به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در طول سالیان و دهه های اخیر، خودرو برای خانوار های ایرانی به یک کالا و محصول اساسی تبدیل شده و دیگر به مانند گذشته، عدم برخورداری از آن، مساله ای ساده به شمار نمی رود.

بنابر همین ضرورت، بسیاری از خانوار های ایرانی، خرید خودرو را از اولویت های جدی و اساسی خود قلمداد می کنند، به واقع آنچنان که خریداری خودرو از سوی اقشار مرفه و ثروتمند جامعه امری بدیهی به شمار می رود، در میان اقشار متوسط و حتی ضعیف جامعه این امر به عنوان یک اولویت جدی مد نظر قرار می گیرد و چه بسیار افراد و گروه هایی که برخورداری از خودرو را مهم تر از خرید منزل می پندارند و گواه صدق این ادعا را می توان در خانوار هایی جستجو کرد که علی رغم سکونت در منازل و املاک استجیاری، اما به هر شیوه ممکن تلاش می کنند به خرید اتومبیل مبادرت ورزند که البته بالاتر بودن قیمت مسکن در مقایسه با خودرو، از دیگر دلایل این رویکرد و ذهنیت است، زیرا برای اقشار ضعیف جامعه، خرید خودرو به نسبت منزل مسکونی با سهولت هر چه بیشتری امکان پذیر است و البته نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که حقیقتا عدم برخورداری از خودرو، در شرایط فعلی کشور از حیث اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره با سختی ها، مشقت و دشواری های بسیاری همراه خواهد بود و مجموعه این عوامل باعث می شود حساسیت خانوار ها نسبت به خرید خودرو به مراتب افزون تر و فزاینده تر از دهه های نه چندان دور گذشته، ظهور و بروز پیدا کند.

به و اقع همین الزامات و اقتضائات باعث می شود کوچک ترین تغییرات قیمتی در بازار خودرو به تیتر نخست روزنامه ها، جراید و خبرگزاری ها تبدیل شود و جامعه همواره با دقت و حساسیت بسیاری اُفت و خیز های قیمتی خودرو را رصد می کند.

در چنین شرایطی به تبع، کیفیت اتومبیل های تولیدِ داخل از سوی مالکان و متقاضیانِ خرید اتومبیل، بسیار مورد توجه قرار می گیرد و متأسفانه پایین بودن ضریب کِیفیِ خودرو های تولید داخل، همواره به عنوان یک دغدغه و انتقاد جدی از سوی مردم مطرح می شود.

اگرچه، بر حسب قدرت خریداران و جامعه هدف تولیدات، شاهد تنوع گوناگونی از خودرو ها هستیم که به هر ترتیب هر فرد و گروهی بنابر توان خرید و میزان نقدینگی که می تواند برای خرید خودرو پرداخت کند، به انتخاب اتومبیل مورد نظر خویش مبادرت می ورزد، اما تقریبا در اکثریت قریب به اتفاق خودرو های تولید داخلی، کیفیت پایین، وجه اشتراکی است که مالکان خودرو بر آن اتفاق نظر دارند.


بیشتر بخوانید: واردات قطعات خودرو با برند ایرانی!


خرید خودرو های داخلی، انتخابی است میان بد و بدتر

صنعت خودروسازی یکی از حوزه ها و فعالیت های تولیدی و اقتصادیِ اشتغالزا محسوب می شود که در سایه آن، بسیاری از افراد مشغول به فعالیت های تولیدی خدماتی و توزیعیِ مرتبط با آن هستند و به واسطه این زنجیره، بخش قابل توجهی از جامعه معیشت خود را تأمین می کند.

از دیگر سو، صنعت خودروسازی، یکی از مولفه ها و شاخص های تعیین کننده در میزان توسعه و پیشرفت کشور ها محسوب می شود و امروزه شاهد هستیم ضریب پیشرفت بسیاری از کشور ها را برحسب میزان توفیقات آنها در تولید خودروی باکیفیت می سنجند.

اگرچه در این میان برخی کشورها، بر روی تولید انبوه خودرو سرمایه گذاری نمی کنند، اما به انحای گوناگون، توانمندی خود را در تولید خودرو به رخ می کِشَند، اما برخی کشور ها همچون ژاپن، آلمان و کره جنوبی اساسا با تولید انبوه خودرو در صدد پیشبرد هر چه مطلوب تر اهداف تعیین و ترسیم شده اقتصادی خویش هستند.

با این اوصاف و با وجود چنین اهمیتی و در شرایطی که صنعت خودروسازی در ایران چندان نوظهور نیست و نسبتا از قدمت قابل توجهی برخوردار است به گونه ای که در قیاس میزان پیشرفت خودروسازی در ایران، عموما بر این موضوع تاکید می شود که ایران و کره جنوبی همزمان با یکدیگر در حوزه تولید خودرو فعالیت های خود را آغاز کردند، اما باید به این واقعیت اذعان کرد که مقایسه کیفیت صنعت خودروسازی کشوری همچون کره جنوبی با ایران، امکان پذیر نیست و می باید این قیاس را تنها با یک جمله ما کجا و آنها کجا خاتمه داد.

متأسفانه کیفیت پایین خودرو های داخلی، موجب شده تا وضعیت موجود، مانند چماقی بر سر کالا ها و تولیدات داخلی قرار گیرد و در شرایطی که تنها راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی فعلیِ کشور به حمایت از کالا ها و تولیدات ایرانی خلاصه می شود، برخی خواسته یا ناخواسته با به رخ کشیدن کیفیت خودرو های داخلی، تلاش می کنند خط بطلانی بر تمامی تولیدات داخلی بکشند که البته این رویه و رویکرد و چنین ذهنیتی در ارتباط با تولیدات داخلی، امری مذموم و نکوهیده محسوب می شود که پیامد ها و نتایج سوء و زیان باری را برای اقتصاد و آینده کشور در پی خواهد داشت.

به هر ترتیب، فارغ از ضرورت تفکیک صنعت خودروسازی با دیگر تولیدات ایرانی که بعضا در سطح جهانی و بین المللی نمونه هستند، نباید این واقعیت را نادیده انگاشت که ارتقای کیفی تولید خودروی داخلی در کشور، یک امر حیاتی، ضروری و به نوعی مطالبه و خواستی همگانی محسوب می شود.

محمدرضا نادری، یکی از فعالان حوزه خرید و فروش خودرو، در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به ضرورت نظارت هر چه دقیق تر بر موضوع کیفیت خودرو های داخلی و لزوم ارتقای هر چه بیشتر آن اظهار کرد: اگر واقع بینانه موضوع را مورد بررسی قرار دهیم باید به این موضوع اذعان شود که انتخاب متقاضیان برای خرید خودرو های داخلی، گزینش و انتخابی است میان بد و بدتر و متأسفانه غالب خودرو های داخلی با موضوع کیفیت نامطلوب مواجه هستند و در این میان برخی از مشکلات به صورت ساختاری و فنی است، به گونه ای که برخی خودرو ها در جلوبندی ضعیف هستند برخی دیگر شاسی و بدنه ضعیفی دارند، برخی از خودرو ها در بخش دیفرانسیل دچار مشکل هستند برخی دیگر در قسمت واشر سر سیلند با نارسایی مواجه هستند و شوربختانه این موضوع در بسیاری از خودرو های داخلی بنابر مارک اتومبیل مصداق دارد و گویی این قاعده ای برای خودرو های ایرانی شده در صورتی که این حق ایرانی است که خودروی با کیفیت ملی و تولیدِ داخلی استفاده کند.

وی افزود: عوامل بسیاری در این بی کیفیتی دخیل هستند که بنده بازگو کردن تمامی آنها را به مصلحت نمی دانم، اما یکی از این دلایل به واردات قطعات بی کیفیت از چین معطوف می شود.


بیشتر بخوانید: مواد اولیه تولید قطعات خودرو در دست واسطه هاست!


کیفیت و ایمنی برخی قطعات خودرو های داخلی مطلوب نیست/خصوصی سازیِ واقعی راهکار برون رفت از وضعیت موجود است

چندی پیش، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم رونمایی از محصولات جدید ایران خودرو گفت: مجلس در صورت لزوم از خودروسازان حمایت خواهد کرد، اما این حمایت مشروط و منوط به ارتقای کیفی و ایمنی محصولات تولیدی در این عرصه است.

وی افزود: وقتی تصادفی اتفاق می افتد مردم از هستی ساقط می شوند و باید اوضاع خودرو ها متناسب با شرایط داخلی کشور ساماندهی شود.

لاریجانی در این مراسم بیان کرد: از نظر ملی، عقلی، دینی و شرعی توجه خاص به ارتقای کیفی و ایمنی محصولات ضروری است و در صورت حصول این امر (افزایش کیفیت و ایمنی) حمایت از خودروسازان در دستور کار مجلس قرار می گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شرایط تولید خودرو در کشور ما در سطح و طراز خودروسازی مدرن نیست و فضا به گونه ای است که در این حوزه قادر به گفتن حرفی نو نیستیم.

به زعم وی تا زمانی که به صورت واقعی، خصوصی سازی در بخش خودروسازی کشور محقق نشود، حُصولِ تحول در این عرصه، امکان پذیر نخواهد بود.


بیشتر بخوانید: اجازه ورود به بررسی خیلی از قطعات خودرو را نداریم!


واردات قطعات خودرو یکی از دلایل اصلی کیفیت پایین خودرو ها است

با نیم نگاهی به اظهارات برخی از کارشناسان و صاحب نظران فنی خودرو، متوجه خواهیم شد که ضریب تعویض قطعات در سالیان اخیر به شدت افزایش یافته، قطعاتی که با عمری پایین، زود مستهلک می شوند و نیازمندِ تعویض می شوند، تعویض قطعه چینی با قطعه چینی دیگر مزید بر علت شده تا امروزه بسیاری از خودرو های تولید داخل از لحاظ کیفی با اُفت قابل توجهی همراه شوند.

آنچنان که گزارش های موجود در رسانه ها نشان می دهد، در هشت ماه نخست سال ۱۳۹۶، بیش از ۲۶۰ میلیون دلار، قطعه برای خودرو های سبک و سنگین از چین وارد شده، خودرو هایی که بعضا نام ملی و ایرانی را با خود یدک می کشند.

برخی دیگر از کارشناسان انحصار موجود در خودروسازی را از عوامل موثر در کیفیت پایین خودرو های داخلی می دانند.

چندی پیش، علی خاکساری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با رسانه ها اذعان کرد: خودروسازان جهانی باید مستقل از دو شرکت ایران خودرو و سایپا محصولاتشان را در ایران تولید و عرضه کنند، زیرا فرآیند تولید (در بسیاری از محصولاتِ شرکت های مذکور) معیوب است.

به زعم وی، با تولید خودروی مستقل از سوی خودروسازان جهانی در ایران می توان در راستای رفع انحصار گام های موثرتری برداشت.

امرالله امینی، کارشناس صنعت خودرو معتقد است وقتی مصرف کننده انتخابی جز خرید چند مدل خودروی داخلی ندارد، خودروسازان نیز انگیزه ای برای صرف هزینه در راستای ارتقای کیفی محصولاتشان پیدا نمی کنند.

چندی پیش، بهرام شهریاری، عضو انجمن قطعه سازان خودرو در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تصریح کرد: کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی از معضلات اساسی قطعه سازان داخلی به شمار می رود و با توجه به دیرکرد پرداخت مطالبات قطعه سازان، فعالان این عرصه همواره با مشکل مواجه هستند.

وی افزود: به دلیل مشکلات فراوان، بسیاری از تولیدکنندگان قدیمی از این بخش حذف شده اند و جای خود را به تازه وارد ها داده اند که تعداد کمی از آنها تولید کننده هستند و اغلب تاجِرِ قطعه خودرو محسوب می شوند که به واردات مبادرت می ورزند.

به زعم وی، اگر صنعت خودروسازی در کشور به عنوان یکی از محور های توسعه صنعتی معرفی و برای آن تدابیر و برنامه ریزی لازم طراحی و تدوین می شد، وضعیت و شرایط متفاوتی را تجربه می کردیم.

شهریاری می گوید: حدود ۹۰ درصد بازار لوازم یدکی خودرو وارداتی است که این موضوع موید بی برنامگی در بخش خودرو است.

مولفه اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی به عنوان یک استراتژی عملیاتی در عرصه خودروسازی اجرایی شود

در شرایطی که مکررا بر ضرورت حمایت از کالای ایرانی تأکید می شود، واردات لوازم و قطعات خودرو از چین، آن هم برای اتومبیل هایی که عنوان ملی و ایرانی را یدک می کشند، تأسف آور است و انتظار می رود با تعریف اقدامات موثِرِ حمایتی از قطعه سازان که این روز ها با مشکلات و چالش های متعددی دست و پنجه نرم می کنند، شاهد اجرای واقعی سیاست حمایت از کالای ایرانی در عرصه حساس و استراتژیک خودروسازی در کشور باشیم و می طلبد در این حوزه به چنان پیشرفتی نائل شویم که به موازات جلب رضایتمندی مردم از کیفیت محصولات داخلی، توسعه صادرات در این عرصه محقق شود، امری که در سایه آن علاوه بر پیشرفت های اقتصادیِ فزاینده تر، شاهد افزایش و توسعه فرصت های شغلی افزون تری خواهیم بود.

گزارش از ناصر رمضانی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.