به گزارش «نود اقتصادی» این روزها مذاکرات ایران و عربستان برای از سرگیری روابط، به دور چهارم رسیده است. سوال مهم این است که در صورت از سرگیری روابط دوجانبه، چه فرصت‌هایی برای تجارت ایران فراهم خواهد شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۴ که روابط سیاسی ایران و عربستان برقرار بوده، ایران به طور میانگین سالانه ۱۲۲ میلیون کالا به عربستان صادر کرده است.

طی این مدت بالاترین رقم صادرات ایران به عربستان مربوط به سال ۱۳۸۸ با ۱۷۷ میلیون دلار و پس از آن در سال ۱۳۹۳ با ۱۵۸ میلیون دلار بوده است. اما با قطع روابط دیپلماتیک دو کشور از سال ۱۳۹۴ حجم صادرات ایران به عربستان تقریبا نزدیک به صفر بوده است. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد مهمترین اقلام وارداتی عربستان شامل ماشین‌آلات، تجهیزات مکانیکی و برقی، کشتی و قایق، سازه‌های دریایی، دارو، آهن، فولاد، سوخت معدنی و روغن های معدنی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری، سنگ‌ها و مواد پلاستیکی است که برخی از این اقلام در سبد صادراتی ایران وجود دارد.

قابل ذکر است واردات عربستان در سال‌های اخیر بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ میلیارد دلار بوده و در آخرین آمار اعلامی نیز، این مقدار ۱۴۴ میلیارد دلار بوده است.