یکشنبه ششم خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱:۹:۳۱ بعد از ظهر

اخبار بانک مرکزی

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛
چرا منتقدان سیاست رفع تعهد ارزی دروغ می‌گویند؟ + جدول

طی چند سال اخیر که سیاست رفع تعهد ارزی در کشور اجرا شده، انتقادهایی از سوی برخی کارشناسان نسبت به این موضوع وجود داشته اما در سال جاری این موضوع عمدتا از سمت چند نفر از نمایندگان مجلس و بعضا برخی اعضای اتاق بازرگانی مطرح می‌شود.

ویدئو نوشت/
سفر رایگان به ترکیه؟!

بانک مرکزی برای مدیریت تقاضا و کنترل بازار ارز به دلیل افزایش سفرهای خارجی در پایان سال، سهمیه ارز مسافرتی را از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ یورو افزایش داد برخی افراد و رسانه‌ها، این اقدام را یارانه دولت به ثروتمندان برای سفرهای خارجی عنوان کردند.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛
افزایش دو برابری سهمیه ارز مسافرتی در هفته های پایانی سال چه کارکردی دارد؟

بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده که سهمیه ارز مسافرتی با افزایش دو برابر به ۱۰۰۰ یورو افزایش یافته است. اما این اقدام موثر بانک مرکزی در آستانه افزایش تقاضای پایان سال گویا به مذاق برخی سودجویان خوش نیامده و آن ها قصد دارند با تخریب این سیاست به بانک مرکزی فشار وارد کنند.

بدهی واریز شده بابک زنجانی به حساب بانک مرکزی ۲ میلیارد دلار بوده است

امروز بانک مرکزی در بیانیه‌‌ای خبر از واریز دارای‌های ارزی بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی داد. پیگیری ها از رقم واریز شده به حساب بانک مرکزی حکایت از آن دارد که ارزش مجموع اموال خارج کشور معرفی شده از سوی بابک زنجانی حدود چهار تا پنج میلیارد دلار است و اکنون از این رقم دو میلیارد دلار به حساب ارزی بانک مرکزی واریز شده است .

یادداشت سیدرضا راستی الحسینی، کارشناس پولی و بانکی
بانک مرکزی برای تامین مالی اجتماعی " نیاز به یک اکوسیستم های مالی اجتماعی اسلامی ملی " زیر نظر یک بانک تخصصی دارد

یک اکوسیستم مالی اجتماعی شامل تأمین‌کنندگان مالی اجتماعی و شرکت‌های اجتماعی، به‌علاوه همه ذینفعانی است که در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری اجتماعی مشارکت می‌کنند، تأثیر می‌گذارند یا تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند