به گزارش «نسیم» به نقل از (شادا)، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در جمع خبرنگاران در باکو، گفت: طبق ارزیابی نهادهای بین‌المللی وصندوق بین‌المللی پول، ایران در آینده نزدیک بیشترین رشد اقتصادی را در خاورمیانه و منطقه خواهد داشت.

علی طیب‌نیا به مذاکرات خوب خود با مقامات آذری اشاره کرد و گفت: به رغم توسعه خوب روابط سیاسی میان دو کشور، همکاری‌های اقتصادی فیمابین در شان دو کشور توسعه نیافته اما امیدواریم درآینده نزدیک شاهد گسترش مبادلات اقتصادی بین دو کشور باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به فرصت‌های خوب همکاری میان دو کشور اشاره کرد و افزود: همکاری‌های دو کشور در ایجا صلح و ثبات در منطقه موثر است و به تقویت اقتصاد طرفین و افزایش رفاه دو ملت کمک خواهد کرد.

وی عملیاتی کردن توافقات روسای جمهور دو کشور را از اهداف سفر خود اعلام کرد و گفت: تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها آثار منفی بر اقتصاد ایران گذاشته بود که با تدابیر و برنامه‌ریزی‌های منطقی و سیاست‌های پولی دولت، نرخ تورم از 40 درصد به زیر 16 درصد کاهش یافته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به نرخ رشد اقتصادی 4 درصدی در 6 ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: بهبود فضای کسب و کار و زمینه سازی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی از اهداف راهبردی دولت در داخل کشور بوده و توانستیم در کوتاه مدت علیرغم تحریم‌های موجود این شاخص را 22 رتبه ارتقا دهیم.

وی با اشاره به ظرفیت های ممتاز کشورمان درحوزه های مختلف سرمایه گذاری، گفت: جمهوری اسلامی ایران با برخوردای از نیروی انسانی کارآمد و متخصص می‌تواند کمک قابل توجه به جمهوری آذربایجان درحوزه‌های فنی- مهندسی ارائه دهد.

وی بررسی موانع همکاری‌های بانکی و تلاش برای گسترش این همکاری ها را ازموضوعات مورد مذاکره در این سفر اعلام کرد و افزود: رئیس جمهوری آذربایجان و وزیران این کشور نیز بر رفع محدودیت های بانکی بین دو کشور تاکید داشتند.

علی طیب‌نیا درباره حذف دلار در برخی معاملات خارجی گفت: ما استفاده از پول‌های ملی کشورها را در معاملات تجاری مطرح کردیم و علاقه‌مند به توسعه این روش در معامله با کشورهای دیگر هستیم و این موضوع با استقبال خوب خیلی از کشورها مواجه شده است اما این به معنی آن نیست که از پول کشور ثالث در مبادلات تجاری استفاده نشود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در مورد علاقه مندی کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران بعد از تحریم های روسیه گفت : غربی ها قبل از تحریم های روسیه برای سرمایه گذرای در ایران اظهار علاقه کرده بودند آنها به این نتیجه رسیده اند که ادامه تحریم ها به نفع آنها نبوده است لذا علاقه مندند از منافع موجود در بازار ایران بهره خود را داشته باشند.

وی به مزیت‌های خوب سرمایه‌گذاری در ایران همچون وجود نیروی کارآمد و متخصص، بنیان‌های قوی علمی- تخصصی، انرژی ارزان و ظرفیت‌های خوب قانونی کشور اشاره کرد و گفت: این مزیت‌ها جمهوری اسلامی ایران را به بهترین مکان برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است.

"علی طیب نیا" از علاقه مندی سرمایه گذاران آذری به فعالیت در جمهوری اسلامی ایران به ویژه در مناطق آزاد تجاری صنعتی ارس و ماکو اشاره کرد و گفت: محدودیتی برای سرمایه گذاری آذری ها در ایران وجود ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری های مشترک، ترانزیت کالا، افزایش مبادلات تجاری، توسعه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت را از محورهای مهم همکاری بین دو کشور عنوان کرد و گفت : مذاکرات خوبی با دوستان آذری در این زمینه ها صورت گرفت.

"علی طیب نیا" گسترش همکاری‌های تجاری اقتصادی با همسایگان و تعاملات دو یا چند جانبه با کشورهای منطقه را از برنامه‌های مهم جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: این همکاری برای همه کشورهای منطقه منافع زیادی خواهد داشت.

به گزارش «نسیم» به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان که روز چهار شنبه طی سفری به آذربایجان رفته است، با مقامات مختلف  این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

دیدار دکتر طیب نیا با  وزیر  اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی که بر اساس دعوت شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان در باکو به سر می‌برد، با این مقام کشور جمهوری آذربایجان  دیدار و گفت و گو نمود.

طیب نیا  ضمن ابراز تشکر و قدردانی از دعوت  شاهین مصطفی اف برای سفر نمایندگان ایران به باکو، به عزم جدید و مصصم روسای جمهور دو کشور برای بهبود و ارتقای روابط و مناسبات همه جانبه دو کشور اشاره نمود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: روسای جمهور دو کشور در یکسال گذشته چهار بار یکدیگر را ملاقات نموده‌اند و این نشان از اهمیت و اولویت روابط دوجانبه برای مقامات ارشد دو کشور دارد.

طیب نیا اشاره به اهمیت گسترش روابط دو کشور برای ثبات و گسترش صلح در منطقه تاکید کرد: رویکرد دولت  تدبیر و امید این است که به جمهوری  آذربایجان صرفاً به عنوان یک کشور همسایه نگاه نمی‌کند و نگاه مشترک و مشابه مقامات دو کشور مبین نقطه نظرات مشترک فراوان میان مقامهای دو کشور است و این نشانگر آن است که  فعالیتهای مشترکی را می‌توان به منظور توسعه روابط برداشت.

طیب‌نیا تصریح کرد: آقای دکتر روحانی رییس جمهوری ایران نیز بر اهمیت جمهوری آذربایجان برای ایران در میان کشورهای منطقه تاکید و اهمیت ویژه دارند.

وی در ادامه براشتراکات فرهنگی- تاریخی- مذهبی دو کشور و ریشه‌های قدرتمند مشترکات یادشده دو کشور تاکید کرد.

طیب نیا در عین حال خاطر نشان کرد: با وجود بهبود روابط سیاسی، روابط تجاری و اقتصادی دو کشور در وضعیت مطلوب و شایسته قرار ندارد و با توجه به اینکه وظیفه اجرای تفاهمات میان مقامات ارشد دو کشور به عهده وزاری اقتصادی دو کشور است، ضرورت دارد برای افزایش همکاری‌های تجاری- اقتصادی تلاش نماییم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان بهبود و ارتقای این موضوعات را منوط به رفع مشکلات کنونی در روابط بانکی دو کشور دانست و بر ضرورت حل و فصل نواقص و مشکلات موجود در روابط شبکه بانکی دو کشور و ارتقای همکاری‌های متقابل دو کشور تاکید کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: لازم است همکاری‌های سرمایه‌گذاری به خصوص معرفی فرصت‌های متقابل سرمایه‌گذاری دو کشور به خصوص افزایش حضور و فعالیت تجار و بازرگانان آذری در مناطق آزاد اقتصادی نظیر ارس و ماکو که در نزدیکی مرزهای آذربایجان با ایران قرار دارند و بهره‌مندی از ترجیحات و معافیت‌هایی نظیر 20 سال معافیت مالیاتی و همچنین معافیت از حقوق ورودی و سود بازرگان و  دیگر عوارض گمرکی موجود در این مناطق، مورد توجه قرار گیرد.

طیب‌نیا در ادامه استفاده از تجارب آذربایجان در صنایع کشتی‌سازی و تاسیسات و سازه‌های بندری و همچنین سرمایه‌گذاری آذری‌ها در پارک‌های صنعتی ایران را خواستار شد.

وی در ادامه در خصوص آمادگی ایران برای همکاری‌های تجاری در خصوص نفت، گاز، پتروشیمی و فروش 13 نوع محصولات پتروشیمی مورد نیاز آذربایجان را اعلام کرد.

شاهین مصطفی اف، وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان نیز در ادامه از حضور هیات ایرانی ابراز خرسندی نمود و افزود: بنا به پیشنهاد جناب آقای الهام علی اف، رییس‌جمهور محترم آذربایجان مقرر شد به منظور بهبود، تعمیق، تحکیم و گسترش روابط سه کشور مهم و اثرگذار منطقه به منظور انجام همکاری‌های سه جانبه ایران- ترکیه- آذربایجان اقدام شود.

وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان در عین حال تصریح کرد: در راستای تحقق این پیشنهاد  نشست‌های سه جانبه میان وزرای اقتصاد سه کشور نیز  اقدام خواهد شد.

دیدار دکتر طیب‌نیا با وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و کمال‌الدین حیدر اف، وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان بر گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور تاکید کردند.

به گزارش «نسیم»، علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به مشترکات فراوان ایران و جمهوری آذربایجان، گفت: گسترش روابط با کشورهای همسایه از اولویت‌های سیاست خارجی ایران است و در این میان جمهوری آذربایجان جایگاه ویژه ای دارد.

طیب‌نیا گفت: ما به جمهوری آذربایجان به عنوان یک دوست راهبردی نگاه می‌کنیم و بدنبال روابطی با این کشور هستیم که تحت تاثیر عوامل ثالث قرار نگیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران گفت: در حوزه حوادث غیر مترقبه و همچنین در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک، افزایش تجارت، همکاری‌های فنی مهندسی و ترانزیت کالا می‌توانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

طیب‌نیا در عین حال خاطر نشان کرد: طی یکسال گذشته افق و فصل جدیدی در روابط دو کشور ایجاد شده و آذربایجان به حدی برای ایران اهمیت دارد و روابط دو کشور آنقدر عمیق و ریشه‌دار و تاریخی است که هیچ موضوع و چالش کوتاه مدتی قادر نیست این روابط عمیق را تهدید کند و امیدوارم هر روز شاهد قوی‌تر شدن مناسبات و پیوندهای میان دو کشور باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در عین حال خاطر نشان کرد: آذربایجان برای ایران تنها یک کشور هم مرز و همسایه نیست، نگاه ما به آذربایجان، همواره یک نگاه راهبردی است و رییس‌جمهور محترم ایران نیز نگاه ویژه‌ای به آذربایجان دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه در شرایط کنونی که افراطی‌گری مذهبی، خشونت و تروریسم بسیاری از کشورهای منطقه را احاطه کرده همکاری‌های سیاسی دو کشور و تحکیم روابط ایران و آذربایجان به بهبود شرایط منطقه و تامین و تحکیم صلح و امنیت کمک می‌کند.

طیب‌نیا افزود: خوشبختانه مذاکرات هسته‌ای ایران روند خوبی دارد و امیدواریم به سرعت به نتیجه مطلوبی که تامین کننده منافع ملت ایران باشد منجر شود، زیرا ایران همواره به وضوح در حوزه انرژی صلح آمیز هسته‌ای شفاف و روشن عمل کرده و چیزی برای پنهان کردن نداشته و ندارد.

کمال‌الدین حیدر اف، وزیر حوادث غیر مترقبه جمهوری آذربایجان نیز در ادامه  به اراده سیاسی سران دو کشور برای گسترش مناسبات و روابط خوب دو کشور اشاره کرد و گفت: ما هیچ مانعی در توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور نمی‌بینیم و آماده همکاری در این زمینه هستیم.

کمال‌الدین حیدر اف از شرایط ایجاد شده در ایران و علاقه‌مندی کشورهای دیگر برای سرمایه‌گذاری در کشورمان ابراز خرسندی کرد و گفت: جمهوری آذربایجان هیچ وقت از تحریم‌های ناعادلانه غربی‌ها علیه ایران پیروی نکرده و بخش خصوصی جمهوری آذربایجان علاقه‌مند به حضور و سرمایه‌گذاری در ایران است.

وزیر حوادث غیر مترقبه در ادامه با بیان اینکه سفرهای متعدد و مکرر مقامات ارشد و وزرای دو کشور مبین علاقه‌مندی و تمایل شدید دو کشور به یکدیگر است، تصریح کرد: پس از  یک دوره کوتاه کندی روابط در حال حاضر روابط رو به گسترش است و سفر شما به باکو نیز در راستای تلاش مقامات دو کشور برای افزایش همکاری‌های متقابل است.

وی در ادامه یادآور شد: تاریخ و طبیعت به ما موهبت همسایه گی عطا کرده ولی این مجاورت مرزی به تنهایی کافی نیست بلکه باید برای ارتقا و توسعه روابط اقتصادی تلاش شود.

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران که به دعوت همتای خود به جمهوری آذربایجان سفر کرده است با سایر مقامات عالی رتبه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

دیدار دکتر طیب نیا با رئیس کل بانک مرکزی جمهوری آذربایجان

به گزارش «نسیم»، علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار با رستم اف، رییس کل بانک مرکزی جمهوری آذربایجان ضمن اشاره به روابط خوب سیاسی دو کشور و حجم پایین روابط و مناسبات اقتصادی و تجاری در مقایسه با روابط سیاسی روبه گسترش دو کشور و همچنین بیان اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت و  با اشاره به تاکیدات دو رییس جمهور بر رفع موانع فراروی فعالیت اقتصادی تجار و بازرگانان دو کشور خواستار تمهیدات لازم از سوی بانک مرکزی آذربایجان برای رفع موانع شدند.

رستم اف، رییس کل بانک مرکزی جمهوری آذربایجان با ابراز خوشوقتی از ملاقات با دکتر طیب نیا و تاکید بر اهمیت مناسبات بانکی اظهار داشت: با توجه به خواست دو رییس جمهور و با توجه به اهمیت و جایگاه اقتصادی ایران توسعه ارتباطات همه جانبه دستور کار است و لذا تمام تلاش خود را برای رفع موانع بکار خواهد گرفت.

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد در سال جدید میلادی سفری به ایران داشته باشد تا با مقامات کشورمان ملاقات و در خصوص همکاری‌های فی ما بین مشورت نماید.

مقرر گردید گروه کارشناسی از بانک‌های مرکزی دو کشور ضمن بررسی وضعیت موجود تمهیدات لازم را برای رفع موانع و توسعه همکاری‌ها به عمل آورد.