«نود اقتصادی»:به نقل از رویترز، آمارها نشان می دهد برخی از محموله های بارگیری شده در ماه جولای در ماه اوت به سواحل هند رسیده اند.

با توجه به تخفیف های جذاب ارائه شده از سوی ایران به مشتریان هندی، میزان واردات نفت این کشور از ایران در ماه اوت همچنان 56 درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

برنامه های سالانه خرید نفت پالایشگاه های دولتی هند در سال مالی 19-2018 قبل از تصمیم ترامپ به خروج از برجام نهایی شده است.

یک مقام ارشد دولت هند گفت، این کشور به صورت کامل خرید نفت از ایران را متوقف نخواهد کرد و استراتژی خود در مورد خرید نفت از تهران را پس از دیدار روز پنجشنبه با مقامات آمریکایی اتخاذ خواهد کرد.

این گزارش حاکی است، در بازه زمانی آوریل تا اوت، یعنی 5 ماهه نخست سال مالی 19-2018، خرید نفت هند از ایران با 43 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 646 هزار و 200 بشکه در روز رسیده است.

شرکت دولتی ایندین اویل هند، که بزرگترین شرکت پالایشگاهی این کشور محسوب می شود، در ماه اوت، حدود 4 میلیون بشکه یعنی حدود 143 هزار بشکه در روز نفت از ایران خریداری کرده که نسبت به ماه جولای 50 درصد کاهش نشان می دهد.

کارشناسان صنعت نفت گفتند، پالایشگاه های دولتی هند با تاخیر مجوز لازم جهت استفاده از تانکرها و بیمه های ایرانی جهت خرید نفت از این کشور را دریافت کرده اند. شرکت های کشتیرانی غربی و هندی به دلیل تحریم ها در حال توقف حمل محموله های نفتی ایران هستند.

شرکت بهارات پترولیوم هند نیز در ماه اوت خرید نفت خود از ایران را یک سوم نسبت به ماه جولای کاهش داده و به 131 هزار بشکه رسانده است.

ریلاینس اینداستریز و هندوستان پترولیوم در ماه اوت نفتی از ایران خریداری نکرده اند.میزان خرید نفت ماهانه شرکت های مانگالور و نایارا انرژی از ایران با تغییری اندک نسبت به ماه جولای به 120 و 138 هزار بشکه در روز رسیده است.

در بازه زمانی ژانویه تا اوت 2018، خرید نفت هند از ایران با 21 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 600 هزار و 400 بشکه در روز رسیده است.