دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۸ ساعت ۸:۱۱:۶ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

رویکردها در حوزه کسب مهارت باید بازنگری شود
تحلیلگر مسائل اقتصادی؛

رویکردها در حوزه کسب مهارت باید بازنگری شود

بایزید مردوخی در گفتگو با «نود اقتصادی» گفت براساس ارزیابی‌ها و آمارها، ۲۷ درصد مشاغل تا ۱۱ سال آینده با ریزش روبه‌رو خواهد شد

ایجاد شغل طبق قانون اساسی وظیفه دولت است
محمود جامساز تحلیلگر مسائل اقتصادی؛

ایجاد شغل طبق قانون اساسی وظیفه دولت است

محمود جامساز تحلیلگر مسائل اقتصادی با بیان اینکه ایجاد شغل طبق قانون اساسی وظیفه دولت است گفت معلوم نیست دولت چگونه ۸۴۰ هزار شغل خالص ایجاد کرده است؟


تحلیلگر مسائل اقتصادی؛
رویکردها در حوزه کسب مهارت باید بازنگری شود

بایزید مردوخی در گفتگو با «نود اقتصادی» گفت براساس ارزیابی‌ها و آمارها، ۲۷ درصد مشاغل تا ۱۱ سال آینده با ریزش روبه‌رو خواهد شد

محمود جامساز تحلیلگر مسائل اقتصادی؛
ایجاد شغل طبق قانون اساسی وظیفه دولت است

محمود جامساز تحلیلگر مسائل اقتصادی با بیان اینکه ایجاد شغل طبق قانون اساسی وظیفه دولت است گفت معلوم نیست دولت چگونه ۸۴۰ هزار شغل خالص ایجاد کرده است؟

معاون وزیر کار اظهار داشت؛
۶۰ درصد اشتغال ایجاد شده در یک سال منتهی به تابستان ۹۸ غیر رسمی بود

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد اشتغال ایجاد شده کیفیت و پایداری لازم را ندارد.

«نود اقتصادی» گزارش میدهد؛
ایجاد شغل وظیفه بدیهی دولت است و دولتمردان نمی‌توانند از زیر بار آن شانه خالی کنند

مرادپور،کارشناس حوزه اشتغال گفت طبق قانون اساسی یکی از وظایف بدیهی دولت ایجاد اشتغال است، در برنامه افق ۱۴۰۴ هم قرار بر این است که دولت سالانه ۳۳۰ هزار شغل ایجاد کند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
صدور کارت کار اتباع خارجی ۵۵ درصد کاهش یافت/ کاهش ارزش پول ملی در سال 97 باعث خروج افغانی‌ها از ایران شد

طی دو سال اخیر با افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی در کشورمان،تمایل اتباع خارجی برای کار و زندگی در ایران کمتر شده است.

اعتراض احمد توکلی نماینده سابق مجلس به اظهارات اخیر حسن روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اگر پسرت هم بیکار بود، میگفتی "وظیفه دولت ایجاد شغل نیست"

احمد توکلی گفت: روحانی با حرف‌های حاشیه ساز اخیرش می‌خواهد جامعه را منحرف کند!

حسین سلاح‌ورزی اظهار کرد؛
قوانین کسب‌وکارهای نوین مبهم است

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است در شرایط فعلی، کسب و کارهای نوین و استارت‌آپ‌ها اهمیت زیادی در توسعه و رونق اقتصادی کشور دارند و باید برای گسترش فعالیت‌های‌شان، مشکلات قانونی و ابهام‌های موجود در این زمینه برطرف شود.

یک مقام مسئول خبر داد؛
جلوگیری از ریزش ۲۰۰ هزار نیروی کار در ۶ ماهه امسال

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری گفت: در شش ماهه اول سال جاری با پیگیری‌ها در حل و فصل مشکلات بنگاههای اقتصادی بیش از ۲۰۰ هزار فرصت شغلی تثبیت و از خروج نیروی کار از بنگاه‌ها جلوگیری شد.

احداث کارخانه فولاد بافت، محرومیت را از چهره شهرستان زدوده است

با راه اندازی کارخانه فولاد بافت در سال رونق تولید، علاوه بر محرومیت زدایی از این شهرستان برای 2750 نفر از جوانان تحصیلکرده بومی اشتغال ایجاد شده است .

وحید شقاقی شهری اقتصاددان
آقای جهانگیری این ۸۴۰ هزار شغلی که می‌گویید در چه بخش‌هایی ایجاد شده است؟

برای ایجاد این مقدار شغل اقتصاد ایران باید یک رشد بیش از ۸ درصدی داشته باشد: برای ایجاد این مقدار شغل اقتصاد ایران باید یک رشد بیش از ۸ درصدی داشته باشد

چوپان ۲۶ ساله‌ای که مدیرعامل هلدینگ شد

حسین امیرپور جوان ۲۶ ساله ای است که با ایده «کشاورزی در گلدان» توانسته از چوپانی و بلال فروشی به مدیرعاملی یک هلدینگ بزرگ کشاورزی با بیش از هزار نفر اشتغالزایی برسد و از دانشگاه هاروارد آمریکا لیسانس افتخاری بگیرد.

با حضور وزیرتعاون، کار و ‌رفاه اجتماعی؛
برگزاری جلسه مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی

مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی( شستا) برگزار شد.

با حضور وزیرتعاون، کار و ‌رفاه اجتماعی؛
چهار سامانه پشتیبانی تصمیم‌گیری و ارتقاء شفافیت شستا رونمایی شد

در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سالیانه شستا با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از چهار سامانه پشتیبانی و ارتقاء شفافیت شستا رونمایی شد.

نشست ارزیابی عملکرد 6 ماه معدنی املاح برگزار شد

جلسه ارزیابی عملکرد دوره 6 ماهه معدنی املاح از شرکت های تابعه شستا، با حضور مدیرعامل هلدینگ صدر تامین، برگزار شد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد تفکیک وزارت صنعت معدن و تجارت به نتیجه نرسید

اتاق فکر مجلس شورای اسلامی در آخرین اظهارنظر خود درباره «طرح بررسی تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» به نتیجه قابل اتکایی نرسید.

فیلم/ حمید حاج اسماعیلی فعال حوزه کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا خانه کارگر برخلاف سایر احزاب فعال در کشور تا این اندازه امکانات، قدرت و ثروت دارد؟

حاج اسماعیلی گفت: چرا خانه کارگر برخلاف سایر احزاب فعال در کشور تا این اندازه امکانات، قدرت و ثروت دارد، مگر یک جریان سیاسی چقدر می‌تواند فعالیت کند؟

فیلم/ حمید حاج اسماعیلی فعال حوزه کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
منفعت مالی "خانه کارگر" از طرح مسکن کارگران!

حمید حاج اسماعیلی گفت: خانه کارگر مورد تایید کارگران نیست، جریانات سیاسی مانند خانه کارگر حق ندارند درباره کارگران تصمیم بگیرند/ خانه کارگر بخاطر این مسئله درباره مسکن کارگران صحبت می‌کند تا بتواند شرکت‌های خودش را فعال کند!

احمد میدری معاون وزیر کار:
یکی از عوامل کسری بودجه دولت هزینه‌های درمان سالمندان است/ کودکانی که در دهه 60 متولد شدند توان دولت برای اشتغالزایی را کاهش دادند

میدری گفت: روندهای نامطلوب ناشی شده از سیاست‌های نادرستی است که اقتصاد کشور را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است، علاوه بر اینها ما شاهد روندهای اجتناب‌ناپذیر دیگری هم بودیم که تجربه مشترک اغلب کشورهاست .

کاهش ۵۰ درصدی مراجعه جویندگان کار به مراکز کاریابی

بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» بدست آورده است طی ۱۰ سال اخیر تعداد مراجعان مراکز کاریابی دولتی و خصوصی کشور از سالانه حدود یک میلیون نفر در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ به حدود ۴۹۱ هزار نفر در سال ۱۳۹۶ (آخرین آمار رسمی) رسیده است.

مستمری بگیران تأمین اجتماعی برای دریافت تسهیلات بانکی با مشکلی مواجه نیستند

علی اصغر بیات اعلام کرد: تعاملات فی ما بین کانون بازنشستگان و بانک در مرتبه عالی قرار دارد و بانک رفاه در مسیر خدمت رسانی به جامعه بازنشسته از هیچ کوششی فروگذار نکرده است. این بانک با سرمایه های ارزشمند کارگران شریف و زحمتکش کشور بنیان گرفته و همواره حامی این قشر معظم و مستمری بگیران و بازنشستگان بوده است.

صندوق ذخیره فرهنگیان مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان است/اغلب افردی که در شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان هستند بازنشسته‌اند

وی یادآور شد که با علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش هم صحبت کرده و حتی خود سرپرست وزارت آموزش و پروش هم گفته است که بازنشستگان موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان باید بروند!

تاپیکو امسال 2.7 برابر بیشتر از سال گذشته سود تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با تقسیم 400 ریال به ازای هر سهم موافقت کرد که این مبلغ 2.7 برابر بیشتر از سود توزیع شده این شرکت در سال گذشته و ۱.۴ برابر بیشتر از مجموع سود توزیع شده در سه سال گذشته بوده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
نرخ بیکاری جوانان ایران ۲ برابر جوانان جهان است + جدول

درحالی‌که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ایرانی در پایان سال ۹۷ به حدود ۲۷/۳ درصد رسیده این میزان در سطح جهان حدود ۱۲ درصد است. به عبارتی دیگر نرخ بیکاری جوانان ایرانی ۲/۲ برابر میانگین جهانی است.

علیرضا محجوب رئیس فراکسیون کارگزی مجلس:
مطرح کردن طرح مسکن کارمندان زیر سوال بردن قانون اساسی است/ اولویت برای صاحب خانه شدن باید با کارگران باشد

محجوب گفت: دولت حداقل در شعار کارگران را فراموش نکند. اما وقتی طرحی را با عنوان مسکن کارمندان مطرح می‌کنند به این معنا است که قانون اساسی را زیر سوال برده‌اند. قانون اساسی را باید بر روی سر خود بگذاریم و به آن عمل کنیم.

مدرک تحصیلی بیش از نیمی از اعضای کابینه دولت دوازدهم با مسئولیتشان تطابق ندارد+ جدول

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز دلیل برکناری میعاد صالحی از مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری را عدم تطبیق مدرک تحصیلی با پست سازمانی وی دانسته است.

صندوق بازنشستگی در دولت روحانی به طور میانگین هر سال یک مدیرعامل داشته است+ جدول

صندوق بازنشستگی کشوری در ۶ سال فعالیت دولت حسن روحانی ۶ مدیرعامل عوض کرده تا به طور میانگین هر سال یک مدیر بر صندلی ریاست صندوق در دولت تدبیر و امید تکیه زده باشد.

۵۳/۹ میلیون ایرانی خارج از نیروی کار چه کسانی هستند؟/ ۵۰۰ هزار نفر از پیدا کردن شغل ناامید شده و ۲۳/۵ میلیون نفر بی‌نیاز از کار کردن هستند+ جدول

بررسی آمارهای جدید نشان می‌دهد از جمعیت بیش از ۸۱ میلیونی ایران در سال ۹۷، حدود ۵۳/۹ میلیون نفر خارج از نیروی کار قرار داشته‌اند که شامل ۱۴/۱ میلیون نفر در سن کمتر از ۹ سال، تعداد ۵۰۰ هزار نفر ناامید از پیدا کردن کار، تعداد ۱۱/۵ میلیون نفر شاغل به تحصیل، ۲۳/۵ میلیون نفر بی‌نیاز از کار کردن، تعداد ۲ میلیون نفر بیمار جسمی یا در شرایط بارداری و ۲/۱ میلیون نفر هم مربوط به سایر موارد است.

محسن ایزدخواه معاون سابق تأمین اجتماعی:
افشاگری میعاد صالحی درباره حقوق هیات مدیره صندوق بازنشستگی موجبات برکناریش با دخالت رئیس جمهور را فراهم کرد/ وظیفه مدیرعامل صندوق بازنشستگی افشاگری نیست

میعاد صالحی گفت: افشاگری میعاد صالحی درباره حقوق هیات مدیره صندوق بازنشستگی موجبات برکناریش با دخالت رئیس جمهور را فراهم کرد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
۴۱ درصد از شاغلان ایرانی کمتر از ۷ سال در شغل اصلی خود ماندگار هستند

بررسی آمارهای جدید وزارت کار نشان می‌دهد ۵/۶ میلیون نفر از شاغلان ایرانی معادل ۲۳/۵ درصد کل شاغلان کشور کمتر از سه سال در شغل اصلی خود ماندگار بوده‌اند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
یک بازنشسته ۶۰ ساله جایگزین مدیرعامل برکنار شده صندوق بازنشستگی شد

در حالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی ساعاتی پیش با دستور رئیس جمهور برکنار شد که جایگزین وی یعنی نعمت الله ایزدی بیش از ۶۰ سال سن دارد و بازنشسته هم هست. سوابق ایزدی بیشتر در حوزه فعالیت‌های سیاسی وزارت خارجه بوده است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی به دستور حسن روحانی برکنار شد

یک منبع آگاه به خبرنگار «نود اقتصادی» گفت: سید میعاد صالحی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ساعاتی پیش به دستور حسن روحانی برکنار شد

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
حضور فعال اکبر ترکان در هیات مدیره شستا و ۲ شرکت دیگر!/ ترکان با وجود بازنشستگی و بیماری همچنان به سرکار می‌رود!

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» حاکیست اکبر ترکان، همچنان با وجود کهولت سن و داشتن بیماری‌های گوناگون علاوه بر ریاست هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در هیات مدیره دو شرکت دیگر نیز حضوری فعال دارد!

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
ابهاماتی درباره انتصاب سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر!

با گذشت دو ماه از انتصاب علی شیرکانی به عنوان سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد که او به جز ریاست دبیر خانه هیئت امنا در تامین اجتماعی، سابقه کار مرتبطی با سمت فعلی خود در صندوق بیمه عشایر ندارد!

حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اقتصاد در دولت اصلاحات:
اشتغالی که در فصل بهار ایجاد شد ربطی به دولت نداشت و بیشتر استارتاپی بود/ کاهش 96 درصدی واردات از اروپا باعث افزایش تولید داخلی و اشتغال شد

مستخدمین حسینی گفت: در سطح خود جامعه که نگاه می‌کنیم نه تنها مربوط به تهران و کلانشهرها بلکه در شهرهای کوچک‌تر هم شاهد هستیم که سطح اشتغال پایدار پایین آمده و فعالیت‌های موقتی در حال شکل‌گیری است. واحدهای صنعتی و تولیدی که در سال‌های گذشته، موقعیت کاری و شیفت کاری خودشان را کاهش داده و عذر نیروی کار را از واحد صنعتی خواسته بودند، انتظار طبیعی این است که در شرایط تحریم، آرام آرام به مواضع اولیه برگردند.

مدیرعامل شستا توضیح دهد چطور معاون دانشجویی دانشگاه آزاد را به سمت معاون امور هلدینگهای شستا انتخاب کرد؟

محمد رضوانی فر مدیر عامل شستا، اردیبهشت سالجاری سعید کاردار، معاون سابق دانشجویی دانشگاه آزاد را به سمت معاون امور هلدینگ‌های شستا منصوب کرد.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد
آقای وزیر! خبر دارید در وزارت کار چه می‌گذرد؟

اوایل سال ۹۷ سید ابراهیم سقایی فومنی به دلیل عملکرد ضعیف و حاشیه‌های فراوان از مدیرعاملی پتروشیمی فارابی از زیر مجموعه‌های شستا استعفا داد.

فیلم/ اظهارات قابل توجه احمد میدری، معاون وزیر کار درباره تعداد کارکنان دولت ایران:
دولت نمی‌داند چقدر پرسنل و حقوق‌بگیر دارد؟!

میدری گفت: دولت نمی‌داند چقدر پرسنل و حقوق‌بگیر دارد؟!

بیش از ۳۰ درصد فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها بیکار هستند

بررسی داده‌های آمار مرکز آمار ایران و مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می‌دهد در سال ۱۳۸۷ نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی حدود ۱۶/۵ درصد بوده که طی ۱۰ سال اخیر با افزایش ۲/۹ درصدی به ۱۹/۴ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

فیلم/ علیرضا عبداله زاده، دانش آموخته سیاستگذاری عمومی از دانشگاه هاروارد:
دولت در کمک رساندن به سفره‌های مردم ناتوان است/ اگر اسنپ، تپسی و الوپیک نبودند، امروز با خیل عظیم بیکاران مواجه بودیم

عبداله زاده گفت: اگر اسنپ، تپسی و الوپیک نبودند، امروز با خیل عظیم بیکاران مواجه بودیم.

۶ نکته اجمالی پیرامون عملکرد ضعیف شریعتمداری در دولت دوازدهم

محمد شریعتمداری در شرایطی در دولت دوازدهم به وزارت صنعت آمد که سه ماه بعد از وزارتش ماجرای واردات خودرو در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش واردات افشا شد و علی رغم فرار وزیر سابق صنعت از زیر بار مسئولیت آن، هنوز ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرد:
روایتی از توصیه رهبر انقلاب به روحانی در مورد سهمیه بندی بنزین

رهبرانقلاب به رئیس جمهور گفتند، مناسب بود همزمان با اجرای سهمیه بندی بنزین اولین پرداخت نقدی یارانه‌ها نیز صورت می‌گرفت؛ ولی حالا که انجام نشده، لازم است زودتر اقدام کنید.


دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف کشور:
عده‌ای به دنبال برهم زدن امنیت در بازار بودند/ بیش از 50 درصد بازار باز است
انتقاد اقتصاددان مدافع بازار آزاد از گرانی بنزین:
افزایش قیمت بنزین زمینه ساز تورم تشدید شونده است
فیلم/ غلامحسین حسنتاش رئیس اسبق موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خوش‌بختانه این دولت صادقانه گفت، درآمد کم دارم، بنزین را گران می‌کنم!

پربیننده