چهارآیین گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید و ازدیاد تلفات، دولت موضع خود در برابر مرغداران را تغییر داد که این امر منجر به عرضه مرغ با نرخ منطقی شد.

برومند چهار آیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار و ۲۰۰ تا ۱۰ هزار و ۲۵۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: اگرچه قیمت مرغ در برخی خرده فروشی ها به ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان رسیده بود، اما هم اکنون به سبب تعامل دولت با مرغداران این نرخ کاهش پیدا کرده است.

چهار آیین با اشاره به اینکه برخورد قهر آمیز دولت با تولیدکنندگان منجر به نوسان قیمت مرغ در برخی خرده فروشی ها شد، بیان کرد: این در حالی است که دولت به سبب افزایش هزینه های تولید، ازدیاد تلفات و کاهش کیفیت نهاده های دامی موضع خود را تغییر داد.

عضو کانون سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه الزامات اقتصادی در بازار های رقابتی هیچ نسبتی با ایجاد فضای تهدید و اجبار ندارد، گفت: هم اکنون با تعامل میان دولت و مرغداران، بازار مرغ به آرامش رسیده است به طوریکه تولیدکنندگان مرغ تولیدی خود را با نرخ منطقی در بازار عرضه می کنند.

وی ادامه داد: با وجود آنکه فروش مرغ با نرخ بالاتر از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اجحاف در حق مصرف کنندگان است، از این رو سازمان حمایت باید برخورد جدی با مرغداران داشته باشد.

چهار آیین قیمت مرغ در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می شود که قیمت مرغ تا ۱۵ شهریورنوسان چندانی نداشته باشد.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی مکانیزم عرضه و تقاضا را عامل اصلی تعیین کننده قیمت دانست و افزود: با تعامل دولت با مرغداران پیش بینی می شود که انگیزه تولیدکنندگان برای جوجه ریزی افزایش یابد، این در حالی است که ادامه رفتار قهر آمیز به سبب کاهش جوجه ریزی منجر به کمبود عرضه مرغ در ماه های آتی می شود.

وی نرخ مصوب هر کیلو ذرت را یک هزار و ۳۵۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با وجود تعدیل قیمت نهاده های دامی، نرخ ذرت و کنجاله سویا اختلاف چندانی با قیمت مصوب در بازار ندارد.

چهار آیین در پایان با انتقاد از افزایش قیمت ریز مغذی ها و واکسن ها در بازار تصریح کرد: با توجه به نوسان شدید ریزمغذی ها و واکسن از مسئولان امر انتظار می رود که تدابیری برای رفع این بحران بیندیشند چرا که نوسان شدید قیمت بر افزایش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد.