به گزارش «نود اقتصادی»،‌ حسن عباسی معروفان، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در برنامه گفت و گوی اقتصاد، سیمای جمهوری اسلامی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با بیان این که طبق تعهد بانک مرکزی برای تأمین ارز روزانه حدود 25 تا 30 هزار تن انواع نهاده‌ از گمرک ترخیص می‌شود، گفت: قیمت خوراک دام و طیور هفته آینده متعادل خواهد شد.

به گفته وی در کشور سال گذشته 18 میلیون تن خوراک دام و طیور مصرف شده و امسال نیز پیش بینی می‌شود که 19 میلیون تن استفاده شود که از این میزان تنها 6 میلیون تن در داخل تولید می‌شود و بقیه باید وارد شود.

به گفته معروفان دلیل بالا رفتن قیمت نهاده در بازار عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است که طی 4 ماه گذشته بانک هیچ ارزی تخصیص نداده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور همچنین از بازنگری قیمت مرغ در ستاد تنظیم بازار خبر داد و گفت: با توجه به این که دولت قیمت ذرت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 150 تومان در هر کیلو افزایش داده است، بدیهی است که این افزایش در قیمت تمام شده تولید کنندگان مؤثر است، بنابراین ستاد تنظیم بازار در قیمت خرید تضمینی مرغ بازنگری می‌کنند.

معروفان گفت: به تولید کنندگان گفته‌ایم که استدلال خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در باره بالا رفتن قیمت تمام شده مطرح کنند تا در ستاد تنظیم بازار مطرح شود.

وی هم چنین به بالا رفتن قیمت بیش از اندازه نهاده در بازار اعتراف کرد و گفت: قیمت ذرت در بازار به کیلویی 2 هزار و 100 تومان و سویا 4 هزار تومان رسیده است.

بهمن محمدیاری مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی که در این برنامه شرکت کرده بود اعلام کرد که قیمت ذرت در بازار سیاه کیلویی 2 هزار و 500 و سویا 5 هزار تومان است، در حالی که قیمت مصوب دولت به ترتیب هزار و 350 و 2 هزار و 700 تومان می‌باشد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در واکنش به این اظهارات گفت: 80 تا 90 درصد خوراک دام مورد نیاز در بازارگاهی که برای فروش نهاده در نظر گرفته‌ایم با قیمت مصوب دولتی به فروش می‌رسد و حدود 10 درصد خوراک دام در بازار سیاه خرید و فروش می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور تعرفه صادرات مرغ برداشته شده و امکان صادرات بدون تعرفه وجود دارد.

وی همچنین گفت: خرید تضمینی مرغ با قیمت 12 هزار و 900 تومان تا زمانی که مازاد عرضه در بازار وجود دارد ادامه خواهد داشت.

معروفان همچنین از خرید مرغ 14 هزار و 500 تومانی خبر داد که ویژه کشتارگاه‌های A مثبت است. این مرغ‌ها کیفیت خوب و مرغ سایز هستند که وزن آنها در حدود 1.8 کیلوگرم است.

وی در خصوص مرغ سایز گفت: تمام تولید کشور باید به این سمت برود؛ چراکه تولید مرغ در محدوده 1800 گرم می‌تواند مصرف دان در کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 10 تا 20 درصد کاهش دهد.