سه شنبه هشتم اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۵:۰:۲۳ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس کشاورزی

همه دستگاه‌های کشور باید پای کار امنیت غذایی بیایند
فیلم/ مشاور وزیر جهاد کشاورزی:

همه دستگاه‌های کشور باید پای کار امنیت غذایی بیایند

فتوحی گفت: ۱۸.۵ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم که ۱۳.۵ میلیون آن سطح زیر کشت ماست. ۶ میلیون هکتار از این زمین‌ها دیم و وابسته به بارندگی است. برای تامین ذرت، دانه‌های روغنی، برنج و شکر به کشت فراسرزمینی نیاز داریم.

وزارت جهاد و خصوصا سازمان تعاونی روستایی در زمینه خرما کم‌کاری کرده است
صوت/ رئیس کمیسیون قضایی مجلس و نماینده مردم بم:

وزارت جهاد و خصوصا سازمان تعاونی روستایی در زمینه خرما کم‌کاری کرده است

غضنفرآبادی گفت: مشکل صادرات خرما را به رئیسی، مخبر، نیکبخت و معاونین وزرا توضیح دادم ولی خیلی باعث تعجب است که چرا مشکل را حل نمی‌کنند. چه کسی پاسخ ضررهای تولیدکنندگان خرما را می‌دهد؟! مسئولان نباید بی‌تفاوت باشند.


اقدامات راهبردی درحوزه کنترل کیفی محصولات پروتینی و نهاده های دامی کشور

از آبان ماه سالجاری کلیه دستورالعمل های حوزه کنترل کیفی شرکت پشتیبانی امور دام کشور بر اساس آخرین شاخص های تعیین شده و استاندارهای ملی و ابلاغی سازمان دامپزشکی کل کشور به روز رسانی شده است، این استاندارهای کیفی ناظر بر حساسیت بالاتر نسبت به سلامت نهاده های دام و طیور و محموله های فرآورده های پروتئینی می باشد.

فیلم/ مشاور وزیر جهاد کشاورزی:
همه دستگاه‌های کشور باید پای کار امنیت غذایی بیایند

فتوحی گفت: ۱۸.۵ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم که ۱۳.۵ میلیون آن سطح زیر کشت ماست. ۶ میلیون هکتار از این زمین‌ها دیم و وابسته به بارندگی است. برای تامین ذرت، دانه‌های روغنی، برنج و شکر به کشت فراسرزمینی نیاز داریم.

ماموریت راهبردی شرکت پشتیبانی امور دام کشور/ ذخایر راهبردی با تولید داخل تکمیل می‌شود

شرکت پشتیبانی امور دام کشور حمایت از تولید داخل را با روش‌های جدید؛ تهاتر، توزیع مدت‌دار نهاده، امکان استمهال، ارایه طیف وسیعی از نهاده ها با وثایق ساده، خرید آتی و صادرات در دستور کار قرار داده است. ریسک کم تولیدکننده و پذیرش ریسک حداکثری خریدار از ویژگی‌های الگوی قرارداد آتی است.

صوت/ رئیس کمیسیون قضایی مجلس و نماینده مردم بم:
وزارت جهاد و خصوصا سازمان تعاونی روستایی در زمینه خرما کم‌کاری کرده است

غضنفرآبادی گفت: مشکل صادرات خرما را به رئیسی، مخبر، نیکبخت و معاونین وزرا توضیح دادم ولی خیلی باعث تعجب است که چرا مشکل را حل نمی‌کنند. چه کسی پاسخ ضررهای تولیدکنندگان خرما را می‌دهد؟! مسئولان نباید بی‌تفاوت باشند.

سقف تولید برداشته شد/ تشکیل ستاد مرکزی و استانی تامین ماه مبارک رمضان و شب عید

وزیر جهادکشاورزی افزایش تولید با هدف صادرات را حمایت از تولید کننده و اقتصاد کشاورزی دانست و بر تامین نیاز داخل، تکمیل ذخایر راهبردی و حضور در بازارهای جهانی تاکید کرد.

رشد 50 درصدی تولید محصول استراتژیک "شکر" در شرکت توسعه نیشکر خوزستان / کاهش 30 درصدی مصرف آب در تولید شکر با روش‌های مکانیزه

مدیرعامل هلدینگ آینده پویا با بیان اینکه با استفاده از روش‌های مکانیزه و آبیاری قطره‌ای زیر سطحی مصرف آب در تولید شکر در شرکت توسعه نیشکر خوزستان حدود 30 تا 40 درصد کاهش یافته است، گفت: در پایان سال جاری به صورت خاص با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و نامگذاری سال، رشد حدود 50 تا 60 درصدی را در تولید شکر پیش‌بینی می‌کنیم که رکورد بی‌سابقه‌ای در مجموعه توسعه نیشکر به شمار می‌رود.

فیلم/ رئیس پژوهشکده آبخیزداری:
کشور ما دو برابر میانگین جهانی گرمتر شده است

ابراهیمی گفت: تاثیر تغییرات اقلیمی در ایران شدیدتر شده است. کشور ما دو برابر میانگین جهانی گرمتر شده است. باید در زمینه سازگاری و کاهش خسارت‌ها توجه بیشتری کنیم و تا کشور از این بحران عبور کند.

فیلم/ رئیس انجمن کشت فراسرزمینی:
مجبور شدیم ذرت را ۵۰ درصد گران‌تر از برزیل بخریم

عامریان گفت: برزیل و ترکیه هر وقت متوجه می‌شوند مرغ در ایران گران شده و ما می‌خواهیم مرغ از آنها وارد کنیم، قیمت‌هایشان را بالا می‌برند.

نشست بررسی راهکارهای مقابله با ناترازی مصرف بنزین برگزار می شود

یک‌صد و پنجاه و هشتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" ناترازی مصرف بنزین؛ راهکارهای عملیاتی و توصیه‌های سیاستی" برگزار می‌شود.

گسترش همکاری های دو جانبه میان ایران و روسیه

در نشستی که با حضور دکتر مجتبی نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان دامپزشکی ایران و رییس سرویس فدرال دامپزشکی و قرنطینه نباتی فدراسیون روسیه(روسلخوزنادزور)دکتر سرگئی دانکورت در مسکو برگزار گردید رییس سازمان دامپزشکی ایران خواستار گسترش همکاری های دو جانبه و رفع محدودیت های صادراتی در خصوص لبنیات و محصولات شیلاتی به کشور روسیه شدند.

آفریقای جنوبی به مبادی واردات گوشت قرمز و ذرت و نهاده‌های دامی کشور پیوست

به دنبال سفر رئیس جمهور و توافقات صورت گرفته با پیگیری‌ مستمر دامپزشکی و قرنطینه گیاهی وزارت جهاد کشاورزی و با محوریت سازمان توسعه تجارت، روز گذشته مجوز صادرات گوشت قرمز و نیز خوراک دام نظیر ذرت از این کشور به ایران صادر شد.

فیلم/ معاون مدیرکل میوه‌های سردسیری جهاد:
امسال فقط ۱.۵ میلیارد دلار صادرات پسته داشتیم

هداوند گفت: امسال فقط ۱.۵ میلیارد دلار صادرات پسته داشتیم که با وجود کاهشی بودن نسبت به سال‌های گذشته امیدواریم شرایط صادرات بیشتر شود.

ایران در تولید ۲۲ محصول کشاورزی، جزء ۷ کشور برتر دنیا است

در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: آب، خاک و اقلیم مناسب در سراسر جهان به صورت یکسان توزیع نشده است، از دهه ۱۹۸۰ به بعد دنیا به کشاورزی فراسرزمینی توجه کرده است، بر اساس آمار جهانی فائو ایران در تولید ۲۲ محصول کلیدی در حوزه کشاورزی، در بین ۷ کشور برتر دنیا قرار دارد.

فراخوان خرید مرغ/ ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام کشور از تولید داخل تامین می‌شود

شرکت پشتیبانی امور دام کشور در نظر دارد، در راستای حمایت از تولید ملی ذخایر راهبردی گوشت مرغ را برای سال ۱۴۰۳ از تولیدات داخلی تامین کند.

فیلم/ دبیرکل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان: ۷۷
۷۷ درصد از مردم دنیا هر ماه ۴ بار میگو می‌خورند ولی در کشور ما اصلا چنین اتفاقی نمی‌افتد

خدایی گفت: گوشت سیاه تن ماهی در دنیا مصرف و صادرات زیادی دارد ولی در کشور ما دورریز است و تبدیل به ضایعات می‌شود.

فیلم/ مشاور رییس سازمان حفظ نباتات:
چرا باید کاری کنیم که محصولات ما در کشورهای دیگر امحا شود؟

ملکی گفت: کشمش ما از یک کشور اروپایی برگشت خورده، سبزی ایران از استرالیا برگشت خورده، چرا باید کاری کنیم که محصولات ما در کشورهای دیگر امحا شود؟

دستگاه قضایی و دادستان ها در حفاظت از اراضی کشاورزی پیشگام و همراه سازمان امور اراضی کشور هستند

رئیس سازمان امور اراضی کشوربااشاره به سوء برداشت بوجودآمده در نشست خبری هفتم بهمن ماه سالروز تاسیس این سازمان گفت: هدف از بیان موضوع این بوده است که این سازمان در برخورد با تخلفات حوزه زمین هیچ تبعیضی بین افراد قایل نبوده است و همگان در مقابل قانون مساوی هستند و منظور اینجانب این نبوده است که وزیری یا دادستانی مرتکب این تخلف شده باشد.

فیلم/ رئیس سندیکای صنایع کنسرو:
قیمت ماهی تن صید داخل در طول دو سال گذشته ۵ برابر گران شده است

بختیاری گفت: تن ماهی قبلا غذای کارگران و دانشجویان و رانندگان بود ولی الان دیگر مقرون به صرفه نیست. در سال ۹۵ میزان واردات ماهی تن به کشور ۵۰ هزار تن بود ولی الان به ۱۰ هزار تن رسیده است.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام:
با این حجم گوشتی که وزارت جهاد در بازار ریخته، اصلا گوشت ۶۰۰ تومانی معنا ندارد

پوریان گفت: برای اولین بار است که این حجم از گوشت را در بازار ایران می‌بینم.

فیلم/ دبیر اتحادیه صادرکنندگان خشکبار:
برای تنظیم بازار خرمای ماه رمضان از ابتدای سال برنامه ریزی کنید

هاشمی گفت: با این وضعیت فعالان صنعت خرما در ماه رمضان برای صادرات به مشکل می‌خورند.

فیلم/ معاون وزیر جهاد کشاورزی:
در اجرای قانون با هیچ کس تعارف نداریم

افلاطونی گفت: قلع و قمع علی راس برای تغییر کاربری‌ها امسال ۵۲ درصد رشد کرده است. غالب متخلفین در تغییر کاربری‌ها سازمان دهی‌ شده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی:
۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ صادر شد/ مشکلات روستاها روی تولید گوشت قرمز اثر گذاشته

حسن‌نژاد گفت: یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی اقدام به تولید گوشت سفید در سطحی بالاتر از نیاز کشور، در راستای ذخیره‌سازی و صادرات است.

فیلم/ نایب رئیس انجمن وارد کنندگان بذر:
با آزمایشات اشتباه سازمان گیاه پزشکی، قیمت گوجه در ماه‌های اخیر تا ۵ و ۶ برابر بالا رفت

نوشین گفت: صادرکنندگان فلفل دلمه‌ای امسال به خاطر بیماری ضربه شدیدی خوردند.

فیلم/ مدیر کل دفتر بهبود تغذیه امور دام وزارت جهاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با وجود وابستگی ۸۵ تا ۹۰ درصدی تولیدات دام و طیور به واردات، نمی‌توانیم به ثبات قیمتی در گوشت و مرغ برسیم

سید علیان گفت: تا سال ۲۰۵۰ یک گرم مواد غذایی بین کشورها رد و بدل نمی‌شود. مجبوریم به سمت تولید گیاهان کم آب بر و شورپسند برویم.

همایش ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش «تون‌ماهیان» برگزار شد

روز دوم بهمن ماه سال جاری، همایش ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش تون ماهیان با حضور سید حسین حسینی معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، مسعود بختیاری رییس سندیکای کنسروسازی ایران، محمود بهمنی رئیس موسسه، سفیر ژاپن در ایران، رضا عباسپور نادری مدیر کل معاونت و صید ماهیگیری سازمان شیلات ایران، یعقوب دوجی مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی صیادی کشور و با مشارکت فعالان و ذینعفان این صنعت در هتل المپیک تهران برگزار شد

فیلم/ دبیر انجمن تأمین کنندگان برنج:
برنج ۸۰ هزار تومانی روی شلف همه فروشگاه‌ها وجود دارد

مسیح کشاورز، دبیر انجمن تأمین کنندگان برنج گفت: برنج ۸۰ هزار تومانی روی شلف همه فروشگاه‌ها وجود دارد.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار
مصرف واقعی گوشت قرمز هر ایرانی چقدر است؟

در روزهای گذشته ارقام عجیب‌وغریبی از مصرف گوشت قرمز در ایران منتشر شد که هیچ کدام از آنها منبع رسمی نداشت.

فیلم/ عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران:
سیستم توزیع دان را روان کنید تا تولید گوشت و مرغ افزایش یابد

رنگی گفت: بعد از قانون سامانه بازارگاه رشد تولید گوشت و مرغ کاهش یافت. بازارگاه دست دامداران سنتی را از تامین علوفه کوتاه کرده است. یک بازار قاچاق به موازات سامانه بازارگاه ایجاد شده است

فیلم/ معاون وزیر جهاد کشاورزی:
امسال فقط اجازه واردات به ۴۰ هزار تن چای را دادیم

خانی نوذری گفت: درباره واردات چای هجمه سنگینی علیه دولت وارد شد، پارسال ۷۰ هزار تن چای وارد کشور شد، امسال فقط اجازه واردات به ۴۰ هزار تن چای را دادیم.

فیلم/ معاون وزیر جهاد کشاورزی:
قیمت گوشت واقعا نباید روی این ارقامی باشد که الان هست

احمد خانی نوذری، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ماهانه بیش از ۲۰۰ هزار تن مرغ تولید می‌کنیم. واردات مرغ در حد یک یا دو درصد تولید بوده است.

فیلم/ رئیس انجمن تامین کنندگان برنج:
یکی از نمایندگان پوپولیست مجلس برای رای آوردن اطلاعات غلطی درباره واردات برنج می‌دهد

مختاریانی گفت: آقای نماینده تو از کجا می‌گویی سه میلیون تن تولید برنج داریم؟ حتما از نماینده‌ای که روی هوا در مورد بازار برنج حرف می زند شکایت می‌کنم؟

افزایش ۳۵ درصدی مصرف گوشت قرمز در سال ۱۴۰۱/ میانگین مصرف ۸.۲ کیلوگرم

طبق آمار هزینه خانوار، در سال ۱۴۰۱ میانگین سرانه مصرف گوشت قرمز ۸.۲ کیلوگرم بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۳۵ درصد افزایش داشته است. همچنین مصرف سه دهک پایین درآمدی از ۱.۵ کیلوگرم در سال ۱۴۰۰ با حدود ۱۱۳ درصد افزایش به ۳.۲ کیلوگرم در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

فیلم/ مدیرکل دفتر توسعه بازار سازمان شیلات:
ارز تن ماهی از تالار دوم نیمایی با قیمت ۳۷ تا ۴۲ هزار تومان تامین می‌شود

مختاری گفت: واردات یکی از راه‌های کاهش قیمت تن ماهی است و ما جلوی آن را نگرفتیم.

وزیر جهادکشاورزی:
دانش از چار‌دیواری مراکز تحقیقاتی بیرون آید/ رد‌پای تات در زیربخش‌های کشاورزی دیده شود

وزیر جهادکشاورزی بر ورود تحقیقات کاربردی به مزارع و واحد‌های تولیدی کشاورزی تاکید کرد و دانش‌بنیان سازی کشاورزی را تنها راه بقای کشاورزی ایران برای تأمین امنیت غذایی کشور دانست.

کاهش عوارض صادراتی پیاز و گوجه فرنگی زراعی

طبق اعلام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، عوارض صادراتی پیاز و گوجه فرنگی زراعی کاهش یافت.

فیلم کامل گفتگوی دکتر حامد نجفی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با «نود اقتصادی»

فیلم کامل گفتگوی دکتر حامد نجفی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با «نود اقتصادی» را مشاهده کنید.

فیلم/ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی»: ن
اعضای کمیسیون کشاورزی کاری برای گرانی سرسام‌آور گوشت نکردند

نجفی گفت: نمایندگان مجلس در امور اجرایی دخالت می‌کنند و این موضوع صدای وزارت کشور را هم درآورد.

در نخستین جلسه شورای راهبردی تحقیقات و فناوری‌های دانش بنیان دامپزشکی به ریاست دکتر نوروزی تاکید شد:
پژوهش با رویکرد تولید محوری

شورای راهبردی تحقیقات و فناوری‌های دانش بنیان دامپزشکی با حضور معاونان وزیر و روسای دو سازمان دامپزشکی کشور و تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

فیلم/ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزیر سابق جهاد بیشترین رأی را در مجلس آورد ولی نمایندگان کوچک‌ترین برخوردی با تخلفات او نکردند

دکتر حامد نجفی گفت: کمیسیون کشاورزی هیچ استفاده‌ای از ابزار نظارتی خودش در حوزه گرانی کالاهای اساسی نکرد.

فیلم/ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کمیسیون کشاورزی با موضوع وزارت بازرگانی کشور را درگیر چالش‌ها و دعواهای سیاسی کرده و می‌کند

نجفی گفت:کمیسیون کشاورزی مجلس همیشه منفعل است و عکس‌العمل نشان می‌دهد، آن‌ها درک نمی‌کنند که با تاسیس وزارت بازرگانی اوضاع کشاورزی کشور بدتر خواهد شد.

فیلم/ نماینده مردم تهران در مجلس:
برخی نمایندگان مجلس در شهرستان خودشان حکومت می‌کنند


فیلم/ رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی:
نوشتن قانون از هواپیما ساختن هم سخت تر است
فیلم/ تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گواهی سپرده ۳۰ درصدی به نفع و انتفاع سپرده‌گذاران است
فیلم/ تحلیلگر مسائل سیاسی:
مجلس کنونی که از فکر تهی است

پربیننده