به گزارش «نود اقتصادی»، سجاد پادام، کارشناس اقتصادی اظهار داشت: فرض کنیم یک راننده اینترنتی در هر ماه ۲۴ روز را کار می‌کند و هر روز ۲۲۰ کیلومتر مسیر را برای جابجایی مسافران می پیماید. تحقیقات ما نشان داده که هر راننده با طی ۱۰۰ کیلومتر مسیر بطور میانگین ۸۰ هزار تومان درآمد بدست می‌آورد. یعنی یک راننده تاکسی اینترنتی در تهران اگر روزی ۲۲۰ کیلومتر مسیر را طی کند، بطور میانگین روزی ۱۷۶ هزار تومان درآمد بدست خواهد آورد. این درآمد با احتساب ۲۴ روز کار در ماه ۴ میلیون و ۲۲۴ هزار تومان خواهد شد.

خودروهای تاکسی های اینترنتی عمدتاً پراید، تیبا و.... هستند و بطور میانگین به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۶.۸ لیتر بنزین مصرف می‌کنند. یعنی یک راننده برای طی مسیر ۲۲۰ کیلومتری حدود ۱۵ لیتر بنزین می‌سوزاند که در ۲۴ روز ۳۶۰ لیتر خواهد شد. بنابراین با احتساب قیمت بنزین هزار تومانی، یک راننده تاکسی اینترنتی برای کسب درآمد ۴ میلیون و ۲۲۴ هزار تومان باید ۳۶۰ هزار تومان پول برای بنزین خرج می‌کرد. یعنی درآمد راننده با احتساب کسر هزینه بنزین ۳ میلیون و ۸۶۴ هزار تومان در ماه می شد. حال سوال این است که همین راننده با طی همین مسیر و برای کسب همین درآمد باید چه مقدار پول برای بنزین خرج کند و رفاه او چقدر کاهش می یابد؟

رانندگان با توجه به قیمت های جدید بنزین تا ۶۰ لیتر سهمیه ۱۵۰۰ تومانی دارند و بیشتر از آن را باید با نرخ آزاد ۳۰۰۰ تومانی حساب کنند. یک راننده برای طی مسیری که ۳۶۰ لیتر بنزین لازم دارد و قبل از گرانی بنزین ۳۶۰ هزار تومان هزینه داشت، حال باید ۹۹۰ هزار تومان بپردازد یعنی ۹۰ هزار تومان سهمیه ای و ۹۰۰ هزار تومان آزاد. در نتیجه، در فرمول جدید قیمت بنزین درآمد راننده با احتساب کسر هزینه بنزین ۳ میلیون و ۲۳۴ هزار تومان خواهد شد. در واقع، با ثابت نگه داشتن میزان کار، درآمد راننده مذکور تا اینجای کار ۶۳۰ هزار تومان کاهش یافته است.

دولت تعهد داده است که به رانندگان تاکسی های اینترنتی تا سقف ۳۰۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی یارانه بدهد. شرط اعطای یارانه هم میزان پیمایش راننده است، یعنی راننده در هر ۱۰۰ کیلومتر ۷ لیتر بنزین یارانه ای دریافت می‌کند. در واقع یک راننده با طی مسیر ۴۳۰۰ کیلیومتر در ماه مشمول دریافت همه یارانه ۳۰۰ لیتری بنزین می شود که معادل ریالی آن یعنی ۴۵۰ هزار تومان به حساب راننده واریز می شود. به عبارت دیگر، راننده ای که روزانه ۲۲۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد، در ۱۹ روز کاری مشمول دریافت تمام یارانه خواهد شد.

اگر این عدد را با ۳ میلیون و ۲۳۴ هزار تومان درآمدش جمع کنیم ۳ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان خواهد شد یعنی راننده با همان میزان کار با توجه به حمایتی که از سمت دولت خواهد شد، فقط ۱۸۰ هزار تومان که برابر با ۴.۶ درصد درآمد قبل از گرانی بنزین خواهد بود، متضرر خواهد شد.

دولت برای جبران این ۴.۶ درصد هم می‌تواند با رایزنی خود با شرکت های تاکسی ها اینترنتی آنها را مجاب کند که این شرکت ها حق الزحمه ۱۵ درصدی خود را به ۱۱ درصد کاهش دهند، تا هیچگونه ضرری متوجه زندگی این قشر از رانندگان محترم کشورمان نشود.

منبع:فارس