بر اساس اطلاعاتی که  خبرنگار «نود اقتصادی» کسب کرده، برآورد شده که جمعیت ۵ درصدی فعال بازار سرمایه که فاقد پروفایل هویتی هستند نزدیک به یک میلیون نفر باشند.

خبرنگار «نوداقتصادی» دریافته است که در حال حاضر حدود ۹۵ درصد از فعالان بازار سرمایه یعنی حدود ۳۲ میلیون سهامدار، دارای پروفایل هویتی در سجام هستند. از قرار معلوم، تعداد دارندگان کد بورسی در کشور به ۵۰ میلیون نفر رسیده که عمده این افراد دارای سهام عدالت هستند.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اعلام کرده کدهای بورسی صادر شده در نیمه نخست سالجاری در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل ۷۶ درصد رشد داشته است. به این ترتیب تنها در نیمه نخست سال جاری ۸ میلیون و ۸۳۵ هزار کد معاملاتی جدید صادر شده است.

گفته می‌شود که بخشی از این جمعیت پنج درصدی فاقد پروفایل هویتی در سامانه سجام از جمله سهامداران بسیار قدیمی هستند که سالها قبل کد سهامداری گرفته و هویت آنها از جمله شماره ملی، شماره شناسنامه و آدرس  محل سکونت برای سازمان بورس مشخص نیست!

مشخص نبودن هویت این دسته از سهامداران برای سازمان بورس، تا حدی این ذهنیت را تقویت کرده که شاید بخشی از تخلفات بازار سرمایه از سوی آنها صورت بگیرد.