حسن صابری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به دلایل افزایش قیمت موز در بازار اظهار کرد: موز جزء کالاهای لوکس به شمار می رود که باید برای واردات آن از ارز آزاد استفاده شود و قاعدتا با افزایش نرخ ارز، قیمت موز نیز دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گیرد و اینگرانی هیچ ارتباطی به دلال بازی و کمبود ندارد.

وی افزود: اگرچه بسیاری از مسئولان علت افزایش قیمت میوه را دلال بازی افراد در میادین میوه و تره بار مطرح می کنند، اما به نظر می رسد که مسئولان به جای اینکه بنشینند و توپ را به زمین یکدیگر بندازنند، باید تمهیدات ویژه ای برای این مشکل بیندیشند.


بیشتر بخوانید: آناناس صدر نشین ویترین میوه فروشی ها شد


صابری از افزایش 60 تا 70 درصدی نرخ میوه نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: سرمازدگی بهاره در 17 استان کشور خسارتی بیش از 11 هزار میلیارد تومان وارد کرد که در نهایت این امر موجب شد بخشی از میوه های هسته دار از بین رود و قیمت ها با نوساناتی در بازار روبه رو شود.

این مقام مسئول افزایش هزینه های بسته بندی، حمل و نقل، صادرات بی رویه، قاچاق و نوسان نرخ ارز را از دیگر دلایل افزایش قیمت میوه در بازار اعلام کرد.

وی در پایان قیمت میوه را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت:  با توجه به آنکه زمان زیادی تا پایان عرضه میوه های تابستانی باقی نمانده است، پیش بینی می شود که با در روزهای آینده با عرضه میوه های پاییزه مشکلی از حیث نوسان قیمت در بازار نداشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.