یکی از مهمترین اقدامات در مورد تاسیسات و بویژه تاسیسات خنک کننده، نگهداری از تجهیزات صنعتی و برودتی، سرویس و تعمیرات دوره ای برج خنک کننده (cooling tower) می باشد. سرویس برج خنک کننده سبب افزایش طول عمر قطعات و اجزای برج خنک کننده می شود و همچنین باعث ثبات در راندمان دستگاه خواهد شد. به عبارت دیگر جهت عملکرد مطلوب و ایده آل در تمامی فصول و در تمامی شرایط، برج خنک کننده را باید به طور دائمی مورد سرویس و عملیات ُورهال قرار داد.

مزایای سرویس دوره‌ ای برج خنک کننده همانطور که می‌ دانید برج خنک کننده وسیله ای بسیار مهم و ضروری است که از خسارت های گزاف جلوگیری خواهد کرد. از طرفی برای سالم ماندن و عملکرد عالی این کولینگ تاور ها به نگهداری خوبی نیز نیاز است که برای آن سرویس های خاصی را در نظر گرفته اند. در این مقاله قصد داریم تا مزایای سرویس دوره ای برج خنک کننده را برایتان بیان کرده تا بیشتر به ضرورت و اهمیت این کار پی ببرید.

اهمیت سرویس برج خنک کننده

سرویس برج خنک کننده زمانی اهمیت می یابد که برج خنک کننده پس از مدتی به دلیل وجود تبخیر و افزایش غلظت مواد محلول در آب در بخش های مختلف خود از جمله افشانک ها، پکینگ ها و انشعابات سیستم پاشش آب دچار رسوب و گرفتگی شود. رسوب و گرفتگی سبب کاهش شدید عملکرد برج خنک کننده در خنک کاری آب می شود و پس از مدت کوتاهی دمای خروجی آب سرد افزایش می یابد. از طرفی دیگر همین موضوع رسوب گرفتگی سبب از بین رفتن قطره گیرها و نهایتاً سبب استهلاک قطعات بخش هوادهی همچون فن ؛ سیستم کاهش دور و موتور می شود.

دلایل اهمیت سرویس برج خنک کننده

 1. کاهش میزان رسوب گرفتگی در برج خنک کننده
 2. افزایش راندمان برج خنک کننده
 3. افزایش طول عمر قطعات داخلی برج خنک کننده
 4. کاهش سر و صدای دستگاه
 5. افزایش کیفیت آب خروجی به لحاظ میزان TDS
 6. کاهش دمای آب خروجی از برج خنک کننده
 7. کاهش لرزش ناشی از عملکرد فن و سیستم پاشش آب که بدلیل رسوب و رطوبت ممکن است مختل گردد

عمر مفید برج خنک کننده

قطعاً همه ما از این موضوع آگاه هستیم که اگر از هر وسیله ای به خوبی نگهداری شود‌، عمر مفید آن را می توان افزایش داد. به همین دلیل است که افراد بسیاری می خواهند تا در مورد مزایای سرویس دوره ای برج خنک کننده اطلاعات لازم را به دست آورند، اما فارغ از هر موضوعی در رابطه با نگهداری برج خنک کننده، باید بدانیم که برج خنک کننده به طور مفید چقدر عمر می کند.

مدت زمان عمر مفید برج خنک کننده

این موضوع که شما بخواهید که زمانی را به بازرسی،‌ تمیز کردن و نگهداری کولینگ تاور اختصاص دهید، کار بسیار ارزشمندی است و باعث می شود تا طول عمر کولینگ تاور تا حد زیادی افزایش پیدا کند. اما عمر مفید آنها بستگی به عوامل دیگری هم دارد:

 • به طور کلی محیطی که برج خنک کننده در آن قرار می گیرد، بسیار مهم است.
 • نوع آب و هوا در آن محیط به طور مستقیم روی برج خنک کننده تاثیر می گذارد.
 • همچنین مواد و قطعات تشکیل دهنده داخل کولینگ تاور هم اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • از طرفی بدنه کولینگ تاورها با یکدیگر متفاوت هستند. برج های خنک کننده از مواد مختلف از جمله بتن، فولاد، چوب و فایبرگلاس ساخته شده اند که اگر به خوبی نگهداری شوند، می‌ توانند بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر مفید داشته باشند؛ اما کاملاً مشخص است که هر چقدر شما دستگاه را ارزان تر خریده باشید، عمر آن کمتر می‌ شود، تا جایی که انواع ارزان تر این دستگاه که معمولاً ورق گالوانیزه دارند، عمرشان بین ۸ تا نهایتا ۲۰ سال است.

منظور از سرویس برج خنک کننده چیست؟

قطعاً باید بدانید که منظور ما از سرویس کردن چیست و بعد در مورد مزایای سرویس دوره ای برج خنک کننده هم اطلاعات کافی به دست بیاورید. زمانی که کولینگ تاور شروع به کار می کند، مانند هر دستگاه دیگری بعد از مدتی گرد و غبار داخل آن می نشیند. در واقع این کثیفی ها باعث می ‌شوند تا انتقال حرارت به کندی انجام گیرد؛ اما سیستم تصفیه آب در چنین حالتی کمک می‌ کند که این آلودگی ها برطرف شوند، اما همان سیستم تصفیه آب برای اینکه درست کار کند، نیاز به سرویس دوره ای دارد.

از طرفی سیستم لوله کشی هم در سرویس دوره ای برج خنک کننده باید به طور کامل تمیز شود و نباید هیچ گونه گرفتگی در داخل آن وجود نداشته باشد تا جریان آب به راحتی حرکت کند. در غیر این صورت تعداد باکتری ها افزایش پیدا خواهد کرد و به طور کل کار کولینگ تاور مختل می شود.

معیار سرویس و نگهداری برج خنک کننده

به علت کشیده شدن هوا به مسیر آب ریزشی در برج، پس از مدتی خاک و کثیفی در برج انباشته خواهد شد. این لجن انباشته شده می تواند بر روی کندانسور، مبدل حرارتی و دیگر تجهیزات جمع شده و یک لایه عایق تشکیل داده و ظرفیت انتقال حرارت را کاهش دهد. سیستم تصفیه آب می تواند از انباشت این مواد جلوگیری کرده یا حداقل آن را کاهش دهد.

آخرین موضوع مربوط به تمیزی آب احتمال فراهم شدن زمینه پرورش باکتری ها است. سیستم لوله کشی باید از هر گونه شاخه یا انشعاب مربوط به تمیزی آب احتمال فراهم شدن زمینه پرورش باکتری ها است. سیستم لوله کشی باید از هر گونه شاخه ها یا انشعاب های ناقص و کوری عاری باشد و جریان آب در برج باید همواره حفظ شود. وقتی که لجن بر روی تشتک جمع می شود، ترکیب رطوبت اکسیژن آب گرم و تامین غذا، شرایط لازم برای رشد باکتری لژیونلا را فراهم می کند. این باکتری را می توان در آب مصرفی و در کنار رودخانه ها و آب های جاری یافت. این باکتری ها در قطرات آب وجود دارند و می توانند توسط هوا حمل شوند و از طریق تنفس وارد بدن ما شوند. هیچ ماده شیمیایی وجود ندارد که بتواند به طور قطعی تمام باکتری های موجود در آب تغذیه به برج را از بین برد.

مزایای سرویس دوره ای برج خنک کننده چیست؟

با توجه به عمر مفیدی که در مورد برج خنک کننده در مطالب بالا برایتان توضیح داده شد، هرچقدر شما سرویس ‌های دوره‌ ای را منظم تر، دقیق تر و به موقع تر به انجام برسانید؛ می توانید به افزایش عمر برج خنک کننده خود هم کمک نمایید. در مورد مزایای سرویس دوره ای برج خنک کننده هم باید گفت که این سرویس ها باعث می شوند تا همه قطعات کولینگ تاور، سالم باقی مانده و مشکلات محیطی کمتری روی آنها تاثیرگذار باشد.

سرویس ها را چند وقت یکبار انجام می دهند؟

در مورد مزایای سرویس دوره ‌ای کولینگ تاور باید بگوییم که بستگی به تعداد دفعات سرویس هم دارد. به عنوان مثال گوش دادن به صدا هایی که از دستگاه بیرون می ‌آید، در واقع نوعی سرویس روزانه به حساب می‌ آید که باعث می‌شود تا مشکلات احتمالی سریع تر پیدا شوند.

در مورد سرویس هفتگی برج خنک کن، بررسی شفت انتقال قدرت، موتور و جعبه دنده از جمله موارد مهمی می باشند که باید انجام گیرند. بعد از این دو نوع سرویس، اقسام دیگری چون سرویس ماهانه، شش ماه و سالانه هم وجود دارند که باید در مورد برج های خنک کننده انجام شوند.

عوامل تأثیرگذار بر کاهش دوره سرویس برج خنک کننده

 1. استفاده از سیستم کنترل دور هوشمند در موتور و کاهش دور نامی فن به حالت استاندارد
 2. استفاده از سیستم فیلترهوای فلزی در قسمت مکش هوا و جداسازی آلاینده های موجود در هوای خشک ورودی
 3. استفاده از سیستم کاهنده سختی آب در بخش آب جبرانی که سبب کاهش میزان رسوب گیری خواهد شد
 4. استفاده از متریال مرغوب در تجهیزات به کار رفته داخلی که سبب کاهش میزان رسوب گرفتگی خواهد شد.
 5. نگهداری منظم برج خنک کننده ، روغن کاری منظم تجهیزاتی همچون بلبرینگ و اسپرینکلر
 6. تنظیم دقیق میزان بلودان یا تنظیم هوشمند بلودان برج خنک کننده که سبب کاهش میزان TDS آب و رسوب می شود
 7. استفاده از پنل های دسترسی مناسب جهت چک کردن دائمی روند رسوب گیری و عملکرد تجهیزات داخلی
 8. بکارگیری سایت گلس جهت بازدید اجزای داخلی بدون دسترسی و بازکردن پنل های دستگاه

جمع بندی

برای این که بتوانید هر دستگاهی را سالم نگه داشت و طول عمر آن را افزایش داد، قطعاً باید نکات مربوط به نگهداری و مراقبتِ آن را بلد بود که در مورد دستگاه های صنعتی، حتماً باید این نگهداری به صورت سرویس های دوره ای انجام شود تا بتوانید از مزایای سرویس دوره ای برج خنک کننده بهره مند شد.