شنبه پنجم بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۴:۱۱:۳۲ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

طرح تحول سلامت شکست خورد/ ۱۲ هزار میلیارد تومان بین پزشکان ممتاز توزیع شد ولی حاصلی نداشت
احمد میدری، معاون وزیر کار:

طرح تحول سلامت شکست خورد/ ۱۲ هزار میلیارد تومان بین پزشکان ممتاز توزیع شد ولی حاصلی نداشت

چرا طرح تحول سلامت شکست خورد ما گفتیم که با دوازده هزار میلیارد تومان می‌توانیم دغدغه سلامت مردم ایران را حل کنیم اما چه اتفاقی افتاد؟ این پول را در میان طبقه ممتاز پزشکان تزریق کردیم و هم از جیب مردم و هم از جیب بخش عمومی پرداخت کردیم اما نتوانستیم تحولی ایجاد کنیم.

 سقوط ۱۸ پله‌ای رتبه ایران در شاخص رفاه لگاتوم طی دوره ۶ ساله دولت روحانی
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+نمودار

سقوط ۱۸ پله‌ای رتبه ایران در شاخص رفاه لگاتوم طی دوره ۶ ساله دولت روحانی

طبق گزارش لگاتوم، در شش سال اخیر رتبه ایران با سقوط ۱۸ پله‌ای در گزارش سال ۲۰۱۹ به ۱۱۹ جهان رسیده است.


اعلام نیازمندی‌ها و میزان خسارات وارده در سیل سیستان و بلوچستان

نیازمندی ها و میزان خسارت های وارده به مناطق سیل زده اعلام شد مشاور وزیر در رسیدگی به امور سیل گفت:خسارت های وارده ناشی از سیل در سیستان و بلوچستان به صورت کلی حدود سه هزار و سیصد میلیارد تومان است که در بخش های مختلف زیربنایی رخ داده است.

عیدی امسال کارکنان دولت چقدر است؟

برآوردهای اولیه از این حکایت دارد که دولت در سال جاری حدود یک میلیون و ۷۸ هزار تومان به عنوان عیدی به کارکنان خود پرداخت خواهد کرد.

توضیحات سخنگو در مورد کمک‌معیشت حمایتی

سخنگوی ستاد کمک معیشتی حمایتی گفت: مهلت ثبت نام در سامانه حمایت تا ساعت ۲۴ امشب خواهد بود و فعلاً تمدید نمی‌شود.

دولت هنوز آمادگی تعیین میزان خط فقر را ندارد/ دولت برای کارگران حمایت‌های مازاد بر افزایش دستمزد را در نظر بگیرد

حاج اسماعیلی با بیان اینکه از گذشته اصرار داشته‌ایم که دولت خط فقر را تعیین کند تا متناسب با خط فقر در کشور بتوانیم حداقل دستمزد را تعریف کنیم، گفت: دولت هنوز آمادگی تعیین میزان خط فقر را ندارد

توزیع غذای گرم در مناطق سیل‌زده توسط شستا

بسیج شستا توزیع غذای گرم در میان سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان را آغاز کرد.

در دیدار مشاور وزیر با استاندار سیستان و بلوچستان؛
دستور وزیر کار برای رسیدگی به امور سیل زدگان با قید فوریت

مشاور وزیر کار، با اشاره به دستور وزیر برای رسیدگی به امور سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان گفت: معلولان، توان خواهان، مددجویان، بازنشستگان و کارگران در اولویت این وزارتخانه هستند.

دستمزد کارگران چگونه تعیین می‌شود؟

عضو کمیته مزد شورای عالی کار درباره جلسات کمیته مزد گفت: در این جلسات در تلاشیم اقلامی که در سبد معیشت خانوارهای کارگری تاثیر ندارد را در محاسبه در نظر نگیریم.

چند خانوار ایرانی فاقد خودرو، خانه و زمین هستند؟

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در جمع بازنشستگان آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر، ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار ایرانی فاقد خودرو هستند و بخش اعظمی از جمعیت کشورمان مالک هیچ خانه و زمینی نیستند.

نقض سه جانبه گرایی در مناطق آزاد/ مناطق آزاد تهدیدی برای نیروی کار

عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به اینکه مناطق آزاد تهدیدی برای نیروی کار هستند، گفت: در این مناطق موضوعی به نام سه جانبه گرایی وجود ندارد و تصمیمات حوزه روابط کار به هیچ وجه با مشارکت نماینده کارگر، کارفرما و دولت اتخاذ نمی‌شود.

پژوهشگر حوزه بازار کار:
کمتر از ۸ درصد منابع بانکی اشتغال فراگیر جذب شد

پژوهشگر بازار کار یکی از دلایل اجرای ناموفق برنامه‌های اشتغال را ناهماهنگی بین دستگاهها در سیاستگذاری بازار کار عنوان کرد.

هیچ کارگری امسال زیر سه میلیون تومان عیدی نمی‌گیرد

عضو هیئت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار با بیان اینکه در حال حاضر یک اختلاف دو میلیون تومانی میان خط فقر و تورم در دستمزد کارگران وجود دارد گفت: در چنین وضعیتی، حقوق یک کارگر کفاف ۱۰ روز از یک ماه را می‌دهد.

نماینده وزیر کار در راس هیاتی، عازم مناطق سیل زده می‌شود

نماینده ویژه و تام الاختیار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در رأس هیاتی عازم مناطق سیل زده در کشور می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران
راه‌اندازی کسب و کار در شرایط تحریم یعنی حماسه‌آفرینی

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: اینکه کارآفرینان در تحریم، کسب‌ و کار راه‌اندازی می‌کنند، به معنای حماسه آفریدن است.

نرخ تورم کارگران ۶۰ درصد است، بنابراین باید به همین مقدار دستمزدشان در سال ۹۹ بالا برود

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار با اشاره به استخراج تورم ۶۰ درصدی زندگی کارگران، گفت:دستمزد سال ۹۹ باید به میزانی افزایش یابد که به هزینه ماهیانه زندگی اضافه شده است.

نرخ بیکاری ۱۸ استان همچنان دو رقمی است / نرخ بیکاری ۵ استان تک رقمی شد

نرخ بیکاری پنج استان از جمله تهران که در پاییز سال گذشته دو رقمی بودند، به استناد داده‌های مرکز آمار ایران در پاییز امسال تک رقمی شد؛ البته همچنان نرخ بیکاری ۱۸ استان دو رقمی است.

بررسی سبد معیشت کارگران در جلسه بعدی کمیته مزد

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه سهم دستمزد در قیمت تمام شده در جلسه کمیته مزد مورد بررسی قرار گرفت گفت:در جلسه آتی کمیته مزد بحث سبدمعیشت کارگران بررسی خواهد شد.

پیشنهاد پرداخت یارانه غیرنقدی به اقشار نیازمند در ستادتنظیم بازار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارائه پیشنهاد تأمین کالای اساسی اقشار آسیب پذیر به ستاد تنظیم بازار خبر داد.

عیدی و سنوات پایان سال کارگران چقدر است؟

حداقل عیدی کارگران در پایان سال ۹۸ معادل ۳ میلیون و ۳۴ هزار تومان و حداکثر عیدی نیز معادل ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۶۴۷ تومان است.

تاسیس مراکز آموزش هتلداری در کشور/تدوین استاندارهای مهارت آموزی

در نشست مشترک وزیر گردشگری و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به تأسیس چند مراکز آموزش هتلداری در چهار نقطه کشور، در خصوص تدوین استانداردهای آموزش مهارت برای ارتقای صنعت گردشگری تاکید شد.

۲ میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در معادن شاغل هستند

معاون وزیرکار با اشاره به اینکه ۲ میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در معادن شاغل هستند گفت:وجود منابع معدنی سرشار در کشور ما می‌تواند مزیتی در راستای اقتصاد مقاومتی باشد و خیلی به کشور کمک کند.

جزئیات نرخ بیکاری ۱۰.۶ درصدی در پاییز

نرخ بیکاری در پاییز سال جاری ۱۰.۶ درصد شد که بررسی روند تغییرات نشان می‌دهد این شاخص نسبت به پاییز سال گذشته ۱.۲ درصد کم شده است.

حمید حاج اسماعیلی:
سال آینده سال دشواری برای کارگران خواهد بود

اگر دولت اصرار داشته باشد دستمزدها را با نرخ پایین‌تری بالا ببرد باعث می‌شود قدرت خرید دهک‌های پایین کاهش پیدا کند و این ضریب اعتماد عمومی را کم خواهد کرد و آثار منفی برای کشور به دنبال دارد.

تهدید به اعتراض دوباره؛ یارانه نقدی را هم از دست می دهید+سند

در حالی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سرپرستان خانوار تهدید به عدم پرداخت یارانه نقدی می‌کند که پیش از این مسئولان اعلام کرده بودند که در پرداخت یارانه حمایتی به خانواده‌ها مساعدت می‌شود.

درآمد ۲.۴ میلیارد تومانی شهرداری تهران از حدود ۱۰۰۰کیوسک‌ مطبوعاتی در تهران!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از اطلاعات دریافتی نشان از درآمد ۲.۴ میلیارد تومانی شهرداری تهران از حدود ۱۰۰۰کیوسک‌ مطبوعاتی در تهران را داراست.

کمک معیشت حمایتی برای ۴۱۹ هزار خانوار جدید واریز شد

سخنگوی ستاد کمک هزینه معیشتی با تأکید بر اینکه در این مرحله فقط 666 هزار نفری که درخواست آنها در کد دستوری 6369ثبت شده است، وارد سامانه حمایت شوند، گفت: شب گذشته مرحله دوم کمک معیشتی به حساب 419 هزار 304 خانوار جدید واریز شد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+جدول
کمبود ۷۷۸ متخصص قلب در ایران

طبق بررسی «نود اقتصادی»، در شرایط مطلوب ۱۲۰۰ و در شرایط حداقلی ۷۷۸ متخصص قلب در ایران کم داریم.

متقاضیان کمک معیشتی که یارانه نگرفته‌اند از امروز ثبت نام کنند

وزارت رفاه اجتماعی اعلام کرد: افرادی که تاکنون برای دریافت یارانه اقدام نکرده و متقاضی دریافت طرح حمایت معیشتی هستند، از امروز برای پیگیری درخواست برخورداری از بسته حمایت معیشتی به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران ضروری است

معاون روابط کار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی گفت همه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار باید با طرح طبقه بندی مشاغل تطبیق یافته و مزد و مزایای آنان در چارچوب ضوابط و نظام جبران خدمات طرح طبقه بندی مشاغل کارگاه پرداخت شود.

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران:
تغییر قیمت کالاها روی زندگی کارگران اثرگذار است

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه حق مسکن کارگران معادل پول شارژ یک ساختمان است، گفت: اگر پایه حقوق کارگران اصلاح و ترمیم شود قدرت خرید کارگران هم تقویت می‌شود.

اصلاح قانون بیمه بیکاری کلید خورد

معاون امور روابط کار وزیر کار با تاکید بر بازنگری قانون بیمه بیکاری، از حدف حذف محدودیت‌های این قانون در قالب تهیه پیش نویس اصلاح قانون بیمه بیکاری خبر داد.

سومین جلسه کمیته دستمزد هم بی‌نتیجه ماند!

سومین جلسه کمیته دستمزد که قرار بود به موضوع بررسی رقم هزینه سبد معیشت کارگران بپردازد به دلیل طرح مباحثی غیر از این موضوع بدون نتیجه پایان یافت.

شاخص شامخ در بخش ساختمان کاهش یافت

معاون اتاق تعاون ایران از کاهش شاخص شامخ برای کمیت و کیفیت تولید ساختمان طی دو ماه مهر و آبان نسبت به سال قبل خبر داد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار خبر داد:
تشکیل جلسه مزد سال آینده کارگران تا دو هفته دیگر

نماینده کارگران در شورای عالی کار با تشریح جزئیات دویست و هشتاد و ششمین جلسه شورای عالی کار از برگزاری نشست دستمزد سال آینده کارگران در دو هفته آینده خبر داد.

تعهد ایجاد ۲۵۰ هزار شغل جدید توسط گیرندگان تسهیلات اشتغال روستایی

مدیر پروژه های برنامه اشتغال فراگیر و روستایی وزارت کار با اشاره به اینکه ۲۵۰ هزار نفر اشتغال جدید مستقیم توسط مجریان در طرح اشتغال روستایی تعهد شده است گفت: هدف اصلی پرداخت تسهیلات در سال ۹۹ مربوط به بخش های خدمات و تکمیل زنجیره های تولید است.

در سومین کنفرانس ملی کارآفرینی در دانشگاه صنعتی شریف
شرکت‌های دانش بنیان ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد دارند

در حال حاضر ۱۶۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که درآمدی که این شرکتها از محل فروش دارند، بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است. ۵۶ هزار نفر در پارکهای علم و فناوری مشغول کار هستند که ۸۰ درصد آنها کارشناسی و بالاتر و ۲۸ درصد آنها کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

احمد میدری، معاون وزیر کار:
طرح تحول سلامت شکست خورد/ ۱۲ هزار میلیارد تومان بین پزشکان ممتاز توزیع شد ولی حاصلی نداشت

چرا طرح تحول سلامت شکست خورد ما گفتیم که با دوازده هزار میلیارد تومان می‌توانیم دغدغه سلامت مردم ایران را حل کنیم اما چه اتفاقی افتاد؟ این پول را در میان طبقه ممتاز پزشکان تزریق کردیم و هم از جیب مردم و هم از جیب بخش عمومی پرداخت کردیم اما نتوانستیم تحولی ایجاد کنیم.

نرخ بیکاری و اشتغال کشور با واقعیات جامعه همخوانی ندارد

کارشناس بازار کار با تاکید بر ضرورت وجود بانک جامع اطلاعات بازار کار، گفت: در اقتصادی که عمده بازار آن خدمات است، واسطه‌گران بخش بزرگی از بیکاران دارای درآمد کشور را تشکیل می‌دهند که همواره بازار را متلاطم می‌کنند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد
معجزه اقتصادی دولت روحانی/ کاهش ۷ درصدی نرخ بیکاری در یک استان محروم

با توجه به اینکه این استان از لحاظ شاخص‌های اقتصادی جزء استان‌های کمتربرخوردار کشور است، باید گفت کاهش ۷ درصدی نرخ بیکاری در این استان آن هم بدون سرمایه‌گذاری‌های کلان چیزی شبیه به معجزه اقتصادی نیست که دولت روحانی خلق کرده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+نمودار
سقوط ۱۸ پله‌ای رتبه ایران در شاخص رفاه لگاتوم طی دوره ۶ ساله دولت روحانی

طبق گزارش لگاتوم، در شش سال اخیر رتبه ایران با سقوط ۱۸ پله‌ای در گزارش سال ۲۰۱۹ به ۱۱۹ جهان رسیده است.

وعده ایجاد یک میلیون شغل برای سال آینده محقق نمی‌شود

در سال آتی هم با توجه به این که هزینه‌های دولت افزایش پیدا خواهد کرد، امکان اینکه دولت بتواند منابع و بودجه برای تامین نیاز بخش‌های مختلف کشور داشته باشد کمتر از سال جاری خواهد بود.

فیلم/ علی سعدوندی، تحلیلگر مسائل اقتصادی:
امروز اگر تحریم نبودیم، ابرتورم داشتیم

تبدیل ۵ درصد شبه پول به پول، قیمت دلار را ۳ برابر کرد


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + نمودار
گردش مالی معاملات دستگاه‌های دولت در سال ۹۷ بیش از ۳۸ هزار میلیارد تومان بوده است
فیلم/اقتصاددان شوید (قسمت هشتم)
بجای بنزین کدام کالا را بهتر بود گران کنیم؟
انتقاد احسان خاندوزی استاد اقتصاد دانشگاه علامه از عملکرد سازمان مالیاتی:
ظرفیت مالیات ستانی در کشور بیشتر از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان است

پربیننده