلیل، هلو در این مجتمع در سال ۹۷ به صفر رسید!

مبارزه با آفت ملخ تا سه سال آینده در کشور ادامه دارد

معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مبارزه با آفت ملخ تا سه سال آینده در کشور ادامه دارد و و پیش بینی می شود سطح این عملیات به یکهزار و ۲۰۰هکتار برسد.

با اعلام رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
افتتاح آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی شرق کشور تا پنج ماه آینده

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از افتتاح آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی شرق کشور در صورت تامین اعتبار تا پنج ماه آینده خبر داد.

مرتضی رضایی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی:
مصرف مرغ ۱۱ درصد افزایش یافت/مشکلی در تامین گوشت و مرغ نداریم

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۱۱ درصدی مصرف مرغ در کشور خبر داد و گفت:با توجه به نزدیکی ایام نوروز در تأمین و عرضه مواد پروتئینی و نهاده های دامی مشکلی نداریم.

گوجه، پیاز و جوجه یک روزه بیشتر از همه گران شدند

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در آبان ماه امسال گوجه‌فرنگی، جوجه یکروزه گوشتی و پیاز بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه پیش از خود داشتند.

۹ هزار هکتار شهرک‌ کشاورزی تا پایان سال جاری واگذار می شود

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت: پیش‌بینی می‌شود میزان واگذاری شهرک‌های کشاورزی تا پایان سال جاری به ۹ هزار هکتار برسد.

صادرات چمدانی زعفران از کشور

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به ثبات قیمت طلای سرخ در بازار گفت: سال گذشته با احتساب صادرات چمدانی، ۳۰۰ تن زعفران از کشور صادر شده است.

۵۰ درصد واحد‌های دامداری در تعطیلی به سر می‌برند/ خطر ورشکستگی در کمین دامداران

با وجود شرایط مساعد مرتع و افزایش چشمگیر تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل و نبود بازار، ۴۰ تا ۵۰ درصد واحد‌های دامداری در تعطیلی به سر می‌برند.

پرداخت ۱۵ هزار میلیارد ریال خسارت ناشی از سیل به کشاورزان

مدیرکل دفتر مدیریت بحران بخش کشاورزی، گفت: تا پانزدهم دی ماه ۱۵ هزار و ۱۳۷ میلیارد ریال غرامت سیل در قالب کمک بلاعوض و تسهیلات به خسارت دیدگان بخش کشاورزی استان‌های سیل زده پرداخت شده است.

دلایل گرانی پیاز در بازار/کاهش قیمت در اواخر بهمن‌ماه

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، با بیان دلایل گرانی پیاز در بازار گفت: با ورود محصول نو به بازار در اواخر بهمن ماه، قیمت پیاز کاهش می‌یابد.

بسته بندی زعفران در ایران به مراتب از اروپا بهتر است

نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه در زمینه بسته بندی طلای سرخ هیچ مشکلی نداریم،گفت: قیمت این محصول در کشور برای یک هفته هم نمی تواند ثابت بماند واین از چالش های اساسی صادرات است.

۱۴.۷میلیارد ریال غرامت سیل، به خسارت دیدگان بخش کشاورزی پرداخت شد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: ۱۴.۷ میلیارد ریال غرامت سیل، به خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی پرداخت شد.

بازار زیر ذره‌بین «نود اقتصادی»
مظنه خرید گوشت چرخ کرده چقدر است؟

گوشت چرخ کرده مخلوط گوساله و گوسفند پویا پروتئین با وزن یک کیلوگرم به قیمت ۶۴ هزار تومان در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران:
قیمت موز در بازار همچنان بالاست + جدول

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران با اشاره به اینکه قیمت موز در بازار همچنان بالاست، اظهار کرد: با توجه به نوسان نرخ ارز، قیمت هر کیلو موز در میدان مرکزی میوه و تره بار ۱۱ هزار تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

کاهش ۴۰ درصدی قیمت گوشت قرمز پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی/ تولید داخل جایگزین گوشت وارداتی شد

سال گذشته با صرف ۴ هزار میلیارد تومان برای واردات گوشت و تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت کاهش نیافت و دو برابر شد ولی امسال با رشد تولید دام در استانها قیمت گوشت تقریبا متعادل شده و ۴۰ درصد کاهش یافته است.

۷۰ هزار تن برنج در گمرکات رسوب کرده/ باید ماهانه بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تن برنج خارجی در بازار توزیع شود

دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان برنج ایران با تاکید بر اینکه تنها 2 ماه کاری تا آغاز نورز فرصت باقی مانده است، گفت: برای تامین نیاز بازار برنج خارجی تا پایان سال حداقل باید 500 هزار تن برنج ثبت سفارش و وارد کشور شود درحالی که هنوز برنج‌های باقی مانده در گمرک ترخیص نشده است.

گوجه فرنگی هم چند نرخی شد!

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از نرخ ۹۰۰۰ تومانی هر کیلو گوجه‌فرنگی در خرده‌فروشی‌ها خبر داد.

علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی:
قیمت گوشت قرمز در یکسال ۲۰ هزارتومان کاهش یافت

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به کاهش ۲۰ هزارتومانی قیمت گوشت قرمز در یکسال اخیر،گفت: در صورت آزاد شدن صادرات، دامداران تمایلی به عرضه دام در داخل کشور نخواهند داشت.

رییس انجمن ملی خرما:
تولید خرما امسال ۲۰ درصد رشد یافت

طبق آمارها امسال بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزارتن خرما در کشور تولید شد که نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

مقاصد صادرات میوه‌ و تره‌بار ایران چه کشورهایی هستند + جدول

سه کشور عراق ، امارات و روسیه به ترتیب با واردات 921، 153 و 130 میلیون دلار از محصولات میوه و تره‌بار ایران در صدر جدول اولین واردکننده های محصولات تره‌بار از ایران قرار دارند.

فیلم/ علی سعدوندی، تحلیلگر مسائل اقتصادی:
امروز اگر تحریم نبودیم، ابرتورم داشتیم

تبدیل ۵ درصد شبه پول به پول، قیمت دلار را ۳ برابر کرد


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + نمودار
گردش مالی معاملات دستگاه‌های دولت در سال ۹۷ بیش از ۳۸ هزار میلیارد تومان بوده است
فیلم/اقتصاددان شوید (قسمت هشتم)
بجای بنزین کدام کالا را بهتر بود گران کنیم؟
انتقاد احسان خاندوزی استاد اقتصاد دانشگاه علامه از عملکرد سازمان مالیاتی:
ظرفیت مالیات ستانی در کشور بیشتر از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان است

پربیننده