جمعه هفتم آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲:۲۳:۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

تمام راه‌های دور زدن تحریم‌ها را لو دادند
فیلم/عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:

تمام راه‌های دور زدن تحریم‌ها را لو دادند

حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی بیان کرد: میدانید چرا کار مملکت به اینجا رسیده، چون همه چیز را به برجام گره زدند و تمام راه‌های دور زدن تحریم‌ها را لو دادند.

نتیجه انتخابات آمریکا هر چه باشد، تاثیر مثبتی بر اقتصاد ایران نخواهد داشت
دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس در دوره نهم:

نتیجه انتخابات آمریکا هر چه باشد، تاثیر مثبتی بر اقتصاد ایران نخواهد داشت

ابراهیم نکو بیان کرد: نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه انتخابات آمریکا بپیامده‌های مثبتی را برای کشور ما به همراه داشته باشد چراکه هر دو کاندیدا انتخابات نسبت به منافع خودشان در مقابل اقتصاد ایران جبهه می‌گیرند.


تورم خانوارهای کم درآمد بیشتر از پردرآمدها شد

رکوردشکنی تورم خوراکی که سهم بیشتری در سبد کم‌درآمدها دارد، باعث شد نرخ تورم ماهانه گروه‌های کم‌درآمد ۱/ ۶ واحد درصد بیشتر از گروه پردرآمد شود.

فیلم/رئیس سابق ستاد بسیج اقتصادی و پدر کوپن ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اگر کالا به دست مصرف کننده برسد مشکل کشور حل می شود

جواد اسماعیلی بیان کرد: اگر دولت به جوامع هدف کارگری، کارمندی، بازنشستگان، کمیته امداد و بهزیستی که ۸۰ درصد از جامعه هستند به طور مستقیم و با قیمت مصوب کالا بدهد، قول می‌دهم که قیمت‌ها به شدت کاهش یابد. بهترین روش تنظیم بازار همین است و نیاز به کوپن، طرح کارت اعتباری و هیچ طرح دیگری نیست.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا از مسیر اصلی خودش خارج شده/ این شورا در حال دور زدن مجلس است و وظایفش مشخص نیست

مجید شاکری بیان کرد: جلسات شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است. اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:
قیمت دلار و نفت در بودجه سال ۱۴۰۰ غیرواقعی است

علی قنبری بیان کرد: بیانات برخی مسئولان در خصوص قیمت دلار و نفت در بودجه سال آینده توام با آگاهی و تجربه نیست. به طوری‌که انتظار می‌رود با دلار ۲۵ و ۲۶ هزار تومانی و نرخ درنظر گرفته شده ۱۱ هزارتومانی آن برای بودجه، بازهم شاهد شکاف بین قیمت‌ها در سال آتی خواهیم بود.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان:
شیوع کرونا و افزایش قیمت ارز بیشترین تاثیر را در گران شدن مواد غذایی و کالاهای اساسی داشته است

کمیل طیبی بیان کرد: همه‌گیری کرونا روی ظرفیت‌های تولید از جمله تولید مواد غذایی اثر منفی گذاشته و از سوی دیگر موجب افزایش هزینه‌های تولید شده است.

استاد اقتصاد دانشگاه مازندران:
خط فقر در سال ۹۹، به ۱۰ میلیون تومان رسیده است

زهرا کریمی بیان کرد: در سال ۹۹بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده که خط فقر در تهران به ۱۰میلیون تومان رسیده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور:
با مجلس درباره کمک معیشتی به مردم هم نظر هستیم

محمود واعظی بیان کرد: ما با مجلس هم‌نظر هستیم که باید به مردم کمک بیشتری کنیم. البته باید با مجلس درخصوص اجرای طرح معیشتی صحبت کنیم.

وزیر اسبق اقتصاد:
نسبت مالیات به درآمد ملی باید به دو برابر افزایش یابد/ صندوق توسعه ملی به بودجه دوم دولت تبدیل شده

داود دانش جعفری با ببان اینکه در ایران نسبت مالیات به درآمد ملی حدود ۷ درصد است در حالی که کشورهایی در رده ایران دو برابر ما ظرفیت مالیاتی دارند، گفت: متاسفانه در سالهای گذشته منابع صندوق توسعه ملی به عنوان بودجه دوم دولت مورد استفاده قرار گرفته است.

استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:
تامین معیشت مردم مهمترین مشخصه بودجه ۱۴۰۰ باشد

مرتضی عزتی بیان کرد: ویروس کرونا به‌طور قطع بودجه سال ۱۴۰۰ را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما دولت نباید از وظیفه خطیر خود در قبال تأمین معیشت مردم چشمپوشی کند.

جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار رؤسای سه قوه و دیگر اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی با اشاره به چهار محور لازم برای اقتصاد کشور یعنی حل مشکل کسری بودجه، افزایش سرمایه‌گذاری، جهش تولید و حمایت از قشرهای ضعیف خاطرنشان کردند: باید با همت جدی و تلاش پیگیر مسئولان، تأثیر اجرای راهکارهای عملی در زندگی مردم مشخص شود.

برگزاری جلسه ویژه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبری

جلسه ویژه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر انقلاب برگزار خواهد شد.

حقوق‌ زیر ۴ میلیون تومان معاف از مالیات شد

طبق جزئیات پیش نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، سقف معافیت مالیات حقوق کارکنان دولتی و خصوصی، ماهانه تا ۴ میلیون تومان در نظر گرفته شد.

 تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی در بودجه ۱۴۰۰ نصف می‌شود

حجم ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته به واردات کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با امسال، تقریبا نصف می‌شود و به کمتر از ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

یادداشت دکتر ایرج توتونچیان معاون اسبق وزیر اقتصاد:
سفته بازی در نظام ربوی گرداب پولی را ایجاد کرده است/ شرط لازم و کافی برای جراحی اقتصاد داشتن جسارت همراه با دانایی است

اقتصاد امروز ایران نیاز به یک جراحی کامل دارد و شرط لازم و کافی برای تحقق این امر داشتن جسارت همراه با دانایی از جنس همان جسارت هایی است که امام راحل ( ه) با اتکائی به نظریه ولایت فقیه برای انقلاب اسلامی داشتند.

جزئیات اولیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ شرکتهای دولتی؛
علت رشد اندک منابع شرکت‌ها با وجود تورم بالا چیست؟

بر اساس لایحه بودجه سال آتی شرکتهای دولتی، منابع ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی برای شرکتها در نظر گرفته شده است.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
دولت‌ مرحوم رفسنجانی و دولت روحانی رکورد دار بالاترین تورم‌های کشور

دولت‌ مرحوم رفسنجانی و دولت روحانی، بالاترین تورم‌های کشور را به جای گذاشته‌اند.

معاون وزیر اسبق صمت:
حضور بایدن در کاخ سفید حتی اگر منجر به توافق با ایران هم شود، تا یک سال تاثیری بر اقتصادمان ندارد

مهدی کرباسیان بیان کرد: حداقل تا ۹ ماه و یک‌سال آینده اتفاق تحولگرایانه‌ای در اوضاع اقتصادی ایران حادث نخواهد شد، چون منبع درآمدی کشور محدود است و هزینه‌ها هم متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا و رکود اقتصادی بالا است و به همین جهت خیلی از مشکلات به سرعت قابل ترمیم نیست.

تورم نقطه‌ای سالانه به ۴۶.۴ درصد رسید/ خوراکی‌ها در یک ماه ۱۶ درصد گران‌تر شد

مرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای سالانه در آبان ماه ١٣٩٩ به عدد ۴۶.۴ درصد رسیده و نرخ تورم نقطه‌ای ماهانه در مقایسه با ماه قبل ٥ واحد درصد افزایش یافته است.

فیلم/ حسن روحانی، رئیس جمهور:
شما اصلاً مدیریت میدونید چیه که دولت را متهم می کنید؟

حسن روحانی بیان کرد: «برخی به جای این‌که بگویند آمریکا در حق ما جنایت می‌کند می‌گویند مدیریت دولت فلان‌جور است و ... شما اصلا می‌دونید مدیریت چیه که این حرف‌ها را می‌زنید...»

استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز:
دادن یارانه نقدی و کمک معیشتی به مردم از طریق استقراض از بانک مرکزی صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد می‌کند

مرتضی افقه بیان کرد: اگر قرار باشد که با استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول یه مردم یارانه داده شود، همان بهتر که انجام نشود، زیرا که مصائب این کار خیلی بیشتر از عدم انجام آن است.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
تنها ۴۰ درصد از مشکلات اقتصادی ناشی تحریم است/ ساخت مسکن و آزادراه که ربطی به تحریم ندارد

بهمن آرمان با بیان اینکه همه مشکلات اقتصادی کشور متأثر از تحریم‌های بین‌المللی نیست، گفت: ساختن مسکن و آزادراه‌ها در کشور که متأثر از تحریم‌ها نیست.

دولت سال آینده بیشتر درآمد نفتی خود را صرف تامین کالاهای اساسی می‌کند

به‌نظر می‌رسد سهم حداکثری از کل درآمد دولت از نفت در سال آتی صرف تامین کالاهای اساسی با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در دوره نهم:
هیچ اصلاح ساختاری در بودجه ۱۴۰۰ اتفاق نیفتاده و دولت با همان شیوه قبلی لایحه بودجه را آماده کرده است

موسی الرضا ثروتی بیان کرد: عملا فرصتی برای تغییر و اصلاح نمانده است و دولت همان شیوه سابق را برای بودجه‌نویسی اجرا کرده است. بنابراین امکان تصویب و اجرای مجلس برای بودجه سال آینده وجود ندارد.

فیلم/نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
دولت و مجلس نباید اقداماتی انجام دهند که منجر به افزایش کسری بودجه شود

دکتر احسان خاندوزی گفت: نمی‌شود توقع داشت که وقتی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با همسان سازی حقوق بازنشستگان وضعیت کسری بودجه شدیدی را برای کشور ایجاد می‌کند به مجلس گفت که تو حق نداری از این جنس اقدامات عامه پسند انجام بدهی.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین:
دولت برای مقابله با تحریم‌هایی که در دوره ترامپ وضع شد برنامه ریزی لازم را انجام نداد

مجیدرضا حریری با بیان اینکه مسئولان به جای آماده‌سازی ساختارهای اقتصاد، اعتقاد داشتند که این تحریم‌ها تأثیری ندارد، گفت: نداشتن سناریوهای مختلف پیش از اعمال و تشدید تحریم‌ها مهمترین سوء مدیریتی است که وجود داشته است،

جلسات سران قوا با فاصله زیاد برگزار می‌شود و به خروجی نمی‌رسد/ دولت برای حل مشکل ۶۰ میلیون نیازمند به یارانه معیشتی، منفعل عمل می‌کند

مهدی کرباسیان با بیان اینکه جلسات سران قوا به جای هفتگی بعضا مدت زمان زیادی به تاخیر می‌افتد یا در دست‌انداز بحث‌های کارشناسی و جناحی گرفتار می‌شود، گفت: برای عبور از بحران اقتصادی و معیشتی فعلی، نیازمند همدلی بیشتر و افزودن بر سرمایه‌های اجتماعی هستیم.

معاون وزیر اسبق اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اظهارات نوبخت درباره ربط دادن معیشت مردم به تحریم‌ها کارشناسی نبود/ تورم‌های لجام گسیخته و کاهش ارزش پول ملی ربطی به تحریم‌ها ندارد

حیدر مستخدمین حسینی کاهش ارزش پول ملی و تورمهای لجام گسیخته فشار را به اقشار پایین دست جامعه بیشتر کرده و این مسئله هیچ ربطی به تحریمها ندارد، گفت: سخنان دیروز آقای نوبخت و سازمان برنامه و بودجه خالی از مباحث کارشناسی مطرح شد.

استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:
پرداخت یارانه نقدی به مردم در سال‌های آینده شرایط را به مراتب بدتر می‌کند

مرتضی عزتی افرود: یارانه درسال‌های بعد شرایط را به مراتب بدتر می‌کند و باعث می‌شود تا معیشت و وضع اقتصادی مردم با فشار بیشتری مواجه شود.

فیلم/سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
عزمی برای اصلاحات اقتصادی در کشور وجود ندارد

دکتر حسین صمصامی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: با افرادی که دولت برای ریاست بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد انتخاب کرده می‌توان فهمید که عزمی برای اصلاحات اقتصادی در کشور ندارد. هیچ کدام از این مراکز، مرکز فرماندهی اقتصاد کشور نیستند و بیشتر دچار روزمرگی شده‌اند.

 مردم به جای یارانه خواهان رفع تحریم ها هستند

رئیس سازمان برنامه و بودجه مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس نوشت: مردم ایران به جای اعانه و یارانه از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت‌ملی طلب می کنند.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
 رکود اقتصادی در سال ۱۴۰۰ عمیق‌تر می شود/ دولت برای جلوگیری از رکود بودجه عمرانی را افزایش دهد

وحید شقاقی شهری با بیان اینکه انتظار تورمی برای سال بعد هر چند کاهنده خواهد بود اما میزان رکود در کشور عمیق‌تر از قبل خواهد شد، گفت: تنها راه جلوگیری از رکود فراگیر در کشور افزایش بودجه‌های عمرانی است.

محمد باقر نوبخت:
لایحه بودجه ۱۴۰۰ با دلار ۱۱ هزار تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی تنظیم شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: لایحه بودجه سال۱۴۰۰ قبل از ۱۵ آذر تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود. در این لایحه نرخ ارز را به گونه ای محاسبه کرده ایم که بین ۱۱هزار تومان تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان باشد. قیمت نفت هنوز نهایی نشده، اما برآورد اولیه ما۴۰ دلار است.

رئیس جمهور:
یک سوم جامعه ماهانه ۱۰۰ هزار تومان بسته معیشتی دریافت می‌کنند/ برای درمان کرونا همه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

حسن روحانی با بیان اینکه براساس برآوردها به یک سوم جامعه برای چهار ماه بسته کمک معیشتی ارائه خواهد شد، گفت: در درمان کرونا اگر کسی بیمه نیست، حتما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

درباره برجام من قصد پاسخ دادن به آقای جلیلی را ندارم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، سال ۹۴ اظهار داشت: همه تحریم‌ها از روز اجرای برجام لغو خواهد شد.

 رئیس سازمان برنامه بودجه:
آماده اصلاح ساختار بودجه هستیم و مجلس باید آن را تصویب کند

هیچ عذری برای سازمان برنامه و بودجه و مجلس در خصوص اعمال برنامه اصلاح ساختار بودجه در بررسی لایحه بودجه وجود ندارد

اقتصاددان و فارغ‌التحصیل توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
 سخنان نوبخت درباره یارانه دادن به مردم ریاکارانه بود/ ۵۰ درصد مردم کشور فقیر هستند و باید به نحوی از آنها حمایت شود

دکتر ابوالقاسم حکیمی پور با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد مردم فقیر هستند و حمایت یارانه ای از مردم با وجود این که مبالغ آن بسیار پایین است، ضروری به نظر می رسد، گفت: پارسال که قصد داشتند قیمت بنزین را افزایش دهند خودشان به مردم یارانه می دادند تا نشان دهند به فکر مردم هستند!

رئیس اتاق بازرگانی تهران:
مشکلات اقتصادی کشور ناشی از کسری بودجه است/ تاثیر حضور بایدن در کاخ سفید بر اقتصاد ایران کوتاه مدت است

مسعود خوانساری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی که گریبانگیر اقتصاد کشور است ناشی از کسری بودجه است، گفت: باید قبول کنیم تاثیر حضور بایدن در کاخ سفید بر اقتصاد ایران کوتاه مدت است.

مجلس ایرادات شورای نگهبان در طرح تامین کالاهای اساسی را رفع کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ایرادات شورای نگهبان در طرح تامین کالاهای اساسی را رفع کردند.

صوت/تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نوبخت و همتی بگویند بجز فکر کردن به رفع تحریم‌ها، راهکاری برای حل شدن مشکلات اقتصادی کشور دارند

دکتر سید محمد نوعی گفت: دولت غرب گرای روحانی بجای پاسخ به رئیس مجلس بگوید در این ۷ سال و نیم بجز فکر کردن به رفع تحریم‌ها، کاری کرده اند؟ آقای همتی، آیا رشد نقدینگی که در دوره شما چند برابر شده هم ربطی به تحریم‌ها دارد؟

فیلم/اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اگر دوستان مجلسی می‌خواهند به کم درآمدها کمک کنند به فکر ایجاد اشتغالشان باشند

دکتر داود سوری گفت: طرح تامین معیشت خانوار اگر از منابع ناپایداری تامین شود منجر به تورم شدید در کشور می‌شود. اگر دوستان مجلسی می‌خواهند به کم درآمدها کمک کنند به فکر ایجاد اشتغالشان باشند.

«نود اقتصادی»‌ بررسی کرد+سند
کاهش ۲۱ درصدی ساخت‌وساز در تهران طی بهار ۹۹


فیلم/در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد؛
اعتراض رئیس اسبق اتاق بازرگانی تهران به تصمیم عجیب معاونت اقتصادی رئیس جمهور!
فیلم/دبیر انجمن جوجه یک روزه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس سازمان حمایت جواب تلفن‌های ما را نمی‌دهد، او رسما با تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ در حال تقابل است

پربیننده