جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴:۲۳ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

بودجه ۲۰۰ میلیون یورویی سپاه قدس خیلی ناچیز است/ با این کمک‌های ناچیز به نیروهای نظامی، نمی‌توان اقتدار نظامی را تثبیت کرد
فیلم/ دکتر محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:

بودجه ۲۰۰ میلیون یورویی سپاه قدس خیلی ناچیز است/ با این کمک‌های ناچیز به نیروهای نظامی، نمی‌توان اقتدار نظامی را تثبیت کرد

دکتر محمدرضا جهان بیگلری، با بیان اینکه بودجه ۲۰۰ میلیون یورویی که اخیرا برای سپاه قدس مصوب کردند، خیلی ناچیز است افزود: اگر می‌خواهیم برای حفظ امنیت کشورمان در منطقه عرض‌اندام کنیم، با این بودجه‌های اندک نمی‌توانیم. بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۳۸ میلیارد دلار و چین حدود ۲۳۳ میلیارد دلار است.

دولت چیزی نزدیک به ۹ برابر حجم نقدینگی دارایی دارد که برای مولد کردن آنها کاری نکرده است!
فیلم/ اقتصاددان شوید/ (قسمت ششم- راه‌های درآمدزایی برای دولت)

دولت چیزی نزدیک به ۹ برابر حجم نقدینگی دارایی دارد که برای مولد کردن آنها کاری نکرده است!

دکتر اصغر بالسینی تحلیلگر مسائل اقتصادی و مدرس دانشگاه با بیان اینکه دولت در این چند سال برای استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه کاری نکرده است افزود: بانک‌ها تا پایان سال ۹۷، ۲۳۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده‌گذاری به سپرده‌گذارانشان پرداخته‌اند که ۳۶ درصد از سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها به کمتر از یک درصد سپرده‌گذاران می‌رسد.


فیلم/ دکتر طه رمضانی تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آمریکا چون نیاز مالی شدیدی دارد به دنبال درآمد است

دکتر طه رمضانی با بیان اینکه به احتمال زیاد آمریکا برای ترور سردار سلیمانی از صهیونیست‌ها پول گرفته‌ است، گفت: آمریکا چون نیاز مالی شدیدی دارد به دنبال درآمد است. اقتدار نظامی اخیر در پی حمله موشکی به پایگاههای نظامی آمریکا، تکیه گاه بسیاری از کشورهای منطقه را از حیطه آمریکا خارج می‌کند.

داوود گودرزی، دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی:
با تغییر تعریف قاچاق، ادعا می‌کنند حجم قاچاق کالا کم شده است/ ایران کد و شبنم را به بهانه های واهی کنار گذاشتند

گمرک می‌گوید قاچاق از مبادی رسمی نداریم. پس این همه خودروی گران‌قیمت، لوازم‌خانگی و کالای لوکس از کجا وارد شده است. متاسفانه تعریف قاچاق را تغییر دادند و می‌گویند تخلف است و قاچاق نیست. برخی که آمار می‌دهند قاچاق را کم کردند با تغییر این تعاریف کم کردند.

سازمان امور مالیاتی خود را از قوانین مالیاتی استثنا کرد/ چه کسی بر سازمان مالیاتی نظارت می‌کند؟

به نظر می‌رسد سازمان امور مالیاتی در تلاش است نمایندگان را به بهانه استقلال این سازمان از دولت و نهادهای دولتی برای افزایش کارکرد آن، مجاب کرده تا این ماده را در قالب قانون بودجه به تصویب برسانند.

پیش‌بینی جدید صندوق بین‌المللی پول:
نرخ رشد اقتصادی آمریکا به ۱/۷ درصد کاهش می‌یابد

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود برآورد کرده رشد اقتصادی آمریکا از ۲/۳ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۲ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۱/۷ درصد در سال ۲۰۲۱ برسد.

دکتر ابراهیم رزاقی، اقتصاددان:
۴ طیف که مخالف رونق تولید ملی هستند

دکتر ابراهیم رزاقی، اقتصاددان: رونق تولید تنها راه مقاومت در برابر تشدید تحریم‌هاست. آیا اگر تولید در ایران قوی بود، آمریکا و اروپا می‌توانست ایران را مثل الان تحریم کند؟ برخی اقتصاددانان لیبرال، نفوذی‌ها، واردکنندگان و بانک‌ها مخالف رونق تولید در ایران هستند!

انتقاد احسان خاندوزی استاد اقتصاد دانشگاه علامه از عملکرد سازمان مالیاتی:
ظرفیت مالیات ستانی در کشور بیشتر از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان است

سازمان برنامه و بودجه رقمی به عنوان مجموع فرارهای مالیاتی و معافیت‌های بلا وجه مالیاتی محاسبه کرده که براساس آن ۲۴۵ هزار میلیارد تومان در سال آینده ظرفیت مالیات ستانی وجود دارد اما مشروط به اینکه مقدمه قانونی این مالیات‌ستانی فراهم شود.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + نمودار
گردش مالی معاملات دستگاه‌های دولت در سال ۹۷ بیش از ۳۸ هزار میلیارد تومان بوده است

به گزارش «نود اقتصادی» بررسی آمارهای سامانه تاد نشان می‌دهد مجموع ارزش مزایده، مناقصه و خرید مجموعه دولت در سال ۹۷ بیش از ۳۸ هزار میلیارد و ۴۴۵ میلیون تومان بوده که از این میزان، ۳۱/۲ هزار میلیارد تومان مربوط به مناقصه‌های دولت، ۲/۱ هزار میلیارد تومان مربوط به مزایده‌ها و بیش از ۵ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به خریدهای دستگا‌های دولتی بوده است.

فیلم/اقتصاددان شوید (قسمت هشتم)
بجای بنزین کدام کالا را بهتر بود گران کنیم؟

دکتر سید جمال الدین حسینی، استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصاد و رسانه: یارانه پنهان برق، ۲ برابر یارانه پنهان پرداختی به بنزین است‌. دولت با گران کردن ۳۰ درصدی قیمت برق، می‌توانست معادل گرانی ۲۰۰ درصدی بنزین درآمد کسب کند، اما اینکار را نکرد و به سراغ بنزین رفت!

فیلم/ علی سعدوندی، تحلیلگر مسائل اقتصادی:
امروز اگر تحریم نبودیم، ابرتورم داشتیم

علی سعدوندی با بیان اینکه اگر تحریم نبودیم، امروز با ابرتورم مواجه بودیم، گفت: تبدیل تنها ۵ درصد از شبه پول به پول از ابتدای سال ۹۷ زمینه سه برابر شدن نرخ ارز را فراهم کرد، اگر به جای ۵ درصد شبه پول، ۵۰ درصد از شبه پول به پول تبدیل می‌شد قیمت ارز ما امروز به چه رقمی‌ می‌رسید؟

مالیات خروج از کشور تکذیب شد

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، خبر وضع مالیات جدید بر مسافران عازم خارج از کشور را تکذیب کرد.

در نظر گرفتن دلار نیمایی برای محاسبه حق ورودی کالا درآمد دولت را از این محل به ۵۵ هزار میلیارد تومان می‌رساند

در صورتی که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی به نرخ ارز نیما (متوسط ۱۱ هزار تومان) تغییر کند، درآمد دولت از محل حقوق ورودی نزدیک به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

قیمت همه کالاهای خوراکی نسبت به پارسال گران شد/ گرانی ۷۱ درصدی ماهی و ۶۹ درصدی گوشت و مرغ نسبت به پارسال

طبق جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران قیمت همه کالاهای خوراکی نسبت به سال گذشته گران شده که از جمله آنها می‌توان به گرانی ۷۱ درصدی انواع ماهی و ۶۹ درصدی مرغ و گوشت اشاره کرد.

چشم پوشی دولت از 21 هزار میلیارد تومان درآمد گمرکی به نفع واردکنندگان

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: در حال حاضر حقوق ورودی کالاهای وارداتی غیراساسی هم در گمرک با ارز 4200 تومانی محاسبه می‌شود که اگر دولت حقوق ورودی این کالاها را با ارز 11500 تومانی در نظر بگیرد حدود 21 هزار میلیارد تومان افزایش درآمد خواهد داشت.

فیلم/ اقتصاددان شوید ( قسمت هفتم )
خطاهای مدیریتی در ماجرای گرانی ۲۰۰ درصدی بنزین

دکتر سید جمال الدین حسینی، استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصاد و رسانه بیان کرد: در اجرای هر طرح بزرگ اقتصادی ۵ اتفاق (گام) باید بیفتد که در ماجرای گرانی ۲۰۰ درصدی بنزین هیچ یک از این اتفاق‌ها نیفتاد! چرا ماجرای گرانی بنزین به سطح تصمیمات سران قوا کشیده شد؛ پس هیات دولت چه کاره است؟! اجرای یک طرح آسان، به یک بحران کشیده شد!

مالیات خروج از کشور همان «عوارض خروجی» است

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مصوبه امروز مجلس مبنی بر مالیات خروج از کشور، تاکید کرد: مالیات خروج از کشور همان عوارض خروجی است و صرفا نام آن به مالیات تغییر کرده است.

فیلم/ احسان خاندوزی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه:
سنگ بنای پنهان کردن کسری بودجه‌های سالانه در دولت هاشمی گذاشته شد

احسان خاندوزی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: سنگ بنای پنهان کردن کسری بودجه‌های سالانه در دولت هاشمی گذاشته شد. تعریف کسری بودجه در آمریکا و آنچه رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران می‌گوید، متفاوت است

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛
مرکز آمار نرخ تورم دی‌ماه را ۳۸.۶ درصد اعلام کرد

نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ١,٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ٤.٠ واحد درصدی به ٢٤.٠ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ٠.٣ واحد درصدی به ٢٧.٤ درصد رسیده است.

نقش مهم تاجگردون در کاهش مالیات بر حقوق نجومی بگیران/ آیا رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ ذینفع کاهش مالیات ثروتمندان است؟

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با رعایت نکردن قانون آیین نامه داخلی مجلس، نقش مهمی در تصویب نشدن پیشنهاد دولت مبنی بر اخذ مالیات 5 پله ای از درآمد کارمندان داشت و زمینه لازم را برای کاهش چشمگیر مالیات نجومی بگیران فراهم کرد.

میزان جریمه عدم استفاده «پزشکان» از کارتخوان اعلام شد

معاون نظارت سازمان نظام پزشکی با تأکید بر اینکه استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک الزام است، گفت: 2 درصد از درآمد کل یک پزشک در صورت عدم استفاده از کارتخوان به عنوان جریمه دریافت می‌شود.

سهم کمتر از ۸ دهم درصدی نهادهای زیرمجموعه رهبری در اقتصاد ایران/ قرار است همه نهادهای وابسته به دفتر رهبری به بورس بیایند

محمدجواد ایروانی بیان کرد: نهادهای زیرمجموعه دفتر رهبری کمتر از 8 دهم درصد در اقتصاد ملی نقش دارند ولی می‌توانند به عنوان ویژگی نهادی اثربخش باشند و الگوی نظارت، رصد و پایش در این نهادها بسیار مهم است.

تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان برای ساخت واحدهای خسارت دیده سیل اخیر

معاون رئیس جمهور از اختصاص دو هزار میلیارد تومان برای ساخت ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده سیل ۳ استان جنوب و جنوب شرق کشور خبر داد

توییت نوشت؛
اقدام عجیب کمیسیون تلفیق به نفع نجومی بگیران!

در حالی که در لایحه بودجه 99، دولت مالیات بر حقوق را 5 پله‌ای کرده بود، کمیسیون تلفیق مجلس در اقدامی قابل تامل آن را 2 پله‌ای کرد تا تفاوتی میان کسی که سه میلیون تومان حقوق می‌گیرد با کسی که 21 میلیون تومان حقوق می‌گیرد نباشد!

مشاور اقتصادی وزیر بهداشت:
بودجه ۹۹ زمینه رشد اقتصادی را فراهم نمی‌کند/ تدوین کنندگان بودجه فقط می‌خواستند کشور را اداره کنند

فروش نفت تحقق نمی‌یابد و راحت ترین کار برای دولت این است که بار وزن واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای را از محل انتشار اوراق مشارکت و صندوق توسعه ملی بردارد که این چشم انداز خوبی برای قوت اقتصادی نیست.

با وجود سیستم ماشه اینستکس دیگر کاربرد خاصی نخواهد داشت

اینستکس در واقع آیینه کوچکی از رابطه با ایران است که مسائل را بازتاب می‌دهد و با توجه به منفی شدن فضای عمومی حتی اگر این کانال مالی وجود هم داشته باشد باز کاربرد آن کوچک خواهد شد.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + سند
بودجه سازمان فنی‌وحرفه‌ای به هزار میلیارد تومان هم نرسید/ چرا دولت به‌جای پول‌پاشی برای ایجاد اشتغال، سازمان فنی‌وحرفه‌ای را تقویت نمی‌کند؟+ جدول

بررسی داده‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد بودجه سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور با افزایش ۴ درصدی از ۹۰۱ میلیارد تومان در قانون بودجه سال جاری به ۹۳۸ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده رسیده است.

فیلم/ دکتر محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بودجه ۲۰۰ میلیون یورویی سپاه قدس خیلی ناچیز است/ با این کمک‌های ناچیز به نیروهای نظامی، نمی‌توان اقتدار نظامی را تثبیت کرد

دکتر محمدرضا جهان بیگلری، با بیان اینکه بودجه ۲۰۰ میلیون یورویی که اخیرا برای سپاه قدس مصوب کردند، خیلی ناچیز است افزود: اگر می‌خواهیم برای حفظ امنیت کشورمان در منطقه عرض‌اندام کنیم، با این بودجه‌های اندک نمی‌توانیم. بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۳۸ میلیارد دلار و چین حدود ۲۳۳ میلیارد دلار است.

فیلم/ اقتصاددان شوید/ (قسمت ششم- راه‌های درآمدزایی برای دولت)
دولت چیزی نزدیک به ۹ برابر حجم نقدینگی دارایی دارد که برای مولد کردن آنها کاری نکرده است!

دکتر اصغر بالسینی تحلیلگر مسائل اقتصادی و مدرس دانشگاه با بیان اینکه دولت در این چند سال برای استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه کاری نکرده است افزود: بانک‌ها تا پایان سال ۹۷، ۲۳۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده‌گذاری به سپرده‌گذارانشان پرداخته‌اند که ۳۶ درصد از سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها به کمتر از یک درصد سپرده‌گذاران می‌رسد.

تحریم‌ها نبود، قطعا دچار ابرتورم می‌شدیم

تحلیلگر مسائل اقتصادی بیان کرد: اگر امروز دچار ابرتورم نشدیم، به دلیل تحریم‌ها است که مانع از برخی جریانات پولی در اقتصاد ایران شده است.

اقتصاددان شوید/ (قسمت پنجم- یارانه)
دولت آقای روحانی میراث شوم یارانه‌های غیرهدفمند را به دولت‌های بعدی منتقل کرد

دکتر اصغر بالسینی تحلیلگر مسائل اقتصادی و مدرس دانشگاه با بیان اینکه اگر چه دولت‌های یازدهم و دوازدهم وقت داشتند تا سیستم یارانه‌ای کشور را اصلاح کنند، اما نکردند،‌ گفت: دولت آقای روحانی میراث شوم یارانه‌های غیرهدفمند را به دولت‌های بعدی منتقل کرد

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + جدول
در ۹ ماهه سال جاری ۱۵۰۰ تن غذای سگ و گربه وارد کشور شد!

بررسی جزییات آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در ۹ ماهه سال جاری ۱۵۳۵ تن غذای سگ و گربه به ارزش ۲ میلیون و ۷۱۹ هزار دلار وارد کشور شده است.

فیلم/ حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بدون اقتدار نظامی، اقتصادتان موفق نمی‌شود

حیدر مستخدمین حسینی با بیان اینکه یک رابطه خطی بین اقتدار نظامی و امنیت اقتصادی وجود دارد، گفت: اگر آمریکا اقتدار نظامی نداشت، مطمئنا نمی‌توانست در اقتصاد موفق شود. کره جنوبی و ژاپن پیشرفت اقتصادشان را مدیون اقتدار نظامی آمریکا هستند. هیچ کشوری در دنیا نیست که بدون اقتدار نظامی، اقتصادش پیشرفت کرده باشد

یادداشت میلاد گودرزی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر برای «نود اقتصادی»
تاجگردون؛ نامی که در پرونده‌های اقتصادی شنیده می‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را که این روزها موضوع تایید و ردصلاحیتش در انتخابات مجلس خبرساز شده، در فضای سیاست و رسانه به عناوین مختلفی می‌شناسند. یکی از پررنگ‌ترین نکاتی که درمورد او مطرح است، مهره‌چینی و جاگذاری مدیران مختلف در بدنه‌ی دستگاه‌ها و شرکت‌های مختلف از سوی اوست.

سامانه اطلاعات آماری تهران آنلاین شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اعلام کرد: برای اولین بار، داده های آماری به روز و برخطی از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان تهران در سامانه اطلاعات آماری قرار می گیرد.

حوادث آبان و آذر نبود رشد اقتصادی به ۲.۵ درصد می‌رسید

اکنون باید الان منتظر انتشار آمارهای سه ماهه سوم شد تا بر اساس آن تحلیل شود که حوادث آبان و آذر ماه امسال چگونه بر رشد اقتصادی تاثیر گذاشت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی؛
بعضی نمایندگان مجلس در اعطای معافیت مالیاتی به مناطق آزاد دنبال منافع شخصی هستند

متاسفانه عده‌ای از نمایندگان به علت اینکه در حوزه انتخابی خود مناطق آزاد دارند، برای اعطای معافیت مالیات بر ارزش‌افزوده در مناطق آزاد اصرار می‌ورزند.

بازگشت تحریم‌های شورای امنیت تاثیری بر اقتصاد کشور ندارد/ با اجرای مکانیسم ماشه هم اتفاقی نمی‌افتد

با اجرای مکانیسم ماشه از منظر اقتصادی، اتفاقی قرار نیست علیه کشورمان صورت گیرد و سطح تحریم ها، سطح بسیار کمی است.

تمام پروازهای مهرآباد لغو شد/ باند فرودگاه امام عملیاتی است

فرودگاه مهرآباد در اطلاعیه هوانوردی اعلام کرد: کلیه پروازهای این فرودگاه به دلیل بارش سنگین برف متوقف است؛ با این حال فرودگاه امام خمینی (ره) اعلام کرده که باند این فرودگاه، عملیاتی شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
هیات رئیسه مجلس به هر قیمتی که شده می‌خواهد وزارت بازرگانی را تشکیل دهد

مخالفت رئیس مجلس با مطرح شدن پیشنهادهای مخالفان طرح تشکیل وزارت بازرگانی در صحن علنی مجلس درحالی بود که بر اساس قانون آیین نامه داخلی مجلس، باید اجازه مطرح شدن پیشنهادهای نمایندگان در مورد کلیات و جزییات طرح‌ها و لوایح در صحن علنی مجلس داده شود.

اما چرا مجلس باید معافیت مالیاتی مناطق آزاد را حذف کند؟

مدتهاست مدیریت و کاهش معافیت‌های مالیاتی بعنوان یکی از الزامات اصلاح سیاست‌های مالیاتی کشور از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار گرفته است.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+آمار
درآمد مالیاتی دولت در نیمه اول سال به ۶۳/۵ هزار میلیارد تومان رسید/ رشد ۴۸ درصدی نسبت به ۶ ماه سال ۹۷

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در نیمه اول سال جاری درآمد مالیاتی دولت به ۶۳/۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ حکایت از رشد ۴۸ درصدی است.

فیلم/ علی سعدوندی، تحلیلگر مسائل اقتصادی:
امروز اگر تحریم نبودیم، ابرتورم داشتیم

تبدیل ۵ درصد شبه پول به پول، قیمت دلار را ۳ برابر کرد


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + نمودار
گردش مالی معاملات دستگاه‌های دولت در سال ۹۷ بیش از ۳۸ هزار میلیارد تومان بوده است
فیلم/اقتصاددان شوید (قسمت هشتم)
بجای بنزین کدام کالا را بهتر بود گران کنیم؟
انتقاد احسان خاندوزی استاد اقتصاد دانشگاه علامه از عملکرد سازمان مالیاتی:
ظرفیت مالیات ستانی در کشور بیشتر از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان است

پربیننده