«نود اقتصادی»:بارش باران که از اوایل پاییز به صورت پراکنده در استان تهران شروع شده است طی هفته جاری نیز تداوم یافت و تا صبح امروز (پنجشنبه) جریان داشت.
براساس پیش بینی هواشناسی این بارش ها به صورت پراکنده تا فردا ادامه خواهد داشت و از روز شنبه دمای هوا نیز افزایش می یابد.
طی چند روز گذشته بارش ها در نقاط کوهستانی شمال استان تهران در برخی روزها به شکل برف بوده است به طوری که مناطقی مانند دماوند و محورهای مواصلاتی کوهستانی نیز سفیدپوش شده اند.
این درحالی است که تهران روز دوشنبه هفته جاری 21 آبان نیز با ثبت رکورد 20 میلیمتری بارش برپایه گزارش هواشناسی در ردیف مناطق پربارش کشور قرار گرفت.
کاهش آلودگی هوا مهمترین تاثیر بارش ها در استان تهران بویژه شهر تهران است و پایتخت نشینان که سال های گذشته بویژه پارسال را پاییز و زمستانی خشک و کم بارش تجربه کرده بودند امسال پاییز زیبای تهران را دلچسب تر در روزهایی بارانی یا ابری به تماشا نشسته اند.
براساس داده های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تعداد روزهای پاک پایتخت امسال باوجود آنکه تاکنون هنوز در نیمه سال هستیم بیشتر از سال گذشته بوده است.
کل تعداد روزهای پاک سال گذشته 10 روز بوده در حالی که از ابتدای امسال تاکنون تعدادروزهای پاک 14 روز گزارش شده است.
گرچه بارش باران مشکلاتی از جمله ترافیک سنگین در خیابان ها را به دنبال خواهد داشت اما کاهش بار آلودگی هوا از جمله نتایج بسیار خوب باران، این نعمت خدادادی است که می تواند به پربارتر شدن سدهای تامین آب شرب شهروندان و نیز منابع آبی زیرزمینی کمک بسیاری کند.
البته هنوز پایتخت نشینان بارش برف را امسال تجربه نکرده اند اما متولیان مدیریت شهری پایتخت آمادگی برای شرایط برفی را ایجاد و اعلام کرده اند که سایت های برف روبی پایتخت را راه انداخته اند.
براساس اعلام معاون خدمات شهری شهرداری تهران سه سایت پشتیبان نیز در مناطق یک، 15 و 22 (شمال، جنوب و شمال غرب) برای خدمت رسانی به شهروندان هنگام بارش برف در نظر گرفته شده است.
همچنین نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین آلات برف روبی کافی به منظور اقدامات پیشگیرانه و نظارت بر فضاهای آسیب پذیر شهری در هنگام بارش باران و برف پیش بینی شده است.
بارش باران جدای از اینکه نویددهنده خوبی برای کاهش آلودگی هواست، به تغذیه منابع آبی نیز کمک بسیاری می کند و امیدواری را ایجاد کرده است که درصورت تداوم بارش ها با همین روند بسیاری از مشکلات مربوط به کمبود منابع آبی نیز برطرف شود.
به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران میزان بارندگی ها در استان تهران تا صبح روز دوشنبه 21 آبان ماه ٤٦ میلیمتر بوده است که در مقایسه با سال گذشته رشد 300 درصدی را نشان می دهد.
محمدرضا بختیاری اما در عین حال گفته است: حجم مخازن پنج سد تامین کننده آب شرب تهران ٥٥٤ میلیون متر مکعب است که نسبت به سال گذشته ١٥٠ میلیون متر مکعب کمبود آب دارند.
وی افزود: وضعیت سدها به دلیل کاهش بارندگی سال گذشته با وضعیت بسیار بدی همراه شد و باوجود افزایش بارندگی های خوب امسال باز هم به میزان ١٥٠ میلیون متر مکعب کمبود آب داریم.
وی گفت: امسال میزان آب شرب مصرفی ٦٩٨ میلیون متر مکعب بود که نسبت به سال گذشته با افزایش مصرف ١٥ میلیون مترمکعبی روبه رو بودیم.
طی 24 ساعت گذشته بیشترین بارش های استان تهران مربوط به آبعلی با 15.2 میلیمتر، شمیرانات با 12.8 میلیمتر، لواسانات با 12.3 میلیمتر، چیتگر با 11.8 میلیمتر و مهرآباد با 9 میلیمتر بوده است.
کیا جمالی کارشناس هواشناسی اظهارداشت: در 24 ساعت آینده بیشترین بارش ها در نیمه غربی خواهد بود که این بارش ها در ارتفاعات به صورت باران و برف است.
وی با بیان اینکه شدت بارش ها از بعدازظهر امروز کاهش می یابد گفت: فردا میزان بارش ها در استان افزایش می یابد و در تمامی ساعات روز به صورت متناوب شاهد بارش خواهیم بود.
کارشناس هواشناسی یادآور شد: همچنین از روز شنبه بارش ها قطع و آسمانی نیمه ابری برای پایتخت پیش بینی می شود.