به گزارش «نود اقتصادی»، غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: تعبیر «لیست سیاه» به هیچ وجه صحیح نیست. چیزی به نام لیست سیاه FATF وجود ندارد. متأسفانه مطبوعات ایران دائما درباره این اصطلاح حرف می زنند. آنچه وجود دارد لیست کشورهای همکار، غیرهمکار، در حال همکاری و تعلیق شده در حال همکاری با FATF است.

وی افزود: تعبیر «لیست سیاه» اثر بسیار بدی روی افکار عمومی جامعه ما دارد و کسانی که این اصطلاح را به کار می گیرند با روان جامعه بازی می کنند. چرا باید روانپریشی برای ملت ایران به وجود آورند؟ این اشتباه بزرگی است. زیرا موکدا می گویم در FATF  اصطلاحی به نام لیست سیاه وجود ندارد. در این برهه ما مجددا وارد لیست کشورهای غیرهمکار با FATF  شدیم. البته آنچه تصویب شده مجددا فرجه ای برای ایران باقی گذاشته که هر وقت دو کنوانسیون پالرمو و CFT را تصویب کرد، مجددا امکان ورودش به لیست کشورهای همکار وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخلاف آنچه قبلا گفته می شد و در مطبوعات کشور به آن دامن می زدند که اگر ایران به تعبیر اشتباه مطبوعات به لیست سیاه FATF بپیوندد برای بازگشتش حتی بعد از تحریم های آمریکا نیز پروسه طولانی نیاز است، باید بگویم که چنین حرفی درست نیست. ایران تاکنون به ۳۹ توصیه از ۴۱ توصیه FATF عمل کرده ولی تاکنون هیچ فایده و منفعتی از این ۳۹ برنامه اقدامی که  انجام داده نبرده است.

وی ادامه داد: اینکه آیا اتفاقی که روز جمعه افتاده، تاثیری بر روی قیمت ارز یا وضعیت تجارت خارجی ایران خواهد گذاشت یا نه؟ نمی دانم باز چرا مطبوعات کشور مرتب به این مساله دامن زده و دست به فضاسازی می زنند؟ متاسفانه رسانه ها با چنین رویکردی افکار عمومی، فعالان اقتصادی، بازار و کسانی که در بورس سرمایه گذاری کرده اند را به غلط تحت تاثیر قرار می دهند. این رویکرد باعث می شود کسانی که خرید و فروش ارز انجام می دهند را تشویق به بالابردن قیمت ارز کنند. حال آنکه هیچ اتفاق مهم جدیدی رخ نداده است.

مصباحی مقدم بیان داشت : مهم این است که ما در شرایط تحریمی آمریکا هستیم. این شرایط موجب شده که بانک های بین المللی درجه یک و دو و شرکت های بزرگ جهانی تحت تاثیر تحریم های آمریکا با ما کار نکنند. این مسیر همچنان استمرار پیدا خواهد کرد تا وقتی که آمریکا تحریم های خود را بردارد یا اینکه کشورهای دیگر کم کم جرأت دور زدن تحریم ها را پیدا کنند که من چنین امری را بسیار بعید می دانم.

وی گفت: اما امروز بانک ها و شرکت های درجه ۳ دنیا کماکان با ایران همکاری می کنند. این بانک ها و شرکت ها با آمریکایی ها تعامل ندارند یا اگر هم داد و ستدی دارند بسیار اندک است. بنابراین ترسی از مورد تحریم قرارگرفتن ندارند. لذا همین وضعیتی که امروز داریم استمرار پیدا خواهد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: میزان صادرات ما در سال جاری ۳۶میلیارد دلار بوده و تقریبا همین مقدار نیز واردات داشته ایم. این صادرات و واردات را چگونه انجام داده ایم؟ آیا با استفاده از بانک ها و شرکت های بزرگ جهانی بوده؟ خیر، تمام این مقدار با استفاده از بانک ها و شرکت های درجه سه دنیا، صرافی ها و دولت های همکار ایران مانند چین، روسیه، هند، ترکیه و عراق بوده است.

غلامرضا مصباحی مقدم گفت: همکاری ها مشابه گذشته ادامه پیدا خواهد کرد و بانک ها و کشورهایی که تاکنون با ایران همکاری می کردند واهمه ای از ادامه همکاری ندارند. FATF  نیز جز توصیه هیچ کار دیگری نمی تواند انجام دهد و تنها می تواند بگوید در همکاری تجاری با ایران احتیاط کنید. بانک ها و کشورهای همکار ایران تاکنون احتیاط های خود را کرده اند و شناخت خوبی هم دارند. آنها به خوبی می دانند که ایران نه پولشویی و نه تأمین مالی تروریسم می کند. بنابراین معنا ندارد که ما از طریق مطبوعات و رسانه ها افکار عمومی را پریشان کنیم تا مردم فکر کنند دنیا به آخر رسیده است.