پنج شنبه نهم بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳:۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

بازنشستگان برای دریافت وام چگونه ثبت‌نام کنند؟

بازنشستگان برای دریافت وام چگونه ثبت‌نام کنند؟

بازنشستگان تهرانی که حقوق خود را از طریق بانک رفاه دریافت می‌کنند برای دریافت وام باید به سامانه vaam.kabta.ir مراجعه و مراحل ثبت‌نام را تکمیل کنند.

کدام مشاغل در شهرهای نارنجی مجاز به فعالیت هستند؟

کدام مشاغل در شهرهای نارنجی مجاز به فعالیت هستند؟

طبق اعلام ستاد مقابله با کرونا وضعیت برخی شهرها همچون تهران از قرمز به نارنجی تغییر کرده و از شنبه برخی مشاغل مجاز به فعالیت در این شهرها خواهند بود.


مدیرکل دفتر سیاست گذاری و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده اند/ ۴۰ درصد بیکاران فارغ التحصیل دانشگاه هستند

علاءالدین ازوجی با بیان اینکه در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده اند، ‌گفت: دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد آن‌ها را فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها شامل می‌شود.

محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا:
گواهی کشف بزرگترین معدن طلای ایران صادر شد

محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا نوشت: گواهی کشف بزرگترین معدن طلای ایران، به نام شرکت توسعه پارس شستا صادر شد.

فیلم/طراح تحقیق و تفحص از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قرار شده از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی در مجلس تحقیق و تفحص کنیم، ده‌ها نفر آمده‌اند و به ما می‌گویند اینکار را نکنید!

عباس مقتدایی بیان کرد: به مواردی که رسیدیم که نشان میدهد با پول بازنشستگان کارهای دیگری کرده اند. مثلا کفش ملی که روزی ۱۲ هزار کارگر داشت، الان کار را به جایی رسانده‌اند که چیزی بنام کفش ملی واقعی وجود ندارد.

برآورد پایه حقوق ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی کارگران در سال ۱۴۰۰

درست در شرایطی که موضوع افزایش حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ داغ شده است، کم کم بحث افزایش حقوق کارگران هم داغ می‌شود. گرچه هنوز جلسات شورای عالی کار در این زمینه تشکیل نشده اما می‌توان سه سناریو محتمل را برای دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ ترسیم کرد.

زمان واریز عیدی بازنشستگان اعلام شد

رئیس کانون بازنشستگی شهر تهران، زمان پرداخت عیدی بازنشستگان این سازمان را اعلام کرد.

میزان عیدی کارکنان اعلام شد

برآوردهای اولیه دولت برای عیدی امسال کارکنان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده ولی ممکن است در جریان بررسی در هیات دولت این رقم دستخوش تغییراتی شود.

جزئیات پرداخت عیدی امسال کارگران

برای محاسبه حداقل عیدی باید دستمزد روزانه مصوب امسال را در ۶۰ روز ضرب کنیم. با توجه به اینکه دستمزد روزانه ۶۳ هزار و ۶۸۰ تومان است، حداقل عیدی که باید پرداخت شود سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان است.

میرزایی مطرح کرد:
نحوه شناسایی افراد در طرح کمک معیشتی کرونا

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا گفت: برای شناسایی افراد در طرح حمایت معیشتی کرونا، در کنار بررسی درآمد، منزل مسکونی، خودرو، سفر خارجی و شغل ثابت، مجموع تراکنش‌های بانکی خانوار نیز ارزیابی شد.

یک فعال کارگری:
دخالت‌های دولت در تعیین دستمزد کارگران، معیشت آنها را با مشکل رو به رو کرده است

علی دهقان‌کیا بیان کرد:‌ متاسفانه دخالت‌های دولت در تعیین مزد در این چند سال باعث شده که تفاوت به اینجا برسد که حداقل‌های ما با سبد هزینه خانوار به صورت واقعی چیزی حدود ۲۷ درصد سبد هزینه خانوار را بگیرد.

از عصر دیروز آغاز شد؛
واریز حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت حقوق دی ماه بازنشستگان و وظیفه بگیران این صندوق خبر داد.

زمان کسر هشتمین قسط وام کرونا از یارانه بگیران

زمان دقیق واریز یارانه بهمن ماه ۹۹ و کسر هشتمین قسط وام کرونا یارانه بگیران اعلام شد.

واریزی‌های دولت در بهمن ماه / عیدی کارمندان کی پرداخت می‌شود؟

دولت موظف است در بهمن ماه سه یارانه پرداخت کند، احتمالا طبق روال سال‌های قبل عیدی سال ۱۴۰۰ کارمندان نیز با حقوق ماه آینده واریز شود.

کدام کارگران عیدی کامل نمی‌گیرند؟

بیشتر کارگران فصلی، ساعتی و پاره وقت با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، روزشماری می‌کنند کارفرمایان عیدی و پاداش آنها را پیش از پایان سال بپردازند تا از این طریق مایحتاج مورد نیاز خانواده هایشان را تامین کنند.

اشکالات واریز نشدن بیمه بیکاری چیست؟

معاون روابط کار وزارت کار درباره صیانت از نیروی کار و حفظ اشتغال و حیات اقتصادی بنگاه های مشکل دار و پایداری تولید گفت: استان خراسان رضوی در بین استان‌های کشور بیشترین حمایت مقرری بیمه بیکاری را از کارگران مشمول این قانون داشته است.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار:
 سبد معیشتی برای حداقل‌های یک زندگی به ۸ میلیون تومان رسیده است

علی خدایی بیان کرد: حداقل‌های زندگی همانی است که از آن به‌عنوان سبد معیشت تعبیر می‌کنیم و بر این اساس این عدد به حدود هشت میلیون تومان برای حداقل‌های یک زندگی رسیده است.

 بیشترین درآمدهای خانوارهای شهری در سال ۹۸ از محل‌های متفرقه به دست آمده است

در سال گذشته در چهار دهک اول درآمدی، بیشترین درآمد پولی سالانه خانوار شهری از محل حقوق بگیری بخش خصوصی و تعاونی بوده است اما از دهک پنجم به بعد، بیشترین درآمد پولی یک خانوار شهری حاصل درآمدهای متفرقه بدون احتساب یارانه و کمک هزینه از جمله حقوق بازنشستگی، اجاره بهای مسکن شخصی، درآمدهای بورسی، سپرده بانکی، ارث و مواردی از این دست بوده است.

پژوهشگر حوزه رفاه اجتماعی:
۷۰ درصد بودجه‌های امور رفاهی سال ۱۴۰۰ نصیب ۷ میلیون نفر می‌شود

میکائیل عظیمی بیان کرد: اگر کمک دولت به صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بازنشستگی لشکری را در مقایسه با امور رفاه اجتماعی ببینیم، در سال ۱۴۰۰، ۷۲ درصد منابع امور رفاه اجتماعی به آنها اختصاص یافته است؛ یعنی چیزی حدود ۷۰ درصد از بودجه رفاهی کشور صرف فقط هفت میلیون نفر می‌شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران:
چه کارگرانی بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیدند؟

هادی ابوی بیان کرد: کارگرانی بودند که در رستوران ها و هتل ها ظرف می شستند و یا کارگران نظافت چی منازل ومغازه ها در دوران کرونا آسیب جدی دیدند و در حال حاضر با وضعیت دشواری دست و پنجه نرم می کنند.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+سند
 افزایش ۴ درصدی مرگ‌ومیر حوادث کار/ حوادث کار ۱۷ هزار مصدوم برجای گذاشت

براساس آمارهای پزشکی قانونی در ۸ماهه سال جاری ۱۷ هزار و ۳۹۸ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که ۷۷۰ نفر آنان زن و ۱۶ هزار و ۶۲۸ نفر آنان مرد بودند.

 اختلاف ۴۹میلیونی حقوق مدیران دولتی و کارگران

جلسات بررسی حداقل دستمزد کارگران در حالی این روزها برگزار می‌شود که رقم‌ها به نظر می‌آید طبق روال سال‌های قبل با تورم ۲۰ تا ۳۰ درصد محاسبه شود.

 ۴۰ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند

مطابق گزارش های مرکز آمار در پاییز ۹۹ سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۰.۲ درصد بوده است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران
اگر حقوق کارگران دو برابر هم شود، جوابگوی معیشت آنها نیست

هادی ابوی بیان کرد: اگر حقوق کارگران دو برابر شود و صددرصد هم افزایش پیدا کند باز هم جوابگوی هزینه‌های معیشت کارگران نیست.

واریز نوبت دوم یارانه معیشتی کرونا تا یک هفته آینده

دولت باید یارانه معیشتی کرونا دی را به حساب سرپرستان خانوار ۳۴ میلیون نفر واریز کند، اولین مرحله این یارانه در روزهای پایانی آذر ماه پرداخت شد و به نظر می‌رسد دومین مرحله آن نیز تا یک هفته آینده واریز شود.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
معجزه روحانی و جهانگیری یا معجزه کرونا/ چرا نرخ بیکاری به پایین‌ترین میزان در دو دهه اخیر رسید؟

براساس گزارش جدید مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری کشور در پایان پاییز امسال به ۹/۴ درصد رسیده که این میزان پایین‌ترین نرخ بیکاری از سال ۱۳۸۴ تاکنون است.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+سند
سود ۱۰۰ شرکت صندوق بازنشستگی کشوری فقط ۳ تا ۶ درصد هزینه‌های صندوق را پوشش می‌دهد/ اموال بازنشستگان کجاست؟

صندوق بازنشستگی کشوری درحالی مالک ۵ هلدینگ بزرگ اقتصادی با نزدیک به ۱۰۰ شرکت است که طبق گزارش‌های مدیریتی که این صندوق منتشر کرده، در سال‌های اخیر منابع داخلی صندوق فقط ۳ تا ۶ درصد از مصارف صندوق را پوشش داده است.

دستمزد مشاغل مختلف در سال جاری اعلام شد

براساس آمارهای اعلام‌شده توسط مرکز آمار ایران، دستمزد ساعتی کارگر ساده حداکثر ۲۳هزار تومان است که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل، ۴۳درصد افزایش پیدا کرده است.

پرداختی‌های دولت در دو هفته آینده / نوبت دوم یارانه کرونا کی واریز می‌شود؟

دولت باید در دو هفته آینده دو یارانه نقدی و یارانه معیشتی کرونا را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند، یارانه نقدی در روز بیستم و یارانه کرونا در روزهای پایانی دی ماه پرداخت می‌شود.

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار:
 کرونا ۸۱۴ هزار مرد و ۸۶۹ هزار زن را در سال جاری بیکار کرد

علاالدین ازوجی بیان کرد: در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته حدود ۸۱۴ هزار نفر از اشتغال مردان و حدود ۸۶۹ هزار نفر از اشتغال زنان کاسته شده است

جزئیات وام جدید کرونا/مبلغ وام جدید چقدر است؟

چارچوب پرداخت وام کرونا در مرحله دوم به سمت بنگاه محوری تغییر یافته و نحوه پرداخت آن به واحد اقتصادی را دستگاه اجرایی مربوطه تعیین می‌کند.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد + سند
حقوق ۳۲ میلیونی برخی از بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری در سال ۹۸

صندوق بازنشستگی کشوری که ازجمله پرداخت‌کنندگان حقوق‌های نجومی در سال‌های قبل بوده، در سال ۱۳۹۸ نیز به برخی از بازنشستگان ماهانه بیش از ۳۲ میلیون تومان حقوق داده است.

رکوردشکنی بازارگردان شستا؛
ثبت ۶۱۰۰ میلیارد تومان معامله برای صبا گستر

صندوق بازارگردان صباگستر تحت مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با انجام ۶۱۰۰ میلیارد تومان معامله در یک ماه گذشته  فعال‌ترین بازارگردان بازار سرمایه از نظر حجم معاملات بوده است.

توضیح روابط‌عمومی شستا در خصوص پیگیری مطالبات از فدراسیون فوتبال

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی پاییز ۱۳۹۸ با استناد به مصوبه ستاد مقابله با تدابیر تحریم‌ها و به منظور کمک به فدراسیون فوتبال و در راستای منافع ملی کشور نسبت به پرداخت دو میلیون یورو به فدراسیون فوتبال به عنوان قرض، اقدام نمود.

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار :
قیمت خوراکی‌ها ۲۰۰ درصد افزایش یافته و اجاره بها ۵ برابر شده، کارگران با سه میلیون تومان چگونه زندگی کنند؟

فرامرز توفیقی بیان کرد: کارگران برای زنده ماندن تلاش می کنند نه زندگی کردن. واقعاً‌ مسئولان می توانند با حقوقی که کارگران دارند زندگی کنند؟

«نود اقتصادی» گزارش می دهد+جدول
چرا مجلس به حیاط خلوت صندوق بازنشستگی ورود نمی‌کند؟

در سال ۱۳۹۸ از ۳۳ شرکت زیرمجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری آتیه صبای صندوق بازنشستگی کشوری تعداد ۱۲ شرکت زیان‌ده بوده‌اند که بیشترین زیان مربوط به آپادانا سرام و کمترین آن مربوط به شرکت تجارت الکترونیک پیشگامان آتیه صبا بوده است.

شریعتمداری در جمع صاحبنظران حقوق شهروندی:
سیاستگذاری شهروند مدار اصل مهم در وزرات تعاون کار ورفاه اجتماعی است

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نشست گفت و شنود حقوق شهروندی که با حضور جمعی از فعالان وصاحبنظران عرصه حقوقی برگزار شد به تشریح فعالیت های این وزارتخانه با محوریت حقوق شهروندی درحوزه های رفاهی،معیشتی،زنان سرپرست خانوار،کودکان،سالمندان و روستائیان پرداخت.

خبرخوب به سهامداران  زیر مجموعه شستا
ایرانول با رشد ۵۵ درصدی فروش درصدر ایستاد  

شرکت نفت ایرانول با رشد ۵۵ درصدی فروش کل ریالی در ۹ماهه منتهی به آذر ۹۹ نسبت به زمان مشابه ۹۸ درمیان چهار شرکت تولید کننده روانکار در صدر جدول ایستاد.

نماینده مردم تهران در مجلس:
قیمت مواد غذایی ساده مورد استفاده کارگران در سال‌های اخیر چند برابر شده است

احمد نادری بیان کرد: قیمت مواد غذایی ساده کارگران را در سال‌های اخیر چند برابر کرده اند و اکنون خبر می رسد که می خواهند دوباره نان را گران کنند.

 میانگین حقوق کارکنان دولت با وجود لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، به ۱۵.۵ میلیون تومان می‌رسد

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش اخیر خود از میانگین حقوق ۱۵.۵میلیون تومانی برای کارکنان دولت و قرار گرفتن ۶۰ درصد کارمندان در ۳ دهک بالای جامعه خبر داد.

رئیس گروه بیمه بیکاری و تعهدات کوتاه مدت امور فنی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی:
 واریز بیمه بیکاری برای ۹۱ هزار جامانده هفته آینده/ اطلاعات ۱۵ هزار نفر مشکل دارد 

محمد بایندریان با بیان اینکه ۹۱ هزار نفر هنوز بیمه بیکاری کرونا را دریافت نکرده‌اند، گفت: حدود ۱۵ هزار نفر به دلیل ایراد در اطلاعاتشان موفق به دریافت بیمه بیکاری نشده اند.

فعال حوزه کارگری:
افزایش ۲۵ درصدی دستمزدها قدرت خرید کارگران و کارمندان را در سال ۱۴۰۰ حفظ نمی‌کند

حمید حاج اسماعیلی بیان کرد: اولین انتظار این است که دستمزدی برای حقوق بگیران درنظر گرفته شود که بتواند قدرت خرید آنها در طول سال ۱۴۰۰ را حفظ کند.

پربیننده