سه شنبه هجدهم بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۲:۲۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

میانگین اجاره ماهانه یک واحد مسکونی در تهران ۶/۴ میلیون تومان
«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار

میانگین اجاره ماهانه یک واحد مسکونی در تهران ۶/۴ میلیون تومان

در سال ۱۳۹۲ یک خانوار برای یک واحد مسکونی ۷۵ متری ماهانه ۱ میلیون و ۲۱۱ هزار تومان اجاره می‌داد که این میزان تا سال ۱۴۰۰ به ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان رسیده است.

چرا با وجود حریم راه آهن، یک لودر باید روی خط آهن باشد و فاجعه تصادف را رقم بزند؟
فیلم/یک فعال صنعت ریلی در گفتگو با «نود اقتصادی»:

چرا با وجود حریم راه آهن، یک لودر باید روی خط آهن باشد و فاجعه تصادف را رقم بزند؟

مسعود لطفی با بیان اینکه باید مشخص شود بیل مکانیکی چرا در مسیر قطار قرار گرفته‌ است، گفت: راه آهن چه از وجود بیل مکانیکی روی ریل خبر داشته و چه خبر نداشته در برابر فاجعه امروز قطار مشهد- یزد مسئول است.


«نود اقتصادی» بررسی کرد+سند
 برآورد زیان ۱۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت راه‌آهن در سال ۱۴۰۲ 

براساس برآورد لایحه بودجه ۱۴۰۲، شرکت راه‌آهن ج.ا.ا در سال آینده زیان ۱۰۰۰ میلیارد تومانی از عملکرد خود به جای خواهد گذاشت

فیلم/عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
یکسال و نیم از عمر دولت سیزدهم گذشته، اغلب مدیران وزارت راه و شهرسازی همان مدیران روحانی‌اند!

دکتر محمد صالح شکوهی با بیان اینکه وزیر جدید راه و شهرسازی مراقب کارشکنی‌های استانی در مرحله اجرای نهضت ملی مسکن باشد، گفت: واگذاری زمین به مردم در قالب نهضت ملی مسکن سیاست درستی است و می‌تواند سرعت مسکن سازی را افزایش دهد.

فیلم/کارشناس بازار مسکن در گفتگو با «نود اقتصادی»:
۲۰ درصد مردم شامل مهاجران و جوانان دارای مشکل مسکن هستند که طرح فروش متری مسکن راه حل خوبی برای آنهاست

سهراب مشهودی بیان کرد: طرح فروش متری مسکن میتواند ۲۰ درصد از متقاضیان را در بازه زمانی ۵ ساله از  بازار مسکن خارج و التهابات بازار را التیام دهد.

بانک‌ها تفاهم نامه‌های جداگانه با مهرداد بذرپاش امضا کردند
تعهد پنج بانک دولتی برای تامین مالی ساخت ۱۱۵۵۰۰۰ واحد طرح نهضت ملی مسکن 

در تفاهم وزیر راه و شهرسازی با مدیران عامل ۵ بانک دولتی شامل ملی، صادرات، تجارت، سپه و ملت مقرر شده است تا تامین مالی یک میلیون و ۱۵۵ هزار واحد مسکونی انجام، تا در اجرای این طرح تسریع شود.

وزیر راه و شهرسازی:
تسهیل‌گری وزارت راه و شهرسازی برای خانه‌دار کردن مسکن آحاد جامعه 

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه در دهه فجر امسال بخشی از واحدهای تکمیل شده نهضت ملی بهره‌برداری می‌شود، گفت: وزارت راه و شهرسازی در این دوره در تلاش است تا با همکاری بخش‌های مختلف اجرایی و نهادهای انقلابی و حقوقی برای تامین مسکن کارکنان خدوم و مردمی که فاقد مسکن هستند قدم بردارد.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد؛
افزایش تفویض اختیارات به استان‌ها در نهضت ملی مسکن به شرط افزایش ابتکارات از سوی آن‌ها/کشور باید کارگاه بزرگ مسکن سازی شود 

وزیر راه و شهرسازی گفت: تفویض اختیارات به استان‌ها و مدیران استانی در طرح نهضت ملی مسکن افزایش می‌باید به شرطی که ابتکارات برای برداشتن موانع پیش رو در این طرح ارائه شود.

فیلم/ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران در پاسخ به خبرنگار «نود اقتصادی»:
نمی‌دانم متروی تهران چقدر زیان انباشته دارد، تعجب نکنید

مسعود درستی بیان کرد: نمی‌دانم متروی تهران چقدر زیان انباشته دارد، تعجب نکنید، این که تعجب ندارد، فکر نمی‌کردم کسی درباره صورت مالی مترو از من سوال کند، بخاطر همین زیان انباشته مترو را نمی‌دانم

فیلم/مدیر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران:
شهرداری وظیفه‌ای در قبال آلودگی هوا ندارد؛ ماجرا را سیاسی کرده‌اند

محمد میرزایی قمی با بیان اینکه موضوع آلودگی هوا را سیاسی کرده‌اند، آدرس غلط می‌دهند و می‌گویند شهرداری مقصر است، گفت: در قانون پاک هیچ اسمی از شهرداری تهران نیامده و این مجموعه هیچ وظیفه‌ای ندارد.

فیلم/مسئول کارگروه شهرسازی اسلامی مرکز تحقیقات مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نهضت ملی مسکن نسبت به قول‌هایی که داده شده، عقب است

حمیدرضا آرامی بیان کرد: نهضت ملی مسکن نسبت به قول‌هایی که داده شده، عقب است. ساختار و بدنه مجری نهضت ملی مسکن در برابر نوع نگاه دولت سیزدهم به مسکن سازی مقاومت میکند و این خود عامل عقب ماندگی طرح است.

وزیر راه و شهرسازی:
برنامه ضربتی برای حفظ و نگهداشت خطوط ریلی تدوین و اجرایی می شود

امروز وزیر راه و شهرسازی در پی هشدار سازمان هواشناسی در خصوص بروز یخبندان در تهران و ۱۶ استان ضمن بازدید از مرکز کنترل ترافیک راه آهن از تلاشگران این عرصه تشکر و از تدوین برنامه ضربتی برای حفظ و نگهداشت خطوط ریلی برای برطرف کردن عقب ماندگی های گذشته خبر داد.

فیلم/سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بخش بزرگی از اراضی دولتی در طرح مسکن مهر استفاده شده است

ارسلان مالکی بیان کرد: بخش بزرگی از اراضی دولتی در طرح مسکن مهر استفاده شده و داخل حریم بسیاری از شهرهای کشور دیگر زمینی باقی نمانده است

فیلم/رئیس اسبق دبیرخانه ستاد توسعه سواحل مکران:
در پی‌ غفلت مسولان ایرانی، توافقنامه‌ای بین چین، پاکستان و افغانستان امضا شد تا کریدور شمال- جنوب به جای چابهار ایران از گوادر پاکستان عبور کند!

ایرج تاج الدین بیان کرد: در پی‌ غفلت مسولان ایرانی، توافقنامه‌ای بین چین، پاکستان و افغانستان امضا شد تا کریدور شمال- جنوب به جای چابهار ایران از گوادر پاکستان عبور کند!

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان:
 الگوی ثابت پرداخت وام نهضت ملی مسکن کارایی ندارد

محمد مرتضوی بیان کرد: الگوی ثابت پرداخت وام نهضت ملی مسکن برای بسیاری از سازندگان این طرح مشکل ایجاد کرده است.

فیلم/عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
 تا دید برنامه‌ریزی وزات راه و شهرسازی تغییر نکند، حتی نصف وعده رئیس‌جمهور در ساخت مسکن هم محقق نمی‌شود

ساسان فروتن بیان کرد: با شرایط فعلی قطعا وزارت راه و شهرسازی تا پایان دولت سیزدهم موفق به ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی نخواهد شد.

فیلم/اقتصاددان و رئیس سابق پژوهشکده وزارت اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
عملکرد حمل بار و مسافر در دوره یکساله اخیر افت کرده است

دکتر علی نصیری اقدم بیان کرد: در حالیکه در سال‌های قبل از ورود آقای میعاد صالحی به راه‌آهن، بازسازی خطوط در برخی سال‌ها حتی بالاتر از ۱۰۰ کیلومتر بوده، این میزان در دوره یکساله اخیر تنها ۸ کیلومتر است! در توسعه خطوط فرعی نیز عملکرد مناسبی از مجموعه شرکت راه آهن دیده نمی‌شود.

فیلم/مدیرعامل یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید:
عده‌ای اصرار دارند در خرم آباد برج سی طبقه بسازند، در حالیکه ساختن برج سی طبقه در تهران هم جسارت میخواهد

زاهدی با بیان اینکه مسئولان استانی خرم آباد می‌گویند پروژه ۳۰ طبقه‌ ناموس ماست، گفت: نمایندگان استان لرستان و اعضای شورای شهر استان چند دوره با وعده تکمیل این پروژه رای گرفتند.

اعلام فراخوان جذب ایده مسکن

 گروه آینده نگری و فناوری های نو مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور، فراخوان عمومی جذب ایده مسکن با اهداف متنوعی از جمله کمک به حل مسائل مسکن و شناسایی قیود و موانع اجرایی ایده های این حوزه را منتشر کرد.

فیلم/فعال و کارشناس صنعت حمل و نقل در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مدیرعامل راه آهن در ۱۵ ماه اخیر نه تنها سیاست و اقدام سازنده‌ای نداشته، بلکه با انتخاب غلط اولویت‌ها در حال رفتن به بیراهه است

 افسانه فخری با بیان اینکه مدیرعامل راه آهن در ۱۵ ماه اخیر نه تنها سیاست و اقدام سازنده‌ای نداشته، بلکه با انتخاب غلط اولویت‌ها در حال رفتن به بیراهه است، گفت: در دوران مدیریت فعلی راه آهن آمار بار ریلی کاهش یافته و وضعیت لوکوموتیو کشور نیز بدتر شده است.

سرپرست سازمان زمین و مسکن:
برای تامین زمین‌های ۴ میلیون مسکن وعده داده شده مشکلی نداریم

ارسلان مالکی بیان کرد: با در نظر گرفتن اینکه ۴ میلیون مسکن توزیع دارد و به بخش‌های مختلف روستایی، خودمالکی و شهری تقسیم می‌شود به نظر می‌رسد برای تأمین زمین به مشکل نخواهیم خورد.

فیلم/سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی:
از طریق تقویت سامانه املاک و اسکان جلوی دلالان مسکن گرفته می‌شود

ابوالفضل نوروزی بیان کرد: بازار اجاره دستوری سامان نمی‌گیرد و باید با قاعده گذاری آن را مدیریت کرد. هم باید عرضه مسکن را افزایش دهیم و هم با سامانه املاک و اسکان جلوی دلالان را بگیریم.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
وزارت راه و شهرسازی به تنهایی توان حل مشکل مسکن را ندارد

محمود اولاد بیان کرد: آنچه در بازار مسکن رخ می‌دهد اصلا در اختیارات و توان وزارت راه و شهرسازی نیست.

فیلم/عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان:
بیش از دو برابر دنیا در ایران خانه خالی داریم

دکتر ناصر یارمحمدیان بیان کرد: در ایران نرخ خانه‌های خالی تا پایان سرشماری سال ۹۵ ، ۱۱.۵ درصد بوده که امروز حتما بیشتر است، در حالی که در دنیا این نرخ نهایتا ۶ درصد است.

فیلم/عضو کمیسیون عمران مجلس:
شرایط چنگیزوار بازار مسکن مردم را بیچاره و بی خانمان کرده است

اقبال شاکری با بیان اینکه شرایط چنگیزوار بازار مسکن مردم را بیچاره و بی خانمان کرده است! گفت: بدون اجرای "مالیات بر خانه‌های خالی" و "مالیات بر عایدی سرمایه" این شرایط چنگیزوار ادامه خواهد داشت.

فیلم/عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اکثر مراکز استان‌های کشور دارای مشکل تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن هستند

محمود پژوم با بیان اینکه تنها برای ۳ تا ۴ هزار از ۹۰ هزار واحد برنامه ریزی شده مشهد تامین زمین شده است، گفت: دولت در حال از دست دادن فرصت ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی باکیفیت و ایمن در قالب نهضت ملی مسکن است.

فیلم/کارشناس حمل و نقل بین الملل در گفتگو با «نود اقتصادی»:
جذب تماشاگران جام جهانی به کیش و قشم می‌توانست درآمد بالایی نصیب ایران کند که این فرصت را با بی‌برنامگی و کارهای دقیقه نودی از دست دادیم

محمود رستم افشار بیان کرد: حتی یک تور مسافرتی آنتالیا برای اسکان مسافران از چند ماه قبل برنامه‌ریزی می‌کند که ما همان کار را هم نتوانستیم برای اسکان تماشاگران ایرانی در قطر انجام دهیم.

فیلم/مدیرعامل شهر فرودگاهی امام:
با وجود اغتشاشات سه ماهه اخیر، فرودگاه امام در ۸ ماهه نخست امسال ۱۳۴ درصد رشد مسافر در مقایسه با مدت مشابه پارسال داشته است

سعید چلندری با بیان اینکه، با وجود اغتشاشات سه ماهه اخیر، فرودگاه امام در ۸ ماهه نخست امسال ۱۳۴ درصد رشد مسافر در مقایسه با مدت مشابه پارسال داشته است، گفت: تا پایان سال به آمار ۷.۵ میلیون مسافر می‌رسیم که برابر با بهترین رکورد ثبت شده تاکنون است.

فیلم/وعده‌های خیالی منصوب عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی؛
آقای بذرپاش! معاونتان هم منصوب آخوندی است و هم شما را سرکار گذاشته! 

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اظهار داشت: متوسط ریل ساخته شده در کل کشور در ۱۵ سال گذشته، سالانه چیزی حدود ۲۰۰ کیلومتر بود، اما برنامه داریم که در یکسال آینده ۵۶۱ کیلومتر یعنی ۲ و نیم برابر متوسط سالانه ریل بسازیم.

فیلم/معاون حمل و نقل شهردار تهران:
 ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس دست دوم با ۳ تا ۵ سال کارکرد برای مردم تهران قرار است از روسیه، چین، اروپا و قطر وارد کشور شود

جلال بهرامی بیان کرد: حتی اگر اتوبوس‌های وارداتی دست دوم کیفیت هم نداشته باشند مجبوریم وارد کنیم، چون مردم در خیابان یک ساعت منتظر اتوبوس می‌ایستند.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+نمودار
 کاهش ۷۲۶ هزار نفری مسافران قطار/مدیرعامل راه‌آهن پاسخگو نیست

در ۸ماهه امسال تعداد ۱۹ میلیون و ۵۵۸ هزار نفر مسافر با حمل‌ونقل ریلی کشور جابه‌جا شده که این تعداد نسبت به ۸ماهه سال ۱۳۹۸ (قبل از شیوع کرونا) کاهش ۷۲۶ هزار نفری دارد.

فیلم/کارشناس حمل و نقل ریلی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
راه‌آهن دچار بحران لوکوموتیو است و هیچ فکری هم برای آن نکردند!

علیرضا عجمیان بیان کرد: راه‌آهن به دلیل بحران کمبود لوکوموتیو، اولویت بار را رها کرده و لوکوموتیوها را برای بخش مسافری استفاده می‌کند!

فیلم/سوال عجیب خبرنگار خبرگزاری ایلنا وابسته به خانه کارگر درباره اعتصابات کامیونداران و ارتباطش با گرانی پیاز!
خبرنگار: گرانی پیاز به دلیل اعتصاب کامیون داران بود؟

شهریار افندی زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه: هیچ اعتصابی در میان رانندگان و کامیونداران اتفاق نیفتاده است، گفت: بارنامه‌های الکترونیک نشان می‌دهد هیچ گونه کاهش حمل و نقل بار از بنادر به داخل کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نداریم که بهانه کمبود یا گرانی کالایی باشد.

فیلم/مدیرکل دفتر تجاری‌سازی وزارت راه و شهرسازی:
اگر رشت - آستارا را ساختیم چقدر بار از آن عبور می‌کند؟

امین ترفع بیان کرد: اگر رشت - آستارا را ساختیم چقدر بار از آن عبور می‌کند؟ چرا باید یک میلیارد دلار سرمایه را صرف تکمیل این مسیر کنیم؟! می‌توانید از روسیه تضمین بگیرید که ۳۰ میلیون تن بار از این مسیر ترانزیت کنند؟

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
 ۲۰ درصد از درآمدهای دولت چین از محل اجاره زمین است

در سال ۲۰۲۰ اجاره زمین سهم ۲۸ درصدی از کل درآمدهای دولت چین داشته است.

فیلم/ معاون وزیر ارتباطات:
 سامانه املاک و اسکان که اتفاقا دو سال است در حال فعالیت است، دچار خلا داده‌ای است!

رضا باقری اصل بیان کرد: متاسفانه اغلب سامانه‌هایی که بعنوان نظام جدی هوشمندسازی در کشور در شرف تکمیل و بهره‌برداری هستند،‌ با خلا داد‌ه‌ای مواجهند!

فیلم/معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری:
خرید هواپیما در دوره برجام به خصوص ATR هوشمندانه نبود

محمد محمدی بخش با بیان اینکه اولویتی نداشت با توجه به اقیلم و شرایطمان بعد از برجام، ATR بخریم، گفت: حتی قطعات هواپیماهای برجامی و آمبولانس هم به ما نمی‌دهند.

فیلم/معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی:
مازوت سوزی، افزایش تعداد خودروها و کاهش بارش باران، سه عامل تشدید آلودگی در کلانشهرهاست

سحر تاجبخش با بیان اینکه مازوت سوزی، افزایش تعداد خودروها و کاهش بارش باران، سه عامل تشدید آلودگی در کلانشهرهاست، گفت: تحقیق و تفحص درباره مصرف مازوت در نیروگاه های کشور وظیفه هواشناسی نیست.

مدیرعامل راه آهن رفتنی شد؟/ نشست خبری میعاد صالحی یکدفعه لغو شد!

لغو نشست خبری در حاشیه نمایشگاه حمل و نقل و لجستیک شایعه برکناری میعاد صالحی را تقویت کرده است.

رئیس کانون سراسری کمیون داران ایران:
 کامیون داران با وجود مشکلات و گلایه‌های مختلفی که دارند هچ اعتصابی نکرده‌اند

فیروز خدایی بیان کرد: هیچ توافقی بین کامیون داران برای (عدم) حمل و جابه جایی کالاهای اساسی وجود ندارد و هیچ اعتصابی بین کامیونداران وجود ندارد‌.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
کارنامه مردود شرکت راه‌آهن/ جابه‌جایی بار ۲ میلیون تُن کاهش یافت

براساس گزارش شرکت راه‌آهن ج.ا.ا در ۷ماهه نخست سال ۱۴۰۰ تناژ بارگیری شده در حمل‌ونقل ریلی کشور نزدیک به ۲۷/۹ میلیون تن بوده که با کاهش ۲ میلیون تنی به ۲۵/۹ میلیون تن در ۷ماهه نخست امسال رسیده است.

فیلم/معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران:
ساخت خانه در تهران در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۳ یک چهارم شد

حمیدرضا صارمی بیان کرد:  از سال ۹۳ تولید مسکن در تهران روند نزولی به خود گرفت در حالیکه قبل از سال ۹۳، سالانه تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در تهران ساخته می‌شد، این عدد در سه سال ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ بطور متوسط سالی ۶۰ هزار خانه بود! البته الان اوضاع فرق کرده است.

پربیننده