جمعه هفتم آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲:۱۹:۴۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس تولید و تجارت

رشد واردات بذر زینتی، دارچین، زنجبیل، موز، میخک، هلو و شفتالو/ ارزش واردات موز ۲ برابر روغن نباتی است
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+جدول

رشد واردات بذر زینتی، دارچین، زنجبیل، موز، میخک، هلو و شفتالو/ ارزش واردات موز ۲ برابر روغن نباتی است

در سال جاری درحالی مردم در کالاهایی همچون روغن کمبود را حس کردند که واردات بذر زینتی به لحاظ وزنی رشد ۸۰۱ درصد داشته، دارچین رشد ۸۸ درصدی، زنجبیل رشد ۱۶۰ درصدی، موز رشد ۲۰ درصدی، میخک رشد ۵۰ درصدی و هلو و شفتالو نیز رشد ۸ درصدی داشته‌اند. 

 رایزنان اقتصادی از چارت سفارتخانه‌ها حذف می‌شوند؟!
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

رایزنان اقتصادی از چارت سفارتخانه‌ها حذف می‌شوند؟!

با تشدید تحریم‌ها و قرار گرفتن کشور در شرایط جنگ اقتصادی و البته همزمانی آن با اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا اخبار خوبی از وضعیت دیپلماسی اقتصادی کشور به گوش نمی رسد.


فیلم/انتقاد معاون خانه صنعت و معدن از اظهارات عجیب رئیس جمهور درباره معادن در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وقتی نتوانستید ثبات اقتصادی ایجاد کنید و قیمت ماشین آلات معدنی، ۸ تا ۹ برابر شد، بهره‌برداران مقصرند؟

بیژن پناهی‌زاده گفت: آقای روحانی، شما که حقوقدان هستید، چطور پروانه بهره‌برداری معادن را کاغذ پاره‌ می‌دانید؟ آقای وزیر صنعت، کل معادن غیر فعال را به یک چشم نگاه نکنید، وقتی پروژه‌های عمرانی تعطیلند و یا پروژه‌هایی که تعطیل نیستند، خودشان معدن احداث کرده‌اند، پس بهره‌برداران معادن باید برای چه کسی تولید محصول انجام دهند؟

زمستان امسال بازار خودرو با محصول جدید سایپا گرم می شود
رخ نمایی جدید سایپا با شاهین

"شاهین" تازه وارد گروه خودروسازی سایپا که قرار است زمستان امسال تحویل مشتریان شود، بازار خودروی کشور را متحول خواهد کرد. این خودرو در سخت ترین شرایط تحریمی کشور با همت مهندسان داخلی در سایپا طراحی و تولید شده است و با تمام چالش ها و عدم همکاری شرکت های خارجی، سایپا توانست خودروی شاهین را مطابق با استانداردهای 85 گانه داخلی و در سطح استانداردهای اروپایی، طراحی و به مرحله تولید انبوه نزدیک کند.

شاهین؛ ایمن‌ترین خودروی ملی ایران+ویدئو

پس از انتشار ویدیوی تست تصادف از روبه رو «سایپا شاهین» که برای صحه‌گذاری عملکرد کیسه‌های هوا انجام شد، گروه خودروسازی سایپا ویدئو تست‌ تصادف دیگری از این خودرو را نیز منتشر کرده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار:
مرغ کمتر از یک هفته دیگر ارزان می شود/ مهرماه جوجه ریزی به اندازه کافی انجام نشد

عباس قبادی با بیان اینکه کمتر از یک هفته دیگر، مرغ به قیمت قبل باز می‌گردد، گفت: مهر ماه جوجه ریزی به اندازه کافی انجام نشده است که دلایل خاص خود را دارد که باید از وزارت جهاد آن را جویا شوید.

بازگشت بی‌سرو صدای برندهای خارجی پوشاک به بازارهای کشور

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران افزود: در حالی که از حدود دو سال پیش واردات بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ قلم کالا که عمده آنها مشابه داخلی داشتند، ممنوع شده و یکی از این اقلام پوشاک بوده، حضور این برندها که هیچ مجوزی نیز برای فعالیت ندارند نگران‌کننده است.

عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان خودرو:
افزایش طلب خودروسازان به قطعه سازان و کاهش ارزش پول ملی، قطعه سازان را روز به روز ضعیف‌تر کرده است

بهرام شهریاری بیان کرد: قطعه‌ساز هر طلبی که داشته‌ است، امروز با کاهش ارزش روبرو شده است؛ بنابراین قطعه‌ساز ما روزبه‌روز ضعیف‌تر شده و به تدریج از گردونه خارج می‌شود.

فیلم/«تریبون نود اقتصادی»؛
بانک‌ها باز اما اصناف بسته‌اند! صاحب چک‌های برگشتی چه کار کنند؟

علی بهره‌مند با انتقاد از بی تعهدی دولت نسبت به وضعیت اصناف میگوید: "بانک‌ها باز اما اصناف بسته‌اند! صاحب چک‌های برگشتی چه کار کنند؟ بالغ بر بیست تا سی درصد واحدهای قنادی اجاره‌ای هستند. یک کاسب در کنار خرج خانواده چطور باید اجاره‌ بدهد؟ دولت باید بخشی از اجاره‌ها را پرداخت کند. "

فیلم/«تریبون نود اقتصادی»؛
آیا با این تعطیلی‌های ادامه دار، دولت بخشی از اجاره‌ بهای اصناف را خواهد پرداخت؟

رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان گفت: تولیدی‌ها و بانک‌ها فعالند، اما بازار را که مواد اولیه تولیدی‌ها را تأمین می‌کند تعطیل کرده‌اند! ۲۰ تا ۳۰ درصد از اعضای صنف ما اجاره نشینند. آیا با این تعطیلی‌های ادامه دار، دولت بخشی از اجاره‌ بهای اصناف را خواهد پرداخت؟

فیلم/رئیس هیات مدیره مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با اینکه دولت به غذای مرغ دلار دولتی داده، مرغدارها نصف غذای مرغشان را از بازار آزاد تهیه میکنند

ناصر نبی پور بیان کرد: ۸۵ درصد نهاده‌هایی که در مرغدارای‌ها مصرف می‌شود وارداتی است، سالانه رقمی بالغ بر ۱۱ میلیون تن ذرت و ۴ میلیون تن سویا در کشور مصرف می‌شود. ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن ذرت وارد کشور شده ولی به مرغداران نرسیده. سال‌ها بود که پودر گوشت بی کیفیت به مرغ‌هایمان نمی‌دادیم ولی حالا مجبوریم بدهیم.

فیلم/تحلیلگر بازارهای مالی در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد؛
اشتباه پشت اشتباه؛ ساماندهی بازارهای خودرو و لوازم خانگی از جیب زنجیره فولاد!

دکتر بهروز صیامی در ویدئویی که برای «نود اقتصادی» ارسال کرده است خطرات و تبعات تصمیم اخیر دولت را مورد بررسی قرار داده است. او معتقد  است "شیوه‌نامه ابلاغی ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد به دو وزارت صمت و اقتصاد، بلوغ لازم را نداشته و می‌تواند به فساد، رانت و ناکارایی در زنجیره فولاد منجر شود."

معاون سازمان حمایت:
افزایش قیمت روغن ناشی از افزایش قیمت جهانی آن بود

داود موسوی دلیل افزایش قیمت روغن در بازار را افزایش جهانی قیمت روغن خام و سایر هزینه های جانبی آن بیان کرد.

در سال جهش تولید محقق شد؛
کاهش هزینه ارزی و شکوفایی دانش فنی در مجتمع فولاد صنعت بناب با بومی سازی قطعات

مجتمع فولاد صنعت بناب در سال جهش تولید با بومی سازی بسیاری از قطعات و تجهیزات، علاوه بر خودکفایی در تامین اقلام مورد نیاز، گام مهمی در کاهش هزینه های ارزی برداشته است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس:
عادلانه نبودن توزیع نهاده‌های دامی باعث جولان دلال‌ها شده است

علی بابایی کارنامی بیان کرد: عادلانه نبودن توزیع نهاده‌های دامی باعث جولان دلال‌ها شده و در واقع زنجیره تولید و مصرف مرغ را به انحصار می‌گیرند و هر وقت دلشان خواست وارد بازار می‌کنند بنابراین زنجیره تولید و مصرف به خوبی مدیریت نمی‌شود.

محمد باقر قالیباف:
قیمت مرغ، نمادی از ناهماهنگی در اجرا و سیاست‌گذاری است

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز قیمت مرغ تبدیل به نمادی از ناکارآمدی و ناهماهنگی در اجرا و سیاست‌گذاری شده است.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
شیوه مدیریت دولت در بازار خودرو مضحک است

علی مروی بیان کرد: شورای رقابت درحالی قیمت خودرو را تعیین می‌کند که قیمت‌ها در بازار چیز دیگری است و بر این اساس تقاضا برای خودرو‌های کارخانه بسیار زیاد میشود ومردم برای آن صف می‌کشند و این برای حکم رانی ما مضحک است.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛
احکام یک هفته اخیر وزیر صمت برای صندوق ضمانت صادرات، چه حواشی برای بخش صادرات کشور ایجاد کرد؟

رزم حسینی، در حالی عبدالله سجادی دارای مدرک دکترای مدیریت رسانه را به جای افروز بهرامی برای مدیرعاملی صندوق ضمانت صادرات برگزید که بهرامی به عنوان یکی از متخصصین این حوزه دارای دکترای فاینانس از یکی از دانشگاه‌های فرانسه بود و در مدت حضورش در این صندوق عملکرد تقریبا قابل دفاعی از خود به جای گذاشته بود،

فیلم/در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد؛
اعتراض رئیس اسبق اتاق بازرگانی تهران به تصمیم عجیب معاونت اقتصادی رئیس جمهور!

محمدرضا بهزادیان گفت: چرا معاون اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرده برای صدور کارت بازرگانی نیازی به استعلام ماده ۱۸۶ قانون مالیات را نداریم؟ با این تصمیم بسیاری از افراد که چند ده میلیارد بدهی مالیاتی دارند، حق دارند کارت بازرگانی خود را تمدید کنند! حاصل این تصمیم دولت صدور ۴۰۰ تا ۵۰۰ کارت بازرگانی جدید می‌شود که هیچ تعهدی نسبت به بازگشت ارزشان یا پرداخت مالیاتشان ندارند.

فیلم/رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سراسری صنایع آرد ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت می‌خواهد نان، ارزان به دست مردم برسد، به همین علت به نانوا سخت می‌گیرد و فشار می‌آورد؛ این راهش نیست!

دکتر حسین یزدجردی افزود: نانواها شغل بسیار سختی دارند و عایدی‌شان هیچ است. ما بر کشاورز، آسیابان و نانوا سخت می‌گیریم که نان ارزان تمام شود. علی رغم ۲۰ هزار میلیارد تومانی که دولت به بخش نان یارانه می‌دهد مردم ایران نان گرانی می‌خورند.

فیلم/دبیر انجمن جوجه یک روزه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس سازمان حمایت جواب تلفن‌های ما را نمی‌دهد، او رسما با تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ در حال تقابل است

حمیدرضا صدیق‌پور بیان کرد: دولت به بهانه حمایت از مصرف کننده سیستم اقتصادی را بهم زده و فشار را به تولید کننده بیشتر می کند. رئیس سازمان حمایت به طور شخصی با تولید کنندگان تقابل می کند و جواب تلفن ما تولید کنندگان را نمی دهد. دولتمردان اگر بدانند که چه آسیبی به صنعت مرغ کشور وارد کرده اند نباید امروز خواب و خوراک داشته باشند.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی:
مافیای واردات لوازم خانگی با پیش بینی کاهش تحریم‌ها دست به کار شده است

حمیدرضا غزنوی با بیان اینکه ضبط ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش به نفع دولت بی‌فایده است، بیان کرد: مافیای پرقدرت واردات لوازم خانگی با پیش‌بینی کاهش تحریم‌ها مجددا دست به کار شده‌اند.

فیلم/مدیرعامل شرکت آتیه بهمن (تولید کننده کیت کرونا) در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دقت کیت تولید داخل براساس اعلام انستیتو پاستور تا ۹۲ درصد است

سینا حسنعلی زاده بیان کرد: تولید هر کیت تشخیص کرونا برای ما ۱.۶ یورو تمام میشود و ما آن را با قیمت ۵۶ هزار تومان به وزارت بهداشت میفروشیم. اگر می‌خواستیم همین کیت را از چین و یا هند وارد کنیم، باید برای هر کیت ۵ یورو هزینه میکردیم. البته قیمت کیت‌های اروپایی و آمریکایی بالای ۸ یورو است. خارجی ها می خواهند تولید کننده داخلی را از رده خارج کنند تا ما مجبور به واردات شویم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف:
صادرکنندگان فرش در حال خروج از این صنعت هستند

عبداله بهرامی بیان کرد: وقتی مواد اولیه فرش را با نرخ آزاد خریداری می کنیم چطور انتظار می رود که صادرکننده فرش با نرخ ارز نیمایی، مبلغ صادرات را برگرداند. به همین دلیل  بسیاری از صادرکنندگان از صنعت فرش خارج شده اند.

همتی در انتقاد به مصوبه ترخیص کالاها از گمرک به رئیس جمهور نامه نوشت

رئیس کل بانک مرکزی اخیراً در نامه‌ای به رئیس جمهور به مصوبه اخیر درباره ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک که بدون حضور نماینده بانک مرکزی تصمیم‌گیری شد، به ۳ دلیل مهم این مصوبه را غیر عملیاتی، خلاف قوانین و موجب پیچیده تر شدن مشکلات ارزی و تجاری دانست.

رئیس کل گمرک ایران:
 تراز تجاری کشور به منفی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسید/ عراق و چین مهمترین مقاصد صادراتی ۸ ماه اول امسال

مهدی میراشرفی بیان کرد: ارزش کل واردات کالا در هشت ماهه سال‌جاری ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب یک درصد و ۱۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

آقای دژپسند کارشناسان به شما اطلاعات غلط دادند/ آیا تفاوت بین جلب و جذب سرمایه خارجی را نمی دانید؟

به نظر می‌رسد با توجه به گزارش‌های این نهاد معتبر بین‌المللی و نیز تشدید رژیم تحریم‌های ایران از سوی آمریکا رقم سرمایه‌گذاری خارجی جذب‌شده در ایران امسال کاهش چشمگیری را تجربه کند مگر اینکه معجزه رخ داده باشد.

 تولید کنندگان لوازم خانگی در نامه‌ای به وزیر صمت خواستار جلوگیری از ترخیص لوازم خانگی "بوش" شدند

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در نامه‌ای به وزیر صمت نسبت به احتمال ترخیص لوازم خانگی برند خارجی بوش اعتراض کرده و خواستار جلوگیری از ترخیص آنها شدند.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت استان تهران:
قیمت مرغ تا هفته آینده متعادل می‌شود/ ۴۵ واحد مرغداری تخلف کردند

سعید محمدی پور با بیان اینکه از ۵۲ واحد مرغداری که نهاده دولتی گرفته بودند، ۴۵ واحد متخلف هستند و مرغ با نرخ مصوب به بازار عرضه نکرده‌اند، گفت: تا هفته آینده قیمت‌ها متعادل خواهد شد.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+سند
درآمد ۴ میلیارد دلاری صادرات نفتی ایران در سه ماهه بهار ۹۹ 

براساس نماگرهای اقتصادی منتشر شده از سوی بانک مرکزی، در سه ماهه اول سال ۹۹ درآمد ارزی ایران از صادرات نفتی حدود ۳ میلیارد و ۸۶۵ میلیون دلار بوده است.

فیلم/گلایه‌های نایب رئیس اتاق اصناف تهران از وعده‌های کرونایی دولت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
هیچ تسهیلاتی به ما ندادند؛ فقط حرف شنیدیم

ابراهیم درستی بیان کرد: اصناف بدترین روزهای خود را سپری می‌کنند؛ بسیاری از اصناف ما ورشکسته شدند. اصلا قابل قبول نیست که بانک‌ها را باز گذاشته و اصناف را بسته‌اند. مغازه داری که چک دارد باید درب مغازه را باز کند! 

فیلم/«تریبون نود اقتصادی»؛
هیچ کس در ایران به فکر دامدار نیست

 احسان اسدی گفت: هیچ کس در ایران به فکر دامدار نیست، دولت، مجلس و دلال دست به دست هم داده‌اند و مدام با اقداماتشان بر سر دامدار می‌زنند.

فیلم/اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آقایان نهاوندیان و نوبخت مقصران اصلی نابسامانی در بازارها هستند

دکتر محمدرضا جهان بیگلری گفت: افزایش قیمت کالاهای اساسی در ماه‌های اخیر هیچ مبنای علمی و اقتصادی ندارد زیرا اغلب کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود و به گفته رئیس کل بانک مرکزی تخصیص‌ها به موقع انجام می‌شوند. معاونت اقتصادی رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بیشترین تقصیر را در نابسامانی‌های اخیر بازار دارند زیرا وظیفه هماهنگی میان دستگاهها بر عهده آنهاست!

فیلم/مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغ تخم گذار در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا باید مرغ به کیلویی بالای ۳۰ هزار تومان برسد؟

هدایت اصغری گفت: ظرفیت تولید سه میلیون تن مرغ گوشتی در سال را داریم. اگر نیاز کشور چیزی در حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون تن باشد، به راحتی می توانیم حدود یک میلیون تن مرغ گوشتی به کشورهای همسایه صادر کنیم.

خرید مرغ دولتی به قیمت جان مردم!

فیلم ارسالی یک مخاطب، تجمع مردم با وجود محدودیت‌های کرونایی در میوه و تره‌بار میدان بهمن تهران را به‌دلیل توزیع مرغ دولتی با قیمت ۱۸۵۰۰ نشان می‌دهد.

رئیس اتحادیه رستوران‌داران:
دولت هیچ حمایتی از رستوران‌داران نکرده و بسیاری از رستوران داران سطح شهر تعطیل شده‌اند

علی اصغر میرابراهیمی بیان کرد: تنها لطفی که دولت به رستوران داران و سلف سرویس‌های تهران داشته این است که تنها مجوز بیرون بر را طی دو هفته محدودیت‌های کرونایی به واحدهای صنفی داده است که برای تمام واحدهای صنفی قابل اجرا نیست.

قیمت جدید گوشی موبایل سامسونگ در ۳ آذر

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy A۵۱ SM-A۵۱۵F/DSN دو سیم کارت با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت به قیمت ۸ میلیون و ۹۵ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

پیش‌‌‌بینی فعالان بازار خودرو از روند قیمت‌ها

بازار خودرو در حالی برابر کاهش بیشتر قیمت مقاومت می‌کند که پیش بینی فعالان بازار حکایت از آن دارد که قیمت‌ها روندی کاهشی را در روزهای آتی طی می‌کند، در این میان قیمت پراید ۱۱۱ با کاهش دو میلیون تومانی برابر با ۱۲۱ میلیون تومان اعلام شده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی:
می‌توانیم سالانه ۶ میلیارد دلار خودرو صادر کنیم/ بازار هدف ما بیشتر کشورهای همسایه است

محمدرضا نجفی منش با بیان اینکه بازار هدف اصلی قطعا در کشورهای منطقه تعریف می‌شود، گفت: می‌توان در ایران به صادرات ۶ میلیارد دلاری خودرو فکر کرد که بنا به دلایل مختلف شرایط لازم برای آن به وجود نیامده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران:
دولت حق بیمه و مالیات را با زمان تنفس دو ماهه دریافت کند

فاطمه مقیمی بیان کرد: زمانی که اشتغال با اختلال و تاخیر همراه و کمبود حضور در محل کسب درآمد به وجود آمده است، حداقل باید دریافت‌های بیمه و مالیات را با یک فرصت تنفسی دوماهه لحاظ کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت:
با ایجاد اتاق‌های تهاتر، بین صادرکنندگان و وارد کنندگان ارتباط برقرار می کنیم

حمید زادبوم با بیان کرد: اگر کسانی هستند که ارز دارند و واردکننده را پیدا نکردند و واردکنندگانی هستند که ارزی را برای واردات پیدا نمی‌کنند، سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت می‌توانند با ایجاد یک اتاق تهاتر به آنها کمک کنند

 افزایش ۱۱۲ درصدی قیمت برنج پاکستانی نسبت به پارسال/ شکر و مرغ بیش از ۵۰ درصد گران شدند

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که قیمت برنج پاکستانی با ۱۱۲ درصد رشد در صدر افزایش قیمت‌های مهرماه امسال نسبت به سال قبل قرار گرفته و بعد از آن شکر و مرغ با بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمت در رده های بعدی قرار دارند.

«نود اقتصادی»‌ بررسی کرد+سند
کاهش ۲۱ درصدی ساخت‌وساز در تهران طی بهار ۹۹


فیلم/در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد؛
اعتراض رئیس اسبق اتاق بازرگانی تهران به تصمیم عجیب معاونت اقتصادی رئیس جمهور!
فیلم/دبیر انجمن جوجه یک روزه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس سازمان حمایت جواب تلفن‌های ما را نمی‌دهد، او رسما با تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ در حال تقابل است

پربیننده