این روزها دسترسی به اینترنت و استفاده از آن در طول شبانه روز به یک نیاز اساسی تبدیل شده است، به طوری که قطعی اینترنت و سرعت پایین آن حتی برای چند لحظه هم می تواند باعث ناراحتی و نگرانی شود. همه جوامع در دنیا در تلاشند به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند تا بتوانند در کمترین زمان ممکن نیاز خود را از طریق این فناوری برطرف کنند.

سرعت اینترنت در هر نقطه از جهان متناسب با میزان تکنولوژی و فناور های پیشرفته متفاوت است. برخی از کشورها در این زمینه پیشتاز بوده و با داشتن تجهیزات پیشرفته، سریع ترین اینترنت جهان را به مردم ارائه می دهند. بسیاری از کشورها نیز در رقابتند تا بتوانند در آمار مربوط به مقایسه سرعت اینترنت در مناطق مختلف جهان رتبه نخست را از آن خود کنند.

گزارش ها حاکی از ان است سرعت اینترنت همراه در ایران بالاتر از میانگین جهانی بوده اما سرعت اینترنت ثابت بسیار کمتر از میانگین جهانی است. رتبه ایران در اینترنت همراه، ۴۶، اما در اینترنت ثابت ۱۰۳ است. بر اساس این گزارش سنگاپور و آمریکا و انگلیس به ترتیب در صدر جدول بوده و رتبه نخست را در سرعت اینترنت ثابت به خود اختصاص داده اند. همچنین در رابطه با اینترنت همراه نیز سه کشور ایسلند، کانادا و سنگاپور پرسرعت ترین اینترنت را به خود اختصاص داده اند.

در اینفوگرافی زیر می توانید رده بندی اینترنت در ایران و سایر کشورها را با جزئیات بیشتری مشاهده کنید.

جایگاه ایران در سرعت اینترنت جهانی کجاست؟