به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت، آیت‌الله دکتر «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران که برای حضور در بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به ازبکستان سفر کرده است، در دیدار تجار و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم این کشور گفت: برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به میزبانی ازبکستان فرصت خوبی برای بررسی ارتقای روابط دوجانبه بود.

وی با جدی توصیف کردن اراده رئیس جمهور و مسئولان ازبکستان برای گسترش روابط افزود: در مذاکرات دو جانبه با وجود رضایتمندی طرفین از روند رو به گسترش روابط، بر تلاش برای ارتقای بیش از پیش سطح تعاملات تاکید و قرار شد بخش‌های مربوطه برای افزایش چند برابری حجم مبادلات تجاری تلاش کنند. همچنین تفاهمات خوبی حاصل و مقرر شد پیگیری‌های ویژه‌ای برای تحقق این تفاهم‌ها انجام شود.

رئیس جمهور در ادامه، با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات مبادلات مالی برای رفع دغدغه تجار و فعالان بازرگانی، دستگاه‌های مسئول را مامور پیگیری تحقق آن کرد.

وی در این زمینه اظهار کرد: یکی از مسائل مهم، تسهیل در نقل و انتقال پول و حل شدن مسائل مالی بوده که صحبت درستی است. در این رابطه بانک مرکزی و بانک صادرات می‌بایست هرچه سریع‌تر موانع را بررسی و آن‌ها را برطرف کنند.

آیت‌الله رئیسی همچنین تاکید کرد: وزیر امور خارجه، معاون اقتصادی این وزارتخانه و همچنین آقای پیمان‌پاک رئیس سازمان توسعه تجارت که در این خصوص تجربه خوبی داشته و ارتباطات را پیگیری می‌کنند، این مشکلات را سریع حل کنند. مساله ارتباط مالی تجار و فعالان اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران به نحوی تسهیل و حل شود که دغدغه مساله انتقال پول را نداشته باشند.

رفع مشکلات مربوط به تعرفه گمرکی و فراهم کردن زمینه برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور، از دیگر ماموریت‌های رئیس جمهور به دستگاه‌های مسئول برای تسهیل شرایط توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور بود.