جمعه چهارم مهر ۱۳۹۹ ساعت ۶:۴۴:۱۸ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

عمر ۲۲ درصد از وسایل حمل‌ونقل مسافری کشور بالای ۲۰ سال است
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول

عمر ۲۲ درصد از وسایل حمل‌ونقل مسافری کشور بالای ۲۰ سال است

از حدود نزدیک به ۶۴هزار دستگاه خودروهای مسافری برون‌شهری (اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی) حدود ۲۲ درصد از آنها عمری بیش از ۲۰ سال دارند.

اجاره‌بهای مسکن رکورد شکست
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند

اجاره‌بهای مسکن رکورد شکست

متوسط مبلغ اجاره‎ ماهانه به‌علاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران با شکستن رکورد تغییر قیمت در ۲۸ سال اخیر رشد ۴۷/۹ درصدی را نشان می‌دهد.


وزیر راه و شهرسازی:
۳۰ هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کردند

وزیر راه و شهرسازی گفت: در یک هفته گذشته با افزایش دو و نیم برابری، تعداد کسانی که وام ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند از ۱۲ هزار به ۳۰ هزار نفر رسیده است.

عوارضی‌ کدام آزادراه‌ها جمع‌ می‌شود؟

درپی توافق بین وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه برای ارسال پیامک و نهایتا جریمه کردن کسانی که از آزادراه‌های الکترونیکی استفاده کرده و عوارض‌شان را پرداخت نکرده‌اند، برخی آزادراه‌ها که از حالت الکترونیکی خارج شده یا از نظر نصب تجهیزات آماده الکترونیکی شدن هستند، می توانند در مرحله اول و سریع‌ترین زمان ممکن، ایستگاه‌های عوارضی خودشان را جمع کنند و الکترونیکی شوند که پنج آزادراه را شامل می‌شود.

آغاز پروازهای هفتگی هما به آلمان از ۱۲ مهر

پس از وقفه چند ماهه، پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" به مقصد فرودگاه فرانکفورت آلمان از ۱۲ مهر آغاز می‌شود.

آمار ساخت و ساز مسکن در تهران اعلام شد

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران، آمار صدور پروانه ساخت و ساز و تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در کل شهر تهران را طی ۶‌ماه نخست سال جاری اعلام کرد.

قیمت‌های جدید مسکن در تهران + جدول

مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند: قیمت پیشنهادی املاک عرضه شده در اولین روز از فصل پاییز، نسبت به دو هفته قبل با افزایش چشمگیر مواجه نبوده است.

عضو هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران:
سیاست‌های دولت کار را برای سرمایه‌گذاران مسکن دچار مشکل کرده است

محمدعلی پورشیرازی بیان کرد: با سیاست‌های دولت کار را برای سرمایه‌گذاران مسکن دچار مشکل کرده و ریسک ورود به این عرصه را بالا برده است که همین باعث گرانی قیمت مسکن خواهد شد.

مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی آغاز شد

محمودزاده گفت: همزمان با پایان مرحله اول ارسال پیامک به مالکان خانه‌های خالی، فهرست این خانه‌ها به سازمان امور مالیاتی ارسال شد.

تعرفه مشاوران املاک تغییر می‌کند

رئیس اتحادیه املاک تهران از موافقت سازمان حمایت با تعرفه ۰٫۳ درصدی کمیسیون مشاوران املاک بدون در نظر گرفتن سقف قیمت خبر داد.

پروازهای ترکیه از سر گرفته شد+قیمت بلیت

بالاخره پس از حدود هفت ماه پروازهای ایران-ترکیه از سرگرفته شد و ایرلاین‌های ایرانی از چند روز آینده می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پروازهای خود را به استانبول از سر بگیرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی:
 آمار مسکن در شهریور با ساختار جدید منتشر می‌شود

محمود محمودزاده بیان کرد: ساختار بیان آمار بخش مسکن دچار تغییر شده و با اصلاح ساختار در قالب چهارچوب جدید منتشر خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس:
 تولید مسکن زیر ۵۰ متر تبعات اجتماعی دارد/ فقط در تهران و برخی کلانشهرها کمبود مسکن داریم

علیرضا پاک فطرت با بیان اینکه ما به جز در برخی از کلانشهرها مانند تهران با کمبود مسکن مواجه نیستیم، گفت: دستگاه های اجرایی و نظارتی نباید اجازه تولید مساکن زیر ۵۰ متر را صادر کنند، زیرا تبعات این مسئله بیشتر از مزایای آن است و قطعا تبعات این رویکرد خود را در اجتماع نشان خواهد داد.

نایب رئیس انجمن انبوه‌ سازان:
بانک‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم به افزایش قیمت مسکن دامن می‌زنند

ایرج رهبر بیان کرد: سرمایه‌گذاری که تسهیلات کلان دریافت می‌کند باید با درصدی بالاتر اصل و سود پول را به بانک برگرداند و همین موضوع به افزایش قیمت مسکن دامن می‌زند.

فیلم/رئیس هیات مدیره گروه سرمایه‌گذاری مسکن در گفتگو با «نود اقتصادی»:
همه دولت‌ها در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری تعلل کرده و شعار داده‌اند

احمد فرشچیان بیان کرد: همه دولت‌ها در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری تعلل کرده و شعار داده‌اند. دولت‌ها قبل از رخ دادن اتفاق برای حل مشکلات وارد نمی‌شوند اما وقتی زلزله همه چیز را نابود کرد تازه وارد عمل می‌شوند.

فیلم/رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کمک ودیعه دولت به مستاجران دردی از آن‌ها درمان نمی‌کند!

محمدرضا پورابراهیمی بیان کرد: اجاره‌بها خیلی افزایش پیدا کرده، کمک ودیعه دولت به مستاجران، بخصوص در شهرهای بزرگ دردی از آن‌ها درمان نمی‌کند! دولت عدد کمک ودیعه را افزایش دهد.

همزمان با تغییر ساعت رسمی کشور؛
آیا زمان پرواز‌ هواپیماها تغییر می‌کند؟

با توجه به تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب، کلیه پرواز‌ها بر اساس همان زمان ثبت شده در بلیت انجام می‌شود.

برنامه دولت برای کنترل قیمت مسکن ملی

وزیر راه و شهرسازی از عرضه مستقیم برخی مصالح ساختمانی به سازنده‌های طرح اقدام ملی مسکن خبر داده تا قیمت تمام شده این خانه‌های دولتی‌ساز کنترل شود. این در حالی است که آخرین تجربه بازار دو نرخی در ماجرای ارز «۴۲۰۰» تومانی به تلخ‌ترین تجربه در این حوزه تبدیل شد.

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
بازار اجاره بها با پایان یافتن پاییز کنترل شد و ربطی به اقدامات دولت نداشت

محمودی فاطمی عقدا بیان کرد: با توجه به پایان فصل اجاره بها ادعای کاهش تورم یا مهار آن بدیهی بوده و هنر دولت نبوده است.

وامی برای خرید ۷ متر خانه!

با توجه به متوسط قیمت مسکن شهر تهران که ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خانه اولی‌ها می توان ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد.

چرا خانه‌های تهران گران است؟

وزیر راه و شهرسازی، نقدینگی سرگردان را عامل اصلی بی‌ثباتی بازار مسکن دانست و گفت: در صورتی که قیمت مسکن در یک منطقه از تهران پایین‌تر از حد «مقایسه‌ای» باشد، سودجویان بلافاصله نقدینگی را به آن منطقه سرازیر می‌کنند و بعد از مدتی این نقدینگی را به جای دیگری انتقال می دهند که هدف ایجاد تلاطم در یک بازار است.

نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان:
 بازار مسکن احتمالا در نیمه دوم سال تغییر قیمتی نخواهد داشت/ طرح تولید مسکن مجلس به جو روانی بازار کمک می‌کند

ایرج رهبر با بیان اینکه در نیمه دوم سال تغییر زیادی در شرایط و قیمت‌های بازار مسکن رخ نخواهد داد، گفت: اگر طرح تولید مسکن که به صورت طرح دوفوریتی در مجلس مطرح شده تا یک ماه آینده مصوب و برای اجرا ابلاغ شود؛ می‌تواند هم به جو روانی بازار مسکن کمک کند

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در بلوار کشاورز +جدول

برای رهن واحد ۵۵ متری در بلوار کشاورز به سرمایه ۲۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
 رشد ۱۹۰۰ درصدی قیمت زمین در دولت روحانی

طی دوره روحانی ارزان‌ترین زمین مسکونی رشد ۱۹۰۰ درصدی، متوسط قیمت رشد ۷۴۳ درصدی و گران‌ترین زمین مناطق شهری کشور نیز رشد ۳۶۵ درصدی داشته است.

فیلم/مدیرعامل هلدینگ رفاه و گردشگری تأمین در گفتگو با «نود اقتصادی»:
۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در صنعت گردشگری در اثر کرونا بیکار شدند

علی رحیم پور بیان کرد: سالانه ۸ میلیون گردشگر خارجی به ایران می آمدند که سال ۹۹ بخاطر کرونا منتفی شد. ۶ هزار راهنمای تور در اثر کرونا بیکار شدند. ۷ هزار آژانس و دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری تعطیل شد.

وزیر راه و شهرسازی:
روند پرداخت وام ودیعه مسکن کُند و غیر قابل قبول است

محمد اسلامی بیان کرد: روند پرداخت وام ودیعه مسکن کند است و همچنان خروجی خیلی کم بوده و آمار پرداخت وام قابل قبول نیست.

روش‌های پرداخت قیمت زمین مسکن ملی

بهای زمین واحدهای طرح اقدام ملی مسکن یا به صورت اجاره ۹۹ ساله بر مبنای یک سوم قیمت ساخت محاسبه می‌شود یا به صورت اقساط ۱۰ ساله از متقاضیان دریافت خواهد شد.

متقاضیان وام ودیعه مسکن سرگردان بین بانک‌ها و ستاد ملی مبارزه با کرونا

در حالی که متقاضیان وام ودیعه مسکن از درخواست بانک‌ها برای دریافت ۳ ضامن برای وام ۵۰ میلیون تومانی اجاره در تهران و ۲ ضامن برای وام ۳۰ میلیون تومانی در شهرهای بزرگ شکایت دارند، ستاد ملی مبارزه با کرونا یکبار دیگر شرایط دریافت این وام تنها با یک ضامن را اعلام‌کرد.

توقف پروازهای مستقیم تهران- استانبول، قیمت بلیط هواپیما برای سفر به ترکیه را به شکل سرسام آوری گران کرد

حرمت الله رفیعی بیان کرد: اگر مرزها باز نشود این اتفاق می‌افتد که یک ایرلاین که در آذر و دی‌ماه سال گذشته بلیت مسیر تهران ـ استانبول را یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌فروخت حالا قیمت را تا ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان افزایش دهد.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
از پارسال تا امسال، دولت دوازدهم چه بلایی بر سر بازار مسکن و قیمت‌ها آورد؟

کارشناسان معتقدند عدم نظارت دولت بر بازار و توقف تولید و عرضه مسکن مهمترین دلیل آشفتگی و گرانی در بازار است.

مدیر سابق گروه سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت:
سیستم بانکی همکاری لازم را برای اجرای طرح تسهیلات ودیعه مسکن انجام نمی‌دهد

فرهاد بیضایی گفت: در شرایطی کنونی سیستم بانکی کشور برای ایجاد ضمانت تسهیلات ودیعه مسکن مطابق قوانین سابق خود اقدام می‌کند و مصوبات وزارت راه و شهرسازی تاثیری در تسهیل این روند نداشته است.

آخرین مهلت تکمیل ثبت‌نام مسکن ملی

وزارت راه و شهرسازی با هدف افزایش سرعت معرفی متقاضیان واجد شرایط به پروژه‌های مسکن ملی فقط تا ٣٠ شهریور برای تکمیل ثبت‌نام متقاضیان در سامانه مسکن ملی فرصت داد.

آلفا آلفا به نمایشگاه هوایی می‌رود

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به منظور صیانت از میراث هوانوردی ایران، هواپیمای بویینگ B ۷۴۷ SP با رجیستر EP-IAA مشهور به آلفا آلفا را در اختیار نمایشگاه هوایی تهران، قرار می‌دهد.

وام خرید مسکن تا سقف ۷۵۰ میلیون تومان!

خریداران آپارتمان در بازار وام مسکن، عمدتا به یک نوع تسهیلات – وام اوراق – به‌دلیل در ویترین قرار داشتن آن، برخورد می‌کنند؛ اما تحقیقات میدانی در شبکه بانکی بیانگر عرضه ۵ نوع وام دیگر با کف و سقف متنوع است.

با وجود ۲.۶ میلیون واحد خالی
فقط ۲۰۰۰ نفر گفته‌اند بیش از یک خانه دارند!

با وجود آن که تاکنون ۱۳ میلیون مالک، اطلاعات واحدهای مسکونی خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کرده‌اند فقط ۲۰۰۰ نفر به داشتن بیش از یک خانه اذعان داشته‌اند.

تحلیلگر اقتصاد مسکن و عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
محاسبه مبلغ رهن خانه براساس نرخ روز قانونی نیست/ در یک اقتصاد بیمار نمی‌توان توقع رفتار منطقی داشت

بیت الله ستاریان بیان کرد: در یک اقتصاد سالم، ‌امکان محاسبه پول رهن یک خانه، منطقی و قابل قبول است، اما در ایران نه چنین قانونی تاکنون داشته‌ایم و نه خواهیم داشت که پول رهن خانه براساس نرخ روز محاسبه شود، زیرا با این اقدام کل سیاست بانک‌ها هم زیر سوال می‌رود.

دبیر کانون انجمن های صنفی کامیون‌داران کشور:
قسط ماهانه ی ۴۰ میلیون تومانی برای نوسازی کامیون کامیون داران

احمد کریمی گفت: کامیون‌داران اگر بخواهند در قالب این طرح کامیون خود را نو کنند، حدود ۴۰ میلیون تومان باید در ماه پرداخت کنند و سوال این جاست کدام کامیون‌دار و با چند ساعت کیلومتر کار در روز می‌تواند چنین اقساطی پرداخت کند؟

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+سند
عجایب وام ودیعه مستاجران/ تسهیلات منطقه ۲۰ تهران فقط ۱۵ میلیون تومان است 

سند ارسالی برخی از مخاطبان «نود اقتصادی» نشان می‌دهد در منطقه ۲۰ تهران دولت حداکثر تسهیلات دریافتی را فقط ۱۵ میلیون تومان تعیین کرده است.

از سرگیری صدور ویزا برای گردشگری

درحالی ‌که با نظر وزارت بهداشت و ستاد کرونا، ورود گردشگران خارجی به ایران و صدور ویزای توریستی متوقف شده، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مذاکره با وزیر بهداشت برای از سرگیری صدور ویزا به تورهای گردشگری و گروه‌های خارجی خبر داده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس:
تمام خانه‌های خالی تا یک ماه آینده شناسایی می شوند

محمدرضا رضایی کوچی بیان کرد: امیدواریم که با حمایت سایر وزارتخانه ها و دستگاه ها تا یک ماه آینده تمام واحدهای مسکونی خالی از سکنه شناسایی شوند.

ارسال ۱.۵ میلیون پیامک برای مالکان دو خانه بالاتر ظرف ۱۰ روز

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱.۵ میلیون پیامک برای مالکان دو خانه بالاتر ظرف ۱۰ روز ارسال شده و تعدادی از مردم هم به سامانه املاک و اسکان مراجعه و اطلاعات‌شان را تکمیل کرده‌اند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی:
با سه شیوه به مستاجران کمک کردیم

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: با سه شیوه به مستاجران محترم در روز‌های کرونایی کمک کردیم و تا جای ممکن بر تسهیل پرداخت وام ودیعه اهتمام ورزیدیم.

فیلم/معاون ارزی اسبق بانک مرکزی:
هر وقت بانک مرکزی آمارهایش را سانسور می‌کند، مشکلات اقتصادی کشور آغاز می‌شود


رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در گفتگو با «نود اقتصادی»
مشکل اصلی ما در روسیه، بانک مرکزی و ساز و کار برگشت ارز حاصل از صادرات است
فیلم/یک تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بازار حباب ندارد، با افراد و گروه‌هایی که جو ترس به بازار سرمایه تزریق میکنند، برخورد شود
صوت/مدیر سرمایه‌گذاری مشاور سرمایه‌گذاری ارزش پرداز آریان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها بهترین بازدهی را در ماه‌های آینده در بازار سرمایه خواهد داشت

پربیننده