محمد رضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات  در نشست هم اندیشی مدیریت کنترل کرم خراط گردو اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی و بالا رفتن گرمای کره زمین و قرار گرفتن ایران بر روی کمربند خشکسالی دنیا، رفتار آفات متفاوت شده و اکنون با طغیان آفت کرم خراط گردو در کشور روبرو شده ایم که زنگ خطر را به صدا در آورده است.

وی با بیان اینکه باغ های گردو در ۲۵ استان و ۱۵۲ شهر کشور دچار آلودگی آفت کرم خراط شده است، افزود: سطح باغ های گردو در کشور ۱۳۰ هزار هکتار است و حدود ۵۶ هزار هکتار از این سطح باغ های آلوده به آفت کرم خراط شده است.

درگاهی عدم توجه کافی باغداران به بخش فنی باغ ها و احداث باغ های مدرن گردو را از مشکلات موجود در زمینه مبارزه با کرم خراط دانست.

این مقام مسئول ادامه داد: هدف این هم اندیشی تدوین برنامه، تصمیم گیری و ارایه راهکار های مناسب بخش باغبانی استان های باغبانی کشور به منظور کنترل آفت و اصلاح باغ های گردو است.

نصب تله های فرمونی در باغ ها یکی از راهکارهای مبارزه با آفت کرم خراط

در این هم اندیشی،  محمد عصار کارشناس دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه کرم خراط از ۷۴ گونه گیاهی تغذیه می کند، گفت: این آفت علاوه بر درختان گردو می تواند درختان سیب، گلابی، آلو، گیلاس، زیتون، انار و انگور را تحت تاثیر آلودگی قرار دهد.

 عصار افزود: استان های قزوین، تهران، قم، همدان، خراسان رضوی از جمله استان های آلوده گزارش شده اند.

وی نصب تله های فرمونی در باغ ها، انسداد مدخل دالان های لارو بر روی تنه و شاخه های اصلی، استفاده از سیم مفتولی برای مبارزه با لارو کرم خراط، هرس سر شاخه ها و شاخه های آلوده را از راهکار های مبارزه با این آفت برشمرد.