به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، جذب سرمایه خارجی، ایجاد فرصت های شغلی و تسهیل ورود به بازارهای جهانی از جمله اهداف مناطق آزاد تجاری است. قرار بر این بود که مناطق آزاد تجاری با قرار گرفتن در بنادر و فرودگاهها  یا در پیرامون آنها و با ایجاد تسهیلات گمرکی و مالیاتی، محل مناسبی برای واردات و صادرات کالاها و تاسیس کارخانجات تولیدی و صنعتی باشند اما در تمام این سال ها مناطق آزاد نتوانستند به کمک هایی که قرار بود به اقتصاد داخلی کشور کنند، دست یابند.

پس از تحولات اقتصادی چند ماه گذشته و نوسانات نرخ ارز،اخبار حاکی از آن است که بسیاری از فعالیت های تجاری در مناطق آزاد دچار رکود شده و برخی از فعالان اقتصادی در این مناطق،فعالیت های خود را تقلیل یا تعلیق کرده اند.حال این موضوع قابل توجه است که با توجه به اهداف تعیین شده برای تاسیس و ضرورت وجود مناطق آزاد، این مناطق باید در زمانی که اقتصاد کشور دچار مشکلاتی شد، به کمک می آمدند و در راه برطرف کردن مشکلات گام موثری بر می داشتند، نه اینکه خود این مناطق هم تحت تاثیر تکانه های اقتصادی کشور مادر شده و فعالیت های اقتصادی خود را کاهش دهند.

در این گزارش تحقیق کرده ایم تا دریابیم کاهش فعالیت های تجاری در مناطق آزاد چه تاثیری بر اقتصاد کل کشور گذاشته است.

تحولات مناطق آزاد،تاثیری بر اقتصاد داخلی کشور ندارد

فرهاد فزونی کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: زمانی که مناطق آزاد تأثیری آن چنانی بر اقتصاد کشور ندارند، کاهش تبادلات تجاری و تولیدی در این مناطق به طور حتم تأثیر منفی بر اقتصاد داخلی نخواهد داشت.

وی افزود: مناطق آزاد به جای دنبال کردن هدف اصلی خود یعنی رشد صادرات بیشتر به دنبال واردات بوده اند و متأسفانه آمار تولید هم در این مناطق بسیار پایین است و میزان تولیدات این مناطق بر تولید کشور تأثیر چندانی ندارد.

فزونی با تأکید بر این موضوع که فعالان اقتصادی مناطق آزاد مقصر اصلی پایین بودن رشد صادراتی این مناطق نیستند، گفت: مناطق آزاد برای رشد صادرات در جاهایی مورد توجه قرار می گیرند که خواب سرمایه در آنجا هزینه زیادی نداشته باشد به عنوان مثال شرکت سونی در منطقه آزاد جبل علی یک انبار بزرگ تأسیس می کند تا کشورهای همسایه در صورتی که درخواست کالای این شرکت را داشتند، سونی بتواند با سرعت این درخواست ها را تأمین کند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در کشوری که نرخ بهره بانکی 25 درصد است، چه کسی می تواند کالا تولید کرده و هزینه انبارداری در کیش یا قشم را بپردازد؛به این امید که 6 ماه دیگر خریداری برای آن پیدا شود.

وی بیان کرد: امکان ندارد با ترکیب کنونی، از مناطق آزاد بتوان به عنوان سکوی صادراتی کشور بهره برد بنابراین فعالان تجاری این مناطق به دنبال واردات رفته و یا برخی از این مناطق همچون کیش به سمت توریستی شدن پیش رفته ‍اند.

فزونی تصریح کرد: تعلیق فعالیت های تجاری در مناطق آزاد به معنای کمتر شدن واردات است و فعالیت های گردشگری در این مناطق را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. به طور مسلم بالا رفتن قیمت ها و هزینه ها باعث شده که بخش گردشگری در این مناطق ضرر ده شود اما تولید ضرر چندانی در مناطق آزاد ندیده  زیرا این مناطق فی نفسه فعالیت های قابل توجهی در زمینه تولید نداشته اند.

این کارشناس اقتصادی افزود: برخی از مناطق آزاد همچون مناطق آزاد شمال کشور به عنوان مناطق آزاد صنعت محور تعریف شده اند که امکان دارد در این مناطق تحولات بازار ارز، تأثیر منفی بر تولید گذاشته باشد اما مناطقی همچون کیش و قشم تأثیر چندانی از تحولات اخیر اقتصادی کشور ندیده اند.

کاهش فعالیت های تجاری در مناطق آزاد از منظری به نفع کشور است

در ادامه تقی کبیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: هدف اصلی و فلسفه وجودی مناطق آزاد به طور عمده گسترش و توسعه صادرات و واردات فناوری جهت تسهیل تولید و اشتغال در کشور بوده است.

وی افزود: گر چه حوزه تجارت و بازرگانی هم جزء فعالیت های تعریفی مناطق آزاد به حساب می آید اما تنها حوزه هدف فعالیت های مناطق آزاد نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: موضوع کاهش کسب و کار فروشگاه ها و مراکز تجاری مناطق آزاد تأثیر چندانی بر اقتصاد کلان کشور ندارد و به طور کلی باید گفت که در حوزه های تولیدی و سرمایه گذاری نوسانات مناطق آزاد تأثیری بر اقتصاد داخلی کشور نمی گذارد.

کبیری اضافه کرد: از طرف دیگر از آنجایی که فعالیت مناطق آزاد ما بیشتر بر اساس واردات تعریف شده است در صورت افت فعالیت تجاری در این مناطق می توان گفت که میزان واردات به کشور از طریق این مناطق کاسته شده و در نتیجه از این منظر می توان این موضوع را به نفع کشور تلقی کرد.

وی در خاتمه افزود: کاهش فعالیت های وارداتی مناطق آزاد در حوزه هایی همچون نساجی و پوشاک می تواند موجب رونق این حوزه ها و فعالیت های تولیدی در داخل کشور شود.

مناطق آزاد می توانند به اهداف مدنظر خود بر اساس اقتصاد مقاومتی دست یابند

مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: مجموعه اتفاقاتی که بعد از نوسانات بازار ارز در کشور رخ داد، موجب شد تا تمام فعالان اقتصادی تحت تأثیر قرار بگیرند و فعالان اقتصادی مناطق آزاد نیز از این موضوع مستثنی نبودند.

وی افزود: تمام آثار منفی که در کشور از بالا رفتن قیمت ارز به وجود آمد در مناطق آزاد نیز بروز کرد تا زمانی که برای موضوعاتی همچون نحوه واردات و صادرات کالا،میزان ارز اختصاصی برای کالاهای ضروری و مسائلی از این دست تصمیم گیری نهایی شود،می توان پیش بینی کرد که فعالیت های تجاری با رشد کاهشی مواجه خواهد بود.

بانک با تاکید بر تأثیر پذیر بودن واحدهای تولیدی مناطق آزاد از تحولات اخیر بازار ارز،گفت: تلاش ما این است که آثار منفی نوسانات نرخ ارز را بر فعالیت های تجاری مناطق آزاد کم کنیم و بر این اساس دبیرخانه مناطق آزاد،دستورالعمل های جدیدی را برای ثبت سفارش کالا، ورود و خروج کالا و واردات مناطق آزاد در چارچوب مقررات کلان کشور به اجرا در آورده است.

 دبیر شورای عالی مناطق آزاد افزود: مجموعه این دستورالعمل ها تلفیقی است تا بتواند هم دیدگاه دولت را در این مناطق تأمین کند و هم با مقررات مناطق آزاد تضادی نداشته باشد.

وی با تأکید بر ابلاغ دستورالعمل های جدید طبق 8 بند توسط معاون اول رئیس جمهور به مناطق آزاد، گفت: تصور می کردیم عملکرد مناطق آزاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی بعد از نوسانات نرخ ارز و تکان های اقتصادی کشور، تغییرات زیادی داشته باشد اما بر اساس آمار اعلامی جدید در حوزه صادرات، شرکت های دانش بنیان و مسائل دیگر تقریباً نزدیک به پیش بینی هایمان در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی هستیم.

بانک تصریح کرد: با تفاهم و همکاری که فعالان اقتصادی انجام داده اند و ضوابط و مقرراتی که دولت در این راستا پیش بینی کرد توانستیم تا حدود زیادی به اهداف اقتصاد مقاومتی نزدیک شویم.

رئیس دبیر شورای عالی مناطق آزاد در خاتمه پیش بینی کرد: تا پایان امسال،مناطق آزاد می توانند به اهداف مدنظر خود بر اساس اقتصاد مقاومتی دست یابند.

گزارش از سمیه عرب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.