یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳۵:۵۸ بعد از ظهر

اخبار واردات کالاهای اساسی

بانک مرکزی اعلام کرد
تامین ۱۹ میلیارد دلار برای واردات با نرخ ۴۲۰۰ تومان + لیست کالاها

بانک مرکزی درپی دستور روز گذشته رییس‌جمهوری، میزان ارز تامین شده برای واردات در پنج ماهه اول پارسال و لیست کالاها و میزان اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای آنها را اعلام کرد که بر اساس این گزارش، معادل ۱۹.۳ میلیارد دلار به نرخ هر دلار ۴۲۰۰ تومان تامین شده که بیش از ۹ میلیارد آن برای کالاهای اساسی، دارو، مصارف درمانی، دانشجویی، مسافرتی بوده است.

فیلم/ عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
در خوشبینانه‌ترین حالت، امسال ارز کافی برای واردات کالاهای اساسی به سختی تامین خواهد شد

پاپی زاده گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت، امسال ارز کافی برای واردات کالاهای اساسی به سختی تامین خواهد شد.

محمد حسین برخوردار عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
به قدری با دلار ۴۲۰۰ تومانی کنجاله سویا وارد کردیم که انگار هر ایرانی هر روز صبح به جای یک لیوان شیر یک لیوان روغن کنجاله سویا می خورد/ آیا موبایل جز کالاهای اساسی است که برای واردات آن دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده‌اند؟

برخوردار گفت: به قدری با دلار ۴۲۰۰ تومانی کنجاله سویا وارد کردیم که انگار هر ایرانی هر روز صبح به جای یک لیوان شیر یک لیوان روغن کنجاله سویا می خورد.

ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو بازنشسته هیات علمی دانشگاه تهران:
طی 25 سال گذشته با صرف 1500 میلیارد دلار فقط 12 میلیون شغل ایجاد شد/ میلیون‌ها دلار بی‌حساب و کتاب صرف واردات کالاهای اساسی شد ولی اسامی دریافت کنندگان ارز مشخص نیست

رزاقی گفت: بازار اکنون به حال خود رها شده است. این آشفتگی بازار که ناشی از رشد اقتصاد سرمایه‌داری لیبرالی است با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها به اوج خود رسیده است که فشار زیادی را بر قشر ضعیف جامعه وارد کرده است.

وحید شقاقی‌شهری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی:
نیمی از 13 میلیارد دلار ارزی که برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شده بود، ناپدید شد/ قوه قضاییه تصمیم گیرندگان دلار 4200 تومانی را محاکمه کند

شقاقی شهری گفت: دلار ۴۲۰۰ تومانی یک فاجعه بود که منجر به تاراج منابع ارزی کشور شد. نیمی از حدود ۱۳ میلیارد دلاری که با نرخ 4200 تومان طی سال گذشته برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شد، از اقتصاد ایران ناپدید شد و در این راستا، یک ثروت افسانه‌ای را نصیب گروه خاصی کرد که تعدادی از آنها هم از کشور متواری شدند.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرد:
روایتی از توصیه رهبر انقلاب به روحانی در مورد سهمیه بندی بنزین

رهبرانقلاب به رئیس جمهور گفتند، مناسب بود همزمان با اجرای سهمیه بندی بنزین اولین پرداخت نقدی یارانه‌ها نیز صورت می‌گرفت؛ ولی حالا که انجام نشده، لازم است زودتر اقدام کنید.


دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف کشور:
عده‌ای به دنبال برهم زدن امنیت در بازار بودند/ بیش از 50 درصد بازار باز است
انتقاد اقتصاددان مدافع بازار آزاد از گرانی بنزین:
افزایش قیمت بنزین زمینه ساز تورم تشدید شونده است
فیلم/ غلامحسین حسنتاش رئیس اسبق موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خوش‌بختانه این دولت صادقانه گفت، درآمد کم دارم، بنزین را گران می‌کنم!

پربیننده