به گزارش «نود اقتصادی» مدیر عامل شرکت صرافی سپهر صادرات، افت شدید قیمت دلار در روزهای اخیر را ناشی از کنترل بازار توسط بانک مرکزی، قطع کردن پوزهای بانکی مستقر در خارج کشور، کنترل حساب‌های ریالی اجاره‌ای در داخل، تغییر در سیاست‌های برگشت ارزهای حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها و نزدیک کردن نرخ ارز نیمایی با نرخ دلار بازار دانست.
محمود رضا گشادرو در گفتگو با «نود اقتصادی» افزود: در کنار این موارد، آرامش خبری که در بازار رخ داده سبب شده تا نرخ دلار کاهشی باشد زیرا تا یک ماه پیش، تنش در منطقه خلیج فارس وجود داشت، اما طرفین اعلام کردند که دنبال تنش نیستند.
وی اذعان داشت که این موارد به اضافه تزریق به موقع ارز در بازار سبب شده تا مدیریت بخش ارزی کشور بر بازار تسلط داشته باشد.
گشادرو آمار برگشت دلار حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها در 4 ماهه امسال را حدود 5.6 میلیارد دلار برشمرد و گفت که میزان ارز حاصل از صادرات پتروشیمی در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه قبل 80 درصد بیشتر بوده که درصورت ادامه همین روند، ارز حاصل از صادرات تا پایان سالجاری به 18 میلیارد دلار خواهد رسید، حال آنکه سال گذشته ارز برگشتی حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها  10 میلیارد دلار بود.
مدیر عامل شرکت صرافی سپهر صادرات، با بیان اینکه در حال حاضر، نرخ ارز در بازار با نرخ ناشی از بازگشت صادرات پتروشیمی‌ها برابر است تصریح کرد که یا باید این روند کاهشی نرخ دلار در بازار متوقف شود و یا اینکه نرخ ارز در سامانه نیما و نرخ دلار صادراتی پتروشیمی‌ها کاهش یابد.
به گفته وی، در حال حاضر، شرکت‌های صرافی و بانک‌ها به دلیل بالا بودن نرخ ارز حاصل از صادرات پتروشیمی را خریداری نمی‌کنند، بنابراین این نرخ باید 5 درصد زیر نرخ سنا باشد.