به گزازرش «نود اقتصادی» بهرام شکوری، در گفت‌وگو با «اتاق ایران آنلاین» با اشاره به مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر تعطیلی پنجشنبه در کشور، ادامه داد: هدف از نام‌گذاری سال، تلاش برای افزایش رشد اقتصادی است که این امر نیز مستلزم افزایش تعاملات ما با دنیای خارج است. هماهنگ شدن تعطیلات پایان هفته ما با کشورهای دنیا همچون برداشته شدن تحریم‌ها و برقراری روابط مالی با کشورهای مختلف، بستر را برای افزایش صادرات فراهم می‌کند.

او با تأکید بر اینکه این هماهنگی ارتباط ما را با دنیا افزایش خواهد داد، افزود: بسیاری از کشورها حتی کشورهای مسلمانی مثل ترکیه و آذربایجان، شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و این امر منافاتی با مناسک عبادی روز جمعه نیز ندارد. ما می‌بینیم که در این کشورهای مسلمان نماز جمعه برگزار می‌شود و مردم هم شرکت می‌کنند. کشورهای دیگر مثل قطر و عمان نیز جمعه و شنبه را تعطیل هستند که در نتیجه ارتباطشان با دنیا دو روز قطع است.

شکوری ادامه داد: متأسفانه معلوم نیست با چه تدبیری نمایندگان مجلس، پنجشنبه را به جای شنبه در کشور ما به عنوان دومین روز تعطیل اضافه کرده‌اند. هدف این است که از خلال این تغییرات، شرایطی ایجاد شود که ارتباط ما با دنیا افزایش یابد. در حالی که با تعطیلی پنجشنبه، ارتباط ما با دنیا 4 روز قطع می‌شود.

او با اشاره به اظهار نظر معاون پارلمانی رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه در هر جایی و هر زمانی می‌توان با کشورهای دیگر ارتباط داشت، بیان کرد: حتی اگر فرض کنیم که این اظهار نظر درست است باز هم برای این موضوع ما نیاز به زیرساخت‌های ارتباطی داریم. وقتی اپلیکیشن‌های شناخته‌شده دنیا در کشور ما فیلتر است و یا سرعت اینترنت تا حد قطعی کاهش پیدا می‌کند، چطور می‌توان درباره ارتباط با کشورهای دنیا از طریق شبکه‌های اجتماعی داخلی مثل «بله» سخن گفت.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، افزود: با همه این مشکلات اتفاقاً ما سعی کردیم ارتباط خود را با شرکای خارجی‌مان در بستر شبکه‌های اجتماعی حفظ کنیم. در موارد زیادی نیاز است که مستنداتی را بفرستیم و گزارش‌هایی را دریافت کنیم که حتی اگر به صورت مجازی انجام شود باز هم آن‌ها در روزهای تعطیل پاسخگو نیستند.

شکوری بیان کرد: در حال حاضر روابط بانکی ما با دنیا قطع است اما اگر این روابط برقرار شود، در این صورت آن‌ها روز پنجشنبه و یا جمعه منتظر هستند برای طرف‌های خود در ایران آل سی باز کنند و یا حواله پولی ارسال کنند، اما با بسته بودن بانک‌های ما چنین امکانی وجود نخواهد داشت.

او اینکه بسیاری از مجوزهایی که برای صادرات محصول نیاز است در روزهای تعطیل صادر نمی‌شوند، تأکید کرد: با این رویه، 4 روز را برای توسعه صادرات از دست خواهیم داد و این سیاست غلط خسارات زیادی به صادرات و واردات ما وارد خواهد کرد.