به گزارش «نود اقتصادی»، به نقل از رویترز، فاتح دونمز، وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد کشورش یک قرارداد سه‌ساله با آذربایجان برای خرید 11 میلیارد مترمکعب گاز از این کشور امضا کرده است.

تقاضای بالای گاز طبیعی در ترکیه در سال جاری میلادی، این کشور را مجبور کرده خریدهای نقدی خود را افزایش داده و قراردادهای بلندمدتی را که در زمستان منقضی می‌شوند، تجدید کند.

دونمز گفت طبق این قرارداد، 11 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تا پایان 2024 از خط لوله باکو-تفلیس-ارزروم به این کشور تحویل داده می‌شود. این قرارداد حاکی از دست‌وپنجه نرم کردن ترکیه با بحران انرژی در بحبوحه مشکلات جهانی در بازار انرژی است.  

وی طی بیانیه‌ای اعلام کرد با نزدیک شدن فصل زمستان مذاکرات برای تامین افزایش احتمالی تقاضا برای گاز طبیعی ادامه دارد.

وی با اشاره به قرارداد گازی با آذربایجان گفت:«مقامات کشورهایی که از آن‌ها گاز می‌خریم، اعلام کرده‌اند صادرات گاز به ترکیه را افزایش می‌دهند».

ترکیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان گاز در اروپا، وابسته به واردات گاز از خط لوله از روسیه، ایران و آذربایجان و واردات گاز طبیعی مایع از نیجریه و الجزایر است.

وزیر انرژی آذربایجان در روز پنجشنبه اعلام کرده بود کشورش یک قرارداد جدید با ترکیه جهت تامین گاز این کشور از میدان شاه دنیز 1 بسته‌است. آذربایجان صادرات گاز به ترکیه از این میدان نفتی را در ماه آوریل و پس‌از پایان مهلت قرارداد بین دو کشور متوقف کرده بود.

منبع: تسنیم