به گزارش «نود اقتصادی» محمود دهقانی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در خصوص افزایش واردات در ماههای اخیر اظهار کرد: من اراده‌ای قوی در دولتی‌ها و رئیس‌جمهور در زمینه کنترل واردات و بسنده کردن به کالاهای کاملا ضروری و غیرمصرفی نمی‌بینم. بارها مقام معظم رهبری گفته‌اند که جلوی واردات بی‌رویه را بگیرید.
وی افزود: متاسفانه برخی افراد چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی در واردات منافع دارند. چرا سازمان بازرسی کل کشور، مجلس شورای اسلامی، دیوان عدالت اداری، دیوان محاسبات و سایر ارگان‌های نظارتی در حدی که توان دارند جلوی واردات را نمی‌گیرند؟ بسیاری از کالاهایی را که می‌توان به‌وفور در داخل با کیفیت بالا تولید کرد به علت واردات بی‌رویه، کارخانه‌هایشان دچار مشکل هستند و بعضا ورشکست شده‌اند. هزاران کارخانه بزرگ و کوچک در این سال‌ها به علت برخی ندانم‌کاری‌ها ازجمله عدم کنترل واردات، تعطیل شدند.

این اقتصاددان عنوان کرد: برای کنترل قاچاق دستگاه‌های پیشرفته‌ای وجود دارد، باید پرسید چرا این دستگاه‌ها نصب و افزوده نمی‌شوند؟ در حالی که در کشور ما خرج‌های کلان غیرضروری زیادی صورت می‌گیرد. مگر می‌شود هزاران کانتینر را تک‌تک بازرسی کرد. متاسفانه نزدیک به 95 درصد قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود. این آمار برای دولت و مجلس ننگ است. این حجم قاچاق تولید را ورشکست می‌کند. چرا وقتی حضرت آقا فرمودند قاچاق را وسط میدان جلوی چشم مردم آتش بزنید، عملیاتی نشد؟ برخی فکر می‌کنند این کار اسراف است. ایشان مرجع تقلید هستند و می‌دانند چه حکمی می‌دهند. ضرر آتش نزدن کالای قاچاق هزاران برابر کالایی است که به‌خاطر قاچاق آتش زده می‌شود. متاسفانه در این زمینه‌ها سهل‌انگاری می‌شود.
دهقانی گفت: دل بستن به خارج دردی را از اقتصاد کشور دوا نمی‌کند. دولت فکر می‌کند می‌تواند از طریق اروپا کاری برای برجام انجام دهد. دست اروپا در دست آمریکاست، مگر اروپا بدون اجازه آمریکا آب می‌خورد. فرانسه، انگلیس و آلمان به‌صراحت گفته‌اند که آمریکا را رها نمی‌کنند تا به سمت ایران بیایند؛ اما بعضی از دولتی‌ها کاسه داغ‌تر از آش می‌شوند و اظهار می‌کنند می‌توان برجام را با اروپا ادامه داد.
وی عنوان کرد: یعنی فرانسه تجارت صدها میلیارد دلاری‌اش را با آمریکا مختل می‌کند تا تجارت ناچیز را با ما ادامه دهد؟ چرا مردم را سر کار می‌گذاریم و با آنها صادقانه رفتار نمی‌کنیم. برجام از اول نیم‌بند بود و 100 ایراد داشت و الان همان نیم‌بند نیز تمام شده است. به اعتقاد من یکی از علل مشکلات اقتصادی ما این است که باز مردم و سرمایه‌گذار را منتظر این می‌گذراند که برجام با اروپا به کجا خواهد رسید. این عامل رکود کارها و تولید است. تولیدکننده دست نگه می‌دارد و منتظر می‌ماند که آیا با اروپا به توافق می‌رسیم یا خیر. این یعنی رکود، ‌نرسیدن به تولید، نرسیدن به رونق، نرسیدن به صادرات غیرنفتی، معطل‌گذاشتن کار اقتصاد و... .  باید دولت و مجلس با اراده قوی و برای رضای خدا به میدان بیایند و به دانشمندان، اقتصاددانان و مهندسان داخلی اتکا کنند تا اقتصاد کشور جهش پیدا کند، این کار شدنی است.
این اقتصاددان بیان کرد:  پتانسیل‌های پیشرفت در کشور ما در دنیا کم‌نظیر است. این را با تحقیق عرض می‌کنم، بسیاری از کشورها خواب ظرفیت‌هایی را که کشور ما برای جهش اقتصادی دارد، می‌بینند آن‌موقع ما باید این‌گونه مشکل اقتصادی داشته باشیم؟ اینها به‌خاطر ندانم‌کاری‌هاست، به‌خاطر عدم اعتمادبه‌نفسی است که برخی دولتی‌ها و اقتصاددانان ما دارند. متاسفانه برخی‌ها خودکم‌بینی دارند و منتظرند حتما اروپاییان و آمریکا به ما کمک کنند.