- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامرضا مصباحی مقدم افزود: بطورکلی تصمیم دولت از 24 فروردین ماه سال 97 بر این شد که ارز به قیمت چهار هزار و 200 تومانی مبنای محاسبات قرار گیرد.

وی همچنین اظهارداشت: دولت می خواست با این اقدام قیمت ارز را 400 تومان نسبت به وضعیت قبل از عید افزایش دهند ولی شد، آنچه که شد و اتفاقاتی که مردم با گوشت، پوست و استخوان خود لمس کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این مسئله همه چیز را به هم ریخت و مشکلات زیادی برای کشور در ابعاد مختلف ایجاد کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه متاسفانه در ایران همه چیز با قیمت ارز گره خورده است، افزود: گرچه به واقع این طور نیست ولی از نظر روانی و افکار عمومی چنین است.

مصباحی مقدم اظهارداشت: اکنون 20 درصد اقتصاد کشور مربوط به مناسبات خارجی اعم از صادرات و واردات و 80 درصد دیگر مربوط به مسائل داخلی است واقع مطلب اینکه اقتصاد ایران نمی بایست به این حد دچار شوک و نوسان می شد.

وی در ادامه مدیریت اقتصاد کشور را بسیار ضعیف دانست و گفت: رئیس کل پیشین بانک مرکزی موضوع را به حال خود رها و شوربختانه نتوانست اوضاع را کنترل کند تا اینکه 23 میلیارد دلار ارز کشور به تاراج رفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روی آوردن مردم به مصرف کالاهای ایرانی را از رویدادهای مثبت اقتصادی کشور طی سال 97 عنوان کرد و افزود: این بحث حاصل بالا رفتن قیمت ارز است نه اینکه مدیریت یا کار خاصی در جامعه انجام شده باشد.

وی اظهارداشت: بطور کلی در سال 97 اقبال مردم به مصرف کالاهای ایرانی و همینطور تولید و صادرات اجناس ساخت داخل به خصوص پوشاک و لوازم خانگی افزایش یافت.

مصباحی مقدم گفت: خوشبختانه طی سال 97 تولید و صادرات پوشاک به ترتیب 38 و 18 درصد افزایش و در همین حد و حدود نیز واردات کاهش پیدا کرد.

وی در ادامه صادرات پتروشیمی ها طی سال 97 را خوب ارزیابی کرد و افزود: طبق آمار بانک مرکزی حجم صادرات غیر نفتی کشور طی سال 97 به میزان 40 میلیارد دلار بوده که بخش اعظم این صادرات مربوط به پتروشیمی ها و فولادی هاست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: متاسفانه یک اشکال جدی در این زمینه وجود دارد و آنهم اینکه پیمان سپاری ارزی را نه درست اجرا و نه صادرکنندگان رعایت می کنند.

وی گفت: متاسفانه با اینکه بخش مهمی از پتروشیمی ها دولتی است اما در مجموع 6,5 میلیارد دلار از صادرات این بخش (پر صادرات ترین) به سامانه نیما وارد و بقیه منابع معلوم نیست چه شده است.

مصباحی مقدم افزود: این از جمله ضعف های جدی که بانک مرکزی باید به شدت کنترل و نگذارد اتفاق بیفتد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.