به گزارش «نسیم» به نقل از وزارت راه و شهرسازی، طرح‌های جامع پایانه‌‌های مرزی پرویز خان، پلدشت و طرح توسعه سالن مسافری پایانه شملچه و طرح جامع پایانه مرزی میل 78 ماهیرود در شورای ساماندهی پایانه‌های مرزی مورد تصویب نهایی قرار گرفت و طرح‌های پایانه‌های مرزی رازی و سرو برای بررسی‌های کارشناسان طرح به کمیته کارشناسی ارجاع شد.

عباس آخوندی در شورای ساماندهی پایانه‌های مرزی کشور با تاکید بر ساماندهی وضعیت مسافران در مرزهای زمینی کشور گفت: ساماندهی مسافرانی که با اتوبوس مسافرت می‌کنند نکته بسیار مهمی است که مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مسافرت در مرزهای بین‌المللی از گذشته وجود داشته اما در زمان اربعین و سفر به عتبات عالیات این سفرها تشدید می‌شود افزود: مسافران در مرزها برای جابجایی از اتوبوس پیاده می‌شوند که این سرگردانی مسافران را در پی دارد که باید بر طرف شود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه در این شورا نباید فقط موضوع امور مرزبانی مد نظر باشد بلکه برای تسهیل تجارت باید به خدمات پشتیانی قابل ارائه در مرزها و پایانه‌های مرزی مانند پارکینگ، پمپ‌بنزین، بازارچه‌های مرزی و انبارداری توجه شود، گفت: در اقدامات آتی برای پایانه‌های مرزی، باید محدوده ساختمان‌ها و خدمات را توسعه دهیم و خدمات پشتیبانی را برای این محدوده‌ها تعریف کنیم تا تمام خدمات دیده شود.

وی ادامه داد: در بنادر کشور واحدهای خدمات و پشتیبانی در یک منطقه دیده شده٬ در طراحی پایانه‌های مرزی کشور نیز این خدمات باید دیده شود چراکه اگر مذاکرات بین‌المللی ایران و 1+5 به نتیجه برسد مبادلات و تجارت بین المللی افزایش می‌یابد.

آخوندی در این جلسه تاکید کرد: با توجه به حجم تبادلات اقتصادی و تجاری و وجود محدوده‌های متعدد از جمله بازارچه‌های مرزی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بحث کوله بری در برخی مناطق همجوار با پایانه‌های مرزی لازم است در طراحی‌های جدید، محدوده‌های جامع و کاملی برای این گونه خدمات دیده شود و در واقع لجستیک پارک حمل و نقل در بخش ایست اختیاری پایانه‌های مرزی گسترش یابد.

در این جلسه همچنین داوود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای که دبیر شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کشور است با اشاره به فاصله برگزاری این جلسه نسبت به آخرین جلسه این شورا گفت: آخرین جلسه شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کشور اواخر سال 87 برگزار شد به طوریکه در دولت دهم هیچ یک از جلسات این شورا برگزار نشد.

اصلاح دستور‌العمل‌ها برای جلوگیری از معطلی و توقف در مرزها

محمد جواد عطرچیان مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی نیز گزارشی در خصوص ساختار و نحوه تشکیل شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کشور، مصوبات هفتادمین جلسه شورای عالی اداری کشور، وظایف و سیاست‌های شورا و تصمیمات گرفته شده، جانمایی نحوه استقرار سازمان‌ها و مدیریت واحد در پایانه های مرزی بر اساس تبصره بند 6 مصوبات و اداره امور در مرزها توسط سازمان راهداری ارائه داد.

وی با اشاره به وقفه ایجاد شده در تشکیل جلسات اصلی، درباره دستورالعمل ساماندهی و تقویت مدیریت مبادی ورودی و خروجی زمینی کشور گفت: پایانه مرزی محل عبور است و نه توقف و در آن کنترل نهایی اسناد و مدارک انجام می‌پذیرد، لازم است تا سازمان‌های مستقر در مرز با این هدف و الگو رویه‌ها و دستورالعمل‌های سازمانی خود را به نحوی اصلاح کنند تا معطلی و توقف وسیله نقلیه، کالا و مسافر در مرز جلوگیری شود.

در این جلسه همچنین نفیسی مدیر کل دفتر فنی و امور پیمان‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، با اشاره به اقدامات عمرانی انجام شده، برنامه‌های آتی و هزینه‌های انجام شده و اعتبار مورد نیاز در پایانه‌های مرزی فعال در کشور طی سال‌های اخیر، به اهمیت پایانه‌های مرزی مرتبط با عراق و مشروح اقدامات انجام شده در مرزهای چزابه، شلمچه، مهران، باشماق، پرویزخان، خسروی و تمرچین با کشور عراق پرداخت.

در ادامه شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کشور، سایر اعضا نیز از جمله نمایندگان وزارت کشور، سازمان دامپزشکی کشور، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، مرزبانی ناجا و پلیس امنیت اطلاعات عمومی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

بر اساس این گزارش، با توجه به جایگاه شورا و ضرورت قانونی برای تشکیل جلسات و تصمیم‌گیری در ارتباط با موضوعات مربوط با پایانه‌های مرزی، درخواست شد تا مجددا با حضور نمایندگان دستگاه‌ها جلسات برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شود.
این جلسه در پایان مصوباتی داشت که به شرح زیر است:

1-تشکیل جلسات شورای ساماندهی به صورت فصلی و مستمر

2- جلسات آتی شورا در اوایل شهریورماه برگزار شود

3- جلسات کمیته کارشناسی شورا به صورت منظم و ماهیانه

4- طرح‌های جامع پایانه‌های مرزی پرویز خان، پلدشت و طرح توسعه سالن مسافری پایانه شملچه و طرح جامع پایانه مرزی میل 78 ماهیرود مورد تصویب نهایی قرار گرفت و طرح‌های پایانه‌های مرزی رازی و سرو برای بررسی‌های کارشناسان طرح به کمیته کارشناسی ارجاع شد.

5- با توجه به اینکه مرز محل عبور است و نه توقف و صرفا کنترل نهایی اسناد در آن صورت می پذیرد سازمان‌ها ضمن تجدید نظر در رویه ها و اقداماتی که به صورت گسترده در پایانه مرزی انجام می دهند بازنگری در ساختار گردش کار در پایانه‌های مرزی را در جلسات کمیته کارشناسی شورا مطرح و پیشنهاد لازم برای تصویب به شورا ارائه شود.

6- با توجه به پیشنهاد ارائه شده برای استفاده از ظرفیت ریلی مرز شلمچه برای جابه‌جایی زائران عتبات عالیات موضوع عبور راه‌آهن از مرز موصوف در دستور کار وزارت کشور، نیروی انتظامی، راه‌آهن و سازمان راهداری قرار گرفته و مقدمات کار را فراهم نمایند.

7- پارک لجستیک و ساماندهی خدمات در ایست اختیاری و یا حتی قبل از پایانه‌های مرزی و به فاصله مناسب از آن برای هماهنگ سازی فعالیت های پایانه‌های مرزی بازاچه مرزی کوله‌وری و مناطق آزاد یا ویژه به طور یکسان از جانب سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مورد بررسی و با اخذ نظر سایر دستگاه‌ها پیشنهادات لازم ارائه شود.

هجدهمین جلسه شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کشور در محل وزارت راه و شهرسازی به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و حضور داوود کشاورزیان رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای٬ نمایندگان وزارتخانه‌های اطلاعات، امور خارجه، کشور، کشاورزی، بهداشت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، رؤسای سازمان‌های دامپزشکی، استاندارد و سازمان تحقیقات صنعتی و معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا و فرماندهی پلیس مرزبانی ناجا برگزار شد.