«نود اقتصادی»:رضا باکری، با اشاره به افزایش قیمت شیرخام که امروز به کارخانجات با قیمت 1750 تا 2200 تومان عرضه می شود، اظهار داشت: تا اسفند ماه سال گذشته قیمت شیر خام 1400 تومان بود اما متأسفانه بروز خشکسالی، گرانی نهاده های دامی، مواد پلاستیکی و جذابیت قیمت گوشت عاملی شده تا قیمت شیرخام به مرور امروز به 2200 تومان برسد.

وی با بیان اینکه متأسفانه عرضه و تقاضای شیرخام امروز مختل شده است، افزود: برخی دامداران با استفاده از مابه التفاوت نرخ ارز ترجیح می دهند شیرهای خود را به واحدهای شیرخشک بفروشند. این موضوعات عاملی شده تا عرضه شیرخام به کارخانجات لبنی کاهش پیدا کند.

رئیس انجمن صنایع لبنی با اعلام اینکه کارخانجات لبنی روزانه نیازمند 18 هزار تن شیر خام هستند، تصریح کرد: این رقم 4 تا 5 هزار تن کاهش پیدا کرده که امیدواریم دولت با حمایت ویژه از کارخانجات لبنی مانع بروز مشکل در عرضه محصولات لبنی به بازار شود.

وی در خصوص دلایل افزایش قیمت بستنی نیز گفت: علاوه بر افزایش قیمت شیر خام، بخشی از نیاز چوب بستنی کشور از آمریکای لاتین و چین وارد می شود که همین موضوع باعث شده تا قیمت بستنی افزایش پیدا کند. البته یکی از واحدهای تولیدی اخیراً برای داخلی سازی چوب بستنی اقداماتی را انجام داده که امیدواریم در آینده نیاز به واردات این کالا نداشته و آن را از داخل کشور تأمین کنیم.

باکری تصریح کرد: البته در شرایط فعلی تولید چوب بستنی در داخل کشور نسبت به واردات آن هزینه بیشتری را می طلبد.