امید ماهرانی، عضو کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران در واکنش به واریز بدهی حدود ۲ میلیارد یورو بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی و تاثیر آن بر بازار ارز به خبرنگار «نود اقتصادی» گفت: این موضوع در نگاه کلی، اتفاق بسیار خوب و امیدوار کننده ای است؛ اما باید مشخص شود که هزینه کرد این میزان از ارز واریزی به خزانه، با دولت است یا بانک مرکزی. مطمئنا اگر هزینه کرد آن بر عهده بانک مرکزی باشد باید منتظر تداوم اتفاقات مثبت در ماه پایانی سال در بازار ارز باشیم.

این فعال اقتصادی ادامه داد: بی‌تردید بانک مرکزی می تواند با منابع ارزی جدید در اجرای سیاست‌های خود در کنترل و مدیریت بازار ارز و روند ثبات بازار بسیار موفق تر عمل کند. البته باز هم تاکید می کنم این موضوع مشروط بر آن است که بانک مرکزی تصمیم گیرنده اصلی این میزان از ارز واریزی به خزانه باشد.

رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان استان فارس اظهار داشت: بانک مرکزی با استفاده از این دارایی می تواند گام های موثرتری در راستای کنترل و کاهش تورم بردارد. البته مدیریت این منابع باید طوری تدوین و اجرایی شود که پایه پولی نیز افزایش پیدا نکند و پول بدون پشتوانه وارد بازارها نشود. 

ماهرانی به اهمیت کنترل نوسانات بازار ارز در ماه پایانی سال اشاره کرد و گفت: قطعا این میزان از ارز واریز شده به خزانه بانک مرکزی می تواند بازار ارز و حتی بازارهای دیگر را تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد. فقط امیدوارم بانک مرکزی سناریو و برنامه مطلوبی را در این راستا داشته باشد تا بتواند بهترین استفاده را از این منابع ببرد و گام های بلند و موثرتری در مهار تورم بردارد.