به گزارش «نود اقتصادی»، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی، ۳۹ میلیون و ۳۴۱ هزار و ۸۷۳ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند. میزان تولید مدت مشابه سال گذشته، ۳۸ میلیون و ۱۶۲ هزار و ۱۱۴ تن بود.

میزان تولید کنسانتره آهن شرکت‌های بزرگ سنگ آهن، در ۱۰ ماهه امسال، حدود ۳ درصد رشد یافت و از ۳۹ میلیون تن عبور کرد.

از این میزان، شرکت‌های «گل گهر» ۱۳ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۴۴۱ تن، «چادرملو» ۷ میلیون و ۹۷۰ هزار و ۱۴ تن، «سنگ آهن مرکزی» ۳ میلیون و ۹۵۴ هزار و ۸۶۲ تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» ۴ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۶۵۱ تن، «گهر زمین» ۳ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۲۵ تن، «اپال پارسیان سنگان» ۲ میلیون و ۵۶۴ هزار و ۵۲۹ تن، «صنعتی و معدنی توسعه ملی» یک میلیون و ۹۸۲ هزار و ۲۹۶ تن، «صبا نور» ۹۳۰ هزار و ۲۵۲ تن و «جلال آباد» ۴۱۲ هزار و ۸۰۳ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند.

۶ شرکت بزرگ گندله ساز (چادرملو، گل گهر، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، اپال پارسیان سنگان، صنایع معدنی فولاد سنگان و صبانور) از ابتدای فروردین تا پایان دی ۹۸، حدود ۲۲ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۹۴۶ تن گندله سنگ آهن تولید کردند که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال ۹۷ (۲۲ میلیون و ۹۲۸ هزار و ۵۸۷ تن)، ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بنا به این گزارش، ۵ شرکت بزرگ معدنی در ۱۰ ماهه سال ۹۸، حدود ۳ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۹۹۹ تن سنگ آهن دانه بندی تولید کردند. این رقم نسبت به تولید مدت مشابه سال گذشته (۵ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۴۷۵ تن)، ۳۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.
از این میزان، شرکت سنگ آهن سنگان «۲۴۷ هزار و ۴۷۷ تن»، صبانور «یک میلیون و ۷۷۲ هزار و ۲۸۳ تن»، سنگ آهن مرکزی «۳۸۶ هزار و ۳۷۵ تن»، فلات مرکزی «۶۶۳ هزار و ۵۶۴ تن» و چادرملو «۳۹۰ هزار و ۳۰۰ تن» تولید کردند.