اخبار شرکتها-به گزارش شادا، بانک تجارت در یک سال اخیر برای تحول در ساختار خود اقدامات متعددی را در دستور کار قرار داده است.

در گام اول، اقدامات و برنامه‌های تحولی توسط هیات مدیره بانک تصویب شده است و براساس آن، نقشه راه پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال در راستای اجرای سیاست‌های کلان وزارت اقتصاد، تدوین شد.

اقدامات بعدی، شامل تفکیک خطوط کسب و کار در بانک شامل مشتریان شرکتی، تجاری، خرد و اصناف و پیاده‌سازی تامین مالی زنجیره‌ای و طراحی پلتفرم مربوطه بوده است.

اجرای پروژه استقرار و مهاجرت سوئیچ جدید کارت در راستای پیاده‌سازی بانکداری متمرکز و انعقاد ۱۰۱ تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری با شرکت‌ها و مشتریان بزرگ بانک از دیگر برنامه‌های این بانک در یک سال اخیر است.

همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی در ایجاد دفتر در محل صندوق به‌منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، حمایت از استارت‌ها و شرکت‌های نوآور از طریق شرکت‌های زیرمجموعه و همچنین ایجاد مرکز نوآوری، پرداخت تسهیلات خرد با هدف تامین مالی خانوارها و افزایش ضریب نفوذ تسهیلات، مشارکت در تامین مالی پروژه‌های بزرگ ملی و اشتغال‌آفرینی از اقدامات دیگر بانک تجارت در این مدت بوده است.

در ارزیابی بانک مرکزی، بانک تجارت با اجرای قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی توانست رتبه سوم را در ارزیابی عملکرد بانک‌های ناهمگن و رتبه اول در بین بانک‌های همگن به دست بیاورد.

 

* فروش اموال مازاد و جهش منابع در سال ۱۴۰۰

مانده سپرده‌های جاری بانک تجارت در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰ درصد و کل سپرده‌های بانک ۴۶٫۵ درصد رشد داشته است. از طرف دیگر در بخش مانده تسهیلات اعطایی رشد ۸۴٫۳ درصدی را مشاهده می‌کنیم.

 

رشد ۹۰ درصدی خالص درآمدهای کارمزدی نسبت به سال گذشته، رشد ۵۶۲ درصدی خالص سود سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۱۴۰۰ و همچنین رشد ۹۷ درصدی تعهدات ضمانت‌‌نامه‌های ریالی در بین بانک‌های برگ کشور از دیگر موفقیت‌های بانک تجارت در سال گذشته بود.

این بانک در سال گذشته در راستای فروش اموال مازاد و کاهش سهم دارایی‌های ثابت از کل دارایی‌ها، با برگزاری ۱۰ مزایده، ۱۲۱ ملک مازاد خود را فروخت.