به گزارش «نود اقتصادی» یکی از دلایل افزایش نوسانات در بازار ارز ایران، کاهش قابل‌توجه ورود ارز به کشور در نتیجه کاهش شدید صادرات نفتی و غیرنفتی بوده است.

مقایسه وضعیت تجارت خارجی ایران با دیگر کشورها نشان می‌دهد گرچه با شیوع ویروس کرونا تقاضای کالا در جهان کاهش داشته و به همین ترتیب زنجیره تامین کالا و خدمات نیز دچار مشکل شده است، اما صادرات غیرنفتی ایران بیش از دیگر کشورها آسیب دیده است. به‌طوریکه طبق آمارهای گمرک، ایران در ۷ ماهه امسال  حدود ۱۸ میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار صادرات داشته که در مقایسه با صادرات ۲۳ میلیارد و ۷۴۶ میلیون دلاری ۷ماهه سال ۹۸ این میزان کاهش ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس آمارهای گمرک، از ۱۸ میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار صادرات کشورمان در ۷ماهه امسال، بیش از ۹۴ درصد آن به ۲۰ کشور یا ۲۰ مقصد اول بوده است. عراق با ۴/۸ میلیارد دلار، چین با ۴/۴ میلیارد دلار، امارات با ۲/۲ میلیارد دلار، ترکیه با ۱/۵ میلیارد دلار، افغانستان با یک میلیارد و ۳۲۴ میلیون دلار به ترتیب پنج خریدار اول کالاهای غیرنفتی ایران هستند که در ۷ماهه امسال بیش از ۷۸ درصد کالاهای غیرنفتی کشور به آنها صادر شده است. 

همچنین مقایسه آمارهای ۷ ماهه سال جاری با مدت مشابه سال ۹۸ نشان می‌دهد در بین ۲۰ مقصد اصلی صادرات کالاهای غیرنفتی ایران، صادرات کشورمان به ۱۴  کشور کاهش یافته و در شش کشور نیز این میزان رشد داشته است. طبق این آمارها، از میان ۱۴ کشوری که صادرات ایران به آنها با افت روبرو بوده، صادرات ایران به ۱۰ کشور بین ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در بین این کشورها، صادرات ایران در ۷ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ازبکستان کاهش ۴۹ درصدی داشته، در اندونزی کاهش نزدیک به ۴۹ درصدی، در هند کاهش بیش از ۴۵ درصدی، در ترکیه و قطر کاهش ۴۴ درصدی، در تایلند کاهش ۴۰ درصدی و در عمان نیز کاهش ۲۹ درصدی داشته است. 

همچنین میزان صادرات ایران به کشورهای چین و پاکستان نیز به ترتیب کاهش ۲۸ و ۲۳ درصدی داشته است. در قزاقستان کاهش حدود ۱۷ درصدی، در سوریه کاهش ۱۶ درصدی، در عراق کاهش ۶ درصدی و در امارات نیز کاهش ۳/۵ درصدی داشته است. جمهوری آذربایجان، هنگ‌کنک، افغانستان، آلمان، روسیه و ونزوئلا نیز مقاصد صادراتی هستند که صادرات غیرنفتی ایران به آنها در ۷ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ رشد مثبت داشته است.