به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان وزیر نیرو، در مراسم امضای تفاهم نامه فاز دوم طرح ملی فهام میان شرکت های توانیر و ساتکاب اظهار کرد: براساس تفاهم نامه امروز شرکت های توانیر و ساتکاب پنج میلیون مشترک برق طی دو سال به کنتور های فهام (هوشمند) مجهز خواهند شد.

وی ادامه داد: بنا به تکلیف قانونی که در بودجه ۹۸ متوجه وزارت نیرو است، شرکت های توانیر و ساتکاب توافق کرده اند تا ساخت پنج میلیون کنتور هوشمند برای اندازه گیری و مدیریت انرژی مشترکان بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، تجاری و خانگی را آغاز کنند.

وزیر نیرو گفت: طبق وعده داده شده، اولین مجموعه این محصولات به تعداد ۱۰۰ هزار کنتور ظرف دو ماه آینده وارد بازار خواهد شد.

وی کنتور هوشمند را یکی از پیش نیاز های اعمال برنامه های مدیریت مصرف برشمرد و افزود: هرگونه تحولی در چگونگی مصرف انرژی مستلزم دستگاه های اندازه گیری چندزمانه است که کنتور های هوشمند این نقش را ایفا می کنند.

اردکانیان گفت: به منظور عملیاتی کردن مدیریت توامان عرضه و تقاضا (تولید و مصرف) بایستی فعالیت های مستمری انجام گیرد تا بتوان بخشی از برنامه‎ های این حوزه را پایدار و برگشت ناپذیر کرد و تضمین هایی برای برگشت ناپذیری آن نیز تدارک دید.

وی تاکید کرد: اصلی ترین تضمین برای برگشت ناپذیری این برنامه ها و کمک به اثربخشی بیشتر آن در گرو افزایش آگاهی های عمومی است که این مهم یک تحول و تغییر مدل ذهنی است و ابتدا بایستی از خود مدیران صنعت آب و برق شروع شود.

اردکانیان اظهار کرد: افزایش آگاهی های عمومی سه کلمه است، اما عملیاتی شدن آن مستلزم یک انقلاب در مدیریت است و اگر امروزه در صنعت برق گرفتاری های بزرگی وجود دارد این مسئله ریشه در همسان نبودن اطلاعات در سطح جامعه دارد.

وزیر نیرو در پایان بر لزوم افزایش اختیارات و مسئولیت شرکت های استانی تاکید کرد و گفت: ستادی توانمند تر است که علاوه بر تحمل مسئولیت های کلان بتواند بخش عمده ای از امور را به استان ها واگذار کند، بنابراین افزایش اختیارات و مسئولیت شرکت های استانی اصلی ترین اصلاح ساختاری است که در صنعت آب و برق باید صورت بگیرد.