جمعه یکم آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲:۴۹ قبل از ظهر

اخبار صادرات غیرنفتی

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
۸۱ درصد صادرات غیرنفتی ایران به ژاپن میعانات گازی است!

به گزارش «نود اقتصادی» بررسی داده‌های تجارت خارجی نشان می‌دهد صادرات ایران به ژاپن از حدود ۴۵۰ میلیون دلار در سال ۸۹ به حدود ۱/۱ میلیارد دلار در سال ۹۵ رسیده بود که این میزان با کاهش نزدیک به ۶۰ درصدی در سال ۹۷ به ۴۴۰ میلیون دلار رسیده است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
در دوره وزارت مرحوم عالیخانی واردات 6 برابر صادرات غیرنفتی بود + جدول

درحالی‌که این روزها یک جریان خاص مرحوم علینقی عالیخانی وزیر اقتصاد دهه 40 را به عنوان معمار اقتصاد ایران معرفی میکند، اما بررسی‌ آماری عملکرد مرحوم عالیخانی نشان می‌دهد از جمله راهبردهای صنعتی ایران در این دوره یعنی راهبرد جایگزینی واردات و توسعه صنایع صادراتی در دهه 40 عملا شکست خورده است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
۳۴ میلیارد دلار از ارز صادراتی سال ۹۷ به سامانه نیما نیامده است+ نمودار

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد در ۱۲ماهه سال ۹۷ حدود ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار واردات کالا به کشور انجام شده است که بیش از ۲۸ میلیارد دلار از ارز موردنیاز آن از سوی دولت و با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۹ میلیارد و ۶۱۵ میلیون دلار آن از طریق سامانه نیما و نزدیک به ۵ میلیارد دلار آن خارج از ارز دولتی و نیما تهیه شده است.

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی:
حجم صادرات به عراق به راحتی می‌تواند به 20 میلیارد دلار برسد/ با کیفیت بالا، قیمت مناسب و تحویل کالا در موعد مقرر می‌توان ترکیه را در بازار عراق پشت سر گذاشت

دانشمند گفت: نیم‌نگاهی به آمار تجارت عراق نشان می‌دهد که این کشور جدا از تجارت هشت‌میلیارد دلاری با ایران، سطح روابط بازرگانی خود با ترکیه را به 20‌میلیارد دلار رسانده است. بنابراین افزایش 12‌میلیارد دلاری سطح تجارت با عراق چندان دور از دسترس نیست و می‌توان ظرفیت آن را ایجاد کرد؛ چراکه بازار عراق کشش پذیرش این حجم از واردات را دارد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد
صادرات ایران به ۸ کشور آسیایی ۳۲ برابر صادرات به ۲۸ کشور اروپایی/ آیا بهتر نیست به جای شاباش دادن به اروپایی‌ها، با همسایگان همکاری کنیم؟

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران و آمارهای تفصیلی سازمان توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در ۱۱ماهه سال ۹۷ حدود ۹۸۲ میلیون دلار کالای غیرنفتی ایرانی خریده‌اند، این درحالی است که در همین مدت هشت کشورهای آسیایی ۳۱/۸ میلیارد دلار یعنی ۳۲ برابر ۲۸ عضو اتحادیه اروپا کالای ایرانی خریده‌اند. 

روایت قائم‌مقام اسبق وزارت صمت از اشتباهات دولت روحانی در گران کردن بنزین؛
در سال 89 بنزین و گازوئیل با هم گران شدند، اما مردم معترض نشدند!

زمان و رفتار دولت در گران کردن بنزین مناسب نبود


پربیننده