چهارشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۹ ساعت ۹:۱۳:۳۰ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

عمر ۲۲ درصد از وسایل حمل‌ونقل مسافری کشور بالای ۲۰ سال است
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول

عمر ۲۲ درصد از وسایل حمل‌ونقل مسافری کشور بالای ۲۰ سال است

از حدود نزدیک به ۶۴هزار دستگاه خودروهای مسافری برون‌شهری (اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی) حدود ۲۲ درصد از آنها عمری بیش از ۲۰ سال دارند.

اجاره‌بهای مسکن رکورد شکست
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند

اجاره‌بهای مسکن رکورد شکست

متوسط مبلغ اجاره‎ ماهانه به‌علاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران با شکستن رکورد تغییر قیمت در ۲۸ سال اخیر رشد ۴۷/۹ درصدی را نشان می‌دهد.


عضو سابق شورای عالی مسکن:
مشکل مسکن با برنامه جامع، پایدار و متعهدانه حل می‌شود

افشین پروین پور بیان کرد: حل اساسی معضل مسکن در ایران همچون سایر کشورها از جمله همین کشور همسایه ترکیه مستلزم بسته سیاست جامع و پایدار و متعهدانه است.

وزیر راه و شهرسازی:
تا پایان امسال هیچ مسکن مهر نیمه تمامی نخواهیم داشت/ الگوی مسکن در تهران ۷۵ متر است

محمد اسلامی با بیان اینکه امسال که تمام شود هیچ مسکن مهری در کشور نیمه‌تمام نیست، الگوی مسکن در تهران را حداکثر ۷۵ متر بیان کرد.

نایب رئیس مجلس:
 فروش اجباری عرصه و اخذ یارانه دولتی از مردم در واحدهای مسکن مهر غیرقانونی است

علی نیکزاد بیان کرد: فروش اجباری عرصه در واحدهای مسکن مهر در سراسر کشور، غیرقانونی است و هیچ کس حق اجباری کردن فروش عرصه را ندارد.

 تهران ۸ برابر لندن خانه خالی دارد

شهر لندن با جمعیتی نزدیک به جمعیت تهران یعنی ۹میلیون نفر، درحالی کمتر از ۶۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه دارد که این رقم برای استان تهران حدود ۴۹۰هزار واحد مسکونی است

مرکز پژوهش‌های مجلس:
نیاز سالیانه مسکن در کشور حدود ۸۰۰ هزار واحد است

نیاز سالیانه مسکن در کشور حدود ۸۰۰ هزار واحد مسکونی است در حالی که متوسط تولید سالیانه حدود ۳۵۰ هزار واحد مسکن در پنج سال اخیر بوده که پاسخگوی تقاضای موجود در بازار نیست.

دبیر انجمن انبوه سازان:
بازار مسکن با هیاهو و شعار آرام نمی‌شود/ طرح‌های دولت هنوز به نتیجه نرسیده

فرشید پورحاجت با بیان اینکه تاکنون اقدامات دولت به مرحله اجرایی و یا عملیاتی نرسیده است، گفت: با هیاهو و شعار نمی توان بازار اجاره را کنترل کرد.

وزیر راه و شهرسازی:
مصوبه ستاد ملی کرونا قیمت اجاره بها را مهار کرد

محمد اسلامی از مهار قیمت اجاره بها و قیمت های پیشنهادی چند برابری مالکان در بازار اجاره مسکن توسط مصوبه ستاد ملی کرونا خبر داد.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
عمر ۲۲ درصد از وسایل حمل‌ونقل مسافری کشور بالای ۲۰ سال است

از حدود نزدیک به ۶۴هزار دستگاه خودروهای مسافری برون‌شهری (اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی) حدود ۲۲ درصد از آنها عمری بیش از ۲۰ سال دارند.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
اجاره‌بهای مسکن رکورد شکست

متوسط مبلغ اجاره‎ ماهانه به‌علاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران با شکستن رکورد تغییر قیمت در ۲۸ سال اخیر رشد ۴۷/۹ درصدی را نشان می‌دهد.

 روحانی کم‌کاری خود را به گردن وزیر راه‌وشهرسازی سوپر میلیاردر سابق انداخت

رییس‌جمهور چند روز پیش در اقدام بی‌سابقه به کم‌کاری دولت خود در زمینه تامین مسکن برای مردم اعتراف کردند ولی به طور تلویحی گناه این کم‌کاری را به گردن وزیر راه‌وشهرسازی سوپر میلیاردر سابق انداختند

 اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم و مالیات از خانه‌های خالی به تصویب مجلس رسید

نمایندگان مجلس با دوفوریت طرح مالیات بر خانه‌های خالی موافقت کردند.

صوت/یکی از مدیران شرکت تپسی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تپسی از ابتدای امسال، کرایه هایش را ۱۵ درصد گران کرد

نگار عرب، یکی از مدیران شرکت تپسی در گفتگو با «نود اقتصادی» با بیان اینکه فقط ۱۵ درصد از رانندگان کمیسیون میگیریم، گفت: تپسی از ابتدای امسال، کرایه هایش را ۱۵ درصد گران کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس:
مصالح ساختمانی خیلی گران است/ مصالح، تسهیلات و زمین ارزان مشکل بازار مسکن را حل می‌کند

محمدرضا رضایی کوچی با بیان اینکه مصالح در کشور به ویژه سیمان و میلگرد خیلی گران است، گفت: مصالح ارزان، تسهیلات ارزان و زمین ارزان میتواند بخش عمده ای از مشکل مسکن را حل کند.

وضعیت هوا در شنبه ۲۱ تیر
پیش بینی رگبار ۵ روزه باران در برخی استان‌ها/ هشدار وقوع سیل در ۳ استان

سازمان هواشناسی با پیش بینی رگبار ۵ روزه باران در برخی استان‌ها نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی و وقوع سیلاب در ۳ استان هشدار داد.

مشاور وزیر اسبق راه و شهرسازی:
پرونده آخوندی برای عدم ساخت مسکن باید در قوه قضاییه بررسی شود/ مجلس نهم و دهم هم بابت ۵ بار رای اعتماد به آخوندی باید پاسخگو باشند

مقداد همتی با بیان اینکه پرونده آخوندی برای عدم ساخت مسکن باید در قوه قضاییه بررسی شود، گفت: مجلس نهم و دهم که پنج بار به آقای آخوندی رای اعتماد دادند در عملکرد وزیر سابق راه و شهرسازی مقصر هستند و باید در این زمینه پاسخگو باشند.

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
بخش مسکن در دولت روحانی عقب ماندگی نداشت، بلکه مورد بی‌توجهی قرار گرفت

محمود فاطمی عقدا بیان کرد: مسکن اثر مستقیمی بر کیفیت زندگی مردم دارد و آنچه رئیس‌جمهور به عنوان عقب ماندگی از آن یاد می‌کند، بی توجهی است نه عقب ماندگی.

مدیر سابق گروه سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت:
رویکرد دولت دوازدهم تفاوتی با رویکرد دولت یازدهم در مسکن نداشت/ برنامه تسهیلات دولت از خرید مسکن به تسهیلات برای اجاره مسکن رسید

فرهاد بیضایی بیان کرد: دولت دوازدهم در حالی کار خود را آغاز کرد که همان راه دولت یازدهم پیش گرفته شد و تقریبا هیچ اقدام مهمی در زمینه مسکن در سه سال گذشته انجام نشد.

وزیر راه و شهرسازی:
اعلام شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران/ حداکثر متراژ واحد مسکونی مستاجران تهرانی برای برخورداری از این تسهیلات ۷۵ متر است

محمد اسلامی گفت: حداکثر متراژ واحد مسکونی مستاجران تهرانی برای برخورداری از تسهیلات ودیعه در تهران ۷۵ متر و در سایر شهرها۹۰ مترمربع در نظرگرفته شده است.

در دولت دوم حسن روحانی مسکن در تهران متری ۱۴.۵ میلیون تومان گران شد

بررسی قیمت مسکن در شهر تهران طی دوره نزدیک به سه ساله دولت دوم روحانی نشان می‌دهد، هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران افزایش ۱۴.۵ میلیون تومانی داشته است.

یک کارشناس بازار مسکن:
دولت روحانی در حوزه مسکن به ته خط رسیده و نمی‌تواند کاری بکند/ تصمیمات رئیس جمهور برای صندوق پس انداز یکم دست و پا زدن تبلیغاتی است

احمدرضا سرحدی با بیان اینکه دولت به ته خط رسیده و فرصتی باقی نمانده است، گفت: تصمیماتی که درباره‌ی صندوق پس انداز یکم گرفته شد، تنها دست و پا زدن‌های تبلیغاتی است که هیچ فایده‌ای برای بازار مسکن نخواهد داشت.

دفاع رئیس کمیسیون عمران مجلس از دستور رئیس جمهور:
اگر دستور روحانی نبود اجاره‌بها ۷۰ تا ۸۰ درصد افزایش پیدا می‌کرد

محمدرضا رضایی کوچی بیان کرد: دستور رئیس‌جمهور مبنی بر ممنوعیت افزایش اجاره بها کار درستی بود و اگر این را رها می‌کردیم در بنگاه‌ها افزایش اجاره‌بها تا ۷۰ الی ۸۰ درصد هم پیش می‌رفت.

‏حسن روحانی:
اعتراف می‌کنم در دولت یازدهم در بخش مسکن دچار عقب ماندگی شدیم/صادرکننده ای که ارز را وارد بازار نکند خائن است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اعتراف می‌کنم در بخش مسکن دولت دچار عقب‌ماندگی شد، در خصوص ارز حاصل از صادرات افزود: صادرکننده ای که ارز را وارد بازار نکند خائن است.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد:
 ۵۰ درصد مسافران فرودگاه مهرآباد تا هفته قبل ماسک نداشتند

ابراهیم مرادی بیان کرد: پیش از اجباری شدن استفاده از ماسک ۵۰ درصد مسافران ورودی به مهرآباد پوشش ماسک نداشتند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس:
 اتحادیه مشاوران املاک یکی از مقصران اصلی گرانی مسکن است/ در یک شهر ۵۰ هزار نفری ۲ هزار دفتر مشاور املاک وجود دارد

کمال علی پور خنکداری با بیان اینکه در یک شهر ۵۰ هزار نفری حدود ۲ هزار دفتر مشاور املاک فعالیت می کند، گفت: اتحادیه مشاوران املاک یکی از مقصران اصلی گرانی مسکن است

یک  کارشناس بازار مسکن:
تقاضا و نقدینگی ۲ عامل مهم در گرانی مسکن است

سیداحمد قاسمی با بیان این‌که دولت در بخش مسکن فقط شعار می‌دهد،‌گفت: یکی از دلایل مهم افزایش قیمت مسکن نبود توازن بین عرضه و تقاضاست.

وام نوسازی بافت فرسوده ۲۵۰ میلیون تومان شد

عضو هیات‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران از افزایش سقف وام نوسازی بافت فرسوده به ۲۵۰ میلیون تومان خبر داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی:
نرخ مالیات بر خانه‌های خالی باید بیشتر شود

رئیس سازمان امور مالیاتی، با بیان اینکه نرخ مالیات بر خانه‌های خالی باید بیشتر شود، گفت: ۱۰ روز بعد از در اختیار قرار گرفتن سامانه ملی املاک وارد اجرا برای اخذ مالیات خواهیم شد.

ممنوعیت اعلام قیمت فروش مسکن در سایت‌ها، نتیجه عکس داد

با ممنوعیت اعلام قیمت فروش مسکن نه تنها روند رشد قیمت متوقف نشد بلکه بیشترین جهش ماهانه قیمت مسکن طی ۷ سال گذشته، در خرداد امسال به ثبت رسید.

مدیر سابق گروه سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت:
بانک‌های خصوصی به سوداگری در بازار مسکن دامن زدند

فرهاد بیضایی بیان کرد: از ابتدای دهه ۸۰ با ورود بانک‌های خصوصی به حوزه زمین و مسکن، این بازار رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد و به سرمایه ای تر شدن این بازار کمک نمودند.

تعداد مسکن در کشور، سه میلیون بیشتر از تعداد خانوار است

طبق آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۲۴ میلیون خانوار در ایران زندگی می کنند و تعداد واحدهای مسکونی حدود ۲۷ میلیون است.

هشدار سیلاب ناگهانی در ارتفاعات مازندران/بارش پراکنده در برخی استان‌ها

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: توصیه می‌شود از امروز تا بعدازظهر فردا از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها در استان مازندران، اجتناب شود و‌ صعود به ارتفاعات به‌ویژه در بعد از ظهر و شب، متوقف شود.

فیلم/در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد؛
مصوبه دستوری اجاره‌بها چه تبعاتی برای جامعه خواهد داشت؟

سعید ابراهیم زاده، کارشناس حقوقی با ارسال ویدئویی به «نود اقتصادی» توضیح می‌دهد با توجه به اینکه ۳۵ درصد ایرانی‌ها مستاجرند، مصوبه اخیر دولت مبنی بر ممنوعیت اجاره‌بها تا حدود ۲۰ درصد چه تبعاتی برای جامعه ایران در هفته‌های اخیر خواهد داشت.

 وزیر رفاه دولت اصلاحات:
بهای مسکن نباید از ۵ برابر درآمد کل خانوار در طول یک سال بیشتر باشد/ در ایران این نسبت بین ۱۰ تا ۱۵ برابر است

محمدحسین شریف‌زادگان با بیان اینکه  بها و امکان‌پذیری تهیه مسکن متعارف، به نسبت متوسط درآمد یک خانوار شهری، نباید از پنج برابر فرضی کل درآمد خانوار در طول یک سال بیشتر باشد، گفت: در ایران این نسبت بین ۱۰ تا ۱۵ برابر است.

افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت مسکن در دولت روحانی

بررسی آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که از مردادماه سال ۹۲ تا خرداد ۹۹ قیمت مسکن در تهران حدود ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

خداحافظ ملکه آسمان‌ها
بوئینگ پس از ۵۰ سال تولید ۷۴۷ را متوقف می‌کند

غول صنعت هوانوردی آمریکا، بوئینگ، تولید هواپیمای نمادین ۷۴۷ خود را پس از تکمیل ۱۶ هواپیمایی که قبلاً سفارش گرفته است، متوقف خواهد کرد.

افزایش ۱۲۱ درصدی قیمت مسکن در تهران طی ۲۰ ماه اخیر

براساس آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن از مهرماه ۹۷ تا خرداد ۹۹ در تهران ۱۲۱ درصد افزایش داشته است.

کارگران و کارمندان برای خرید خانه در جنوب تهران باید ۸۵ سال صبر کنند

با درآمد ماهانه ۲.۸ میلیون تومانی اغلب کارگران و برخی کارمندان، ۸۵ سال زمان نیاز است که یک خانوار با پس‌انداز یک‌سوم درآمد سالانه خود بتواند یک خانه در مناطق جنوبی شهر تهران خریداری کند.

صوت/عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تشریح ابعاد حقوقی ورود دولت به ماجرای اجاره‌بها

دکتر میترا ضرابی بیان کرد: بر دولت واجب است، در شرایط بد اقتصادی به ماجرای دستوری نرخ اجاره‌بها ورود کند. در شرایط کنونی، ورود دولت به ماجرای اجاره بها نقض مالکیت خصوصی نیست!

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
تمدید قرارداد مستاجران در بهار چقدر هزینه داشت؟

مستاجرانی که در بهار امسال قرارداد خود را تمدید کردند، مجبور شدند برای تمدید قرارداد خود ۳۳/۶ درصد به مبلغ اجاره قبلی اضافه کنند.

 وزیر راه و شهرسازی:
با مصوبه ستاد ملی کرونا تورم لجام گسیخته بازار اجاره‌بها را مهار کردیم

محمد اسلامی بیان کرد:  مصوبه ستاد ملی کرونا در مورد نرخ اجاره‌بها توانسته جامعه را آرام و آن وضعیت لجام گسیخته را مهار کند.

 فیلم/ نگرانی دکتر بهمن آرمان، اقتصاددان از تبعات و پیامدهای ترکیدن احتمالی حباب بورس در آینده در گفتگو با «نود اقتصادی»؛
به روحانی گفتم وضعیت امروز بورس شبیه توطئه است

میخواهند مملکت را جوری به پیش ببرند که در آینده حباب بورس بترکد، اگر این اتفاق بیفتد، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هم نمیتوانند کاری کنند


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
میزان مرگ‌ومیر در بهار امسال ۲۰ درصد افزایش یافت/ فوتی‌ها ۱۸هزار و ۵۰۰ نفر بیش از بهار ۹۸ است
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
 با وجود کرونا، صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی ۱۶ درصد رشد کرد
فیلم/رئیس اسبق اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد؛
تمدید کارت بازرگانی متهم فراری توسط هیات رئیسه اتاق بازرگانی!

پربیننده