دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۸ ساعت ۶:۴۸:۱ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس کشاورزی

منشا بسیاری از مشکلات امروز تحریم‌ها نیست
رئیس انجمن خرمای ایران:

منشا بسیاری از مشکلات امروز تحریم‌ها نیست

رئیس انجمن خرمای ایران گفت: منشا بسیاری از مشکلات امروز تحریم ها نیست، بلکه مربوط به نحوه عملکرد و روند مدیریت داخلی است که باید جدی گرفته شود.

واردات گندم فعلاً متوقف شد
ولی‌الله فریادرس ؛

واردات گندم فعلاً متوقف شد

مدیرکل مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت راضی به واردات گندم نیست و واردات این محصول را فعلاً متوقف کرده است.


یک مقام مسئول:
۱۱ هزار میلیارد ریال به خسارت دیدگان بخش کشاورزی پرداخت شد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت:۱۱ هزار و ۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات به به خسارت دیدگان بخش کشاورزی استان‌های سیل‌زده پرداخت شد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور؛
واردات گوشت، ۶۰ هزار رأس دام سنگین را در واحد‌های دامداری انباشته کرده است

ناصر مقدسی گفت واردات گوشت ۶۰ هزار رأس دام سنگین را در واحد‌های دامداری انباشته کرده است. وی در ادامه گفت استمرار این روند به تولید گوشت داخل ضربه می‌زند

رصد روزانه بازار در دستور کار ستادهای تنظیم بازار کل کشور قرار گرفت

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ستادهای تنظیم بازار کشور مکلف شدند به صورت ویژه رصد و پایش روزانه بازار را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس انجمن خرمای ایران:
منشا بسیاری از مشکلات امروز تحریم‌ها نیست

رئیس انجمن خرمای ایران گفت: منشا بسیاری از مشکلات امروز تحریم ها نیست، بلکه مربوط به نحوه عملکرد و روند مدیریت داخلی است که باید جدی گرفته شود.

بازار زیر ذره‌بین «نود اقتصادی»؛
قیمت هر کیلو مرغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان

چهار آیین گفت: با وجود شیوع بیماری نیوکاسل، میزان جوجه ریزی واحد‌های مرغداری به حدیست که کمبودی در عرضه وجود ندارد.

ولی‌الله فریادرس ؛
واردات گندم فعلاً متوقف شد

مدیرکل مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت راضی به واردات گندم نیست و واردات این محصول را فعلاً متوقف کرده است.

قیمت نهایی "رُب" گوجه چقدر است؟

رئیس سازمان حمایت با بیان اینکه گرانفروشان رب به سازمان تعزیرات معرفی می‌شوند گفت: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج؛
قیمت برنج خارجی به زودی کاهش می‌یابد

مسیح کشاورز اعلام کرد: بزودی محموله‌ی 100 هزار تنی برنج خارجی در گمرک مانده ترخیص و وارد بازار می شود.

وزیر سابق جهاد کشاورزی:
بازداشت مدیران وزارت جهاد کشاورزی در دولت روحانی سال به سال بیشتر شده/ مردم در دولت فعلی مثل کشورهای قحطی زده با کارت ملی در صف گوشت می‌گرفتند

صادق خلیلیان: متاسفانه بازداشت مدیران در رده‌های مختلف بخش کشاورزی در دولت آقای روحانی سال به سال بیشتر شده که باید آسیب شناسی شود. به نظرم برای انتخاب مدیریت‌ها در کشور در مواردی آن اصولی که بر نظام جمهوری اسلامی حاکم است رعایت نشده است.

جدول/ قیمت هرکیلو پسته تازه خندان

نرخ خرید هرکیلو پسته تازه خندان در میادین تره بار ۴۶ هزار تومان اعلام شده است.

قیمت برنج پاکستانی 2 برابر شد!

قیمت یک کیسه برنج ۱۰کیلویی پاکستانی اعلاء و ممتاز که تا چند ماه پیش حدود ۹۰ هزار تومان بود، اکنون به ۱۸۰ هزار تومان رسیده است!

فیلم/ عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
در خوشبینانه‌ترین حالت، امسال ارز کافی برای واردات کالاهای اساسی به سختی تامین خواهد شد

پاپی زاده گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت، امسال ارز کافی برای واردات کالاهای اساسی به سختی تامین خواهد شد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
یارانه بخش کشاورزی در دولت روحانی ۱۵ درصد کاهش یافت

گرچه در سال‌های اخیر آماری از یارانه‌های پرداختی دولت به بخش کشاورزی منتشر نشده اما بررسی آمارهای بانک مرکزی تا سال ۹۵ نشان می‌دهد یارانه پرداختی دولت به این بخش از ۴۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۶۹ به ۱۶/۴ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۳۹۲ رسیده بود که این میزان با کاهش ۱۵ درصدی در سال ۱۳۹۵ به کمتر از ۱۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

تولید گوشت در کشتارگاه‌های کشور به کمترین میزان در ۳۱ سال اخیر رسید

بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای رسمی استخراج کرده است، میزان لاشه قابل مصرف دام کشتار شده کشور در نیمه اول سال جاری به ۱۴۵ هزار و ۶۰۰ تن بوده که این میزان نسبت به تولید ۱۹۵ هزار و ۷۰۰ تن لاشه قابل مصرف در نیمه اول سال ۹۷ حدود ۲۶ درصد کاهش یافته است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
شرکت زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی بیش از 3 میلیون دلار اسپرم و لوازم تلقیح مصنوعی از آمریکا، فرانسه و کانادا وارد کرد

شرکت جاهد وابسته به وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۳ میلیون دلار اسپرم و لوازم تلقیح مصنوعی از آمریکا، فرانسه و کانادا وارد کرد.

آمارهایی که خبرنگار «نود اقتصادی» استخراج کرده است، نشان می‌دهد؛
تولید محصولات گلخانه‌ای می‌تواند تا ۲۰ برابر وضعیت فعلی شود/ 75 درصد گلخانه‌های کشور در چهار استان است

بررسی آمارنامه سال ۹۷ وزارت جهادکشاورزی نشان می‌دهد کل وسعت زیرکشت محصولات گلخانه‌ای کشور در حال حاضر حدود ۱۱ هزار هکتار است که ۷۵ درصد آن در چهار استان‌ کرمان، تهران، اصفهان و یزد و ۲۵ درصد آن نیز در ۲۷ استان دیگر قرار دارد.

بازداشت حدود 40 تن از مدیران وزارت جهاد کشاورزی در دوران مسئولیت محمود حجتی

در ۵ سال اخیر حدود ۴۰ تن از مدیران و کارمندان محمود حجتی در وزارت جهادکشاورزی توسط دستگاه قضا بازداشت شدند.

حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق:
روابط تجاری ایران و عراق به نفع مردم عراق است/ ناآرامی‌های اخیر تاثیری بر مبادلات تجاری دو کشور نگذاشته است

حسینی گفت: ناآرامی‌های اخیر تاثیری بر مبادلات تجاری دو کشور نگذاشته است

#توئیت_گرام
آقای وزیر! ۲ نفر از منصوبان مستقیم شما در وزارتخانه، به دلیل فساد بازداشت شده‌اند، آیا وقتش نشده به دلیل انتصاب چنین افرادی عذرخواهی کنید؟

آقای وزیر! ۲ نفر از منصوبان مستقیم شما در وزارتخانه، به دلیل فساد بازداشت شده‌اند، آیا وقتش نشده به دلیل انتصاب چنین افرادی عذرخواهی کنید؟

عنایت‌الله بیابانی، قائم مقام خانه کشاورز:
هزینه تمام شده تولید گندم برای کشاورزِ ما هر کیلو تا ۳۴۰۰ تومان در می‌آید، اما دولت تا ۲۵۰۰ تومان برای هر کیلو به او پول می‌دهد!/ این حق کشاورز است که جلوی ضرر خود را بگیرد و گندم خود را به دولت نفروشد!

بیابانی گفت: هزینه تمام شده تولید گندم برای کشاورزِ ما هر کیلو تا ۳۴۰۰ تومان در می‌آید، اما دولت تا ۲۵۰۰ تومان برای هر کیلو به او پول می‌دهد!

گفتگوی «نود اقتصادی» با عنایت الله بیابانی قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز

عنایت الله بیابانی قائم مقام خانه کشاورز در گفتگو با «نود اقتصادی» به سوالات خبرنگاران ما پاسخ داد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی:
عراق مدام در صادرات کالاهای ایرانی محدودیت ایجاد می‌کند/ وضعیت صادراتمان خوب نیست و عضو هیچ پیمان منطقه‌ای و جهانی نیستیم/ دولت امسال اقدام به واردات گندم می‌کند

حجتی گفت: عراق مدام در صادرات کالاهای ایرانی محدودیت ایجاد می‌کند.

فیلم/ روایت جالب رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی از خود تحریمی در کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
جالب است سال ۹۲ که کشتیرانی جمهوری اسلامی تحریم شد، فعالیت کشتیرانی بوشهر که محل ورود میلیون‌ها تن کالا به کشور است هم یکدفعه به حالت نیمه تعطیل در آمد!

رضا نورانی گفت: جالب است سال ۹۲ که کشتیرانی جمهوری اسلامی تحریم شد، فعالیت کشتیرانی بوشهر که محل ورود میلیون‌ها تن کالا به کشور است هم یکدفعه به حالت نیمه تعطیل در آمد!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
سود ۷۰۰ تومانی دلالان از فروش هر کیلو جو/ قیمت خرید تضمینی جو به نفع دلالان تمام شد

درحالی‌که طی سال ۹۸ قیمت خرید تضمینی جو هر کیلو ۱۱۶۴ تومان بود، اما این روزها هر کیلو جو دامی به قیمت ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰ تومان در بازار معامله می‌شود، یعنی به ازای هر کیلو جو دامی، سود بیش از ۷۰۰ تومانی عاید دلالان می‌شود.

بررسی داده‌های آماری مرکز آمار ایران نشان می‌دهد
خرید گوشت قرمز از دامداران داخلی در دولت روحانی ۴۲ درصد کاهش یافت

بررسی داده‌های آماری مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در بهار سال ۹۴ وزن لاشه قابل مصرف انواع دام ذبح شده داخلی حدود ۱۱۷/۴ هزار تن بوده که این میزان تا بهار ۹۷ به ۹۶/۷ هزار تن و در بهار سال جاری به ۶۸/۳ هزار تن رسیده است. به عبارتی دیگر طی بهار ۹۴ تا بهار ۹۸ خرید گوشت قرمز از دامداران داخلی ۴۲ درصد کاهش یافته است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
وام ۳۰۰ میلیارد تومانی پست‌ بانک به شرکت دولتی پشتیبانی امور دام!

بر اساس اسنادی که بدست خبرنگار «نود اقتصادی» رسیده است، شرکت دولتی پیشتیانی امور دام با مدیریت "ورناصری"، در سال ۱۳۹۷ طی سه فقره ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از بانک دولتی پست‌بانک دریافت کرده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
بازار ۲/۸ میلیارد دلاری زعفران در دست کدام کشورها است؟

به گزارش «نود اقتصادی» بررسی داده‌های آماری وبسایت نقشه تجاری trademap (وابسته به آنکتاد و سازمان تجارت جهانی) نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ ارزش کل زعفران صادراتی جهان حدود ۲/۸ میلیارد دلار بوده که از این میزان، ۱۸/۴ درصد آن در دست چین، ۱۴/۶ درصد در دست هند و ۱۲/۳ درصد آن (معادل ۳۵۳ میلیون دلار) در دست ایران است.

عنایت‌ا... بیابانی، قائم‌مقام خانه کشاورز:
نرخ 2200 تومان برای خرید تضمینی گندم راضی کننده نیست/ قیمت گندم در کشورهای همسایه دو برابر ایران است

بیابانی گفت: به خاطر هزینه‌های سرسام‌آوری که به کشاورزان تحمیل می‌شود و با توجه به نرخ خرید گندم در بازارهای جهانی به نظر می‌رسد قیمت 2200 تومانی خرید تضمینی گندم در سال جاری برای کشاورزان راضی‌کننده نباشد.

مرکز آمار اعلام کرد
گرانی غیر منتظره لبنیات در نیمه اول امسال/ شیر 22 درصد و پنیر 18 درصد گران شدند

براساس اعلام مرکز آمار در نیمه نخست سال‌جاری، گروه لبنیات شاهد افزایش قیمت قابل‌توجهی بوده است. قیمت شیر پاستوریزه در مدت مذکور هزار تومان افزایش داشته که رشد آن حدود ۱/ ۲۲ درصد است.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
برخی سهم‌ها در بورس براساس روابط سفته بازی رشد کردند، الان وقت پایین آمدن آن‌هاست/ به نظرم روند رشد شاخص سهام با این شدت ادامه دار نخواهد بود

ابراهیمی سروعلیا تاکید کرد که برخی از صنایع در بازار سهام  وجود دارند که قیمت سهم آنها بی دلیل و بر اساس روابط سفته بازی رشد داشته که زمان زیادی هم به کاهش قیمت آنها نمانده و ممکن است که قیمت سهم آنها برگردد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
صادرات ۲۱۸ میلیارد لیتر آب مجازی در سال ۹۷ ! + جدول

بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در سال ۹۷ در مجموع ۷۶۳ هزار تن هندوانه به کشورهای عراق، امارات، ترکیه،افغانستان، عمان و ... صادرات شده است.

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه‌ای وزارت اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مدیرعامل بیمه ایران فعلا تغییر نمی‌کند/ تکلیف تاجدار در بیمه البرز به زودی مشخص می‌شود

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه‌ای وزارت امور اقتصادی و دارایی گفته است که هیج خبری دایر بر تغییر و جابجایی مدیران عامل بانک‌های دولتی وجود ندارد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
درآمدهای بیمه البرز از محل فروش بیمه نامه به سمت خرید و فروش ملک و ساخت و ساز رفت/ سرمایه‌گذاری بیش از ۶۰ میلیارد تومانی بیمه البرز در مسکن و زمین در سال ۹۷

قابل ذکر است در غیاب ابزارهای مالیاتی، به جهت سود بالا در سرمایه‌گذاری بخش زمین و مسکن، این بخش برای خیلی از شرکت‌های بیمه‌ای و بانک‌ها جذاب بوده که همین سرمایه‌گذاری‌ها نیز خود در افزایش قیمت‌ها در این دو بخش موثر است.

«نود اقتصادی» گزارش می دهد
چرا با وجود رشد چشمگیر تولیدات دام و طیور در سال ۹۷ اما قیمت‌ها چند برابر شد؟

گزارش جدید وزارت جهادکشاورزی نشان می‌دهد طی سال ۹۷ به جز کاهش ۵۵۰۰ تنی گوشت قرمز، سایر تولیدات دام و طیور رشد قابل توجهی داشته است، به طوریکه تولید گوشت مرغ ۱۱۸ هزار تن، تولید تخم مرغ نزدیک به ۱۴ هزار تن، تولید عسل ۲۳۰۰ تن و شیر ۵۳۴ هزار تن نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته است.

سیستان و بلوچستان هفتمین دارنده سطح تولید محصولات باغی کشور است

برای کسانی که استان سیستان و بلوچستان را از نزدیک ندیده‌اند، شاید این تصور پیش آید که این استان در کنار فقر اقتصادی، دارای فقر محیطی بالایی هم است، با این حال طبق آمارهای وزارت جهادکشاورزی، این استان در رتبه ۷ با بالاترین سطح تولید محصولات باغی قرار دارد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
تنها ۱۷ درصد خرمای تولیدی کشور به صورت میوه به مصرف خانوارهای ایرانی می‌رسد/ سرانه مصرف خرمای هر ایرانی سالانه ۸ کیلوگرم است

طبق اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» استخراج کرده است در سال‌های اخیر تولید خرمای کشور به یک میلیون و ۲۰۰هزار تن رسیده که از این میزان تنها ۱۷/۲ درصد از خرمای تولید شده به صورت میوه در داخل کشور به مصرف خانوارها رسیده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
کاهش ۱۰ درصدی خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۸

شرکت بازرگانی دولتی ایران نشان می‌دهد در چهار ماهه سال ۹۷ حدود ۶/۴ میلیون تن گندم در قالب طرح خرید تضمینی از کشاورزان خریداری کرده بود که این میزان در چهارماهه سال جاری با کاهش ۱۰/۵ درصدی به ۵/۷ میلیون تن رسیده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
در ۱۰ سال آینده کشاورزی ایران چه وضعیتی خواهد داشت؟

براساس گزارش چشم‌انداز کشاورزی ۲۰۲۸-۲۰۱۹ که با همکاری مشترک سازمان‌های OECD و FAO تهیه شده، پیش‏‌بینی می‏‌شود در سال ۲۰۲۸، تولید و صادرات انواع ماهی و غذاهای دریایی، گوشت مرغ و پنیر با افزایش همراه شود.

گوشت گوسفندی هر کیلو ۹۰ تا ۹۷ هزار تومان/ قیمت‌های متفاوت گوشت گوسفندی و گوساله در برخی استان‌های کشور/ اصفهان، رکودار گرانترین قیمت گوشت در بین استان‌های کشور

طبق بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی»، در حال حاضر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در استان‌های مختلف کشور بین ۹۰ تا ۹۷ هزار تومان و قیمت گوشت گوساله نیز هر کیلو ۶۲ تا ۷۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

هرکیلوگرم گوشت چطور با قیمت ۱۰۰ هزار تومان به دست مشتری می‌رسد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد با این که هزینه تولید هر کیلوگرم دام توسط دامدار بین ۳۰ تا ۳۶ هزار تومان است، قیمت هرکیلوگرم گوشت از دست دامدار تا مشتری مسیری را طی می‌کند که در نهایت هر کیلوگرم گوشت با قیمت هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان به دست مشتری می‌رسد.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرد:
روایتی از توصیه رهبر انقلاب به روحانی در مورد سهمیه بندی بنزین

رهبرانقلاب به رئیس جمهور گفتند، مناسب بود همزمان با اجرای سهمیه بندی بنزین اولین پرداخت نقدی یارانه‌ها نیز صورت می‌گرفت؛ ولی حالا که انجام نشده، لازم است زودتر اقدام کنید.


دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف کشور:
عده‌ای به دنبال برهم زدن امنیت در بازار بودند/ بیش از 50 درصد بازار باز است
انتقاد اقتصاددان مدافع بازار آزاد از گرانی بنزین:
افزایش قیمت بنزین زمینه ساز تورم تشدید شونده است
فیلم/ غلامحسین حسنتاش رئیس اسبق موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خوش‌بختانه این دولت صادقانه گفت، درآمد کم دارم، بنزین را گران می‌کنم!

پربیننده