به گزارش «نسیم آنلاین» اسدالله عباسی سخنگوی کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به آخرین جلسه این کمیته، اظهار داشت: تا این لحظه در بررسی ها حدود هزار میلیارد از تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان مشخص شد و در حال بررسی آمار دقیق تر  و نهایی از میزان تخلفات هستیم.
 
وی با بیان اینکه بخشی از افدامات در این صندوق به صورت غیرقانونی انجام گرفته است، افزود: همچنین مشخص شد که برخی از  معاملات سوری بوده و بیشتر بر روی کاغذ انجام شده است. در حقیقت عدم ضوابط حاکم بر صندوق منجر به هرج و مرج های زیادی در آن شده است. به طور مثال در یک مورد تخلف در حال حاضر بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان اختلاف حساب مالی وجود دارد و یا در یک شرکت واردات خودروی خارجی مشکلاتی از قبیل ارئه تسهیلات به افراد غیرعضو حتی به وجود آمده است.
 
عباسی مشکلات به وجود آمده در صندوق ذخیره فرهنگیان را ناشی از  سوءمدیریت، ناکارآمدی، تبانی و رانت دانست و افزود: این مسائل موجب شده تا مقادیر زیادی از بیت المال هدر رود.
 
نماینده مردم رودسر و املش با بیان اینکه شرایط صندوق ذخیره فرهنگیان به گونه ای بود که دستگاه های نظارتی قادر به امر نظارت در آن نبودند، یادآور شد: یکی از کارهایی که باید در آینده نسبت به این صندوق انجام گیرد تغییر ماهیت و رویکرد صندوق ذخیره فرهنگیان است تا امر نظارت به راحتی صورت گیرد.
 
عباسی با تاکید براینکه در تلاش هستیم تا بتوانیم حقوق فرهنگیان و مطالبات آنها را عودت دهیم، ادامه داد: جلسه بعدی کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان هفته آینده برگزار خواهد شد و تخلفات بانک سرمایه  در این جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان خاطر نشان کرد: بعد از اینکه به یک  جمع بندی رسیدیم، گزارش نهایی را به صحن علنی می آوریم و بعد از آن دستگاه قضا به پرونده متخاطیان رسیدگی خواهد کرد. البته بعضی از این ها در بازداشت هستند.
 
عباسی همچنین به این نکته اشاره کرد: ممکن است بتوانیم گزارش نهائی را تا زمان معین ارائه دهیم و هنوز بحث تمدید زمان مطرح نشده است.