«نود اقتصادی»:رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی  گفت: ۸۰ کیلومتر گسل در تهران وجود دارد که اجازه ساخت برج‌های بیش از ۱۲ طبقه در این مناطق داده نمی‌شود.

محمد شکرچی زاده، با بیان اینکه تعدادی ضوابط بلند مرتبه‌سازی توسط شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب شده است، گفت: ضوابط ساختمان‌های بلند مرتبه باید از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی ابلاغ شود و رعایت آن از سوی شهرداری و سازندگان مسکن الزامی است.

وی با بیان اینکه این ضوابط باید ملاک کار تمام سازندگان شود، گفت: هم‌اکنون ساخت واحد‌های مسکونی بیش از ۱۲ طبقه ممنوع است و باید تمام شهرداران کلان‌شهر‌ها به ویژه تهران رعایت کنند.

شکرچی زاده به مقررات ملی ساختمان و استاندارد ۲۸۰۰ هم اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون رعایت مقررات ملی در برخی از ساختمان‌ها رعایت شده و با اجرا و رعایت آنها زمینه برای بهبود کیفیت ساختمان‌ها و همچنین میزان هدر رفت انرژی در آنها بسیار کاهش می‌یابد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه ۸۰ کیلومتر مربع گسل در استان تهران وجود دارد، گفت: میزان گسل‌های زلزله‌خیز در مناطق یک و دو استان تهران زیاد است و همین موضوع باعث شده که اجازه ساخت برج‌های بیش از ۱۲ طبقه داده نشود.

وی گفت: همزمان با وقوع سیل و همچنین زلزله در سال گذشته این مصوبه به شهرداری‌ها ابلاغ شده و اجازه ساخت مال و ساختمان‌های بلند مرتبه و برج سازی به ویژه در گسل‌ها داده نمی‌شود.

شکرچی زاده به جمع‌بندی تمام نکات حادثه سیل هم اشاره کرد و گفت: جمع‌بندی تمامی ابعاد سیل و همچنین نقش ساخت و ساز‌های غیرمجاز در میزان افزایش خسارت‌های سیل هم به زودی به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ می‌شود.