«مهرداد ترابیان» امروز (سه شنبه) در جلسه تکمیل پوشش رومینگ تلفن همراه استان ها افزود: در استان سیستان و بلوچستان با کمبود 1400 کیلومتری مسیر دسترسی روبروییم که همین موضوع، ایجاد پوشش ارتباطی را با مشکل روبرو کرده است.
وی یادآوری کرد بودجه اپراتورها از محل طرح توسعه فضای دولت الکترونیک و ارایه خدمات الکترونیکی در روستا‌ها (موسوم به یو.اس.او) تقسیم بندی شده است و افزود: به هر اپراتور 20 منطقه با پوشش زیر 50درصدی اختصاص یافته است که اولویت، روستاهای بالای 60 خانوار است.
ترابیان با اشاره به کمبود اعتبار در برخی استان ها برای نصب تلفن خانگی، بر توجه به طرح هادی روستایی در مکانیابی سایت ها تاکید کرد و گفت: هزینه تاسیس سایت ها زیاد است و باید به موضوع وجود جاده های دسترسی و هزینه برق‌رسانی آن نیز توجه شود.
این مسوول افزود: بعضی استان ها برای برپایی شبکه، به تامین برق نیازمندند که با توجه به صعب العبور بودن مناطق، برق رسانی در این نقطه ها به سختی و با اعتبار زیاد صورت می گیرد، بنابراین توجه به تراکم جمعیت در این زمینه بسیار مهم است.

** وعده ای برای خرداد آینده
مدیرکل امور استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت مخابرات و همراه اول تا پایان خردادماه سال آینده سیستم اینترنت رسانی بی سیم «دبلیو.ال.ال» در برخی روستاها را به شبکه نسل های دو، سه و چهار ارتقا می دهند.
به گفته وی، اکنون برای هزینه کرد در طرح یو.اس.او مانعی وجود ندارد؛ زیرا با مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی 500 میلیارد تومان بودجه به بخش خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری اطلاعات تزریق می شود.
ترابیان به پیشرفت ایجاد سایت های تلفن همراه در استان ها بر پایه طرح «همت» اشاره کرد که هنوز برای نصب 10 سایت در برخی استان ها مشکلاتی وجود دارد.
برای نخستین‌بار در سال 1389 اجرای پروژه تامین تلفن ثابت خانگی در 550 روستای محروم دارای بیش از 20 خانوار از طریق مناقصه دو مرحله‌ای به بخش خصوصی واگذار و کنسرسیوم فن‌آوا به عنوان نخستین مجری در سطح کشور انتخاب شد.
بودجه پروژه در مرحله نخست 622 میلیارد ریال و در مرحله دوم (با افزایش 25 درصد ارزش قرار‌داد) حدود 155 میلیارد ریال تعیین شد که در مجموع 777 میلیارد ریال می شود.