«نود اقتصادی»: علی ربیعی با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی برکنار شد تا شخص دیگری هدایت وزارتخانه مهم تعاون، کار و رفاه اجتماعی را عهده دار شود.

انتقادها از وزیر کار فراوان بود؛ از واردات گوشی آیفون آمریکایی گرفته تا حواشی فعالیت های اقتصادی فرزندان وزیر و واگذاری شرکت های شستا به متنفذین مجلس و سایرین؛ تا ضامن بقای وزیر شوند. هر یک از این موارد در یک کشور با نظام بازرسی و رسیدگی قاعده مند می تواند باعث رفتن یک شخص به پشت میله های زندان و یا اعاده حیثیت از وی شود، و بدون شک بدترین حالت ممکن به سکوت برگزار کردن و به فراموشی سپردن موارد اتهامی است که بیکار شدن وزیر کار را در پی داشت.

برخی از نمایندگان میزان اشتغال را از وزیر کار طلب می کردند، درحالیکه اشتغال به وزیر کار؛ چون عنوان وزیر کار بر خود دارد؛ به تنهایی مربوط نمی شود و این کلیت حرکت دولت است که وضعیت اشتغال کشور را رقم می زند، اما مدیریت واحدهای اقتصادی عظیم زیرمجموعه وزارتخانه و تلاش برای تسهیل قوانین کار؛ دقیقا به وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوط می شود، چیزی که در جلسه استیضاح حتی یک بار هم بدان اشاره نشد. اما مهمترین ضعف در کارنامه مدیریتی ربیعی چیست و اساسا مهمترین مساله در  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در کجا باید جست؟

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) مهمترین ملاک برای ارزیابی مدیریتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یکی از دو مقوله اصلی است که باید از وزیر آینده هم مطالبه شود. مالکیت بر 30 درصد پتروشیمی های کشور، سهم بزرگ در بازار دارو، سیمان، ساختمان و ده ها صنعت دیگر؛ از شستا یک بنگاه اقتصادی بزرگ ساخته است که مدیریت آن حتی می تواند بر مدیریت صنعت کشور هم اثرگذار باشد. سازمان تامین اجتماعی چون یک صندوق بیمه ای است؛ حق الناس محسوب می شود و به معنای متعارف بیت المال نیست، اما به دلیل بده بستانی که بین دولت و سازمان تامین اجتماعی از دهه 1360 شروع شده دولت به منابع آن دسترسی دارد و در مقابل تعهداتی را هم قبول کرده است.

بررسی داده های اقتصادی نشان می دهد که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به 180 هزار میلیارد تومان رسیده و اخبار دریافتی نشان می دهد که دولت و وزیر سابق به توافقاتی رسیده بودند که باعث می شد سازمان تامین اجتماعی 80 هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان را بی خیال! شده و فقط 100 هزار میلیارد تومان را مطالبه کند. اما همین مقدار مطالبه هم می تواند سال ها به طول بیانجامد و وصول نشود، کمااینکه از 35 سال گذشته تاکنون در حد مطالبه مانده و وصول نشده است، و در نهایت اتفاق خاصی هم رخ ندهد و فقط بدهی بر بدهی افزوده شود. پس باید به سوال اصلی باز گردیم و بپرسیم، شستا هم اکنون با استناد به ادعای مدیران آن و نه منابع مستقل در چه وضعیتی است؟

مرتضی لطفی مدیرعامل شستا 7 اسفند 96 گفت: سرمایه فعلی این شرکت، حدود 3900 میلیارد تومان است. همچنین8000 میلیارد افزایش سرمایه را مصوب دارد... ارزش دارایی های این شرکت 60 هزار میلیارد، معادل 17 میلیارد دلار است... شستا 274 شرکت تحت پوشش دارد که 180 شرکت آن تحت کنترل است... در 9  هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی، عمران و حمل و نقل، سیمان، دارو، انرژی، صنایع عمومی، بانک، ICT، سرمایه گذاری و موارد دیگر فعالیت دارد... بنا داریم که تصدی خودمان را در امور شرکت ها و بنگاه هایی که امکان فعالیت در بخش خصوصی دارد [شستا هم بخش خصوصی است و دولتی محسوب نمی شود]، کاهش دهیم و به همین دلیل تا پایان سال 98 مدیریت بخشی از شرکت ها در حیطه تامین اجتماعی(حدود 158 شرکت) را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.

تصور مرتضی لطفی این است که شستا دولتی است و باید به بخش خصوصی واگذار شود، این تصور را سایرین هم داشته اند که با منابع سازمان تامین اجتماعی که متعلق به بیمه دهندگان است مانند یکی از منابع دولتی برخورد کرده و بدهی سرسام آور فعلی را ایجاد کرده اند. در مورد ارزش دارایی های شستا اختلاف اساسی وجود دارد و طبق ادعای لطفی با ارزش دلار فعلی هم اگر حساب کنیم؛ اگرچه لزومی ندارد ارزش دارایی های ریالی را باتوجه به تغییرات نرخ ارز به روزرسانی کرد؛ تنها به رقم 160 هزار میلیارد تومان می رسیم که قطعا اشتباه است و احتمالا در وضعیت گسیختگی شرکت و زیانده شدن شستا به دلیل مدیریت سیاسی افراطی فعلی ارزشگذاری شده است.

وضعیت سازمان تامین اجتماعی به زبان آدمیزاد

سازمان تامین اجتماعی یک صندوق بیمه ای است که بیمه دهندگان در دوران جوانی قسمتی از درآمد خود را در آن سرمایه گذاری کرده و در دوران بازنشستگی از آن درآمد کسب می کنند و البته مخارج درمان را هم باید به هزینه های صندوق های بیمه ای مانند سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد. در آغاز تاسیس صندوق های بیمه ای(دوران جوانی صندوق) معمولا 18 نفر حق بیمه داده و 1 نفر حقوق بازنشستگی دریافت می کند. این نسبت در دوران پیری صندوق(مانند سازمان تامین اجتماعی) تغییر اساسی می کند به طوریکه؛ تنها 4 نفر حق بیمه داده و یک نفر نفر حقوق بازنشستگی دریافت می کند. مانند وضعیت کنونی سازمان تامین اجتماعی! اما چه باید کرد؟

پاسخ این سوال در شستا نهفته است. صندوق های بیمه ای در دوران جوانی که ورودی منابع زیادی دارند شروع به سرمایه گذاری در شرکت های اقتصادی کرده و در دوران پیری با استفاده از عایدی حاصل از سرمایه گذاری در شرکت ها؛ چون منابع ورودی کفایت نمی کند؛ تعهدات خود به بیماران و بازنشستگان را پرداخت می کنند. کاری که باید سازمان تامین اجتماعی هم انجام دهد، اما به دلیل اعمال مدیریت های فاجعه بار در شستا، این شرکت سرمایه گذاری سودده نیست و نمی تواند کمک قابل توجهی به سازمان تامین اجتماعی برای عمل به تعهدات خود کند.

علی ربیعی با عدم انتخاب مدیران شایسته برای شستا و البته مسدود نکردن دخالت های سیاسی در امور داخلی آن؛ باعث شد تا وضعیت شستا از مشکل دار بودن به بحران برسد. انتخاب 5 مدیر در 5 سال توسط ربیعی برای شستا نشان می دهد که دخالت های بی حساب در شستا و واگذاری شرکت ها به اشخاص بی کفایت، یا آنگونه که نمایندگان معترض در استیضاح می گفتند بده بستان در واگذاری شرکت ها به متنفذین؛ باعث ناکارآمدی شستا؛ که امید عملیاتی بازنشستگان برای دریافت حقوق شان است، شد. ضمن اینکه رکود بی سابقه در اقتصاد هم بر گرفتاری های سازمان تامین اجتماعی افزود، زیرا با افزایش بیکاری و کاهش اشتغال از تعداد حق بیمه دهنده ها کاسته شد و ورودی سازمان را کاهش جدی داد. این همان نقطه ای است که ادعای ربیعی در جلسه استیضاح را به طور خودکار رد می کند که وزیر سابق مدعی افزایش میزان اشتغال شده بود.

میراث دار علی ربیعی باید شستا و کلیت سازمان تامین اجتماعی را از سیاسی کاری نجات داده و به متخصصینی که تعهد و سلامت آنها در عمل اثبات شده است واگذار کند. در غیر اینصورت با ناتوان شدن سازمان تامین اجتماعی از عمل به تعهداتش؛ دولت باید عهده دار امر شده و بحران دیگری را در بودجه دولت و چند میلیون بازنشسته سازمان تامین اجتماعی شاهد خواهیم بود. تا پایان آذر 1396، ٥ میلیون و ٩٤٨ هزار نفر مستمری بگیر اصلی و تبعی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی بوده و از خدمات این سازمان استفاده کرده اند. عددی که بیش از 2.5 برابر تعداد کارمندان دولت است. میراث ربیعی به گونه ای است که باید وزیر بعدی از امروز شروع کند، فردا دیر است.