«نود اقتصادی»-رامین پولادرگ، عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق: در رابطه با روابط ترکیه و عراق باید چند نکته را در نظر گرفت: حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ سال، روابط کشور ما با کشور عراق قطع بوده و عراق در این سال ها مستعمره حکومت عثمانی بوده است. از طرفی توان صادراتی کشور ترکیه حداقل ۳برابر توان صادراتی کشور ما می باشد. یعنی ترک ها در این سالها حدود ۱۶۰ میلیارد دلار صادرات داشته اند. از طرف دیگر نیز ترک ها در قبال صادرات کالا از عراق نفت می خرند ولی ایران به صورت یک طرفه این معامله را انجام می دهد. موضوع دیگر این که اقلام صادراتی کشور ترکیه مانند خودرو، پوشاک، شکلات و...، کالاهای ویترینی بوده ولی بسیاری از کالاهای ما چه نفتی و پتروشیمی و چه مواد غذایی کالاهای ویترینی نمی باشد و به این دلیل مردم فکر می کنند حضور ترکیه در عراق پر رنگتر از حضور کشور ماست. البته ترک ها به علت ایجاد شبکه و نیروهای انسانی زیادی که در عراق دارند در بحث خدمات از کشور ما بهتر عمل کردند ولی در صادرات اینگونه نیست. چرا که آمار صادرات کالاهای ترکیه در ۲ سال گذشته گویای همه چیز است.

ترکیه در سال ۲۰۱۸ حدود 6.4 درصد صادرات به کشور عراق داشته است که حدود ۸ ملیارد دلار بوده، در حالیکه در همان سال صادرات کشور ما به عراق حدود ۹ ملیارد دلار بوده است و ترکیه بعد از ایران و چین قرار دارد. در سال ۲۰۱۹ چینی ها حدود ۱۴ ملیارد دلار با عراق مبادله داشتند که ۸ ملیارد دلار آن کالا و ۶ ملیارد دلار نفت بوده است. اما در سال گذشته صادرات ترک ها کاهش یافته و به 6.4 درصد رسیده است و آمار صادرات کشور ما بالاتر از ترکیه قرار دارد و این نشانگر عملکرد بهتر کشور ما نسبت به ترکیه در صادرات به عراق می باشد.

موضوعی که حائز اهمیت است این است که ما باید تلاش و حضورمان را در کشور عراق تقویت کنیم چرا که ترکیه مرز جدیدی از طرف موصل برای صادرات به عراق راه اندازی نموده و مسیر کالای صادراتی را به دو مرز افزایش داده است و این موضوع احتمال افزایش صادرات به کشور عراق را در پی دارد و این تنها خطری است که ممکن است برای کشور ما ایجاد شود.

ولی در نهایت با توجه به روابط و داشتن مرزهای زمینی متعدد کشور ما با کشور عراق،  صادرات ما نسبت به ترکیه در شرایط بهتری قرار دارد.