چهارشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۹ ساعت ۹:۴۹:۳۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

 کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف گذاری دولت نبوده/ سازمان برنامه یک سطر هم درباره اصلاح ساختار بودجه به مجلس نداده
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف گذاری دولت نبوده/ سازمان برنامه یک سطر هم درباره اصلاح ساختار بودجه به مجلس نداده

احسان خاندوزی با بیان اینکه کاهش درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف‌گذاری پیشین و فعال بودجه‌ریز ما نبوده است، گفت: دولت و سازمان برنامه باید پاسخ بدهد که آیا یک سطر لایحه در مورد اصلاح ساختار بودجه به مجلس داده یا خیر!

 شاخص فلاکت به ۴۵ درصد رسید/ طی دو سال اخیر ۲/۲ برابر شده است
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+سند

 شاخص فلاکت به ۴۵ درصد رسید/ طی دو سال اخیر ۲/۲ برابر شده است

نرخ شاخص فلاکت در زمستان سال گذشته به ۴۵/۴ درصد رسیده است که ۲/۲ برابر نرخ ۲۰/۳ درصدی آن در بهار سال ۱۳۹۷ است.


سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:
اجرای مالیات بر عایدی سرمایه کلیدی‌ترین کار مجلس است

مهدی طغیانی بیان کرد: یکی از عوامل مهمی که باعث بر هم خوردن برخی بازارها شده‌است، نبود ابزارهای مالیاتی مناسب است که باید در راستای اصلاح ساختار مالیاتی کشور مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گیرند.

سال ۹۷ با دلار ۴۲۰۰ تومانی یک فرصت رانت خواری عجیب در کشور ایجاد کردیم

علی دادپی افزود: دو سال پیش بحث سقوط ارزش ریال را داشتیم و آن موقع راه حل این بود که دلار تک نرخی شود و یک بازار واحد شکل بگیرد و صادر کننده و وارد کننده ارزشان را در آن بازار عرضه کنند اما دولت مداخله بسیار بزرگی در بازار کرد و با دلار ۴۲۰۰ تومانی یک فرصت رانت خواری عجیب در کشور ایجاد کرد.

عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان خودرو:
 دولت برای اخذ مالیات از خودروهای صفر، چگونه می‌خواهد آنها را تشخیص دهد؟

بهرام شهریاری افزود: از دولت و مجلس انتظار می‌رود زمانی که طرح و پیشنهادی را ارائه می‌دهند ابتدا تمام جوانب آن را بسنجند و مسیرهای میان‌بر طرح را هم در نظر بگیرند.

نماینده مردم اراک در مجلس مطرح کرد؛
 مجلس برای دلار ۲۳ هزار تومانی چه کار خواهد کرد؟

محمدحسین آصفری بیان کرد: ۵۰ روز از عمر مجلس گذشته و امروز قیمت ارز به ۲۳ هزار تومان رسیده است و مردم منتظرند ببینند مجلس شورای اسلامی می‌خواهد چه کاری انجام دهد؟

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
میزان مرگ‌ومیر در بهار امسال ۲۰ درصد افزایش یافت/ فوتی‌ها ۱۸هزار و ۵۰۰ نفر بیش از بهار ۹۸ است

طی سه ماهه بهار امسال نزدیک به ۱۱۰ هزار نفر در کشور فوت شده‌اند که این میزان افزایش ۱۸ هزار و ۴۸۷ نفری یا رشد ۲۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

گزارش عجیب مرکز آمار در شرایط کرونایی:
در بهار امسال تعداد بیکاران ۲۸۰ هزار نفر کمتر شد!

بر اساس ادعای مرکز آمار، در فصل بهار امسال نه تنها تعداد بیکاران زیاد نشده، بلکه نسبت به زمستان نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر کمتر شده و نسبت به بهار سال گذشته ۴۵۰ هزار نفر کمتر هم شده است.

پیش بینی پایین‌ترین رقم رشد اقتصادی خاورمیانه در نیم قرن گذشته

بنابر پیش بینی صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا، به پایین‌ترین رقم در نیم قرن گذشته می‌رسد.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
امسال فقط در اقتصاد زیر زمینی ۱۱۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی اتفاق می‌افتد

عباش هشی بیان کرد: رقمی که برای فرار مالیاتی می‌توان در نظر گرفت، حداقل با ۶۰ درصد این ۱۹۵ هزار میلیارد تومان برابری می‌کند، یعنی فقط در اقتصاد زیرزمینی ۱۱۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی اتفاق می‌افتد.

رئیس سازمان امور مالیاتی:
نرخ جریمه «مالیات از خانه‌های خالی» بازدارنده نیست / اطلاعات کافی درباره زمان خالی بودن خانه‌ها را نداریم

امیدعلی پارسا با بیان اینکه ما هنوز اطلاعات لازم برای آگاهی از زمان خالی بودن خانه‌ها را در اختیار نداریم، گفت: نرخ جریمه «مالیات از خانه‌های خالی» بازدارنده نیست.

سازمان امور مالیاتی:
 اطلاعات سامانه املاک برای مالیات‌ستانی از خانه‌های‌ خالی کامل نیست

محمود علیزاده با بیان اینکه امیدوارم وعده مسئولان مبنی بر شروع اخذ مالیات از خانه‌های خالی تا پایان تابستان امسال محقق شود، گفت: اگر سامانه آمادگی داشته باشد، سازمان امور مالیاتی در کمتر از یک هفته اعلان نرخ مالیات به مالک و مطالبه مالیات را انجام می‌دهد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف گذاری دولت نبوده/ سازمان برنامه یک سطر هم درباره اصلاح ساختار بودجه به مجلس نداده

احسان خاندوزی با بیان اینکه کاهش درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف‌گذاری پیشین و فعال بودجه‌ریز ما نبوده است، گفت: دولت و سازمان برنامه باید پاسخ بدهد که آیا یک سطر لایحه در مورد اصلاح ساختار بودجه به مجلس داده یا خیر!

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+سند
 شاخص فلاکت به ۴۵ درصد رسید/ طی دو سال اخیر ۲/۲ برابر شده است

نرخ شاخص فلاکت در زمستان سال گذشته به ۴۵/۴ درصد رسیده است که ۲/۲ برابر نرخ ۲۰/۳ درصدی آن در بهار سال ۱۳۹۷ است.

نماینده مردم سنقر در مجلس:
ارزش یارانه مردم به ۲ دلار رسیده/ آیا از وضعیت زندگی کارگران و بازنشستگان خبر دارید؟

جواد حسینی کیا با بیان اینکه یارانه مردم ارزش ۲ دلار پیدا کرده است، گفت: آیا از وضعیت زندگی کارگران و بازنشستگان که مجبورند دو شیفت برای گذران زندگی خود کار کنند مطلع هستید؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
در سه ماه اخیر ۲۹ درصد از ارزش پول ملی کشور کاهش یافته/ هجوم مردم به بازارهای مختلف تورم خود افزا را به همراه دارد

احمد توکلی با بیان اینکه فقط در سه ماه گذشته ۲۹ درصد از ارزش پول ملی کاسته شده است، مردم برای حفظ دارایی‌های خود به بازار‌ها هجوم می‌آورند که منجر به افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش مجدد قیمت‌ها می‌شود و تورم خود افزا را شاهد خواهیم بود.

عضو انجمن اقتصاددانان:
دولت توزیع عادلانه درآمدها را جدی نمی‌گیرد/ بیشتر شدن نقدینگی از ظرفیت اقتصاد کشور زیان بار است

محمدباقر صدری با بیان اینکه دولت در سختی تلاش می‌کند اما توزیع عادلانه جدی گرفته نشده است، گفت: اگر نقدینگی از ظرفیت اقتصاد یک کشور فراتر رود تبعات منفی آن بی‌تردید اقتصاد را درگیر و مشکلات فراوانی را هم به مردم و هم دولت‌ها تحمیل می‌کند.

استاد اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه:
 همه دولت‌ها از اقتصاددانان به عنوان مشاور استفاده می‌کنند ولی دولت روحانی خود را از این مسئله محروم کرده است

سهراب دل انگیزان بیان کرد: به‌صورت مشخص در رابطه با اقتصاد ایران می‌توان گفت اقتصاد در شرایط فوق بحرانی به سر می‌برد. بهتر است دولت تا دیر نشده یک مجموعه توانمند از اقتصاددانان باسابقه و شجاع و دلسوز و دارای انگیزه را از سراسر کشور به‌صورت رسمی فراخوان نموده و از آنها برای حل مشکلات برنامه و سیاست بخواهد.

عضو اتاق بازرگانی:
دولت ایران در اقتصاد لیبرال‌تر از آمریکا عمل کرده/ برای تامین کسری بودجه خود به شدت دست در جیب مردم کرده‌اند

جمشید عدالتیان با بیان اینکه دولت ما لیبرال‌تر از دولت آمریکا شده و همه چیز را به دست بازار سپرده است،‌ گفت: دولت برای تامین کسر بودجه خود به شدت در جیب مردم دست کرده و مشکلات اقتصاد کلان را به اقتصاد خرد یعنی خانواده‌ها و بنگاه‌های اقتصادی انتقال داده است.

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی:
نااطمینانی به آینده به بیشترین میزان در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب رسیده/ عوامل سیاسی نقش مهمی در افزایش قیمت ارز دارند

علی دینی ترکمانی گفت: نااطمینانی به آینده موجب تقویت ساز و کار «انتظارات یا پیش‌بینی‌های خود محقق کننده» می‌شود که خروجی آن تمایل به سرمایه‌گذاری سفته‌بازانه روی دارایی‌هایی است که انتظار می‌رود قیمت‌شان بالا برود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
 نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیری بر اقتصاد ایران و تحریم‌ها ندارد/ سخت‌ترین تحریم‌ها در دوره اوباما وضع شد

عباس آرگون بیان کرد: ما سخت‌ترین و شدیدترین تحریم‌ها را در دوره آقای اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، که از حزب دموکرات و حافظ صلح بود، تجربه کردیم که فشار زیادی از این محل به اقتصاد ایران تحمیل شد. در واقع اوباما شروع‌کننده تحریم‌ها بود و بعد ترامپ همان مسیر را ادامه داد.

فیلم/یک تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد؛
۴ راهکار برای مقابله با نوسانات دلاری اخیر

دکتر یاور دشتبانی بیان کرد: بشدت نیازمند یک پرتال آنلاین برای رصد بازار هستیم که در دولت قبل درست شد ولی متاسفانه این دولت سامانه نیما را جایگزینش کرد، اتفاقا سامانه نیما ضعیف تر از آن سامانه است. باید از سفته بازان مالیات گرفت و با استفاده از ارزهای دیجیتال اهمیت اسکناس را کاهش داد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه:
هر ۱۰ درصد رشد نقدینگی ۶ درصد به تورم اضافه می‌کند/ دولت هر زمانی که اراده کند می‌تواند عده‌ای را فقیر کند

محمدقلی یوسفی با بیان اینکه هر ۱۰ درصد رشد نقدینگی، شش درصد به نرخ تورم اضافه می‌کند، گفت: در صورتی که دولت کنترل پول را در اختیار داشته باشد هر زمان که اراده کند می‌تواند عده‌ای را فقیر و عده‌ای را ثروتمند کند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
تکمیل پروژه‌های عمرانی ۶ ساله در ایران ۱۲ سال زمان می برد

علی‌اکبر نیکواقبال با بیان تمام پروژه‌های اقتصادی زیربنایی و زیرساختی ما نیمه‌کاره مانده است، گفت: متوسط جهانی اجرای اینگونه پروژه‌ها شش سال و در ایران ۱۲ سال است.

فیلم/تحلیل دکتر بیژن صفوی، اقتصاددان درباره دلایل گرانی دلار در هفته‌های اخیر و نقش دولت در این نابسامانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت به سفته‌بازی چراغ سبز نشان داد تا نرخ ارز بالاتر برود

دکتر بیژن صفوی بیان کرد: یکی از قوی ترین سفته‌بازی‌ها در بازار ارز اتفاق افتاده و سفته بازان بازار را به دست گرفتند. دولت بخاطر جبران کسری بودجه‌اش، به بورس بها داد تا هم درآمد کسب کند و هم بتواند نقدینگی جذب کند. دولت به سفته‌بازی چراغ سبز نشان داد تا نرخ ارز بالاتر برود

معاون سابق سازمان برنامه و بودجه:
بدنه کارشناسی سازمان برنامه با دستگاه‌های اجرائی روابط غیر رسمی دارد

حسن خوشپور بیان کرد: تضعیف سازمان برنامه در سال‌های گذشته باعث شده بعضا بین بدنه کارشناسی این سازمان و دستگاه‌های اجرائی روابط غیررسمی برقرار شود و این اتفاق بودجه‌نویسی‌ها را نیز گاه متأثر کرده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و دیوان محاسبات:
رئیس دیوان محاسبات تاکنون انتخاب نشده است

محمد خدابخشی بیان کرد: هنوز گزینه‌های ریاست و دادستانی دیوان محاسبات مشخص نشده‌اند و متقاضیان دو هفته فرصت دارند تا درخواست و سوابق خود را به این کمیسیون ارائه کنند.

یارانه نقدی تیرماه ۱ روز زودتر واریز می‌شود/ آغاز کسر اقساط وام ۱ میلیونی

پنجشنبه شب یارانه نقدی تیرماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

معاون وزیر اسبق اقتصاد:
حرف‌های ظریف را در مورد برجام باور کنیم یا سیف را!

رئیس اسبق سازمان سرمایه گذاری خارجی با اشاره به اظهار نظرهای متفاوت مقامات دولتی در مورد برجام، گفت: کدام روایت از برجام را بپذیریم؟

فرهاد دژپسند:
برخی توهم دارند که برای تامین بودجه از بانک مرکزی استقراض کردیم

وزیر اقتصاد با بیان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم هیچگاه به‌دنبال استقراض از بانک مرکزی نبوده و امسال نیز برنامه جدی دولت آن است که از این شیوه برای تأمین هزینه‌های خود استفاده نکند.

رشد ۴۷۲ درصدی قیمت دلار در دولت دوازدهم/ دلار در سه ماه اخیر ۳۸ درصد گران شد

در سال ۱۳۹۷ با خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌ها و در ادامه با سیاست‌های غلط مدیریت بازار ارز و همچنین شیوع ویروس کرونا، نرخ ارز بی‌سابقه‌ترین جهش را در طول چهار دهه به‌خود دیده است

رئیس دیوان محاسبات:
هیئت ویژه حسابرسی به ارزهای صادراتی تشکیل شد/ دستگاه‌های متولی در بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات موفق نبودند

عادل آذر با اعلام تشکیل هیئت ویژه حسابرسی به ارزهای صادراتی، بیان کرد: یک سری از دستگاه‌ها متولی تعریف مکانیسم‌هایی برای تضمین بازگشت ارز به کشور بودند که متاسفانه دولت اکنون از عدم بازگشت ارزهای صادراتی گلایه‌مند است.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
کاهش شدید قدرت خرید خانوارها در دو سال اخیر/رشد هزینه ناخالص خانوارها بین ۷ تا ۱۴ درصد کاهش یافته است

براساس آمارهای منتشره توسط مرکز آمار ایران وضعیت هزینه‌ای خانوارها در دهک‌های مختلف طی دو سال اخیر در شرایط نامطلوب‌تری قرار گرفته است، به‌طوریکه رشد هزینه ناخالص یک خانوارها بین ۷ تا ۱۴ درصد کاهش یافته است.

معاون پیشین سازمان امور مالیاتی:
چرا مالیات بر سرمایه در کشور اجرا نمی‌شود؟

علیرضا طاری‌بخش افزود: بزرگ‌ترین مشکل در عدم اجرای مالیات بر عایدی سرمایه این است که زیرساخت‌های مورد نیاز برای شناسایی و رصد تمام معاملات صورت گرفته در کشور وجود ندارد.

معاون وزیر اسبق اقتصاد:
اقتصاد ایران قابل مقایسه با اقتصاد ونزوئلا نیست/ برای نشان دادن وضعیت بعد اقتصاد کشوری نیاز به مقایسه با ونزوئلا نیست

حیدر مستخدمین حسینی با بیان اینکه اقتصاد ایران و ونزوئلا در بطن و کیفیت کاملا متفاوت از یکدیگر هستند، گفت: برای نشان دادن وضعیت بد اقتصاد لزومی به مقایسه با دیگر کشورها نیست.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی توضیح داد؛
 چه کسانی در افزایش تورم ذی‌نفعند؟

مهدی نصرتی بیان کرد: به نظر می رسد چند برابر شدن نرخ ارز، افزایش حجم نقدینگی و تورم های سنگین و افزایش شدید قیمت دارایی ها از جمله ملک و سهام، بانک ها را از بحران نجات داده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
کسانی که اطلاعاتشان را در سامانه املاک و اسکان وارد نکنند؛ صاحبان خانه‌های خالی محسوب می‌شوند

احسان خاندوزی بیان کرد: اشخاصی که اطلاعات ملکی و استیجاری خود را در اختیار سامانه املاک و اسکان قرار نمی دهند، از منظر قانونگذار، صاحبان خانه های خالی تلقی

صوت/اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا قیمت دلار بالا می‌رود و همانجا می‌ماند؟

دکتر عباس دادجوی توکلی بیان کرد: کرونا یکی از دلایل گرانی دلار در هفته‌ها و ماه‌های اخیر است. واقعا چه اتفاقی افتاده که قیمت خانه در تهران در یک ماه یک دفعه متری ۲ میلیون تومان گران می‌شود؟ بزرگترین اشتباه بانک مرکزی این است که نرخ سود را کم کرد، نرخ سود می‌توانست ضربه‌گیر باشد.

عباس آخوندی:
دولت تصمیمی برای کنترل ریشه نقدینگی ندارد

وزیر سابق راه و شهرسازی افزود: درحال‌حاضر بزرگ‌ترین موتور تولید پول، یکی بدهی دولت است و دیگری اضافه‌برداشت بانک‌ها؛ و تا این لحظه، دولت نه‌تنها هیچ تصمیمی درباره آن نگرفته، بلکه با سرعت رو به افزایش است.

روحانی:
اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ روند شاخص‌های اصلی اقتصاد به خوبی پیش می‌رود

رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد، گفت: روند شاخص‌های اصلی اقتصاد کشور در بخش تولید و صادرات به خوبی پیش می‌رود.

 نماینده مجلس خطاب به وزیرخارجه:
آقای ظریف! شما شریک اصلی دلار ۲۰ هزار تومانی هستید!

مالک شریعتی با بیان اینکه معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه بسیار ضعیف عمل کرده است، گفت: میلیاردها دلار خسارت و عدم النفع در قراردادهای کرسنت امارات، صادرات گاز به ترکیه، واردات گاز از ترکمنستان، تعلیق طرح صادرات گاز به پاکستان و هند شاهد این مدعاست.

نماینده سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
روحانی در حال نزدیک کردن کشور به سمت پرتگاه است/ قیمت دلار در زمان احمدی نژاد ۳/۵ برابر شد اما در دوران روحانی ۶ برابر!

احمد توکلی با بیان اینکه زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد قیمت دلار ۳.۵ برابر و در زمان ریاست جمهوری آقای روحانی قیمت دلار ۶ برابر شد، آقای روحانی در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است.

 فیلم/ نگرانی دکتر بهمن آرمان، اقتصاددان از تبعات و پیامدهای ترکیدن احتمالی حباب بورس در آینده در گفتگو با «نود اقتصادی»؛
به روحانی گفتم وضعیت امروز بورس شبیه توطئه است

میخواهند مملکت را جوری به پیش ببرند که در آینده حباب بورس بترکد، اگر این اتفاق بیفتد، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هم نمیتوانند کاری کنند


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
میزان مرگ‌ومیر در بهار امسال ۲۰ درصد افزایش یافت/ فوتی‌ها ۱۸هزار و ۵۰۰ نفر بیش از بهار ۹۸ است
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
 با وجود کرونا، صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی ۱۶ درصد رشد کرد
فیلم/رئیس اسبق اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد؛
تمدید کارت بازرگانی متهم فراری توسط هیات رئیسه اتاق بازرگانی!

پربیننده