به گزارش «نود اقتصادی»، جایزه علوم اقتصادی نوبل دقایقی پیش به 3 اقتصاددان به نام‌های دیوید کارد، برای «‌به دلیل مشارکت تجربی وی در اقتصاد کار‌» از دانشگاه کالیفرنیا، جاشا انگریست و گایدو ایمبنس به طور مشترک برای «مشارکت روش شناختی آنها در تجزیه و تحلیل روابط علی» از دانشگاه‌های استنفورد و دانشگاه کمبریج اعطا شد.

دیوید کارد در سال 1956 در کانادا متولد شد، وی حال حاضر به عنوان اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی آمریکا مشغول به فعالیت است و برای «برای مشارکت تجربی او در اقتصاد کار» جایزه نوبل امسال را دریافت کرده است.

کارد در تحقیقات مربوط به مهاجرت‌، تحصیل و آموزش شغلی و نابرابری مشارکت اساسی داشته است، بسیاری از کارهای کارد بر مقایسه بین ایالات متحده و کانادا در شرایط مختلف متمرکز است.

کارد از جمله اقتصاددانی است که معتقد به افزایش مهاجرت (به آمریکا) است و مهاجران را تهدیدی برای بازار کار نمی‌داند.

گایدو دبلیو ایمبنس در سوم سپتامبر 1963 در آیندهوون هلند متولد شده است؛ وی در حال حاضر استاد اقتصاد دانشگاه استنفورد آمریکا است و پس از اخذ مدرک دکترا در دانشگاه های هاروارد، UCLA و UC برکلی تدریس کرده و برای «مشارکت روش شناختی آنها در تجزیه و تحلیل روابط علی» جایزه نوبل اقتصادی را دریافت کرده است.

همچنین این اقتصاددان عضو انجمن اقتصادسنجی (2001) و آکادمی علوم و هنرهای آمریکا (2009) است، ایمبنس در سال 2017 به عنوان عضو خارجی آکادمی علوم و هنرهای سلطنتی هلند و در سال 2020 به عنوان عضو انجمن آمار آمریکا انتخاب شد.

جاشا انگریست در سال 1960 در اوهایو آمریکا متولد شده است و در حال حاضر استاد موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه کمبریج است، وی به همراه گایدو دبلیو ایمبنس برای «مشارکت روش شناختی آنها در تجزیه و تحلیل روابط علی» جایزه نوبل اقتصادی را دریافت کرده است، وی از اقتصاددانان برتر جهان در زمینه اقتصاد کار، اقتصاد شهری و اقتصاد آموزش و پرورش است، وی به دلیل استفاده از طرح های تحقیقاتی نیمه تجربی (مانند متغیرهای ابزاری) برای مطالعه تأثیر سیاست های عمومی و تغییرات در شرایط اقتصادی یا اجتماعی شناخته شده است.

روند اعطای جایزه نوبل اقتصاد در هر سال به این ترتیب است که ابتدا متقاضیان جایزه نوبل در کمیته نوبل آکادمی علمی رویال سوئد ثبت نام می‌کنند و کمیته نوبل مسئول انتخاب کاندیداها از بین تمامی ثبت نام شوند‌‌ه‌ها است.

برنده یا برندگان نهایی جایزه نوبل اقتصاد با رای‌گیری اعضای کمیته نوبل انتخاب خواهند شد. تا سال 2016، به جز 7 درصد برندگان این جایزه، باقی از آمریکای شمالی یا اروپای غربی بوده‌اند و تاکنون دو زن یکی در سال 2009  و یکی در سال 2019 برندهٔ این جایزه شدند.

کمیته نوبل اقتصاد از سوی بانک سوئد اولین بار در سال 1968 نهادینه شد و اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال 1969 به «رنجر فریچ» و «جان تینبرگن» به خاطر توسعه و کاربردی کردن مدل‌های پویا در تحلیل‌های اقتصادی داده شد.

از سال 1969 تا سال گذشته میلادی (2020)، 52 جایزه نوبل علوم اقتصادی به 86 فرد برگزیده اعطا شده است. تاکنون 25 جایزه نوبل تنها به یک فرد اختصاص یافته است. جوان‌ترین فرد دریافت‌کننده نوبل 46 سال و پیرترین 90 سال سن داشته است. متوسط سن دریافت‌کنندگان جایزه نوبل نیز 67 سال بوده است.

جایزه نوبل سال گذشته به 2 اقتصاددان به نام های «پل میلگرام» و «رابرت ویلسون» از دانشگاه استنفورد آمریکا برای «بهبود نظریه حراج و خلق قالب‌های جدید حراج» اختصاص یافت.

سال 2013 یکی از کاندیداهای دریافت این جایزه؛ محمد هاشم پسران اقتصاددان ایرانی مقیم آمریکا بود؛ وی برای تحقیقات در «معیارهای اقتصادسنجی در سری زمانی» به عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در سال جاری معرفی شده بود.

منبع: فارس